Connect with us

Svijet

KONGRES SE OBRUŠIO NA BAJDENA “Rješavaj krizu koju si stvorio”

Američki predsjednik Džozef Bajden bi trebalo da izda izvršnu naredbu za rješavanje krize koju je sam stvorio na američko-meksičkoj granici, umjesto da čeka da Kongres odobri zakon, naveo je predsjednik Predstavničkog doma Majk Džonson.

– Predsjednik Bajden je juče iznio lažnu tvrdnju da mu je potreban Kongres da usvoji novi zakon koji bi mu omogućio da zatvori južnu granicu, ali on zna da to nije tačno. Kao što sam mu objasnio u pismu krajem prošle godine i rekao sam mu više puta od tada da on može i mora odmah da izda izvršnu naredbu da preokrene katastrofu koju je stvorio – napisao je Džonson na X.

 

On je dodao da Zakon o imigraciji i državljanstvu, kao i nedavni presedan Vrhovnog suda, daju američkom lideru “široka ovlašćenja” da “obustavi ulazak svih stranaca ili bilo koje klase stranaca kao imigranata ili neimigranta ili da nametne ulazak stranaca bilo kakvih ograničenja koja smatra odgovarajućim”.

– Prema izvještajima medija, prijedlog Senata koji je na čekanju, definitivno bi dozvolio 150.000 ilegalnih prelazaka mjesečno (1,8 miliona godišnje) prije nego što bi se mogla upotrijebiti bilo kakva nova ovlašćenja za zatvaranje. Do ovog trenutka, Amerika će već biti predata – kazao je predsjedavajući Predstavničkog doma.

Dan ranije, Bajden je priznao da je američka granica predugo ostala “slomljena”, ali da će sporazum Bijele kuće sa senatorima omogućiti “najteži set reformi” za njenu zaštitu u istoriji zemlje.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno