Zanimljivosti
“LEPTIRIĆI U STOMAKU”! Kako ljubav utiče na naš mozak i tijelo?
Znate li šta se krije iza zaljubljenosti i “leptirića” u stomaku?
Biti zaljubljen je uzbudljivo i lepo, a veliku ulogu pritom igraju hormoni. Oni u različitim fazama podstiču aktivnost mozga, a izazivaju i reakcije u stomaku. Kad se zaljubimo naše tijelo izlučuje čitav koktel hormona: serotonin, feniletilamin, dopamin i oksitocin. Većina tih hormonskih transmitera nastaje u mozgu.
“Njihova količina ne može se izmjeriti analizom krvi”, sa žaljenjem kaže naučnik iz Bohuma Helmut Šac, koji radi za Nemačko društvo za endokrinologiju. Ljubav ne može naučno da se mjeri, ali zato naučno može da se analizira djelovanje hormonskog koktela – recimo uz pomoć tomografa koji bar pokazuje aktivnost u pojedinim područjima mozga.
Pritom je veoma uzbudljivo to kroz koje faze prolaze zaljubljeni i koji hormoni ih pritom prate.
Prva faza: “Ja sam jako zaljubljen”
Lupanje srca i “leptirići” u stomaku – iza toga se krije dopamin i “hormon zaljubljenosti” feniletilamin. On izaziva erotsku privlačnost prema drugoj osobi. Istovremeno nas dopamin čini otvorenijim prema drugima. Dakle, i prema budućoj velikoj ljubavi.
Druga faza: “Ljubili smo se”
Želite da se ljubite? Samo napred. Ljubljenje ne samo da je prijatno, već je i zdravo. Frekvencija otkucaja srca raste, poboljšava se metabolizam. Onaj ko se mnogo ljubi, u manjoj je opasnosti od visokog krvnog pritiska i depresije.
Pritom, pljuvačka koja na taj način prelazi od jedne osobe drugoj dobra je za imuni sistem i za zube, jer antimikrobski encimi sprečavaju karijes i parodontozu. Ujedno, onaj ko se mnogo ljubi imaće i privlačnije lice, jer se tako treniraju sva 34 mišića lica, a tako se zateže i koža na licu.
Treća faza: “Samo u tvojoj blizini sam srećan”
Oni koji su se tek zaljubili posebno su skloni tome da osobu u koju su se zaljubili idealizuju, da sve njihove misli kruže oko nje. Bujica zaljubljenosti ima veze s neuronskim aktivnostima onih područja mozga koja su zadužena za nagrađivanje, motivaciju, emocije i seksualno uzbuđenje.
Tada se određena područja mozga preklapaju s takozvanim sistemom bliskosti ili sistemom aktiviranja ponašanja koji se označava kao BAS. BAS utiče na to da pozitivne nadražaje doživljavamo intenzivnije, da smo znatiželjniji i da djelujemo samouvjerenije, navodi se u jednoj australijskoj studiji nedavno objavljenoj u stručnom časopisu Behavioural Sciences.
Istovremeno se kod onih koji su upravo zaljubljeni smanjuje nivo hormona sreće – serotonina, što iznenađuje. Naučnici to objašnjavaju činjenicom da zaljubljeni gube racionalan pogled i partnera potpuno stavljaju u centar svoje pažnje. Ako ta osoba duže vrijeme nije prisutna (nekad je dovoljno i pet minuta), dolazi do pojave simptoma nedostatka, slično kao kod nedostatka droge kod zavisnika.
Četvrta faza: “Ti i ja zauvijek”
Važan za partnerstvo je i hormon nježnosti – oksitocin. On pospješuje ne samo povezanost majke i djeteta, već i povezanost partnera. Istovremeno, on u međusobnom odnosu stvara povjerenje. Ali, on ima i negativnih posljedica: utiče na to da se ljudi izoluju od drugih. Ipak, zaljubljeni to po pravilu ne rade (ako uopšte i rade) s lošom namerom.
Peta faza: Vrijeme udvoje s testosteronom i estrogenom
Seks samo indirektno ima veze s klasičnim hormonima zaljubljenosti. Na seksualnost utiču prije svega hormoni testosteron i estrogen. Seks pozitivno utiče i na čovekovo zdravlje. Prilikom seksa partneri potroše po nekoliko stotina kilokalorija energije, objašnjava endokrinolog Šac.
Osim toga, kod muškaraca se time smanjuje opasnost od raka prostate, a materije koje se pritom oslobađaju deluju kao opijati i mogu da umanje bolove. Ipak, “bolovi u kolenima ili kičmi kod starijih muškaraca neće od toga proći”, upozorava istraživač hormona Helmut Šac.
