Connect with us

Društvo

KORAK NAPRIJED, NAZAD DVA! Veće plate u javnom sektoru podgrijavaju inflaciju, ponovo nas čeka rast cijena

Najavljeno povećanje plata od narednog mjeseca u javnom sektoru osjetiće svi građani Republike Srpske kroz veće cijene proizvoda, smatraju sagovornici “Nezavisnih novina”.

Povećanje od 10 odsto dobiće zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srpske, zaposleni u javnim službama Republike Srpske, zaposleni u zdravstvu, kulturi, u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima u Srpskoj, te zaposleni u oblasti visokog obrazovanja i studentskog standarda Republike Srpske.

Pored toga, Prijedlogom zakona zaposlenih u unutrašnjim poslovima RS koji je usvojen prije nekoliko dana predviđa se da za policijske službenike bude utvrđena i naknada od 30 odsto osnovne plate za težinu, prirodu posla i posebne uslove rada.

Zora Vidović, ministarka finansija Republike Srpske, kazala je ranije da će u budžetu za povećanje plata radnicima u javnim institucijama biti obezbijeđeno dodatnih 210 do 215 miliona KM.

Dodala je da je za zaposlene u MUP-u RS za povećanje plata potrebno 58 miliona KM, a za zaposlene u javnim službama oko 6,5 miliona KM.

Istakla je da je za povećanje plata u javnim ustanovama potrebno 38,5 miliona KM, a za plate zaposlenih u oblasti kulture 1,75 miliona KM.

Za povećanje plata zaposlenih u osnovnim i srednjim školama, te đačkim domovima potrebno je dodatnih 34,1 milion KM, a za zaposlene u oblasti visokog obrazovanja i studentskog standarda 12 miliona KM.

Dalje je za zaposlene u institucijama pravosuđa za povećanje plata potrebno 7,32 miliona KM, dok je za zaposlene u organima uprave potrebno dodatnih 12 miliona KM.

Ekonomista Slaviša Raković kaže za “Nezavisne novine” da je sigurno da povećanje plata podgrijava inflaciju jer jača potrošnja, odnosno potražnja.

“To povećanje treba da kompenzuje inflaciju u prethodnom periodu. Takva je inflacija i teško je reći šta je bilo prije, koka ili jaje”, naglasio je Raković.

Sa druge strane, poslodavci kažu da se povećanjem plata u javnom sektoru i oni moraju takmičiti da povećaju plate svojim radnicima da ih zadrže, a to, kako kažu, mogu samo kroz veće cijene svojih proizvoda.

“Sada imamo drugačije tržište radne snage. Imamo prelazak radnika iz jednog sektora u drugi, odnosno tamo gdje je veća plata. Svako dizanje plata u javnom sektoru vrši pritisak na tržište radne snage u privatnom sektoru kako bi i oni podigli plate radnicima. Firme u realnom sektoru mogu podići plate povećanjem cijena svojih proizvoda. Samo pitanje je ko će u ovome svemu biti pobjednik, a ko gubitnik. Prethodni put kada je podignuta minimalna plata gubitnik su bili građani jer su cijene otišle puno više nego što su građani dobili veće plate”, istakao je za “Nezavisne novine” Saša Trivić, potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske.

Na pitanje da li će doći do korekcija cijena, Trivić kaže da je to trend.

“Ovo je već postao evropski trend. Pitanje je kolika će biti inflacija. Ukoliko bude oko dva odsto, onda ne bi trebalo biti većih korekcija, ali ukoliko ode preko tri odsto, kako Evropa planira, onda ćemo vidjeti”, naglasio je Trivić.

Uncategorized

Prijavili ih mještani: Hodočasnike iz Srpske PRESRELA FEDERALNA POLICIJA, nećete vjerovati zbog čega (FOTO)

Hodočasnici iz Istočnog Novog Sarajeva jutros su iz Miljevića krenuli prema manastiru Ostrog.

Međutim, u Ilovicama ih je legitimisala policija Federacija BiH, i to bez ikakvog razloga, tvrde čitaoci Srpskainfo, koji su nam dostavili i fotografije sa lica mjesta.

Razlog je, kako navode, optužba tamošnjeg stanovništva da su hodočasnici nosili četničku zastavu.

“Grupu hodočasnika iz Istočnog Novog Sarajeva, koji su jutros iz Miljevića krenuli prema manastiru Ostrog, u Ilovicama je legitimisala policija FBiH. Kako su rekli, postupili su po prijavama njihovih građana, da mladići u povorci nose četničku zastavu. Šta je istina procijenite sami”, navodi se u pismu koje su nam poslali.

Podsjetimo, hodočasnici iz Miljevićima, uoči Svetog Vasilija Ostroškog, tradicionalno idu na pokloničko putovanje u manastir Ostrog.

Grupa kreće iz Miljevića, a dolazak u manastir Ostrog je 12. maja, radi poklonjenja moštima Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca.

Hodočasnici pješače više dana, a pridružuju im se i mještani lokalnih zajednica kroz koje prolaze.

srpskainfo.com

Nastavi čitati

Društvo

KIŠA I GRMLJAVINA: Meteorolozi najavili nestabilne dane

Danas malo svježije, ali i dalje sparno i nestabilno, od sredine dana uz češću pojavu grmljavinskih pljuskova i uslove za lokalne nepogode. Vjetar jugozapadni, a u zoni pljuskova jak zapadni, dok će se maksimumi kretati od 18 na zapadu do 26 na istoku regiona.

U petak će sa jugozapada uslijediti jače pogoršanje uz kišu i grmljavinske pljuskove, koji će do kraja dana zahvatiti cijeli region. Ponegdje na sjeveru regiona uz sunčaniji prvi dio dana.

Vjetar u okretanju na zapadni smjer, a temperature u padu, posebno u drugom dijelu dana. Subota na istoku regiona svježa i nestabilna, dok će na zapadu biti više sunca. Dnevni maksimumi od 15 na istoku do 21 stepen na zapadu regiona.

Od 10. do 13. maja očekuje se kratkotrajno otopljenje i tada će pljuskova ponegdje biti samo na sjeveru regiona, dok se 13. maja očekuje premještanje jakog, hladnog fronta, koji donosi grmljavinske pljuskove, lokalne nepogode, jak sjeverozapadni vjetar i zahlađenje, tako da će se oko 14. maja maksimumi kretati od 16 do 19 stepeni Celzijusa.

Novo pogoršanje moguće je oko 18. maja. Do oko 13. maja nestabilno, ali uglavnom toplo, zatim zahlađenje, pa bi polovina mjeseca, vjerovatno, bila svježa i nestabilna. naslov

Nastavi čitati

Društvo

BUDITE OPREZNI Novi opasan TikTok izazov među mladima

Stručnjaci upozoravaju roditelje na opasan TikTok trend u kojem d‌jeca zagrijavaju popularne “squishy” igračke u mikrovalnoj, nakon što su zabilježeni slučajevi teških opekotina.

Na društvenim mrežama d‌jeca jedni drugima savjetuju zagrijavanje tih igračaka kako bi postale mekše i savitljivije. Među najpopularnijima je NeeDoh kockasta igračka ispunjena gelom – koja se rasprodaje širom svijeta.

Ipak, posljedice mogu biti ozbiljne. Zabilježeni su slučajevi u kojima su igračke eksplodirale, polivajući d‌jecu vrelim sadržajem i uzrokujući teške opekotine, prenosi Večernji.hr.

Fotografije pokazuju devetogodišnjaka s velikim povredama lica, dok je sedmogodišnja d‌jevojčica završila u komi s opekotinama trećeg stepena nakon što ju je pogodila vrela masa.

Nedavno je i jedna majka iz Velike Britanije otkrila da je njena desetogodišnja kćerka zadobila opekotine pokušavajući oponašati trend. Stručnjaci sada apeluju na roditelje da razgovaraju s d‌jecom o opasnostima internet izazova.

Rajen Rejnolds iz Kraljevskog društva za prevenciju nesreća upozorava da nepravilna upotreba kućanskih uređaja može imati razorne posljedice te naglašava da “mikrovalne nisu igračke”.

Jedna majka iz Bristola u objavi na društvenim mrežama opisala je iskustvo svoje kćeri: igračka je u mikrovalnoj bila svega 30 sekundi, a silikonski omotač prikrio je koliko je unutrašnjost bila užarena. D‌jevojčica je završila na od‌jelu za opekotine i neće smjeti izlagati lice suncu najmanje dvije godine, a još nije poznato hoće li ostati ožiljci.

Nastavi čitati

Aktuelno