Društvo
Lejla Zalihić je MAJKA HEROINA! “Kćerku sam pronašla na pola jezera”
Lejla Zalihić je majka heroina iz Buturović Polja, čijim se imenom pišu herojstvo i hrabrost.
Njena priča o spasavanju kćerke iz vodene bujice tokom poplava koje su pogodile ovo mjesto obišla je svijet, a tri mjeseca nakon svega govori za “Nezavisne novine”.
Sjećanja na strašnu kataklizmu koja je pogodila nekoliko mjesta u BiH, među kojima i Jablanicu i Buturović Polje, kako govori Lejla, i dalje su živa i još prisutna, iako su prošla tri teška mjeseca.
Naime, Lejla je te noći kada se nebo spustilo na zemlju plivala tri kilometra kroz vodenu bujicu punu grana, drveća, kućanskih aparata, kamenja, kako bi spasila svoju kćerku.
– Ta noć, to je najveći horor u mom životu. Noć kao i svaka noć, ništa nije slutilo na to šta bi se moglo desiti. Probudio nas je komšija, da nije, ko zna šta bi se desilo. Izašli smo na drugi sprat kuće, kad smo vidjeli da tu nije sigurno, izašli smo na treći. Nije bilo vremena za paniku, razmišljali smo kako da spasimo živu glavu. Kad smo vidjeli da ništa ne možemo uraditi, prepustili smo se sudbini, sve do trenutka dok se kuća nije srušila. Čula sam vriske kćerke, supruga, svekrvu nisam čula, pali smo u vodu. Bujica nas je nosila, dok nisam kćerku pronašla na pola jezera. Uspjele smo nekako izaći na obalu od svega što nas je udaralo”, prisjeća se Zalihićeva za “Nezavisne novine”.
U toj agoniji, kako ističe, srele su se sa jednim čovjekom s kojim su se spasile.
– Išli smo oko tri sata dok nismo došli do komšije. Tu smo bili dok hitna pomoć nije stigla po nas, za muža ništa nisam znala, ni da li je živ”, kaže ona.
Zaroniti u hladnu vodu punu svega tokom noći često ne bi smjeli ni najhrabriji, ali Lejla je znala da drugog izbora nema.
Takva i tolika snaga se ne može objasniti, a kaže da joj je snagu da spasi rođeno dijete dao Bog. Uprkos svemu, ne smatra se heroinom.
– Ne osjećam se kao heroj, mislim da bi svaka majka za svoje dijete uradila isto. I za tuđe ako je u mogućnosti, a kamoli za svoje”, ističe ona za “Nezavisne novine”.
Heroinom samu sebe ne smatra, ali mnogi na nju gledaju baš tako.
Zovu je majka hrabrosti i žena godine, ni slučajno, ni bez razloga, već sasvim opravdano.
Zbog svog podviga nedavno je ponijela i titulu Hercegovka godine. Lejla ističe da joj znači što je ta nagrada pripala njoj, ali dodaje da bi voljela da nije ovim povodom.
– Voljela bih da je u nekom boljem svjetlu, zbog nečeg drugog, ali Bože moj, šta je, tu je”, kaže ona za “Nezavisne novine”.
Iako sjećanja lako ne blijede, situacija u Buturović Polju, prema njenim riječima, polako se popravlja, a stvari dolaze na svoje mjesto.
– Ogromna je šteta, pa tako treba dosta vremena da stvari u potpunosti dođu na svoje mjesto. Strah još postoji, ipak nije prošlo dosta vremena da se to zaboravi, ali proći će, nadam se, što prije”, ističe ona.
I nakon svega, iz katastrofe, u kojoj, osim prirode, krivice ima i u ljudima, Lejla smatra da smo kao društvo naučili lekciju.
– Tužno je što se ovako nešto moralo desiti da se izvuče lekcija, ali jednostavno tako je trebalo da bude i nadam se da se nikad više neće desiti”, zaključuje ona za “Nezavisne novine”.
Društvo
RATARI I VOĆARI SLAVE ZIMU! Snježni pokrivač štiti usjeve i osigurava vlagu za proljeće
Snijeg i niske temperature obradovali su i ratare i voćare u Srpskoj, jer, kako ističu naši sagovornici, snježni pokrivač pri niskim temperaturama služi kao dobar izolator ozimim usjevima, a njegovim topljenjem povećaće se zaliha vlage u zemljištu.
Temperaturni minus pogoduje i voćarima, prije svega kako bi se smanjio broj insekata koji su zbog promjene klime prethodnih godina pravili velike probleme voću.
Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je za “Nezavisne novine” da je snježni prekrivač dobro došao voću, a posebno ako nije polomio grane.
“Snijeg je obezbijedio određene rezerve vlage, koje su neophodne za proljećni porast temperatura”, kazao je Marinković i istakao da nema trenutno prijavljene štete što se tiče samih sadnica.
Kako je kazao, što se tiče ratarskih kultura, konkretno pšenice, snijeg je više nego dobro došao.