Čarolija ljubavi
Da li će ljubav da potraje, to zavisi od mnogo faktora, a ne samo od hormona. “Hormoni se ne smiju posmatrati izolovano”, naglašava Šac. “Zaljubljenost u velikoj meri zavisi od psihičkog stanja. I od nervnog sistema.”
Čarolija ljubavi, dakle, nije samo biološki proces. Hormoni su samo dio čitavog niza komponenata odgovornih za osjećaj “ljubavi”.
Da bi se ljubav spasila od svakodnevice, endokrinolog Šac savjetuje da se ponekad recimo izložimo nekoj opasnoj situaciji, na primjer nekoj vratolomnoj vožnji u zabavnom parku. Opasne situacije zbližavaju parove. Drugi savjet daje istraživač mozga Gerhard Rot iz Bremena: češće davati partneru komplimente. Iskrene i ugodne reči mogu da podstaknu izlučivanje hormona kao što su oksitocin i domapin. A to su materije koje su zaljubljenima potrebne.
Zanimljivosti
VOLITE LI VIŠE DARIVATI ili primati poklone, i šta to govori o vama?
Uoči Nove godine pravo je vrijeme da se pozabavimo pitanjem volite li više davati ili primati poklone. Odgovor će otkriti mnogo toga o vašem mentalnom zdravlju.
Zamislite: ispred vas je velika kutija umotana u sjajni papir sa svijetlom mašnom na vrhu. Držite poklon u rukama, osjećate njegovu težinu, nestrpljivo trgate ambalažu i s iščekivanjem kao u djetinjstvu virite u unutra.
Ali događa se i obrnuto. Neugodno vam je primiti poklon, jako neugodno. Ali već sedmicu dana vrtite po glavi šta ćete pokloniti svojim najdražima, i kako ćete svima ručno izraditi čestitke i kakva će vesela lica imati, i koliko ćete se zbog toga dobro osjećati.
Pokloni su uvijek priča o ravnoteži između uzimanja i davanja. U teoriji, svaka odrasla osoba trebala bi održavati ovu ravnotežu. Odnosno, u životu mora postojati balans između davanja i primanja. Bilo kakva pristranost u jednom ili drugom smjeru ne govori o zreloj poziciji.
“Ako samo primate, onda je to, naravno, djetinjastija pozicija ili pozicija povezana s mentalnim poremećajima poput narcisoidnog poremećaja ličnosti. To su odrasli koji su u djetinjstvu primali manje, te to nadoknađuju u odrasloj dobi. Kad težimo samo davanju, ni to nije dobra priča, iako se društveno čini prihvatljivijom. Ovdje čovjek svoju vrijednost, između ostalog, pokušava zaraditi ili zaslužiti darovima”, objašnjava psiholog Olesya Vasilyeva.
Gorljivi ljubitelj darivanja kao da činom darivanja poručuje: prihvatite me ne onakvog kakav jesam, nego poboljšanu verziju – s darom, s dovršetkom. Bez toga osoba kao da ne osjeća svoju vrijednost ili je osjeća nedovoljno. Međutim, mogu postojati i drugi razlozi.
Priprema za odmor i burnout
Ovdje je važno analizirati kontekst. Na primjer, osoba je “izgorjela” i osjeća se depresivno. U tom razdoblju želi više primati nego davati, jednostavno zato što nema vlastitih resursa. Ne može ništa izmisliti, generirati ideje.
Osoba koja je u vedrom stanju, ispunjena, sklonija je davanju, može podijeliti svoju energiju i spremna je smišljati iznenađenja. Razdoblja mogu varirati, a to je važno uzeti u obzir. Ista osoba danas može biti aktivni darivatelj, a sutra zauzeti poziciju onoga koji prima darove.
Pružanje i uživanje u tome takođe je priča o kontroli. U biti, osoba koja daje kontroliše situaciju. Stoga su anksiozniji ljudi, na primjer, skloniji više darivati nego primati poklone. Imaju sve pod kontrolom: budžet za darove, izbor, vrijeme. A u procesu primanja dara više je spontanosti i nepredvidivosti. Možemo reći da takve osobe imaju manji steten anksioznosti. Smireni su po pitanju iznenađenja i činjenice da im se poklon možda neće svidjeti.
