Connect with us

Svijet

Makron na rubu političkog ponora: Hoće li Francuska u novu godinu bez vlade i budžeta?

Emanuel Makron, predsjednik Francuske, suočava se sa rastućom političkom i ekonomskom krizom, čije će posljedice osjetiti čitava Evropa.

Premijer Mišel Barnije napustiće dužnost nakon što mu je parlament izglasao nepovjerenje, a pred Makronom su sada tri opcije.

Nakon žestoke rasprave u Nacionalnoj skupštini, obilježene gromoglasnim podsmijehom i zvižducima, 331 od ukupno 577 francuskih poslanika glasao je za opoziv premijera Mišela Barnija u glasanju o nepovjerenju nakon što je pokušao da progura budžet.

Nakon što Barnije formalno podnese ostavku, postaće premijer sa najkraćim mandatom u istoriji moderne Francuske i prvi kojem je parlament izglasao nepovjerenje od 1962. godine.

Sve više poslanika traži ostavku Makrona

Politički haos naveo je sve veći broj poslanika da zatraže ostavku Makrona, čiji mandat traje do 2027. godine.

To bi bio potez bez presedana u modernoj francuskoj politici. Govoreći prije glasanja, liderka krajnje desnice Marin Le Pen rekla je da će Makron “žrtvovati sudbinu Francuske zbog svoje taštine” ako ne odstupi.

– Emanuel Makron je napadao temelje nacije posljednjih sedam godina – rekla je Le Pen, a tapšali su joj istomišljenici koji su pokušavali da utišaju zvižduke Barnijeovih saveznika, pa dodala:

– Samo svojom ostavkom može izvući zemlju iz kolotečine u kojoj se nalazi.

Matild Pano iz krajnje ljevice rekla je da je glasanje bio poraz za sve politike Emanuela Makrona.

– Kako bismo prekinuli zastoj, tražimo da Emanuel Makron ode – rekla je novinarima nakon glasanja.

Tri opcije za Makrona

Pjer Brijanson, kolumnista Rojtersa, analizirao je potencijalne odgovore predsjednika Makrona na trenutnu političku krizu u Francuskoj. U svom članku on iznosi tri glavne opcije dostupne Makronu.

Formiranje široke koalicije

Makron bi mogao da pokuša da izgradi koaliciju sa umjerenim strankama i ljevice i desnice kako bi obezbijedio većinu u parlamentu. Ovaj pristup bi uključivao značajne kompromise u pogledu političkih pozicija kako bi se prilagodili različitim interesima koalicionih partnera, pa je Brijanson ocjenjuje kao lošu.

Vođenje manjinske vlade

Alternativno, Makron bi mogao da odluči da vlada sa manjinskom vladom, tražeći podršku od slučaja do slučaja za svaki dio zakona. Ova strategija bi zahtijevala opsežne pregovore i mogla bi da dovede do zakonodavnog zastoja ako se ne može postići konsenzus, naročito ako premijera potraži u redovima ekstremnih desničara ili ljevičara, te Brijanson navodi da je ova opcija gora od prve.

Podnošenje ostavke

Kao najdrastičniju mjeru i najgoru opciju, Makron može da podnese ostavku i raspusti Narodnu skupštinu. Ova opcija nosi rizik dalje političke nestabilnost i neizvjesnosti za drugu najmoćniju zemlju EUBrijanson naglašava da svaka od ovih opcija predstavlja značajan rizik, posebno u kontekstu hitnih fiskalnih pitanja Francuske i potrebe za odlučnom upravom.

Francuska gotovo sigurno ulazi u novu godinu bez budžeta

– Ova Nacionalna skupština je nemoguća – rekao je Barnije svojim ministrima okupljenim u palati nakon glasanja.

U neposrednoj budućnosti, Francuska se mora pripremiti za neistraženu teritoriju.

Zemlja će gotovo sigurno ući u novu godinu bez budžeta, a iako bi se od Barnijea moglo tražiti da ostane kao privremeni premijer i predloži hitne zakone, takve mjere ne bi učinile ništa da smanje deficit, koji se trenutno iznosi 6,1 posto BDP, što je uplašilo finansijska tržišta i izazvalo prekor iz Brisela.

Investitori su Francusku smatrali rizičnom za ulaganje, kao i Grčku, nakon nedjelja zabrinutosti da bi politička kriza mogla prerasti u finansijsku.

Teško da će Njemačka preuzeti uzde

Politički preokret teško da bi mogao da dođe u gorem trenutku za Evropu, kojoj je prijeko potrebno liderstvo kako bi se suočila sa izazovima od povratka Donalda Trampa do sukoba u Ukrajini i potencijalnog trgovinskog rata sa Kinom, prenosi Blic.

