Connect with us

Društvo

LINTA “Potrebna veća pomoć malobrojnim Srbima u FBiH”

Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta rekao je da Srbija treba više da pomaže malobrojne Srbe u Federaciji BiH jer se nalaze u izuzetno teškom položaju i prijeti im nestanak.

“Srbija treba da preduzme konkretne mjere i aktivnosti da pomogne malobrojnim Srbima u FBiH vezano za obnovu putne infrastrukture i kuća, rješavanje pitanja struje i vode, poboljšanje zdravstvene zaštite, obezbeđivanje školovanja srpske djece na srpskom jeziku, pomoć srpskim povratnicima u oblasti poljoprivrede, stočarstva i zanatstva i otvaranju malih pogona”, naveo je Linta.

Prema njegovim riječima, Srbija treba aktivno da pomogne i da se obnove porušene ili oštećene pravoslavne crkve i parohijski domovi, zatim, zavičajni, odnosno seoski domovi gdje će se srpski narod okupljati jednom ili više puta godišnje.

“Potrebno je raditi i na čišćenju i uređenju pravoslavnih grobalja i obnovi porušenih spomenika”, poručio je Linta.

On je dodao da su preostali Srbi prepušteni sami sebi i da ne mogu da ostvare osnovna ljudska prava.

“O tome svjedoče brojne činjenice. Srbi ne mogu u značajnijem broju da se zaposle u državnom i javnom sektoru, a u dosta sela Srbi povratnici nemaju struju, vodu, prodavnice, mobilnu mrežu, ambulante. Putevi su veoma loši ili uništeni, a mnoge porušene kuće u srpskim selima nisu obnovljene”, istakao je Linta.

On je naveo da se u teškoj situaciji nalaze i četiri opštine naseljene većinski srpskim stanovništvom /Drvar, Glamoč, Grahovo i Bosanski Petrovac/ zbog diskriminatorskog odnosa kantonalnih i federalnih vlasti.

Linta je istakao da su se u prethodnom periodu desili brojni zločini iz mržnje prema Srbima u Federaciji BiH.

“U prošloj i ovoj godini desila su se ubistva i fizički napadi na srpske povratnike, zatim vandalski napadi na pravoslavne hramove i kapele i srpska groblja s ciljem zastrašivanja malobrojnog srpskog naroda. Za ta nedjela niko nikada nije odgovarao”, rekao je Linta.

Linta je istakao da je sa područja Federacije BiH tokom i neposredno poslije rata protjerano više od 500.000 Srba, a prema procjeni i urađenoj analizi, prema njegovim riječima, na području Federacije BiH trenutno živi oko 36.000 Srba, dok ih je prema popisu iz 2013. godine bilo 56.000.

Društvo

NEUM U MAJU! Espreso 4 KM, hotelski smještaj skup kao nikada, OVO SU CIJENE

Turistička sezona u jedinom bh. gradu na moru ove godine započela je prilično tiho. Neum sredinom maja djeluje uspavano – tek poneki prolaznik u šetnji, mirno more i povremeni mirisi iz otvorenih kuhinja restorana koji se lagano bude.

Iako još nema gužvi, buke i ljetne vreve, cijene su – kao da je sezona već u punom jeku, piše Mondo.

Tokom posjete polovinom maja, zatekli smo grad koji se tek sprema za ono što bi trebalo biti turistički udar. Mnogi ugostiteljski objekti su još bili zatvoreni ili u fazi priprema, dok je broj posjetilaca bio zaista skroman. More je još svježe za kupanje, a na plažama – samo poneki radoznali gost.

Cijene kao u jeku ljeta

Ono što posebno upada u oči jeste da su cijene već formirane prema visokoj ljetnoj potražnji. U kafićima i restoranima, ljetni cenovnici su već na snazi, bez obzira na to što prava sezona još nije počela. Inflacija i rast troškova osjete se i ovdje, pa Neum više nije jeftina alternativa Jadranu – iako i dalje ostaje nešto povoljniji u odnosu na Hrvatsku i Crnu Goru.