“Ako govorimo o zreloj, punopravnoj, cjelovitoj ličnosti, onda je to obično ipak osoba koja voli darivati i primati darove. Ovo je ravnoteža uzimanja i davanja. Ali kontekst je uvijek važan. Možemo uzeti situaciju u kojoj osoba prima puno od života ne u obliku darova, već u privilegijama i nasljedstvima. Odnosno darivana je životom. Stoga joj je lako davati, ona voli davati, jer su joj te potrebe zatvorene. A nakon godinu dana, na primjer, osjeti manjak i prijeđe u kategoriju primatelja”, rezimira psiholog.
Nova godina je kao lakmus test
Nova godina je svojevrsni lakmus test koji pokazuje kakav je naš odnos prema poklonima i primanju istih. Ako čovjek poklanja drugim ljudima, naročito strancima, to, uslovno, izgleda kao priča o dobroj djevojčici ili dječaku, ili čak o strahu od samoće. Ovdje se čak mogu pojaviti mazohističke sklonosti, kada osoba nema vremena, ali trči po gradu i kupuje darove. U tom slučaju možete se naći u ekstremnim stanjima: u nekoj agoniji, kada svima poklanjate ili ne poklanjate nikome.
“Praznično vrijeme i naš odnos prema njemu dobro je razdoblje da shvatimo šta nam se iznutra događa. Svaki odnos prema darovima, kao i svi drugi odnosi, presjek je našeg unutarnjeg svijeta i stanja u kojem se sada nalazimo”, napominje psiholog Olesya Vasilyeva, piše Ljepota&Zdravlje.
Zanimljivosti
NEKI GA OBOŽAVAJU, A NEKIMA SMETA! Kako tamjan djeluje na naše zdravlje?
Tamjan, aromatična smola drveta bosvelije, vijekovima se koristi u medicini i ritualima. Njegova primjena danas obuhvata ublažavanje simptoma artritisa, astme i bolesti crijeva, ali naučna potvrda za mnoge tvrdnje i dalje nedostaje.
Tamjan, poznat i kao olibanum, potiče od drveta bosvelije, koje raste u sušnim krajevima Indije, Afrike i Bliskog istoka. Njegov prepoznatljiv miris koristi se u crkvenim obredima, aromaterapiji i tradicionalnoj medicini.
Međutim, uprkos njegovoj dugoj istoriji, mnoge zdravstvene tvrdnje o tamjanu nisu u potpunosti dokazane.
Jedna od najpoznatijih prijmena tamjana je u ublažavanju simptoma artritisa. Smatra se da njegove aktivne supstance, poput bosvelične kiseline, imaju snažna antiinflamatorna svojstva. Studije na ljudima i životinjama pokazale su smanjenje bola i ukočenosti kod osteoartritisa, ali su istraživanja ograničena. Kombinacija tamjana sa drugim suplementima, poput kurkumina, pokazala se kao još efikasnija, prenosi “HealthLine”.
Tamjan se takođe koristi za poboljšanje simptoma astme i zdravlja crijeva. Njegove komponente mogu smanjiti bronhijalne upale i prekomjernu proizvodnju sluzi, dok su neka istraživanja pokazala pozitivne efekte kod sindroma iritabilnog crijeva i ulceroznog kolitisa. Ipak, većina ovih studija uključivala je mali broj učesnika, što zahtijeva dodatna istraživanja.
Zdravlje usne šupljine još je jedno polje gdje tamjan može imati ulogu. Njegova antibakterijska svojstva potencijalno pomažu u prevenciji infekcija desni, ali dokazi su ograničeni na laboratorijske studije i manje kliničke eksperimente.
Iako postoje tvrdnje da tamjan može pomoći u kontroli dijabetesa ili smanjenju nivoa šećera u krvi, naučni dokazi su nedovoljni. Mnogi od navedenih benefita još uvijek su predmet istraživanja, zbog čega je oprez prilikom upotrebe tamjana neophodan.
Zaključno, tamjan ostaje fascinantan prirodni proizvod sa potencijalnim zdravstvenim koristima, ali nauka tek treba da potvrdi njegovu široku primjenu.
Zanimljivosti
INOVACIJA ZLATA VRIJEDNA! Pojavio se nov način grijanja, RAČUNI NISKI, KUČA TOPLA!
U zimskom periodu mnogi razmišljaju o najpovoljnijem načinu grijanja, a stručnjaci svake godine pokušavaju unaprijediti sisteme grijanja, pa su tako nastali podno grijanje, peleti, toplotne pumpe, ogledala za kupatila s ugrađenim infracrvenim grijačima…
Jedan od najnovijih izuma su električne tapete, za koje proizvođači tvrde da efikasno griju dom.
