Connect with us

Politika

KOLIKO KOŠTA RUDI ĐULIJANI? Bankrotirani lobista koji ne bira klijente

Rudi Đulijani, nekada slavljen kao „američki gradonačelnik“ zbog svog vođstva nakon terorističkog napada 11. septembra 2001, danas je sinonim za kontroverze, pravne probleme i finansijski kolaps.

Njegova politička i poslovna karijera pokazuje dosljedan obrazac pragmatizma koji se graniči s moralnim kompromisima, a njegovi potezi, od Balkana do Vašingtona, ne ostavljaju sumnju da je novac glavni motiv njegovih odluka. Đulijanijeva najnovija posjeta Banjaluci, gdje će raditi intervju s Miloradom Dodikom, još jednom potvrđuje njegovu spremnost da radi za svakoga ko mu može finansijski pomoći.

Đulijani i Balkan: Od podrške bombardovanju Srbije do saradnje s Vučićem
U aprilu 1999. godine, Đulijani je bio vatreni zagovornik NATO bombardovanja Beograda, kritikujući administraciju Bila Klintona što nije razmotrila i kopnenu invaziju. Samo 13 godina kasnije, isti taj Đulijani šetao je Beogradom u društvu Aleksandra Vučića i Tomislava Nikolića, tadašnjih lidera Srpske napredne stranke, kao njihov politički savjetnik. Njegova firma “Giuliani Partners” angažovana je u svrhu imidž konsultacija pred izbore, ali njegova posjeta izazvala je zgražavanje, kako u Srbiji, tako i u SAD-u. Američka ambasada u Beogradu morala je naglasiti da Đulijanijeva posjeta ne znači zvaničnu podršku bilo kojem kandidatu.

Njegova povezanost sa kontroverznim političarima nije prestala na Vučiću. Danas, Đulijani dolazi u Banju Luku kako bi snimio intervju sa Miloradom Dodikom, koji je poznat po svojoj proruskoj i antizapadnoj politici. Dodikovi mediji s oduševljenjem najavljuju njegov dolazak, dok je u pozadini jasan motiv: Đulijani je u finansijskom rasulu i potreban mu je novac, a vlasti Republike Srpske već godinama troše milione dolara na lobiranje u SAD-u.

Đulijanijev dolazak kod Dodika nije slučajan, već se uklapa u dugogodišnju praksu Republike Srpske da angažuje američke lobiste kako bi pokušali osigurati političku podršku u Vašingtonu. Iako Đulijani više nema značajan politički uticaj, njegov intervju s Dodikom predstavlja propagandni alat koji Dodik može koristiti za domaću publiku kako bi pokazao da i dalje ima kontakte s američkim krugovima.

Problemi s pravosuđem i moralno posrnuće
Đulijani se suočava s brojnim tužbama koje ga prikazuju u vrlo problematičnom svjetlu. Jedan od najtežih udaraca bila je presuda kojom je proglašen krivim za klevetu dviju izbornih radnica u američkoj saveznoj državi DŽordžija, zbog čega mu je naloženo da plati 148 miliona dolara odštete. U pokušaju da izbjegne plaćanje, podnio je zahtjev za bankrot, ali su sudovi odbili da ga zaštite od dugova.

Uz to, Đulijani se suočava s optužbama za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje. Bivša saradnica Noelle Dunphy tužila ga je tvrdeći da ju je seksualno napao i izrabljivao dok je radila za njega. Optužbe uključuju bizarne i uznemirujuće tvrdnje o njegovom ponašanju, uključujući tvrdnju da je prodavao predsjednička pomilovanja za dva miliona dolara, koje bi dijelio s Donaldom Trampom.

Povezivan je i s proizvođačima opioidnih analgetika, čija je distribucija doprinijela eskalaciji nasilja u Meksiku uslijed trgovine drogom.

