Connect with us

Društvo

Mališani ukrašavali vaskršnja jaja, pridrižio im se i gradonačelnik Banja Luke

U duhu tradicije, povodom najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, najmlađi sugrađani su danas u Parku „Petar Kočić“ ukrašavali i farbali vaskršnja jaja.

Naime, kako bi najmlađima približili našu kulturu, tradiciju i običaje, ali istovremeno im pružili mogućnost da iskažu svoju kreativnost, Grad Banja Luka je i ove godine organizovao Vaskršnji piknik u Parku „Petar Kočić“.

Šarenilo, smijeh i vesela atmosfera obilježili su i ovogodišnje vaskršnje druženje, a mališanima se pridužio i gradonačelnik Banja Luke, Draško Stanivuković, koji je tom prilikom svim vjernicima pravoslavne vjeroispovijesti čestitao Vaskrs.

– Vaskrs kao praznik nad praznicima nas uvijek iznova opominje i podsjeća da se sve ne završava ovozemaljskih životom i smrću, već da tek tada počinje novi vječni život. S tim u vezi svako od nas trebalo bi da teži da iza sebe ostavi dobra djela i zavještanja, kako bi u trenutku kad stanemo pred Gospoda mogli reći da smo u ovozemaljskom životu učinili nešto dobro i da smo iza sebe ostavili neki trag – rekao je Stanivuković.

Istakavši da je najljepše od svega to što sa najmlađim sugrađanima dočekujemo najveći hrišćanski praznik Vaskrs, gradonačelnik je rekao da ovo druženje ima za cilj da naše mališane približi našoj kulturi, tradiciji i običajima.

-Ovo je prilika da mlađim generacijama prenosimo sve ono što mi kao narod jesmo. Ukrašavali smo i farbali vaskršnja jaja, pjevali najljepše vasrkšnje pjesme, jer želimo da ovakvi događaji obilježe djetinjstvo naših najmlađih i da se kad odrastu s ljubavlju i radošću sjećaju svih praznika. Kao lokalna samouprava želimo preuzeti odgovornost za očuvanje našeg nacionalnog i vjerskog identiteta, jer želimo da naše generacije znaju gdje su im korijeni– kazao je Stanivuković.

On je takođe svim vjernicima pravoslavne vjeroispovijesti  poželio da vaskršnja radost uđe u njihove domove, te da im ovaj veliki praznik donese dobro zdravlje, blagostanje i mir, rekavši da samo onda kad ima mira, sloge i zajedništva možemo ostvariti sve što poželimo.

Za kreativne radioncie za najmlađe sugrađane bio je zadužen Kreativni tim Gradske uprave.

Član ovog tima, Valentina Savić – Mandić poručila je kako je ovo treći put da Gradska uprava organizuje ovu manifestaciju u susret vaskršnjim praznicima, istakavši da je iz godine u godinu odziv sve veći.

-I ove godine smo zajedno sa Kolom srpskih sestara u porti Hrama Hrista Spasitelja, organizovali tradicionalno bojenje vaskršnjih jaja i naši najmlađi imali su priliku da vide tradicionalne tehnike ukrašavanja jaja. Osim toga u Parku „Petar Kočić“ priredili smo kreativne radionice dekorisanja vaskršnjih jaja, ali i crtanja, a od radova naših najmlađih napravili smo i malu izložbu- istakla je ona.

Iz „Kola srpskih sestara“, koji su takođe bili dio ove manifestacije poručuju kako je najveća radost vidjeti toliko srećne djece.

-Ovo je prilika da našoj djeci prenesemo najstarije tehinike ukrašavanja jaja i zato ovu aktivnost treba da nastavimo svake godine i da se uvijek radujemo našem najvećem prazniku Vaskrsu – poručila je Bosiljka Herbez, jedna od članica „Kola srpskih sestara“.

Šarena jaja, pilići, zečevi i raznovrsno cvijeće upotpunili su vaskršnji ambijent u Parku Petar Kočić, te je ova postavka naš grad učinila još ljepšim.

Društvo

NAJLJEPŠE VIJESTI! U Srpskoj rođena 21 beba

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođena je 21 beba, od čega 11 djevojčica i 10 dječaka, potvrđeno je Srni u porodilištima.

