Connect with us

Region

KURTI DOŠAO DO ZIDA! “Zapad krivi vlast u Prištini za eskalaciju krize”

Poslije ukidanja dinara, upada u prostorije srpskih privremenih organa, spuštanja rampe kombiju sa dinarima na Jarinju čini se da Zapad nikada nije bio složniji i oštriji u kritici poteza kosovskog premijera Aljbina Kurtija.
Potvrda za to je i sjednica Savjeta bezbednosti Ujedinjenih nacija, gdje je izgledalo kao da su se ujedinili i Zapad i Rusija i Kina. To je i jedan od razloga zbog koga Albanci na Kosovu strahuju da bi EU mogla da uvede i drugi paket sankcija Prištini, koji bi ovoga puta vjerovatno pogodio i građane, piše Blic.

Ukidanje dinara na Kosovu 1. februara pokrenulo je niz mjera Prištine koje praktično, kako su ovih dana govorili pojedinci, “efekat etničkog čišćenja Srba bez ispaljenog metka”. Srbi na KiM danima ne mogu da prime plate, penzije, socijalna davanja i dječije dodatke, a pored toga im se pale imanja, dok kosovska policija upada u prostorije srpskih privremenih organa.

Zbog toga su i SAD i EU oštro reagovale, što se moglo čuti i u četvrtak u Njujorku, na sjednici Savjeta bezbednosti UN, kada su rezerve prema odluci Prištine da jednostrano i bez adekvatnih konsultacija sa partnerima zabrani upotrebu dinara na Kosovu, izrazile najmoćnije sile: SAD, Rusije, Francuska, Kina i Velika Britanija.

Prijetnja u najavi
Ovih dana čulo se i nešto što bi se moglo protumačiti i kao prijetnja, i to od ambasadora SAD u Prištini Džefrija Hovenijera, koji je spočitao Kurtiju to što nije radio na “alternativnim načinima” isplate novca Srbima nakon ukidanja dinara i upozorio da ukoliko Kurtijeva vlada “ne sasluša savjete Vašingtona postoje jasne posljedice” po kvalitet njihovog partnerstva.

I Petar Stano, portparol EU, nedvosmisleno je rekao da potezi Prištine “ne doprinose deeskalaciji situacije, da nisu koordinisani već “jednostrani bez potrebnog nivoa konsultovanja kako bi se spriječio negativan uticaj na ljude na terenu“. Uz to, Miroslav Lajčak, specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, upozorio je da pažljivo prati dešavanja u vezi sa ukidanjem dinara koja, kako je rekao, posebno pogađaju Srbe na KiM.

Oštre reakcije zapadnih zvaničnika uznemirile su i albansku javnost.

Drugi paket sankcija
Albanski analitičar Arbnor Seljimi kazao je da nakon odluke o zabrani dinara SAD mogu da uvedu sankcije Prištini i zabrane im učešće u NATO vježbama. Kako je rekao, SAD mogu uvesti pojedinačne sankcije Kurtiju i drugim akterima koji su uticali na odluku o zabrani dinara.

Izvještaji koji su stizali iz SAD sa bezuslovnom podrškom Kosovu sada mogu imati neke sankcije, možda zabrana učešća u nekim NATO vježbama, kao što je “Difender Jurop 2023”. Mogu postojati i sankcije za pojedince, kao što je Kurti, ali i za sve one koji su uticali na donošenje odluke o zabrani dinara – naveo je Seljimi.

Ljutfi Haziri, potpredsjednik opozicionog Demokratskog saveza Kosova plaši se da će “eventualni drugi paket sankcija protiv Kosova uticati i na građane”.

Sada su ove mjere za vladine službenike i institucije, a najveći strah je da bi drugi paket mogao da izazove kolektivne mjere. SAD su i dalje kredibilan partner i uvijek su držale svoju riječ. To rade i sada, imaju partnerstvo sa narodom Kosova, a ne sa zvaničnicima Kosova, i bojim se da ove mjere ne utiču i na građane. Obustava ili zamrzavanje EU fondova od 300 miliona evra na snazi je skoro godinu dana, 500 miliona evra fonda za Zapadni Balkan gdje je Kosovo isključeno i drugi efekti koji se eventualno mogu pojačati novim sankcijama, to je ono što Kosovo ovih dana politički trpi – kazao je Haziri.

