Društvo
LITURGIJA U MANASTIRU KARANOVAC: Biser srpske duhovnosti u Potkozarju

Svetu arhijerejsku liturgiju u manastiru Karanovac, u Gornjim Kijevcima pod Kozarom, čija obnova je u toku, poslije nekoliko vijekova od njegovog razranja, služio je danas vladika banjalučki Jefrem uz sasluženje brojnog sveštenstva.
To je veliki dan za cijelo Potkozarje, za Republiku Srpsku i cijeli srpski narod, smatraju vjernici koji su dočekali vladiku Jefrema i došli da, prvi put, u zimskoj crkvi, prisustvuju liturgiji.
Arheološko istraživanje ovog lokaliteta počelo je 2004. godine, kada je Zavičajni muzej iz Gradiške odlučio da pokrene obimne poslove i utvrdi nove činjenice o postojanju i životu manastira.
Ovdje su prve bogomolje izgrađene prije dva milenijuma, a svjedoče o nastanku i razvoju srpske istorije i kulturne baštine.
Na lokalitetu manastirišta, pronađeni su ostaci srednjovekovnog manastira iz 13. vijeka i perioda Stefana Dragutina iz loze Nemanjića. Iskopavanjima ovdje su pronađeni mnogi predmeti koji dokazuju aktivan vjerski život.
To su srebrne naušnice, rimski novčići, fibula (kopča) od bronze, rimska narukvica od staklene paste, pojasna kopča od gvožđa, ekseri od gvožđa, te velika količina rimske i srednjovjekovne keremike.
“U unutrašnjosti manastirske crkve istražen je drugi sloj sahranjivanja, pronađen veći broj djelimično uništenih skeleta postavljenih karakteristično za hrišćanski način sahranjivanja. Tokom istraživanja manastirske crkve u oltarskom dijelu pronađen je veliki broj rimske keramike, pa se može pretpostaviti da je ovaj objekat korišten kao kasnoantička, odnosno ranohrišćanska bazilika”, kaže arheolog Bojan Vujinović.
Manastir, kojeg su porušili Turci, prvobitno je sagrađen kao jednobrodna sakralna građevina pravougaone osnove sa polukružnom apsidom na istoku, kojoj je kasnije dograđena priprata na zapadu. Građena je od kozaračkog kamena, povezanim krečnim malterom, te krovom od drvenih dasaka, takozvane šindre.
U ovom pravoslavnom srednjovjekovnom manastiru pronađen je najstariji i najzapadniji ćirilični natpis iz 1301. godine, kada se pominje pop manastira Lomnice, koji vrši službu u manastirskoj crkvi u Kijevcima.
Unutar ovog manastira pronađene su i freske, koje se sa sigurnošću mogu dovesti u vezu sa srpsko-vizantijskim stilom, te se lako mogu prepoznati po bjeličatim krugovima na draperijama sveštenika, koji imitiraju bisere.
Na ovom lokalitetu pronađena je i nekropola, sa velikim brojem mramora na kojima susrećemo glagoljične natpise. Jedan od njih, sa glagoljičnim natpisom, sa muškim imenom u dativu – Radinu, dovodi se u vezu sa periodom od 11. do 12. vijeka, te i ako iz relativno kasnog vremena, ide u prilog ćirilo-metodskoj tradiciji.
Manastirska crkva korištena je u kasnom srednjem vijeku, u periodu od 13. do sredine 16. vijeka. Završetak obnove kompleksa, na mjestu koje svjedoči o nastanku i razvoju srpske istorije i kulturne baštine, planiran je do kraja 2025. godine.
Dva milenijuma kulturne baštine
Potpuno je sigurno, smatra arheolog Bojan Vujinović, da je manastirska crkva korištena u kasnom srednjem vijeku, u periodu od 13. do sredine 16. vijeka. Još jedan zanimljiv natpis iz druge polovine 14. vijeka, “to jeste Mileta Stojić”, pronađen ovdje, navodi na zaključak da je ispod nadgrobne ploče sahranjen dječak sa jasnim imenom i prezimenom.
“To je zapravo najstarije poznato ime i prezime iz Potkozaraja, koje sa sigurnošću možemo potvrditi, a zanimljivo je da i danas na ovom terenu ima Stojića i Stojnića”, podsjeća Vujinović. Ovaj arheološki lokalitet zanimljiv je svakako jer se na njemu mogu sagledati najmanje dva milenijuma kulturne baštine.
Tu je pored srednjovjekovnog manastira i nekropole pronađena rimsko poljoprivredno imanje, vila rustika iz vremena od prvog do četvrtog vijeka, te dvije crkve brvnare iz turskog perioda, iz vremena druge polovine 16. i 19. vijeka.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Uglavnom oblačno, moguća prolazna kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme.
Tokom prvog dijela dana ponegdje na zapadu moguća je slaba prolazna kiša. Uveče raslojavanje oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.
Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura vazduha većinom između 14 i 19, na jugu do 24 stepena Celizijusova. Najviša dnevna temperatura vazduha uglavnom između 28 i 33, na jugu zemlje do 37 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
FOND UVEO NOVO PRAVILO! Počinje naplata zamjene zdravstvenih kartica u Srpskoj

