Svijet
Makron na rubu političkog ponora: Hoće li Francuska u novu godinu bez vlade i budžeta?

Emanuel Makron, predsjednik Francuske, suočava se sa rastućom političkom i ekonomskom krizom, čije će posljedice osjetiti čitava Evropa.
Premijer Mišel Barnije napustiće dužnost nakon što mu je parlament izglasao nepovjerenje, a pred Makronom su sada tri opcije.
Nakon žestoke rasprave u Nacionalnoj skupštini, obilježene gromoglasnim podsmijehom i zvižducima, 331 od ukupno 577 francuskih poslanika glasao je za opoziv premijera Mišela Barnija u glasanju o nepovjerenju nakon što je pokušao da progura budžet.
Nakon što Barnije formalno podnese ostavku, postaće premijer sa najkraćim mandatom u istoriji moderne Francuske i prvi kojem je parlament izglasao nepovjerenje od 1962. godine.
Sve više poslanika traži ostavku Makrona
Politički haos naveo je sve veći broj poslanika da zatraže ostavku Makrona, čiji mandat traje do 2027. godine.
To bi bio potez bez presedana u modernoj francuskoj politici. Govoreći prije glasanja, liderka krajnje desnice Marin Le Pen rekla je da će Makron “žrtvovati sudbinu Francuske zbog svoje taštine” ako ne odstupi.
– Emanuel Makron je napadao temelje nacije posljednjih sedam godina – rekla je Le Pen, a tapšali su joj istomišljenici koji su pokušavali da utišaju zvižduke Barnijeovih saveznika, pa dodala:
– Samo svojom ostavkom može izvući zemlju iz kolotečine u kojoj se nalazi.
Matild Pano iz krajnje ljevice rekla je da je glasanje bio poraz za sve politike Emanuela Makrona.
– Kako bismo prekinuli zastoj, tražimo da Emanuel Makron ode – rekla je novinarima nakon glasanja.
Tri opcije za Makrona
Pjer Brijanson, kolumnista Rojtersa, analizirao je potencijalne odgovore predsjednika Makrona na trenutnu političku krizu u Francuskoj. U svom članku on iznosi tri glavne opcije dostupne Makronu.
Formiranje široke koalicije
Makron bi mogao da pokuša da izgradi koaliciju sa umjerenim strankama i ljevice i desnice kako bi obezbijedio većinu u parlamentu. Ovaj pristup bi uključivao značajne kompromise u pogledu političkih pozicija kako bi se prilagodili različitim interesima koalicionih partnera, pa je Brijanson ocjenjuje kao lošu.
Vođenje manjinske vlade
Alternativno, Makron bi mogao da odluči da vlada sa manjinskom vladom, tražeći podršku od slučaja do slučaja za svaki dio zakona. Ova strategija bi zahtijevala opsežne pregovore i mogla bi da dovede do zakonodavnog zastoja ako se ne može postići konsenzus, naročito ako premijera potraži u redovima ekstremnih desničara ili ljevičara, te Brijanson navodi da je ova opcija gora od prve.
Podnošenje ostavke
Kao najdrastičniju mjeru i najgoru opciju, Makron može da podnese ostavku i raspusti Narodnu skupštinu. Ova opcija nosi rizik dalje političke nestabilnost i neizvjesnosti za drugu najmoćniju zemlju EUBrijanson naglašava da svaka od ovih opcija predstavlja značajan rizik, posebno u kontekstu hitnih fiskalnih pitanja Francuske i potrebe za odlučnom upravom.
Francuska gotovo sigurno ulazi u novu godinu bez budžeta
– Ova Nacionalna skupština je nemoguća – rekao je Barnije svojim ministrima okupljenim u palati nakon glasanja.
U neposrednoj budućnosti, Francuska se mora pripremiti za neistraženu teritoriju.