Cijene smještaja uveliko variraju – u zavisnosti od lokacije, vrste objekta i termina. Noćenje za dvije osobe u privatnom smještaju kreće se od 22 evra, dok luksuzniji apartmani dostižu i 85 evra i više. Hotelski smještaj počinje od oko 90 evra po noći.

Turističke agencije nude paket-aranžmane po cijenama koje se kreću od 200 KM naviše. U prosjeku, smještaj za novu sezonu skuplji je za 5 do 10 posto u odnosu na prošlu godinu.

Hrana i piće: Ljetne cijene i bez ljetne gužve
Pregledom menija u lokalnim kafićima i restoranima jasno je da su cijene već “ljetne” – uprkos malom broju gostiju. Iako i dalje povoljnije nego u nekim susjednim destinacijama, cijene su za mnoge domaće turiste i dalje visoke.

Kafa i piće:
Espreso: 4 KM
Kapučino: 4,50–5 KM
Bijela kafa / late: 5–5,50 KM
Točeno pivo: 5–9 KM
Malo pivo (flaša): od 7 KM

Brza hrana:
Hot dog (kuhani): 5 KM
Hamburger: 7,50 KM
Čizburger: 8 KM
Ćevapi (10 kom): 12 KM
Pomfrit: 4–6 KM

Pice:
Margarita: 15 KM
Kapričioza: 17 KM
Slavonska: do 20 KM

Kokteli:
Mohito, Kuba Libre: 17 KM
Aperol Špric: do 19 KM

Neum u maju djeluje kao grad na pauzi – bez gužve, bez buke i bez pravog osjećaja da je ljeto na pragu. Iako sve miriše na sezonu, fali onaj šum turista, galama s plaže i redovi za sladoled.

Za one koji planiraju odmor u julu i avgustu, preporučuje se pravovremena rezervacija i pažljivo planiranje budžeta. Ako su cijene ovakve već u maju, jasno je da će ljeto biti skupo – možda i više nego prethodnih godina.

Nastavi čitati

Društvo

GDJE JE NESTALO PROLJEĆE? Polarni vrtlog stiže u region

DHMZ je  za veliki dio Hrvatske izdao upozorenje za potencijalno opasno vrijeme zbog grmljavinskog nevremena.

Prema njihovim prognozama, vjerovatnoća grmljavine je u pojedinim dijelovima veća od 65 odsto. Slično vrijeme će se nastaviti početkom sljedeće sedmice.

Na loše vrijeme u maju ukazuje i meteorolog hobista Dino Dundić na svojoj Fejsbuk stranici.

“Prošli smo polovinu maja i vrijeme bi trebalo biti sve toplije, kako i priliči drugoj polovini kasnog proljeća. No polarni vrtlog, koji je očigledno pun ledene snage i energije, ima – čini se – sasvim druge planove. Umjesto očekivanog otopljenja, suočavamo se s hladnim strujanjima sa sjeveroistoka i snijegom u planinama”, napisao je i dodao:

“Novi izlazi prognostičkih modela predviđaju hladnije vrijeme od svih klimatoloških prosjeka za maj, a prema svemu sudeći, tako će ostati sve do kraja mjeseca. Pred nama su dani u kojima ćemo se još nagledati hladnih i neugodnih strujanja iz samog Sibira prema našem dijelu Evrope. Takvi uslovi mogu donijeti štetu vegetaciji, kao i pčelama koje neće imati očekivane unose nektara – one, ali i kolege pčelari, planirali su nešto sasvim drugo…”

Za mjesec jun nije htio još uvijek ništa prognozirati.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Čeka nas tmurna nedjelja

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se prije podne na sjeveru i zapadu očekuje oblačno vrijeme, povremeno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, a u drugom dijelu dana će se razvedriti.

Pljuskovi će ponegdje biti jači uz jak vetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu i istoku biće sunčano u prvom dijelu dana, ali se poslije podne očekuje premještanje padavina na istok.
Jutarnja temperatura vazduha od tri do 10, u višim predjelima od nula, a maksimalna dnevna od 18 do 24, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Duvaće umjeren zapadni i jugozapadni vjetar, pri pljuskovima povremeno jak.

Nastavi čitati

Aktuelno