Stigao signal iz Brisela
Branka Latinović, bivša ambasadorka i predstavnica Srbije pri OEBS-u ukazuje da je iz Brisela već stigao signal šta EU misli o poslednjim Kurtijevim potezima.

Činjenica da Evropska komisija nije stavila na dnevni red ukidanje sankcija, barem nekog od paketa sankcija koje je uvela prema zvaničnicima Kosova i prema predstavnicima vlasti, govori da su oni vrlo podozrivi, rezervisani na način kako se ta vlast ponaša, kako se njeni predstavnici ponašaju i da očito nema dovoljnu dozu povjerenja da će oni to prevazići i da se neće ponoviti – navodi Latinović.

“Zapad vaga između Kosova i njegove vizije o Kosovu”

Nažalost, ovo nije prva jednostrana akcija Prištine, a iskustvo govori da je do sada Kurtijeva tvrdoglavost prolazila bez obzira na manje ili više stroge reakcije Zapada pa i prvi paket EU sankcija.

Ipak, Milica Andrić Rakić iz “Društvene inicijative” veruje da u zapadnom svijetu ima mnogo aktera koji mogu da spriječe jednostrane akcije Prištine”.

Oni jasno prave razliku između Kosova i njihove vizije o Kosovu kao nezavisne države koja će ući u NATO prvenstveno da bi Kfor mogao da se povuče sa te teritorije, i Aljbina Kurtija koji trenutno mnogo čini na podizanju tenzija. Dok god je Kurti premijer neće biti ozbiljnijih akcija protiv njega jer ga ta titula štiti. Onog trenutka kada, i ako on ne bude mogao da formira vladu, njegova politička karijera će biti ozbiljno dovedena u pitanje bar kada su zapadni lideri u pitanju – analizira Andrić Rakić.

Ne zna se šta su stvarne namjere Zapada
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, pak, smatra da je poslije svega teško razlučiti šta su stvarne namjere Zapada, a šta je “dio igrokaza”.

Ove reakcije američkih i evropskih zvaničnika možda su djelimično samo ograđivanje od poteza Prištine. Kurti je slične odluke sprovodio i ranije pa je nakon sličnih reakcija Zapada samo došlo do odlaganja, ali ne i povlačenja tih poteza – ocjenjuje Popov.

Kako kaže, Zapad je više reagovao zbog toga što Priština nije napravila “međukorak kako Srbi ne bi bili oštećeni nakon ukidanja dinara”.

Mislim da će se u narednom periodu naći rješenje kako Srbi na KiM da primaju plate, penzije, socijalna davanja i dječije dodatke u dinarima koji će se odmah potom konvertovati u evre. To bi tehnički moglo da se sprovede preko akreditovanih banaka na KiM – zaključuje Popov.

Region

HRVATSKU I SLOVENIJU POGODILO JAKO NEVRIJEME: Djeca evakuisana iz vrtića, haos na moru

U Hrvatsku i Sloveniju stigla je najavljena drastična promena vremena koja donosi obilnu kišu, ponegdje s grmljavinskim nevremenom, te znatan pad temperatura.

Kako javlja Index.hr, olujna fronta stiže iz Italije i Slovenije i njeni dijelovi već su zahvatili zapadne krajeve Hrvatske. Jedna je zahvatila šire zadarsko područje, dok ke Istru je pogodila obilna kiša, a Dugi otok bujične poplave. Po Dalmaciji su se formirale pijavice.

Jako grmljavinsko nevreme s obilnom kišom pogodilo je u četvrtak dijelove Zadarske županije, a najviše je, prema objavama na društvenim mrežama, stradala Božava na Dugom otoku.

“Oblak koji se jutros pre 8 sati formirao između nas i Ankone prošao je većim dijelom preko Božave, ali tačne podatke koliko je kiše palo na tom području imaćemo tek sutra ujutru jer automatska stanica uveče šalje informacije u Zagreb”, rekao je šef glavne meteorološke stanice Zadar na Puntamici Anđelko Vidović.

U gradu Zadru i okolini, dodao je, pale su samo četiri litre kiše po kvadratnom metru, a oblak koji se “istresao” iznad Božave otišao je preko ostrva Vir prema Velebitu.

Stanovnici Božave objavili su da je između 8 i 11 sati palo čak 180 litara kiše po kvadratnom metru, bujice su se slivale po ulicama i poplavile prizemne dijelove porodičnih kuća i nosile grane, šljunak i blato prema luci, a stradali su i maslinici.

Prema podacima objavljenim na mreži meteoroloških stanica Pljusak.com, na zadarskom je području u posljednja 24 sata najviše kiše palo na ostrvu Rivnju – 76 litara po kvadratu, ze po 25 litara na ostvrima Istu i Silbi.

U kanalu između Orebića i Korčule, od otoka Badije do Perne (Kučište/Orebić), snimljena je pijavica.

More je divljalo kod Rovinja, bacajući barke orgomnim talasima
Dugi otok pogođen je jakom olujom i velikom količinom kiše, a društvene mreže preplavile su snimke i fotografije poplavljenih ulica, javlja Zadarski.hr.

Prema izveštajima lokalnog stanovništva, kiša ne prestaje od jutra.

Od 8 sati pa sve do 11 sati, intenzivne padavine nastavile su da stvaraju bujice koje se slivaju niz ulice i prete domovima. Meštani se bore da zaštite svoje kuće od prodiranja vode, dok su nekima poplave već napravile ozbiljnu štetu.

Potop u Sloveniji, evakuisana deca iz vrtića, kolaps u saobraćaju
Snažna promjena vremena zahvatila je i Sloveniju. Najviše problema padavine su napravile u slovenskom delu Istre, ali zahvatile su celu zemlju, javlja Index.hr.

Slovenačka agencija za životnu sredinu (Arso) izdala je narandžasto upozorenje za cijelu državu, koje vrijedi do petka ujutro. S obzirom na to da se mogu pogoršati i hidrološke prilike, Civilna zaštita je u pripravnosti.

S obale stižu izveštaji o poplavama i brojnim vatrogasnim intervencijama na terenu, a posebnu pretnju predstavlja reka Badaševica, dok je u Šalari situacija kritična. Zbog jakih pljuskova voda je na nekim mestima već poplavila puteve, a saobraćaj u Kopru i okolini je ozbiljno otežan.

Prema rečima Igora Rakara, šefa Međuopštinske službe za zaštitu, spasavanje i zaštitu životne sredine sa sedištem u Kopru, padavine su se oko 14 sati na području Kopra i cele slovenačke Istre malo smirile, ali vodostaji reka i potoka još nisu počeli da opadaki.

Najveći strah izaziva mogućnost daljnjih padavina, jer plima i dalje ostaje visoka, zbog čega voda iz reke ne može brzo oticati u more.

Zbog naraslog potoka koji je pretio prelivanjem, iz vrtića Šalara su tokom prepodneva pozvali su roditelje da dođu po decu, javila je TV Slovenija. Rano ujutru situacija je bila kritična i u vrtiću u Bertokima, do kog roditelji nisu mogli da dođu. Ulaz je bio poplavljen, pa su pozvali vatrogasce, koji su uz pomoć komunalne službe očistili šahtove kako bi voda mogla da otiče, izjavila je jedna od vaspitačica za tu televiziju.

Nastavi čitati

Region

STANO O PODIZANJU OPTUŽNICE: EU očekuje da Beograd SARAĐUJE u slučaju Banjske

EU očekuje da Beograd sarađuje u istrazi u slučaju Banjska, rekao je portparol Unije Peter Stano i dodao da Brisel pozdravlja to što je Priština u vezi sa tim podigla optužnice.

“Podnošenje ove optužnice znači da će sada početi sudski proces i mi čekamo na okončanje ovih sudskih postupaka”, rekao je Stano na konferenciji za novinare u Briselu.

Stano je dodao da će EU pratiti procedure i da očekuje da svi sarađuju u mjeri u kojoj je to neophodno, prenose beogradski mediji.

“Očekujemo da Srbija potpuno sarađuje u istrazi ovog napada. To je očekivanje EU i ono i dalje stoji, i mi konstantno prenosimo poruku našim partnerima u Srbiji. Krajem septembra prošle godine rekli smo da je ovaj napad jasna i neviđena eskalacija i da će biti posljedica”, istakao je Stano.

On je naveo da kada sud na Kosovu i Metohiji odluči ko je kriv, onda će doći vrijeme za odgovornost.

Upitan da li će EU insistirati da bivši potpredsjednik Srpske liste Milan Radoičić bude izručen takozvanom Kosovu, Stano je rekao da je stav EU jasan da “Srbija mora u potpunosti da sarađuje”.

Specijalno tužilaštvo privremenih institucija u Prišitni podiglo je juče optužnicu protiv 45 lica, uključujući Milana Radoičića, zbog sumnje da su bili dio oružane grupe koja je u Banjskoj prošlog septembra, kako je navedeno, napala takozvanu kosovsku policiju.

U sukobu Srba sa sjevera Kosova i Metohije sa takozvanom kosovskom policijom u Banjskoj su u noći između 23. i 24. septembra poginuli Bojan Mijailović, Stefan Nedeljković i Igor Milenković, a na suprotnoj strani policijski narednik Afrim Bunjaku.

Nastavi čitati

Region

DETALJI HAPŠENJA U BUDVI Zvicerovi ljudi PLANIRALI UBISTVO Kana

Pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja danas su, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, uhapsili Davora Kordića i Aleksandra Sašu Ćetkovića iz Budve, kojima se na teret stavlja da su planirali ubistvo Marka Ljubiše, zvanog Kan 2021. godine.

Organizator ove grupe je, kako se sumnja, Radoje Zvicer, osumnjičeni vođa “kavačkog klana”. Osumnjičen je i Nikola Vušović, državljanin Srbije, prenosi RTCG.

Prema podacima “Vijesti”, Kordić se sumnjiči da je član kriminalnog klana protiv kojeg je pokrenuta istraga SDT-a.

Kordić je hapšen i u ljeto 2015. godine u velikoj policijskoj akciji “Čistač” kada je istragom bilo obuhvaćeno čak 26 osoba, zbog sumnje da su se bavili nabavkom i distribucijom kokaina.

U toj akciji je u Budvi, pored Kordića uhapšeno još 16 osoba.

Ćetković je brat ubijenog Miroslava Ćetkovića, koji je ubijen početkom januara 2017. godine ispred kafića “Poco” u Budvi, prenose “Vijesti”.

Ćetkovića je u sačekuši usmrtio plaćeni ubica iz Bosne i Hercegovine Predrag Ilinčić, a prije nego je izdahnuo Budvanin je pucao na njega, nakon čega je Ilinčić nešto kasnije preminuo u kotorskoj bolnici.

Kordić i Ćetković dio su kriminalnog klana okupljenog oko Vasilija Rafailovića.

Specijalni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić saopštio je da je SPO po nalogu specijalnih tužilaca danas u Budvi uhapsio Kordića i Ćetkovića, koje sumnjiče da su dio kriminalne organizacije Radoja Zvicera i Nikole Vušovića.

“I protiv njih, ali i protiv: R.Z., N.V., D.T., M.M., R.M. i I.B., koji su u bjekstvu ili u zatvoru u pritvoru, zbog drugih krivičnih djela i postupaka, podnijelo krivičnu prijavu zbog osnova sumnje da su učinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, a osumnjičeni R.Z. i N.V., i krivično djelo ubistvo u pokušaju putem podstrekavanja”, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da su prethodno tokom izviđaja prikupljeni dokazi da je osumnjičeni R.Z. i N.V., u 2020. godini, u Crnoj Gori i Srbiji, organizovali kriminalnu organizaciju čiji pripadnici su postali ostali osumnjičeni, ali i optuženi: L.I., S.S., G.M., M.K. i M.M.

“Ova grupa je djelovala tokom 2020. i naredne godine, sa ciljem vršenja krivičnih djela ubistvo i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći”, naveo je Radonjić.

Dodao je da su “osumnjičeni organizatori izvršavajući kriminalni plan, kod optuženih L.I. i S.S., stvorili odluku da ubiju M.Lj., sa nadimkom K., zbog čega su optuženi preduzimali određene radnje u tom cilju, ali su u izvršenju krivičnog djela spriječili jer ih je policija uhapsila, u Budvi, u januaru 2021. godine”.

“Takođe je Specijalno državno tužilaštvo, pred Višim sudom u Podgorici, u julu 2021. godine, podnijelo optužnicu protiv: L.I., S.S., G.M., M.K. i M.M., za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, ubistvo u pokušaju i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, koja je potvrđena i stupila je na pravnu snagu”, kazao je Radonjić.

 

Nastavi čitati

Aktuelno