Connect with us

Politika

MAKSIMALNA ZAŠTITA ZA POLITIČARE? Nacrt zakona o IMUNITETU Srpske danas pred poslanicima

Na sjednici koja je počela danas, Narodna Skupština Republike Srpske odlučuje o retroaktivnom davanju imuniteta za niz funkcija u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti.
Dok vlast tvrdi da želi zaštititi demokratski način odlučivanja, pravnici istinski razlog vide u političkim obračunavanjima.

Narodna skupština Republike Srpske će razmatrati usvajanje Nacrta zakona o imunitetu. Ovim zakonom, ukoliko bude usvojen, proširuje se krug funkcionera u Republici Srpskoj koji se prilikom krivičnog i prekršajnog gonjenja, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, mogu pozvati na imunitet.

Novi zakon predviđa retroaktivnu primjenu od 1. avgusta 2021. godine. U Nacrtu ovog zakona, u koji je Detektor imao uvid, navodi se da zvaničnici zakonodavne i izvršne vlasti u Republici Srpskoj ne mogu odgovarati za postupke u okviru svojih dužnosti. Zakonom će biti obuhvaćeni poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, delegati u Vijeću naroda Republike Srpske, predsjednik i potpredsjednici te članovi Vlade Republike Srpske.

Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić objasnio je da su, prema aktuelnom Zakonu o imunitetu u Republici Srpskoj, poslanici u povlaštenom položaju u odnosu na druge funkcionere i da to nije uredu.
-Nije uredu da mi koji donosimo zakone u Narodnoj skupštini imamo imunitet od krivičnog gonjenja, a oni koji treba da sprovode odluke donesene u Skupštini mogu krivično da odgovaraju. Tu se onda ugrožava i demokratija, a i Narodna skupština – rekao je Stevandić.
Zakon predviđa da poslanici, delegati, predsjednik, potpredsjednici i članovi Vlade, kao i drugi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, te sudije i javni tužioci – protiv kojih se pokrene krivični ili parnični postupak kao posljedica nepoštovanja odluka visokog predstavnika – imaju imunitet.

Nacrtom se predviđa i retroaktivna primjena zakona od 1. avgusta 2021. godine, a to je datum kada je visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, čiji legitimitet vlast u Republici Srpskoj ne priznaje, stupio na dužnost.

–Napravili smo da ne bude lex specijalis već da to bude zakon koji će ići u redovnu proceduru da bi prilikom Nacrta svi razmotrili sva pitanja koja su sporna, pa i retroaktivno dejstvo. Ako Šmit nema legitimitet, ako su njega izabrali moćnici, to ne znači da on ima legitimitet – rekao je Stevandić nakon kolegijuma pred sjednicu Skupštine na kojoj će se naći i Nacrt ovog zakona.
Retroaktivna primjena problematična
Za profesora ustavnog prava iz Sarajeva Šukriju Bakšića retroaktivna primjena je prilično problematična jer je to institut koji se izuzetno primjenjuje na određene zakone, ali mora imati ustavno uporište da bi mogao biti retroaktivno primijenjen.
On uvjerava i da zakon o imunitetu, ukoliko bude usvojen, ne može uticati na proces koji se, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika, vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u Sudu BiH.
Što se tiče odnosa državnih pravosudnih institucija, oni se ne bi smjeli odnositi na entitetske zakone jer postoje pravila i procedure koji su definisani državnim zakonima koji se odnose na postupanje pred Sudom BiHc – objašnjava Bakšić.

-Ne može se ovdje pozivati na imunitet jer je on ovdje vještački postavljen. Sud se na to ne bi smio obazirati, iz formalnih i suštinskih razloga. Formalno – ne odnose se na procedure pred sudom državni i entitetski zakoni, a materijalno – ne mogu se neizvršavati odluke visokog predstavnika jer je sebi neko utuvio u glavu da on nije legitiman – kaže Bakšić.

Bakšić podsjeća i da je institut imuniteta uveden da bi se, prije svega, u parlamentarnim tijelima zaštitili opozicioni poslanici kako ne bi mogli krivično odgovarati zbog kritike Vlade i poteza vlasti.