Šest beba rođeno je u banjalučkom porodilištu, po tri u Prijedoru, Doboju, Gradišci i Istočnom Sarajevu, dvije u Bijeljini i jedna u Trebinju.

U Banjaluci su rođene dvije djevojčice i četiri dječaka, u Prijedoru, Doboju i Gradišci po dvije djevojčice i jedan dječak, u Istočnom Sarajevu tri dječaka, u Bijeljini dvije djevojčice i u Trebinju jedna djevojčica.

Poroda nije bilo u porodilištima u Foči, Nevesinju i Zvorniku.

Nastavi čitati

Društvo

OVAJ CVIJET BLAGOSLOVILA JE BOGORODICA! Na Vaskrs ga obavezno unesite u kuću!

Nema kuće koja u svom dvorištu nijе imala drvo jorgovana.

Koliko je važno ovo drvo i njegov cvijet govori i činjenica da ga je blagoslovila Bogorodica.
Njеžni i umilni miris ovе rajskе biljkе, samo jе jеdan od razloga zašto jе ovo divno drvo toliko popularno.
Mnogi ćе sе obradovati kada saznaju da jе jorgovan vеoma izdržljiva biljka, iako djеlujе nеžno i еlеgantno. Nijе mu potrеbna posеbna njеga i poprilično lako uspijeva, a porеd prеpoznatljivog plavog, odnosno lila cvеijta, postojе i njеžni rozе, kao i bijеli jorgovan koji su jеdnako lijеpi i mirisni.

Jorgovan jе cvijеt koji sе unosi u kuću za Vaskrs.

Pojеdinе sortе jorgovana počinju sa cvjetanjеm vеć polovinom aprila. Postojе i vrstе kojе cvjеtaju krajеm aprila pa čak i do srеdinе maja. Takvе vrstе imaju produžеno cvjetanjе i njihovi su cvijеtovi sami po sеbi kvalitеtni.
Jеdini posao oko ovе biljkе jеstе orеzivanjе, kojе sе obavlja onda kada sе cvjetanjе završi. Orеzivanjеm, biljka sе podstičе da izbacujе novе, mladе izdankе boljеg kvalitеta.

Jorgovan je otporan i lako se gaji

Postoji nekoliko tipova jorgovana (latinsko ime Syringa vulgaris) koji se mogu razlikovati oblikom i nijansom kao i punoćom cvijeta. Za razliku od hibrida koji imaju proširene cvjetove tamnije boje i krupnije cvasti onaj starinski ima jednostavnije i sitnije cvjetove. Pored klasičnog plavog tj lila jorgovana postoji i bijeli varijetet ove ukrasne biljke koja se lako gaji. Kako se navodi na sajtu agromedia.rs jorgovan je toliko izdržljiv da će se brzo oporaviti i kada vam se učini da je nepovratno uništen. Zato, ukoliko gajite jorgovan, on će ponovo cvjetati i mnogo puta dati veliki broj izdanaka.

Nekada se dešava da listovi jorgovana dobiju određena oboljenja kao što je pepelnica i ti listovi budu oštećeni. Ipak to ne mora da vas brine, biljka će svake godine ponovo izrasti.

Dužina cvjetanja zavisi od sadnice

Jorgovan cvjeta u rano proljeće kao jedna od prvih cvjetajućih vrsta. Može se gajiti kao samonikla ali su za sadnju dostupni i kvalitetni hibridi jorgovana. Takve vrste imaju produženo cvjetanje i njihovi su cvjetovi sami po sebi kvalitetni. U Holandiji se takav jorgovan gaji kao vrsta za rezani cvijet. U zavisnosti od vrste biljke, cvjetanje može početi već početkom aprila. Takođe, postoje jorgovani koji cvjetaju krajem aprila pa čak i do sredine maja. Nakon cvjetanja ostaje lijep zeleni žbun koji je sam po tebi dekorativan.

Orežite jorgovan kad precvjeta

Svake godine nakon cvjetanja jorgovan treba orezati kako bi se biljka podstakla da daje mlade, kvalitetne izdanke koji će se formirati tako da na vrhu imaju dva pupoljka. Samo iz takvih pupoljaka formiraće se dogodine lijepi cvjetovi krupne stojeće cvasti. Čak i da ne uradite orezivanje jorgovan će i dogodine cvjetati, ali sitnijim, manjim i savijenim cvastima.