“Pogotovo nakon blagog zahlađenja i noćnih mrazeva, te je poslužio kao odličan izolator, a i nema rezerve vlage bez snježnog prekrivača”, kazao je Marinković.
Da su snijeg i niske temperature izrazito dobri u ovo doba godine, saglasan je Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara, i ističe da je najveća koncentracija voćnjaka i intenzivnija proizvodnja na području Potkozarja od Laktaša do Kozarske Dubice.
“Mi u tom potezu uopšte nismo ni imali snijega, voljeli bismo da je bilo više kod nas nego u drugim predjelima, ali uglavnom, što se tiče niskih temperatura, to dobro dođe i bilo bi dobro da to potraje barem u januaru”, kazao je Dojčinović.
Ističe da bi to bila garancija da će biti neko normalnije proljeće, ali kako kaže, više nema pravila.
“Što se tiče ovog snijega koji je padao, nije pričinio veliku štetu na voćnjacima, sem možda na nekim lošim stablima”, kazao je Dojčinović.
Prema njegovim riječima, u predstojećem periodu će vjerojatno biti još hladnih dana, što će imati dobar uticaj na voćke.
“Za dobru voćarsku proizvodnju potrebno je oko 30 hladnih dana, odnosno iznad 600 sati kako bismo mogli reći da su biljke mirovale i da nije bilo vegetacije tokom zime”, kazao je Dojčinović.
Darko Milošević, predsjednik Upravnog odbora Udruženja voćara Republike Srpske i voćar iz Ugljevika, ističe da su na ovom području bile izuzetne padavine, te da je snijeg bio od 40 do 60 centimetara.
“Posebne štete nije bilo, sporadično je poneko stablo stradalo u voćnjacima, ali to su ona stabla koja nisu održavana na pravi način u prethodnom periodu”, kazao je Milošević i dodao da je snijeg veoma dobro došao i voćari i poljoprivrednici su se obradovali, jer je nedostatak vlage.
“Zemlja je žedna, nedostatak je vlage u dubljim slojevima, tako da će ovaj snijeg popraviti ovaj deficit vode i donijeti voćkama puno bolji start u proljeće”, kazao je Milošević i dodao da je unazad nekoliko godina topla zima.
“Prethodnih godina imali smo rano kretanje vegetacije u proljeće i onda nam budu mrazevi koji unište voće”, kazao je Milošević.
Društvo
WIZZ AIR RAZMATRA POVRATAK U BIH Tuzla se nada povratku, Banjaluka cilja na širenje
Zvaničnici iz Tuzle i iz Banjaluke su rekli da su u razgovorima s Wizz Airom u vezi s potencijalnim stacioniranjem aviona u njihovim aerodromima. Međutim, niskotarifni prevoznik tek treba službeno potvrditi ove razgovore.
Tuzla je prethodno služila kao baza Wizz Aira do septembra pretprošle godine, kada je kompanija odlučila preseliti svoja dva aviona, navodeći kao razlog “promjenjivo ekonomsko okruženje” i “operativne izazove uzrokovane vremenskim prilikama u regiji”.
Ovaj potez rezultirao je prekidom većine operacija iz Tuzle, ostavljajući aerodrom gotovo bez saobraćaja u to vrijeme.
No, ministar trgovine, turizma i saobraćaja u Vladi Tuzlanskog kantona Almir Žilić izjavio je nedavno da je u skorijoj budućnosti moguće opslužiti milion putnika na aerodromu Tuzla.
“Očekujemo nove linije i povratak nekih bivših partnera, a već su u toku pregovori oko stacioniranja aviona. Očekuje se da će baza uskoro biti ponovno uspostavljena. Wizz Air je najavio pregovore o nastavku rada baze na tuzlanskom aerodromu na proljeće, što je odlična vijest za naše putnike. Vjerujem da će 2025. donijeti značajan rast i veliki preokret”, rekao je.
Ranije prošle godine, i lokalne vlasti i Aerodrom Tuzla objavili su da razgovaraju s Wizz Airom o ponovnom otvaranju baze. Međutim, glavna komercijalna direktorica Wizz Aira, Silvia Mosquera, odlučno je demantovala ove tvrdnje u izjavi za EX-YU Aviation News.
Tada je Mosquera izjavila:
“To nije istina. Nemamo u planu ponovno otvaranje baze u Tuzli. Nije bilo službene komunikacije jer nema namjere da se nastavi s radom u Tuzli.”
Direktorica Aerodroma Banjaluka Valentina Kecman izjavila je, takođe, kako se radi na osiguranju baze Wizz Aira na aerodromu.
U nedavnom intervjuu za RTRS, Kecman je rekla:
“Vidjeli smo neke pozitivne pomake s Wizz Airom. Planiraju da njihovi piloti vježbaju slijetanje na aerodrom Banjaluka, što je obično preliminarni korak prije uspostavljanja baze na određenoj lokaciji. Baza je ranije bila smještena u Tuzli, a njeno postojanje u Banjaluci bilo bi od velike koristi za aerodrom i lokalne zajednice, jer bi dovelo do većeg broja letova i odredišta”.