Zemlja će gotovo sigurno ući u novu godinu bez budžeta, a iako bi se od Barnijea moglo tražiti da ostane kao privremeni premijer i predloži hitne zakone, takve mjere ne bi učinile ništa da smanje deficit, koji se trenutno iznosi 6,1 posto BDP, što je uplašilo finansijska tržišta i izazvalo prekor iz Brisela.
Investitori su Francusku smatrali rizičnom za ulaganje, kao i Grčku, nakon nedjelja zabrinutosti da bi politička kriza mogla prerasti u finansijsku.
Teško da će Njemačka preuzeti uzde
Politički preokret teško da bi mogao da dođe u gorem trenutku za Evropu, kojoj je prijeko potrebno liderstvo kako bi se suočila sa izazovima od povratka Donalda Trampa do sukoba u Ukrajini i potencijalnog trgovinskog rata sa Kinom, prenosi Blic.
Njemačka, druga polovina motora koji pokreće kontinent, loše je opremljena da preuzme uzde dok se bori sa sopstvenim političkim previranjima i ekonomijom u lošem stanju.
Svijet
TIJELO VOĐE I KOMANDANTA HAMASA u Gazi Muhameda Sinvara pronađeno u tunelu

Tijelo vođe i komandanta vojnog krila palestinske militantne grupe Hamasa u Gazi Muhameda Sinvara pronađeno u tunelu u Kan Junisu na jugu Pojasa Gaze koji je bio meta napada izraelske vojske prošle sedmice, javio je saudijski kanal Al-Hadat.
Televizija je navela da su pored Sinvarovog tijela pronađena i tela desetorice njegovih pomoćnika, kao i komandanta brigade Rafa u okviru vojnog krila Hamasa, Mohameda Šabane.
Izrael nije potvrdio smrt ni Sinvara, ni Šabane, prenio je Tajms of Izrael.
Izraelski napadi u utorak bili su usmjereni na komandu Hamasa u tunelu ispod Evropske bolnice gde se vjerovalo da se Sinvar nalazi.
Izrael je kasnije bombardovao to područje još nekoliko puta u očiglednom pokušaju da spriječi približavanje tunelu.
Muhamed Sinvar je mlađi brat bivšeg vođe Hamasa u Gazi, Jahje Sinvara, koga je izraelska vojska ubila u južnoj Gazi prošlog oktobra.
Nakon ubistva glavnog vojnog komandanta Hamasa, Muhameda Deifa, prošlog jula, Muhamed Sinvar preuzeo je kontrolu nad vojnim krilom te grupe.
Kasnije, nakon što je njegov stariji brat ubijen, Muhamed Sinvar je postao de fakto vođa Hamasa u Pojasu Gaze.
Izraelski zvaničnici opisali su Muhameda Sinvara kao tvrdoglavog u pregovorima sa Hamasom za oslobađanje talaca i prepreku za postizanje sporazuma o prekidu vatre.
Muhamed Sinvar bio je zatvoren u Izraleu 1990-ih na devet mjeseci i proveo je dodatne tri godine u zatvoru u Ramali na okupiranoj Zapadnoj obali, iz kojeg je pobjegao 2000. godine.
Najmanje 101 osoba poginula je u izraelskim napadima jutros širom Gaze, saopštili su izvori iz palestinskih vlasti Al Džaziri.
Prema ovom izvještaju, od toga je 44 žrtava bilo u južnoj Gazi, dok su 42 osobe poginule na sjeveru enklave i 15 u centralnoj Gazi.
Izraelska vojska nije se oglašavala povodom novih masovnih udara na Gazu.
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac izjavio je juče da se palestinska militantna grupa Hamas vratila pregovorima o oslobađanju talaca nakon početka nove ofanzive izraelske vojske u Pojasu Gaze pod nazivom “Gideonova kočija”.
Svijet
SVJETSKI LIDERI STIGLI U VATIKAN! Danas inauguracija pape Lava XIV

Novi vođa Katoličke crkve papa Lav XIV danas će zvanično započeti svoje papinstvo svečanom misom na Trgu svetog Petra u Vatikanu. U nedavnim izjavama, papa je pozvao na globalni mir i socijalnu pravdu.