Malešević: Može imati povratno dejstvo

Advokat iz Banjaluke Milan Malešević kaže da zakon može imati povratno dejstvo, ukoliko je to u opštem interesu.

-Pojedine odredbe zakona imaju povratno dejstvo, ako se utvrdi u posebnom postupku da je to opravdan opšti interes. Cilj tih zakona koji se donose nije da se omogući lakši život građana Republike Srpske, već su to politička obračunavanja – smatra Malešević.

Predlagač zakona – grupa poslanika koju predvodi Kostadin Vasić, poslanik Ujedinjene Srpske – u Nacrtu navodi da je utvrđen opšti interes za povratno dejstvo “s obzirom da se omogućuje uspostavljanje imuniteta najvišim predstavnicima zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, uključujući i javne tužioce i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, a protiv kojih se pokrene parnični ili krivični postupak kao posljedica nepoštovanja odluka visokog predstavnika u krivičnim i parničnim postupcima od 1. avgusta 2021. godine, i da se na taj način štite od posljedica štetnog djelovanja visokog predstavnika“.

Jokić: Nečuveno
Advokat Aleksandar Jokić kaže da nije sporno da Republika Srpska ima nadležnost za donošenje ovakvog zakona.

-Činjenica je da se ovim prijedlogom nacrta znatno proširuje krug lica na koja se odnosi imunitet od krivičnog gonjenja i da se sada on proširuje i na članove Vlade i predsjednika Republike Srpske – što je nečuveno. Izvršna vlast mora biti odgovorna za krivična djela koja počini u vezi s poslom koji obavlja. Kakva je poruka da ministri neće biti odgovorni ako pronevjere novac, ili na drugi način u vršenju ministarske funkcije počine krivično djelo – kaže Jokić.

Jokić navodi i da u Nacrtu nije dovoljno dobro objašnjeno koji opšti interes zahtijeva povratno dejstvo zakona. To je razlog, smatra on, zašto bi ta odredba zakona, ukoliko stupi na snagu, mogla biti sporna s aspekta ustavnosti.

-Sud BiH inače treba da primjenjuje sve propise koji su relevantni za postupak koji se vodi, pa bi to bila pretpostavka i u konkretnom slučaju. Jedino pitanje jeste da li zakon na nivou entiteta može da utiče na započete postupke na nivou BiH svojom retroaktivnom primjenom. Mislim da ćemo na ovo pitanje odgovor morati sačekati – kaže Jokić.

Ukoliko Nacrt zakona o imunitetu u Republici Srpskoj bude usvojen ove sedmice na sjednici Narodne skupštine, uslijediće javna rasprava. Nakon nje bi se u skupštinskoj proceduri trebao pojaviti i prijedlog zakona, piše BIRN BiH.

Srpskainfo

Politika

POLITIČKI BUĆKURIŠ KOJI DODIK KUVA utiče na mentalno zdravlje građana Srpske!

Zanimljivo je da se zadnjih dana Milorad Dodik nije često pojavljivao u javnosti nakon što se vratio sa kontroverznog puta iz Izraela. Sam je otkrio da se nalazi u Moskvi gdje je, kako saznajemo, stigao iz Budimpešte privatnim avionom. Takođe, kako saznajemo, Dodiku je sugerisano da se skloni i da se s vremena na vrijeme oglasi preko društvenih mreža, što je prethodnih dana i radio.

Politički bućkuriš. Ovako bi se otprilike mogala opisati situacija u kojoj se građani Srpske nalaze otkad je Sud BiH Miloradu Dodiku donio presudu. Retorika se kretala od prijeteće pa do spuštanja lopte.

Trenutno smo u takvom stanju gdje su rukovodioci Srpske na potjernici, gdje se zakoni doneseni u Parlamenu Srpske ne provode, a SIPA hapsi po Republici Srpskoj. To se može još nazvati politički haos uz dizanje tenzija i stvaranja panike, a sve zarad ličnih interesa, a građani će ponovo plaćati ceh tuđih poteza.

Ono čemu se niko nije nadao u čitavoj ovoj zbunjujućoj situaciji je da se rukovodioci Republike Srpske mogu naći na Interpolovoj, odnosno crvenoj potjernici. A razlog za to je to što institucije BiH prvenstveno SIPA i druge policijske agencije nisu privele osumnjičenu trojku Dodik Višković Stevandić.