Električne tapete još su u eksperimentalnoj fazi, a prve povratne informacije ukazuju na to da bi mogle biti ekološki prihvatljiva, efikasna i pristupačna alternativa tradicionalnim sistemima grijanja. Novinarka Džema Džonstoun s portala “Family Handyman“ razgovarala je s vodećim proizvođačem električnih tapeta kako bi saznala više o ohrabrujućim rezultatima pilot-projekata i potencijalnim prednostima ove nove tehnologije za vaš dom.
Kako funkcioniše grijanje na električne tapete?
Električne tapete se obično postavljaju na plafone. One sadrže tanke trake bakra i grafena, koje koriste infracrvenu tehnologiju za proizvodnju toplote. Majkl Ansel, vođa projekta u kompaniji “NexGen”, objašnjava da ova tehnologija grije prostor slično sunčevim zracima.
Tradicionalni konvekcijski sistemi grijanja zagrijavaju zrak u prostoriji, dok infracrveno grijanje direktno grije ljude i predmete.
“Energija iz infracrvenog zračenja prvo grije nas ljude,“ objašnjava Ansel. “Zatim grije namještaj i tkanine u prostoru, pa su zidovi, podovi i sve što dotaknete prijatno i ravnomjerno topli.“
Ansel ističe da je “NexGen“ tehnologija osmišljena kako bi ponudila jeftino, energetski efikasno i ekološki prihvatljivo rješenje za grijanje, posebno u uslovima nedostatka fosilnih goriva. “Pilot-projekti u Ujedinjenom Kraljevstvu trenutno su fokusirani na socijalne stanove,“ kaže ona.
Prednosti električnih tapeta
Električne tapete su energetski efikasan način grijanja sa niskom emisijom ugljenika. Njihovo povezivanje sa solarnim panelima na krovu dodatno smanjuje troškove i čini ih još ekološki prihvatljivijim.
Ove tapete brzo zagrijavaju prostorije (za samo nekoliko minuta), a pošto toplota ulazi u predmete, prostorije zadržavaju toplotu i nakon što se grijanje isključi. Tapete pokrivaju veliku površinu, što omogućava ravnomjernu temperaturu u cijeloj prostoriji.
Ansel naglašava i da pametna tehnologija prati nivo vlage u prostoru. “Ako sistem primijeti uslove za pojavu kondenzacije, vlage ili buđi, automatski podiže temperaturu u prostoriji,“ kaže ona.
Još jedna prednost je cijena. U Ujedinjenom Kraljevstvu, električne tapete su trenutno jeftinije od toplotnih pumpi na zrak i po cijeni se približavaju gasnim kotlovima. Njihova ugradnja je jednostavna, a održavanje minimalno.
Nedostaci električnih tapeta
Električne tapete su novi proizvod i još se testiraju u pogledu dugotrajnosti i efikasnosti.
Za postavljanje u postojećim kućama može biti potrebno uklanjanje postojećeg sistema grijanja, što uključuje dodatne troškove. Ansel takođe upozorava na pažljivo rukovanje kako ne biste oštetili plafon i tapete prilikom premještanja visokog namještaja.
Električne tapete predstavljaju inovativno rješenje za grijanje, ali će njihova prava vrijednost biti poznata tek nakon šire primjene i dodatnih ispitivanja, prenosi Nova.
Nezavisne
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOD KNEŽEVA! Baka preminula kod Kneževa “NE ZNAMO KAKO DA JE SAHRANIMO”
-
Banjaluka3 dana ago
BASARA IGORU DODIKU! “Nakon izjave da je NJEGOV TATA IZGRADIO BANJALUKU, sin ponovo vrijeđa inteligenciju građanima”
-
Zanimljivosti1 dan ago
NEKI GA OBOŽAVAJU, A NEKIMA SMETA! Kako tamjan djeluje na naše zdravlje?
-
Politika2 dana ago
SVE OD PLATE? Dodikov savjetnik suvlasnik 42 NEKRETNINE U BEOGRADU!!!
-
Društvo1 dan ago
SUMNJA SE DA IMA MRTVIH Situacija u Kneževu nikad gora, kontakt sa selima je u prekidu, načelnik uputio HITAN APEL
-
Hronika2 dana ago
TEŠKA NESREĆA KOD BANJALUKE! Eksplozija u trafo-stanici, električar TEŠKO POVRIJEĐEN
-
Društvo2 dana ago
DRAMATIČNO U KNEŽEVU! Krave se jedva probijaju kroz snijeg (FOTO, VIDEO)
-
Društvo22 sata ago
KAKO JE UMRLO TROJE LJUDI I ŠTA JE SPASILO PACIJENTE NA DIJALIZI! Doktorka iz Kneževa za otkriva detalje drame u ovom gradiću