Njemačka, druga polovina motora koji pokreće kontinent, loše je opremljena da preuzme uzde dok se bori sa sopstvenim političkim previranjima i ekonomijom u lošem stanju.

 

 

Svijet

SUDAR AUTOBUSA U ATINI! Povrijeđeno 47 ljudi, među njima i DJECA, VOZAČU POZLILO, UDARIO AUTOBUS PUN MLADIH!

​Najmanje 47 osoba je danas povrijeđeno, od kojih tri teže, u sudaru dva autobusa u južnom predgrađu Atine, Vuli, prenijeli su grčki mediji.

Kako se navodi, među povrijeđenima ima i djece, prenio je “Katimerini”.

Povrijeđeni su prebačeni u tri lokalne bolnice, a ministar zdravlja Grčke, Adonis Georgijadis, saopštio je da niko od njih nije životno ugrožen, iako su tri osobe zadobile teže povrede.

Prema prvim informacijama, do sudara je došlo tako što je jedan autobus udario u drugi koji je stajao, nakon što je vozaču pozlilo i nije uspio da na vrijeme zakoči, prenosi Tanjug.

Na lice mjesta stiglo je 11 ambulantnih vozila.

Predsjednik lokalne uprave opštine Vula, Grigoris Konstantelos, izjavio je da su mahom povrijeđeni mladi ljudi koji su krenuli na plažu.

Saobraćajna uprava Atine (OASA) saopštila je da je otvorena interna istraga o okolnostima nezgode, koja se dogodila u blizini plaže u Vuli.

Kako se dodaje, formiran je njihov tim stručnjaka koji će, u saradnji sa nadležnim vlastima, prikupiti sve neophodne informacije.

Iz Saobraćajne uprave Atine takođe je saopšteno da su spremni da pomognu povrijeđenima i njihovim porodicama.

Oba autobusa koja su učestvovala u nesreći puštena su u saobraćaj u oktobru 2024. godine, napominje grčki list

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP UDARA NOVIM CARINAMA! Od 1. avgusta haos u svetskoj trgovini, TAKSE I DO 70%! EU, Kina i Japan na čekanju!

Američki predsjednik Donald Tramp najavio je danas da će njegova administracija početi da šalje zvanična obavještenja trgovinskim partnerima o uvođenju novih carina koje će stupiti na snagu 1. avgusta i kretati se u rasponu od 10 do 70 odsto, u zavisnosti od zemlje i kategorije proizvoda.

U obraćanju novinarima, Tramp je naveo će najkasnije do 9. jula verovatno doneti sve odluke o carinama, prenosi Blumberg.

Novi carinski režim dio je ranije najavljenog plana iz aprila, koji je bio privremeno odložen za 90 dana kako bi se otvorio prostor za trgovinske pregovore, prenosi Tanjug.

Taj rok ističe 9. jula, a američki predsjednik je nagovijestio da neće biti dodatnog produženja.

U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države su postigle tri trgovinska dogovora – sa Vijetnamom (ozvaničen u sredu), kao i okvirne sporazume sa Kinom i Velikom Britanijom.

Bijela kuća i dalje pregovara o carinama sa ključnim partnerima poput Evropske unije, Japana, Indije i Južne Koreje.

Nastavi čitati

Svijet

PRAG U MRAKU! Masovni nestanak struje paralisao grad, METRO STAO, TRAMVAJI NE RADE, HAOS U JAVNOM PREVOZU!

Delovi Češke, uključujući i delove Praga ostali su danas bez struje, što je dovelo do zastoja u javnom prevozu i železničkom saobraćaju, saopštili su zvaničnici.

Cela mreža metroa u Pragu bila je van funkcije počev od podneva, saopštila je gradska uprava za saobraćaj. Ipak, linije A i C ponovo su uspostavljene nakon oko 15 minuta, dok je linija B počela da radi posle otprilike 30 minuta.

Premijer Petr Fijala rekao je u objavi na mreži X da je nestanak struje zahvatio i druge delove zemlje i da nadležni organi rade na rešavanju problema. Operater elektrodistributivne mreže CEPS priznao je da je došlo do problema u severnim i istočnim delovima Češke.

Većina tramvaja na desnoj obali reke Vltave u Pragu bila je zaustavljena, dok leva obala nije bila pogođena. Neki vozovi u blizini Praga i u drugim regionima nisu mogli da saobraćaju.

Za sada nema izveštaja da je Međunarodni aerodrom Vaclav Havel u Pragu bio pogođen nestankom struje.

Još uvek nije jasno šta je izazvalo problem, ali su zvaničnici isključili mogućnost sajber napada.

Nastavi čitati

Aktuelno