Očekuje se da će misi koja počinje u 10 časova prisustvovati desetine hiljada ljudi, uključujući svjetske lidere. Za vrijeme mise papa Lav će primiti dva simbola papinstva kralu od jagnjeće vune, poznatu kao palij, i ribarski prsten.
Sveta stolica je u subotu saopštila da će ovom događaju pprisustvovati brojni politički lideri iz cijelog svijeta. Bosnu i Hercegovinu će predstavljati predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto.
Predstavnici iz Italije, Perua i Sjedinjenih Država imaće mjesta u prvom redu u VIP galeriji, budući da papa Lav XIV ima dvojno državljanstvo SAD i Perua, piše DW.
Američku delegaciju će predvoditi potpredsjednik JD Vance, u pratnji državnog sekretara Marca Rubija. Prisustvovaće i predsjednik Perua Dina Boluarte, dok će Italiju predstavljati premijerka Giorgia Meloni.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski takođe je među više od 150 međunarodnih delegacija prijavljenih za prisustvo, zajedno s njemačkim kancelarom Fridrihom Mercom.
69-godišnji Robert Francis Prevost ili papa Lav XIV, rođen u Čikagu, prvi je papa iz Sjedinjenih Američkih Država, izabran 8. maja nakon kratke konklave.
On nasljeđuje papu Franju, koji je preminuo 21. aprila nakon što je 12 godina vodio Katoličku crkvu.
Papa Lav XIV je u nedavnim izjavama pozvao na globalni mir i socijalnu pravdu.
Širom Rima postoji strogo obezbeđenje za ovaj događaj, uključujući snajperiste na krovovima i jedinice za borbu protiv dronova.
Svijet
IZ DANA U DAN MIJENJA PRIČU! Tramp “Zelenski nema adute u pregovorima sa Rusijom”

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da bez njega neće biti dogovora između Rusije i Ukrajine, te da ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski trenutno nema adute u pregovaračkoj poziciji.
Oduvijek sam govorio da on nema adute. Iskreno, nema nijedan rekao je Tramp za “Foks njuz”.
Tramp je, takođe, istakao da smatra da je rusko rukovodstvo u potpunosti uključeno u pregovore o Ukrajini, s obzirom da su inicirali sastanak u Turskoj
Predsjednik Rusije Vladimir Putin je za pregovaračkim stolom. On je želio ovaj sastanak – rekao je Tramp, reagujući na komentar da ruski lider nije otišao u Tursku i na pitanje da li je to prepreka miru.
Tramp je istakao da bez njega neće biti dogovora, ali da nije planirao da ide u Tursku i nije očekivao da će se sastati sa ruskim predsjednikom.
– Zato moramo da se sastanemo, mislim da ćemo se dogovoriti o tome – rekao je Tramp.
Američki lider, takođe, je rekao da će uvesti nove sankcije Rusiji, ako se ne postigne dogovor o Ukrajini.
Direktni pregovori Rusije i Ukrajine, prvi put u posljednje tri godine, održani su juče i trajali su gotovo dva časa.
-
Svijet1 dan ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Region3 dana ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika3 dana ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Hronika3 dana ago
NA SNAZI ZABRANA LOVA! Pohapšeni dok su čekali divljač na nišanu
-
Politika3 dana ago
BORENOVIĆ “SNSD ŠIRI NASILJE I PRIMITIVIZAM – vrijeme je da im se stane u kraj!”
-
Društvo3 dana ago
RASTU CIJENE POROĐAJA NA UKC-u! Epidural skuplji za 100 KM
-
Hronika3 dana ago
MONSTRUMI MEĐU NAMA! Uhapšen zbog sumnje da je iz lovačke puške ubio dva psa
-
Svijet3 dana ago
ZAHAROVA PORUČILA ZELENSKOM! “Klovn i gubitnik govori o poštovanim ljudima”