Crvena potjernica je zatražena za Stevandića i Dodika koji su napuštali BiH nakon raspisivanja centralne potjernice, ali ne i za Viškovića, za kojeg ne postoje informacije da je napuštao BiH.

Zanimljivo je da se zadnjih dana Milorad Dodik nije često pojavljivao u javnosti nakon što se vratio sa kontroverznog puta iz Izraela. Sam je otkrio da se nalazi u Moskvi gdje je, kako saznajemo, stigao iz Budimpešte privatnim avionom.

Dodik se u Budimpeštisklonio, prema našim informacijama, nakon nedavnog povratka iz Tel Aviva. Takođe, kako saznajemo, Dodiku je sugerisano da se skloni i da se s vremena na vrijeme oglasi preko društvenih mreža, što je prethodnih dana i radio.

„Problem je u trenutnoj krizi je što vlast u Republici Srpskoj nema jasnu viziju ako da izađe iz situacije i nema viziju kuda nas tačno vodi gdje mi idemo. Dokaz za tako nešto jeste činjenica da oni koriste institucije Srpske prije svega Narodnu skupštinu u svoje dnevno političke interese što nikako nije dobro jer jednog dana NS RS usvoji odluke, a drugog dana vlast odnosno Vlada ne poštuje te zakone“, kaže Velizar Antić, politički analitičar.

Upravo to nepoštovanje zakona odnosi se na set zakona koje je, brže bolje nakon Dodikove presude, donio Parlament Srpske, a kojima se zabranjuje djelovanje pravosudnih i istražnih institucija BiH u Republici Srpskoj.

Međutim, ono što je zanimljivo je to da je upravo SNSD, zajedno sa ostalim konstitutivnim narodima u Parlamentu BiH,učestvovao u osnivanju baš tog Suda BiH, Tužilaštva i SIPA-e koju sada novim zakonima navodno ne poštuju. Zašto kažemo navodno?

Zato što je od donošenja zakona u Parlamentu Srpske, SIPA u dva navrata hapsila po Republici Srpskoj, a od primjene zakona nismo vidjeli ništa. Na štetnost zakona upozoravali su poslanici opozicije u Narodnoj skupštini.

“Ovde je jasno da su oni potpuno pogubljeni u ovim svojim aktivnostima ponašaju se kao muhe bez glave. Ovaj narod treba samo da se moli bogu da što prije odu da stvari postanu normalne da mi demokratski ekonomski u svakom smislu prodišemo i da pokušamo da se oporavimo od ove nenormalne vlasti koja je tu već skoro 20 godine”, kaže Igor Crnadak, šef kluba poslanika PDP-a u NS RS.

Ova situacija jasno govori koliko je važno imati efikasan pravosudni sistem koji će zaista da radi svoj posao jer u suprotnom ugled i BiH i Republike Srpske biće dodatno ukaljan.

Diplomata i publicista Branko Nešković kaže da je Republika Srpska, usled nedostatka stručnosti, dovedena u nezavidan međunarodni položaj ugorožavajući njenu teško stečenu reputaciju.

„Republika Srpska je tokom godina odavno pliva u međunarodnim nemirnim vodama pod pritiscima sankcijama i uslovaljavanjima. U njeno stasavanje je uloženo mnogo žrtava znanja pameti resursa i diplomatije da bi se ona tek tako olako prepustila neodgovornim i nezajažljivim pojedincima“, kaže Branko T.Nešković, diplomata i publicista.

Nakon političke katastrofe proteklih dana, zanimljivo je da se u posljednje vrijeme spušta lopta, poziva na razgovore uz poruke da bi ovu krizu riješilo povlačenje zakona koje je nametnuo Kristijan Šmit. Ponuda je na stolu, hoće li ovog puta ići u korist Dodika teško je prognozirati.