Đulijani je bio u centru nekoliko finansijskih i političkih skandala. Njegovi saradnici Lev Parnas i Igor Fruman, koji su mu pomogli u potrazi za kompromitujućim informacijama o DŽo Bajdenu u Ukrajini, uhapšeni su zbog ilegalnog finansiranja američke politike stranim novcem. Đulijani je takođe bio predmet federalnih istraga zbog neprijavljivanja lobističkih aktivnosti i moguće povezanosti s prevarama.

Ovaj obrazac rada vidimo i kod njegovog angažmana u Republici Srpskoj. Dodik je već godinama angažovao američke lobiste za promociju svojih interesa, a Đulijani je sada još jedan u nizu koji je spreman pružiti podršku za odgovarajuću cijenu. Njegova pravna i finansijska situacija ga dovode u poziciju u kojoj je spreman prihvatiti bilo kakav posao, pa se stoga i pojavljuje kod Dodika u Banjaluci. Ovaj intervju mu je prilika da zaradi novac, ali i da se pokuša pozicionirati kao relevantan politički akter, što je odavno prestao biti u američkoj javnosti.

Propast “američkog gradonačelnika”
Nakon godina građenja imidža kao borca protiv kriminala, Đulijani je sada predmet pravnih postupaka, ismijavanja i političke izolacije. Njegova emisija na WABC radiju ukinuta je nakon što je odbio da prestane promovisati lažne tvrdnje o izbornoj prevari 2020. godine. Njegova retorika je postala sve ekstremnija, uključujući teorije zavjere o Kini i COVID-19.

Njegov intervju s Dodikom nije samo dokaz njegovog pada, već i potvrda Dodikove strategije da angažuje kontroverzne zapadne figure kako bi legitimisao svoje politike. Đulijanijeva posjeta Banjaluci nije ništa drugo do još jedna epizoda u njegovom dugom nizu moralnih kompromisa u potrazi za finansijskim oporavkom.

Gerila.info

Politika

SDS PORUČIO DODIKU “Imaš, Milorade, još par sati da odeš sa stilom, DAJ OSTAVKU I ISKUPI BAR NEKI GRIJEH, VALJA SE”

Te 1998. godine Milorad Dodik je upravo u Bijeljini uz pomoć stranaca došao na vlast i od tada nikada više sa vlasti otišao nije. Međutim, Bijeljina mu nikada nije oprostila taj zločin prema svom narodu, zbog čega mu je ovaj grad ostao nedosanjani san.

Predstavnicima srpskog naroda ispred Srpske demokratske stranke učinjena je velika nepravda. Dodik je, sa svojim stranim učiteljima, kao krvni neprijatelj svog naroda, došao na vlast gazeći preko svih i bez ikakvog obzira prema bilo kome!

Tada institucija predsjednika Republike Srpske nije vrijedila, a danas vrijedi – ali samo kada je njegova fotelja u pitanju! I poslije 27 godina na vlasti, njemu je malo! Nema sitosti, grčevito drži svoju fotelju i ne da je nikome. O ostavci ni ne pomišlja, jer i kako bi, kada je već izjavio da je upravo on nacionalno blago ove napaćene zemlje!

Iz SDS-a poručuju:

„Dodikova skoro trodecenijska vladavina dovela je Srpsku do ruba propasti! Rezultati njegove politike su poražavajući:
Manje od milion Srba u siromašnijem entitetu najsiromašnije zemlje u Evropi
Više otjeranih Srba po bijelom svijetu nego pobijenih za vrijeme rata
Na stotine uništenih i zatvorenih državnih firmi, dok cvjetaju kockarnice i benzinske stanice
Utišavanje akademske zajednice i boraca visokim srednjim prstom, skaradnim psovkama, vrijeđanjem i vikom
Višemilionska zaduženost koju ni deseto koljeno Republike Srpske vratiti neće

Za sebe je obezbijedio helikopter, a narodu kaldrmu, za sebe vile po svijetu, a narodu socijalnu pomoć, za sebe luksuz, a narodu bijedu! Njega da branimo?! Možda je vrijeme da za ovih 27 godina po prvi put uradi nešto pametno, pokaže da ima trun razuma i savjesti, podnese ostavku i pusti nekog drugog da pokuša da sastavi rastavljeno, oporavi povrijeđeno i zacijeli rane koje još krvare!