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, kao što je već ranije najavio,od 1. jula počeće sa naplaćivanjem zamjenskih elektronskih zdravstvenih kartice.
„Elektronske zdravstvene kartice nemaju rok važenja zato još jednom pozivamo sve osiguranike da pažljivo čuvaju svoje kartice, jer će se od sutra početi sa naplaćivanjem zamjene kartice nakon što se izgube, ukradu ili u slučaju promjene ličnih podataka“, kazali su iz Fonda.
Dodaju da e kartice nije potrebno mijenjati, bez obzira što je na nekim karticama naznačen rok važenja (karakteristično za kartice iz prve serije) sve dok se ne oštete, izgube ili ukoliko ne dođe do promjene ličnih podataka.
„Ukoliko ipak morate da podnesete zahtjev za novu elektronsku zdravstvenu karticu, od 1. jula cijena zamjene iznosiće 10 KM, što predstavlja realan trošak izrade kartice na tržištu“, ističu iz Fonda.
Dodaju da će Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i dalje snositi troškove izrade prve zdravstvene kartice, a izradu svake naredne kako je i predvidio Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS, snosi osiguranik ili njegov zakonski zastupnik.
Pojašnjavaju da je Fond je sve do sada finansirao troškove izrade kako prve tako i svake druge elektronske zdravstvene kartice, čak i nakon gubljenja ili u slučaju promjene ličnih podataka. Istovremeno, kontinuirano smo apelovali na građane da elektronsku zdravstvenu karticu čuvaju kao i svaki drugi lični dokument.
„Tako je primjera radi, do sada više od 26.000 elektronskih kartica izgubljeno, a zabilježeni su i slučajevi u kojima su pojedini osiguranici podnosili zahtjev za novom karticom i do sedam puta, jer su prethodnu gubili. Samo u 2024. godini izrađeno je više od 45.000 novih elektronskih zdravstvenih kartica“, ističu iz Fonda.
Društvo
PUŠAČI, DRŽITE SE! Od danas rastu cijene ovih 21 vrsta cigareta!

Pojedine vrste cigareta od danas su skuplje u prodaji u BiH, potvrđeno je iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
“Od danas, 30. juna, na snazi su nove maloprodajne cijene cigareta kompanije Philip Morris BH d.o.o. Sarajevo”, naveli su iz UIO BiH.
Radi se o, ukupno, 21 vrsti cigareta, a u tabeli u nastavku pogledajte koje su u pitanju:
-
Zdravlje3 dana ago
NAJBOLJI NAČINI ZA ZAPOČETI DAN! Ledeno tuširanje, meditacija, doručak i vježbanje
-
Region2 dana ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Banjaluka3 dana ago
“DALI SMO ZAVJET I ISPUNJAVAMO GA”: Gradimo spomen-obilježje u čast borcima Vojske RS
-
Svijet2 dana ago
SADA SE MIJENJA SVE! Iran zabranio direktoru IAEA pristup nuklearnim postrojenjima, UKLONILI I KAMERE
-
Društvo3 dana ago
DANAS JE VIDOVDAN! Praznik u kome se prepliću istorija i običaji
-
Politika3 dana ago
“BJEŽE OD ISTINE”: Migranti i rezervni sastav policije služe kao dimna zavjesa ZA KOLAPS JAVNIH PREDUZEĆA
-
Region3 dana ago
UHAPŠEN ZBOG PRIJETNJI VUČIĆU, pronađeno oružje
-
Region2 dana ago
VUČIĆ NE ODUSTAJE “Neću potpisati pomilovanja, biće još uhapšenih!”