Politika
KRIŠTO O REFORMSKOJ AGENDI: Nema novca dok ne budemo provodili reforme
Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto kazala je da ne krije zadovoljstvo zbog činjenice da je BiH usvojila usaglašen tekst Reformske agende i pred sami istek roka izbjegla dodatne sankcije Evropske komisije.
“Usvojili smo Nacrt mjera, ali krenut će posao. Mi ćemo dobiti komentare na čemu ćemo morati doista uložiti ogroman trud i rad da bismo kasnije u implementaciju. To je dug proces koji zahtjeva rad i odgovornost. Nažalost, imali smo takvu situaciju gdje smo imali zatezanja od kolega bez ijednog razloga”, kazala je Krišto.
Dalje pojašnjava, da će Nacrt Reformske agende biti prosljeđen Evropskoj komisiji, koja će je razmatrati i dati svoje komentare na prijedloge mjera koje on sadrži.
“Neko misli da mi s ovim usvajanjem dobijamo ili gubimo sredstva. Mi ćemo dobiti sredstva kad budemo provodili reforme. Ako budemo aktivni i radili i ako počnemo s implementacijom nekih projekata, mi ćemo povući sredstva jednako kao sve druge zemlje iz regije”, ističe Krišto.
Projekte iz Plana rasta potrebno je realizirati do kraja 2027. godine, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH naglašava da je “sve do nas i da nam vrijeme nije saveznik”.
“Puno smo vremena potrošili oko nekih, po meni, lakih stvari, ali vi morate poštovati ono što je Bosna i Hercegovina, naša ustavna struktura, naš način donošenja odluka i to je tako. Trebamo biti usmjereni na dalje aktivnosti i na naše obaveze koje nas čekaju, kako bismo pokušali, koliko je moguće, nadoknaditi izgubljeno vrijeme”, dodaje Krišto, prenosi Fena.
Politika
BORENOVIĆ TRAŽI HITNU REAKCIJU: Višesatna čekanja na granicama postala nepodnošljiva za građane
Višesatna čekanja na granicama postala su nepodnošljiva i ponižavajuća za građane!
Poručio je ovo Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
– Kilometarske kolone i višesatna čekanja na graničnim prelazima postali su nepodnošljivi i ponižavajući za građane, a nedopustivi za institucije koje su dužne da obezbijede efikasan protok ljudi i robe – rekao je Borenović.
Svakodnevno, nastavlja on, svjedočimo istim scenama – nervoza, izgubljeno vrijeme i ogromna šteta za građane, privredu, prevoznike i turizam.
– Dok ljudi satima stoje u kolonama na izlazu i ulazu u zemlju, institucije i dalje nemaju ozbiljan i sistemski odgovor na ovaj problem. Zato u parlamentarnu proceduru upućujem inicijativu kojom se traži od Savjeta ministara BiH da hitno preduzme konkretne mjere za smanjenje višesatnih zadržavanja i unapređenje graničnih procedura na međunarodnim graničnim prelazima – kaže on.
Borenović dodaje da posebno zabrinjava činjenica da se primjenjuje novi Evropski sistem za evidenciju ulazaka i izlazaka putnika (EES), što dodatno usložnjava kontrole na spoljnim granicama Evropske unije.
-Zbog toga je neophodno da Savjet ministara BiH i Predsjedništvo BiH pokrenu zvanične diplomatske aktivnosti prema Evropskoj komisiji i državama članicama EU kako bi se pronašla rješenja koja će omogućiti brži i efikasniji protok putnika i robe. Istovremeno, tražimo uspostavljanje integrisanih graničnih prelaza sa Srbijom i Crnom Gorom po principu jedne kontrole dokumenata. Ako su Srbija i Sjeverna Makedonija na graničnom prelazu Preševo–Tabanovce uspjele da uvedu sistem „One Stop Control“ i značajno ubrzaju protok ljudi i robe, nema nijednog razloga da isti model ne bude uspostavljen i na najfrekventnijim graničnim prelazima između BiH, Srbije i Crne Gore – rekao je Borenović.
Građanima, kaže on, nisu potrebna nova opravdanja, već konkretna rješenja.
– Neophodno je više graničnih službenika, bolja organizacija, modernizacija prelaza, integrisane kontrole sa Srbijom i Crnom Gorom i aktivnija diplomatska uloga institucija BiH prema Evropskoj uniji. Ovo nije pitanje politike, već pitanje normalnog života, ekonomije i poštovanja građana. Vrijeme je da granice budu mjesto prolaska, a ne simbol sporosti, neefikasnosti i višesatnog čekanja – zaključio je Borenović.
Politika
PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)
Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.
– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.
On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.
Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.
Politika
STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje
Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.
Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.
– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.
Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.
-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.
Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.
Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
-
Politika3 dana agoPALE MASKE U BIJELJINI! “Najžešći” opozicionar POKAZAO PRAVO LICE! Ljubiša Petrović nakon 6 godina glume pao u zagrljaj SNSD-u! (FOTO)
-
Politika2 dana agoRASPAD U REŽIMSKIM REDOVIMA: SNSD-ovci zaratili međusobnim optužbama za korupciju i nesposobnost!
-
Hronika2 dana agoCRNI DAN NA CESTI: Tri života ugašena u teškoj nesreći kod Banjaluke
-
Politika2 dana agoU SVIJETU OSTAVKA I ZATVOR, KOD NAS FOTELJA I NAGRADA! Šokantna istina o političarima u Srpskoj! Što veća afera, to bolja POZICIJA
-
Društvo3 dana agoMJESEC DANA OD OBRUŠAVANJA: Stari most u Gradišci i dalje zatvoren, sanacija neizvjesna
-
Svijet3 dana agoINCIDENT ISPRED SUPERMARKETA U NJEMAČKOJ: Tromjesječna beba oteta iz kolica, dignuti helikopteri
-
Region3 dana agoPREPISKA MAJKE I DJEČAKA UBICE “Mrzim te! Miljana je njemu napisala: “J*** se sine”, “Stvarno me se sramotiš?”
-
Društvo3 dana agoTREĆI ŠAMAR MINISTARSTVU: Sud ponovo srušio dozvolu za rudnik kod Prijedora, mještani traže odgovornost
