Connect with us

Politika

Konaković TRAŽI OSTANAK OHR!? Oglasila se Željka Cvijanović

Ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković zatražio je od članica Savjeta za sprovođenje mira, zvaničnika SAD, EU, kao i zemlja članica Unije da zadrže OHR u BiH.

Konaković u pismu tvrdi da bi BiH u suprotnom postala “nefunkcionalna zemlja” izložena navodnom malignom ruskom uticaju.

On smatra da bi “minorne političke snage mogu zloupotrijebiti sistem i zaustaviti sve procese, uključujući i one koji se tiču potrebnih reformi EU”.

– Ne tražimo prečice. Mnogo smo radili da napredujemo na putu ka EU, ali proevropske snage BiH ne mogu se same boriti protiv destruktivnog ruskog uticaja – tvrdi Konaković, prenosi Glas Srpske.

On poziva na “snažnu podršku evropskih prijatelja i saveznika”, koja će se pokazati preko OHR kada budu opstruisani procesi integracije u EU i NATO, ugrožen ustavni okvir ili se pokrenu secesionističke aktivnosti”.

“IZLIZANO TRABUNJANJE”

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da je ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković jedinstven primjer jednog zvaničnika u svijetu koji traži zadržavanje kolonijalnog statusa za sopstvenu zemlju, a ne veći stepen samostalnosti i suverenosti.

Komentarišući Konakovićevo pismo upućeno članicama Savjeta za sprovođenje mira, zvaničnicima SAD, EU, kao i zemlja članica Unije sa zahtjevom da zadrže OHR u BiH, jer, kako on smatra, “BiH bez OHR postaće nefunkcionalna zemlja izložena malignom ruskom uticaju”, Cvijanovićeva je rekla da je, inače, sve što je u pismu naveo laž i da ne postoji doslovno niti jedna istinita rečenica.

– Od izlizanog trabunjanja o malignom ruskom uticaju, do Konakovićevog evropejstva – sve je fejk – ocijenila je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da, po ko zna koji put, Konaković privatizuje zajedničke institucije i pokušava da lični podanički apel predstavi kao zvanični stav BiH.

– Što se mene tiče, Konaković u svoje ime može tražiti i da se BiH pripoji Marsu, ali u ime BiH ne može raditi ništa bez saglasnosti svih njenih naroda – istakla je Cvijanovićeva.

Što se tiče dijela njegovog pisma u kojem govori o “minornim političkim snagama, Cvijanovićeva je istakla da ne zna na koje “minorne političke snage” Konaković misli, ali zna da je u vlasti na zajedničkom nivou njegova među najminornijim.

Politika

UGROŽENO POLA REPUBLIKE SRPSKE! Na Trgovskoj gori žele da skladište radioaktivni otpad iz CIJELE HRVATSKE

Informacije o planovima Hrvatske da na granici sa BiH skladišti radioaktivni otpad i dalje saznajemo iz medija, te na Trgovskoj gori namjeravaju da smještaju ne samo opasan otpad iz Krškog, nego i iz drugih dijelova Hrvatske, rekao je Mario Crnković, predsjednik Udruženja “Green Team” iz Novog Grada.

On je istakao da je Ekspertski tim iz BiH više puta tražio od Hrvatske karakterizaciju radioaktivnog otpada na šta nije bilo odgovora.

“Još jedna u nizu obmana iz Hrvatske je raskrinkana, zahvaljujući medijima. Više puta su predstavnici Ekspertskog tima iz BiH tražili od Hrvatske karakterizaciju radioaktivnog otpada i svaki put bili manipulisani na različite načine. Svaki put su ostajali bez odgovora”, kazao je Crnković.

Prema njegovim riječima, od Hrvatske su tražene informacije o radioaktivnom otpadu koji žele da skladište u graničnom pojasu, ali da izbjegavaju da odgovore već 26 godina.

“Zahvaljujući medijima, danas smo saznali da Hrvatska ide u javnu nabavku za obradu i kondicioniranje radioaktivnog otpada, gdje traže od izvođača da uradi tu toliko pominjanu karakterizaciju. Sada je jasnije zašto se toliko insistiralo da se u hrvatskim medijima o radioaktivnom otpadu priča o broju betonskih kocki i njihovoj težini, a ne o suštini – šta je unutra i koliko je to zaista radioaktivno. Na tom nije stajalo zamagljivanje slike, pa se konstantno priča tobože o kontaminiranim rukavicama iz Krškog, kao da se u Krškom proizvode rukavice, a ne električna energija koja za posljedicu ima stvaranje radioaktivnih otpada i istrošenog nuklearnog goriva”, objasnio je Crnković.

Dodao je da ti drugi opasni otpadi izazivaju po mnogima još veću zabrinutost, obzirom na teške kriminalne afere u Hrvatskoj kojima je moguće svjedočiti u posljednjih mjeseci, od zakopavanja uvezenih opasnih otpada širom Hrvatske pa nadalje.

“Podsjećam da je BiH sredinom godine aktivirala mehanizme ESPOO konvencije, te da je na odgovornima od lokalnog nivoa, na nivou Republike Srpske, Federacije BiH i BiH da imaju rezervisana sredstva za 2026. godinu, kako za pokretanje tužbi, tako i za finansiranje aktivnosti koje doprinose odbrani interesa građana”, zaključio je Crnković.
Nezavisne

Nastavi čitati

Politika

IZMJENE KRIVIČNOG ZAKONA RS! Novac ili rad mijenjaju godinu dana zatvora

Vlada Republike Srpske utvrdila je na sjednici održanoj 4. decembra, Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, po hitnom postupku, kojim se propisuje da se izrečena kazna zatvora koja ne prelazi jednu godinu može, na zahtjev osuđenog, zamijeniti novčanom kaznom ili radom u javnom interesu, ako sud ocijeni da izvršenje kazne zatvora nije neophodno.

Ove izmjene stižu u cilju izvršenja odluke Ustavnog suda Republike Srpske, odnosno otklanjanja ranije uočenih nedostataka u primjeni zakona.

U Prijedlogu se pojašnjava šta su uslovi da se odobri zahtjev osuđenog.

“Prilikom ocjenjivanja zahtjeva osuđenog, cijeniće se njegova ličnost, da li je došlo do promjene njegovog ponašanja nakon osude, odnos osuđenog prema izvršenom krivičnom djelu i oštećenom, spremnost da nadoknadi štetu prouzrokovanu krivičnim djelom ili da vrati imovinsku korist stečenu izvršenjem krivičnog djela kao i druge okolnosti koje ukazuju da izvršenje kazne zatvora ne bi bilo neophodno za ostvarenje svrhe kažnjavanja”, rečeno je iz Vlade Srpske.

Nastavi čitati

Politika

EU ODOBRILA REFORMSKU AGENDU BIH: Otvara se put ka skoro milijardu eura pomoći

Evropska komisija pozitivno je ocijenila Reformsku agendu Bosne i Hercegovine, čime je napravljen ključni korak ka dobijanju 976,6 miliona eura iz Instrumenta EU za reforme i rast, potvrđeno je za Nezavisne iz Delegacije Evropske unije.

Kako navode, Reformska agenda koju su institucije BiH dostavile 30. septembra 2025. godine ispunjava sve ciljeve propisane Uredbom o Instrumentu za rast.

– Agenda jasno definiše prioritetne reforme neophodne za ubrzanje zelene i digitalne tranzicije, jačanje privatnog sektora, smanjenje odlaska talenata, te unapređenje temeljenih prava i vladavine prava. Sada je na Bosni i Hercegovini da potpiše i ratifikuje Sporazum o instrumentu i Kreditni sporazum. Dodjela sredstava, uključujući i predfinansiranje, može početi tek nakon njihovog stupanja na snagu i ispunjavanja svih uslova – pojasnili su iz Delegacije EU.

Plan rasta za Zapadni Balkan predstavlja sveobuhvatnu mapu puta za ekonomsko približavanje regiona Evropskoj uniji. Radi se o paketu vrijednom šest milijardi eura, zasnovanom na principu “investicije za reforme”.

Isplata sredstava zavisiće od uspješnog provođenja Reformske agende, koja obuhvata ključne reforme u oblastima vladavine prava, funkcionisanja institucija, ekonomskog razvoja i socijalnih politika.

Pozitivna ocjena Brisela predstavlja značajan iskorak, ali dalji proces zahtijeva brzo djelovanje institucija BiH kako bi sredstva bila odblokirana i dostupna za ulaganja u razvojne projekte širom zemlje.

Nastavi čitati

Aktuelno