Koristan je na klizištima i kosinama

Treba znati da je jorgovan blizak rođak masline i jasena i drugih vrsta koje se kod nas mogu gajiti kao zasebne biljke ili se mogu naći u prirodi. Međutim osim toga što je cvijetno dekorativan, jorgovan se može koristiti za sađenje na mjestima na kojima se nalaze kosine, škarpe ili useci, a može biti koristan ukoliko na nekom dijelu svog imanja imate klizište. Njegov korijenov sistem je izuzetno jak i razgranat te se može koristiti kao vrsta za rekultivaciju ili zaustavljanje osipanja zemljišta. Stoga je preporuka da na ovakvim terenima posadite jorgovan.

Lijepe su žive ograde i bordure od jorgovana

Treba napomenuti da je jorgovan veoma pogodan za gajenje različitih živih ograda ili baštenskih bordura. Ova biljka nije zahtjevna kada je riječ o uslovima za gajenje, tako da će uspjeti i u posudi. Ako se odlučite za gajenje jorgovana, možete ga posaditi u nekom dijelu vrta, u zemlju ili u lonac i kombinovati sa drugim biljkama.

Pored toga što je prvenstveno dekorativna biljka, on spada i u ljekovite vrste. Njegovi listovi i cvjetovi se mogu koristiti za različite pripravke, te je zbog toga veoma cijenjen. Osim toga, sjeme koje ostane nakon cvjeta koristi se u različite medicinske svrhe, prenosi Žena.blic.rs.

Nastavi čitati

Društvo

ŠTA SE RADI sa jajetom ČUVARKUĆOM od prošle godine

Simbol Vaskrsa su ofarbana jaja, jer se vjeruje da je jaje koje je Bogorodica donijela na Hristov grob postalo crveno, pošto su nevjernici smatrali da će on oživjeti ukoliko jaje pocrveni.

Zato se ona mahom farbaju tom bojom, naročito prvo, koje ima veliki značaj u našoj kulturi, ono čuva dom i porodicu do naredne godine, tj. Vaskrsa.

Jajetu se od najstarijih vremena pridavala velika pažnja jer se vjerovalo da je svijet nastao upravo iz njega. U hrišćanstvu se jaje smatra simbolom života jer asocira na buđenje prirode, bujanje vegetacije, rađanje i plodnost.

Prvo jaje se farba u crvenu boju i zove se čuvarkuća. Čuva se u kući do uoči Đurđevdana, kada se sa raznim biljem stavi u vodu da prenoći. Ujutru se svi ukućani umiju tom vodom da budu zdravi i rumeni kao jaje, a onda se čuvarkuća nosi u vinograd, jer se vjeruje da štiti od grada.

Čuvarkuća može da se čuva i u kući, sve do naredne godine, kada se boji novo jer se vjeruje da čuva kuću od spoljnih nesreća. Može se reći da je ono “najvažnije” uskršnje jaje jer štiti ukućane od bolesti i zla.

Običaj je da se čuvarkuća u Vaskršnje jutro stavi u činiju sa vodom u koju su potopljeni i bosiljak, zdravac i dren. Tom vodom umivali bi se ukućani, naročito djeca, kako bi bili zdravi i rumeni. Običaj je, takođe, da se na uskršnje jutro djeca “pomiluju” crvenim jajetom po čelu kako bi bila zdrava, a ovaj čin istovremeno simbolizuje krštenje.

Stara čuvarkuća bacala bi se na Veliki petak preko krova kuće, ili bi se često zakopavala u dvorište, polje ili vinograd jer se vjerovalo da štiti usjeve od grada i štetočina. Neko je baca i u rijeku, da odnese sva zla i nesreće koje su pale na njega, umjesto na kuću koju je sačuvao.

Vjeruje se da čuvarkuća donosi blagostanje i sreću u dom, pa je mnogi čuvaju u posebnim ukrasnim posudama.

U nekim krajevima djeci trljaju obraze tim jajetom, da budu rumena i zdrava.

U drugim krajevima se zakopava u zemlju – u dvorište, baštu, vinograd ili u zemlju negdje u blizini.

Treći običaji nalažu da bi to jaje trebalo da se pusti niz rijeku, da voda odnese zlo, bolesti i nesreću koje je čuvarkuća “prihvatila” umjesto ukućana.

Nastavi čitati

Aktuelno