Imaš, Milorade, još par sati da odeš sa stilom, da spasiš Srpsku blamiranja i da prestaneš da huškaš napaćeni narod na nerede! Jer vidi, Milorade, jednom svi moramo otići – pomiri se s tim. A ako je od jednog dezertera, ponavljača i profitera – mnogo je! Daj ostavku i iskupi bar neki grijeh, valja se!“

Nastavi čitati

Politika

OD ZELENSKOG NI TRAGA! Tramp “U ozbiljnim sam pregovorima sa Putinom”

Predsjednik SAD Donald Tramp saopštio je da je uključen u značajne razgovore sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o bitnim projektima ekonomskog razvoja koji će se dogoditi između dvije zemlje.
“U ozbiljnim sam razgovorima sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom u vezi sa okončanjem rata, kao i velikim transakcijama ekonomskog razvoja koje će se odvijati između Sjedinjenih Država i Rusije. Razgovori se odvijaju veoma dobro!”, napisao je Tramp u postu na mreži “Socijalna istina”.

Tramp je napomenuo da je tokom razgovora sa liderima G7 ranije danas svaki član prenio svoju posvećenost rješavanju sukoba u Ukrajini.

Nastavi čitati

Politika

POMJERENA ZA 4. MART! Odgođena sjednica Savjeta ministara

Sjednica Savjeta ministara koja je trebalo da bude održana sutra u Sarajevu, odgođena je za utorak, 4. mart.

Članovi Savjeta ministara trebalo bi da razmatraju novi tekst Nacrta zakona o Sudu BiH, na prijedlog Ministarstva pravde, objavljeno je na zvaničnoj veb-stranici ove institucije.

Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac rekao je novinarima nakon prošle sjednice da nisu raspravljali o zakonu o Sudu BiH s obzirom na to da tekst nije usaglašen i nisu pribavljena mišljenja nadležnih institucija Republike Srpske tragom zaključaka Narodne skupštine Srpske.

Na dnevnom redu 72. sjednice nalazi se i novi tekst informacije o izvršenoj analizi potreba i korištenja “Orakl” proizvoda u institucijama BiH i prijedlog modela saradnje između Savjeta ministara i firme “Orakl BH”, kao i Nacrt sporazuma o finansiranju Godišnjeg akcionog plana za BiH za 2024. godinu između EU i BiH sa osnovama za zaključivanje sporazuma.

U planu je i razmatranje novog teksta Prijedloga odluke o formiranju međuresorne radne grupe za izradu teksta memoranduma o razumijevanju između nadležnih organa u BiH o uspostavljanju kontakt-tačke za vatreno oružje u BiH, Prijedloga pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Granične policije BiH, te zahtjeva za davanje saglasnosti za glasanje državljana Rumunije na teritoriji BiH.

Predviđeno je i razmatranje informacije o realizaciji “Perspektiva” programa tranzicije i zbrinjavanja otpuštenog personala i sprovođenju “Preventiva” projekta zaštite mentalnog zdravlja i psihosocijalne asistencije u Ministarstvu odbrane Savjeta ministara i Oružanim snagama BiH u prošloj godini.

Članovi Savjeta ministara trebalo bi da razmotre i izvještaj o sprovođenju sporazuma između Savjeta ministara i Vlade Hrvatske o saradnji u kontroli granice za 2023. i 2024. godinu, kao i izvještaj o sprovođenju sporazuma između Savjeta ministara i Vlade Hrvatske o izgradnji međudržavnog mosta preko rijeke Save kod Gradiške i priključnih graničnih dionica međudržavne saobraćajnice E-661 za prošlu godinu.

Nastavi čitati

Aktuelno