Wizz Air je 2023. godine bio najveći bh. zračni prevoznik po raspoloživom kapacitetu sjedišta. Međutim, nakon zatvaranja baze u Tuzli, prevoznik je prošle godine pao na drugo mjesto iza Ryanaira, koji je pokrenuo letove za Sarajevo i održava letove i za Banjaluku. Za ovu godinu planira najaviti nekoliko novih linija iz glavnog grada Bosne i Hercegovine. Wizz Air je ranije takođe imao bazu u Sarajevu, koju je zatvorio nakon manje od godinu dana 2022, izvještava Ex-Yu Aviation News, prenosi Biznisinfo.
Društvo
ZIMA SE POIGRAVA SA NAMA! Za Badnji dan moguća koja kap kiše, a ovakvom vremenu i temperaturama za Božić NIKO SE NIJE NADAO
U Srpskoj će danas biti pretežno vedro i vrlo hladno uz mraz, dok će oko rijeka i po kotlinama na sjeveru i jugoistoku biti magle, koja se lokalno može i duže zadržati uz ledeni dan u tim mjestima.
Uostalim predjelima tokom dana promjenjivo oblačno uz sunčane periode. Na jugu sunčanije i u prvom dijelu dana vjetrovito. Vjetar slab do umjeren i promjenjiv, u Hercegovini tokom jutra pojačana bura.
Maksimalna temperatura vazduha od -1 do 4 stepena, na jugu do 9, u višim predjelima i mjestima sa maglom od -5 stepeni, podaci su Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Sutra ujutro vrlo hladno uz čestu pojavu mraza, u višim predjelima i jakog mraza, dok se oko rijeka i po kotlinama očekuje magla ili niska oblačnost. U nastavku jutra postepeno naoblačenje od jugozapada, a počeće da duva na udare i jako jugo. Tokom dana na istoku umjereno oblačno uz sunčane periode. U Hercegovini veći dio dana promjenljivo do potpuno oblačno uz sunače intervale.
Vjetar slab, dok će u Krajini i brdsko-planinskim predjelima od jugozapada ka istoku duvati umjeren, na momente i jak južnih smjerova vjetar.
Minimalna temperatura od -9 do -4 stepena, na jugu do 3, u višim predjelima od -16 stepeni. Maksimalna temperatura od 2 do 7 stepeni, na jugu do 10, u višim predjelima od -3 stepeni.
U ponedjeljak promjenjivo do potpuno oblačno i toplije, ponegdje na sjeveru i istoku uz kraće sunčane intervale u prvom dijelu dana. U jutarnjim časovima oko rijeka i po kotlinama moguća je prolazna magla. U većini predjela jugo će biti u jačanju, dok se na jugu Krajine očekuju i olujni udari. Ponegdje u Hercegovini u drugom dijelu dana moguća je po koja kap ili slaba kiša, dok će u noći na utorak padavine jačati po intenzitetu.
Minimalna temperatura od -2 do 4 stepena, na jugu do 7, u višim predjelima od -6 stepeni. Maksimalna temperatura od 7 do 15, u višim predjelima i mjestima sa maglom od 4 stepena.
U utorak promjenjivo oblačno uz sunčane periode i još toplije. Na jugu se očekuje kiša tokom čitavog dana uz obilnije padavine i širiće se uveče ka istoku. U Krajini je uveče moguća slaba prolazna kiša.
Minimalna temperatura vazduha od 3 do 7 stepeni, na jugu do 10, u višim predjelima od 0 stepeni. Maksimalna temperatura od 9 do 15, u višim predjelima od 5 stepeni.
-
Društvo3 dana ago
ZIMA SE VRAĆA! Snijeg, kiša i jak vjetar obilježiće naredna dva dana
-
Zanimljivosti3 dana ago
KAKVA REAKCIJA! Sanidah se obradovala poklonu iz publike, evo gdje je završio (VIDEO)
-
Banjaluka3 dana ago
“NAŠE MOLITVE SU SA VAMA” Stanivuković uputio saučešće porodicama stradalih na Cetinju
-
Banjaluka3 dana ago
TADEJ PRVA BEBA ROĐENA U BANJALUCI u 2025! Stanivuković darovao bebu i majku
-
Politika3 dana ago
NOVA GODINA, NOVA OBEĆANJA! Ćorić: U toku gradnja 120 kilometara auto-puta, 2026. završetak dvije dionice
-
Hronika3 dana ago
KRVAVI PIR NA CETINJU! Napadač u bjekstvu, među žrtvama i ČLANOVI NJEGOVE PORODICE
-
Hronika2 dana ago
POŽAR ZAHVATIO VIKENDICU U BANJALUCI Vatrogasci na terenu borili se s vatrenom stihijom
-
Hronika2 dana ago
IDENTIFIKOVAN STRADALI BANJALUČANIN! Završen uviđaj na mjestu pronalaska tijela