“Ipak ona teza ja idem do kraja koje je on izgovorio gdje je mislio idem do kraja u smislu da Srpska bude van BiH ipak ne važi jer on ovim i dalje pregovara i na neki način drži ovo u nekoj zaleđenoj fazi koja je za opšte društvene procese i po zdravlje ljudi pogubna ljudi su sluđeni i ovo će sve ostaviti trajne posljedice po mom mišljenju”, kaže Jelena Trivić, predsjednik NF.

I upravo je mentalno zdravlje građana ono na šta niko od političara ne misli pa je tako i ovaj put skrajnuto negdje u ćošak jer na prostoru koji je doživio i proživio rat devedesetih trenutna neprestana neizvjesnost, poruke straha i tenzije koje dolaze iz političkih centara moći ne utiču samo na društvenu klimu, već ostavljaju duboke psihološke tragove.

Ali, u ovoj državi očigledno je bitnije igrati igrice i skupljati političke bodove nego misliti na običnog smrtnika i umjesto neizvjesnosti i straha ponuditi mu sigurnost.

(BN) Foto: BN

Nastavi čitati

Politika

KOVAČEVIĆ UDARIO NA VUKANOVIĆA “On je sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog cilja – POLITIČKU ELIMINACIJU DODIKA”

Delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević istakao je da je Nebojša Vukanović, narodni poslanik i predsjednik liste “Za pravdu i red” političko sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog političkog cilja – političku eliminaciju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Kovačević je na svom Iks nalogu podsjetio na emisiju od prije skoro četiri godine, u kojoj je gostovao sa Vukanovićem.
– Sve što sam mu rekao tada, stoji i danas, kada ga sa podrškom u Republici Srpskoj od jedva 1,5 odsto, upravo sarajevske stranke pokušavaju instalirati za ministra bezbjednosti. Zato samo Vukanovića u Sarajevu ne pitaju šta je za njega 9. januar. Ne pitaju ga čak ni šta misli o 1. martu. I najbitnije, samo njega ne pitaju da li se u Srebrenici dogodio genocid – navodi Kovačević.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ U PRIJEDORU “PDP će biti još jači i bliži narodu”

Svakog dana sve više ljudi nam prilazi, jer vide da mi jesmo ta promjena koju dugo čekaju. Zajedno idemo naprijed, da jačamo i gradimo snažniju, pravedniju Republiku Srpsku.

Poručio je ovo predsjednik PDP-a Draško Stanivuković na sastanku Regionalnog odbora Izborne jedinice 1, koji je održan večeras u Prijedoru.

Udvostručićemo broj odbornika. U svakom mjestu ćemo ostvariti dvostruko bolji rezultat. To nije samo cilj – to je nešto što ćemo zajedno postići. Naš korijen ste vi, narod Republike Srpske. Vi ste snaga i osnova svega što radimo. Upravo zbog toga, PDP će biti još bolji, još jači, još bliži svom narodu. Samo zajedno možemo graditi budućnost koju zaslužuje svaki čovjek Republike Srpske – rekao je Stanivuković i dodao: „Širimo moral, uzdižimo vjeru i radimo – to je naš put“.

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa, Nebojša Drinić, naglasio je tokom sastanka značaj efikasnog i predanog rada kao ključnog faktora za ostvarenje boljih rezultata. On je istakao da je posebno važno usmjeriti pažnju na budućnost i izgradnju jasne političke alternative.

„Građani jasno vide da je aktuelna vlast na brodu koji je pukao napola. S druge strane, PDP se profiliše kao politička opcija koja donosi rezultate. Dva puta smo u Banjoj Luci ostvarili značajan uspjeh, što pokazuje da imamo povjerenje građana. Važno je da gledamo u budućnost, a ja vjerujem da ćemo nastaviti da rastemo u svim krajevima Srpske“, poručio je Drinić.

Sastanak Regionalnog odbora Izborne jedinice 1, koji je okupio članove i predstavnike iz Novog Grada, Kozarske Dubice, Kostajnice, Oštre Luke i Prijedora, bio je prilika za analizu aktuelne političke situacije, sagledavanje izazova sa kojima se građani svakodnevno suočavaju, kao i definisanje narednih koraka u organizaciji i jačanju političkog djelovanja u ovoj izbornoj jedinici, ali i cijeloj Republici Srpskoj.

Nastavi čitati

Aktuelno