Connect with us

Uncategorized

Manjak povrća zapapriće zimnicu

Zbog izrazito nepovoljnih vremenskih prilika, koje su desetkovale povrtarske usjeve u Srpskoj, pred prerađivačima je neizvjesna sezona. Strahuju da na domaćem tržištu neće biti dovoljno voća i povrća za otkup, a ne mogu računati ni na uvoz jer ništa bolja situacija nije ni u regionu pa je već izvjesno da kupce na jesen očekuju paprene cijene zimnice.

Sezona prerade voća i povrća u Srpskoj polako se zahuktava, prvi za preradu dospio je krastavac, a rad pogona u punom kapacitetu uslijediće kada većina sorti voća i povrća dospije za berbu.

Direktor firme “Voćar promet” u Zvorniku, čiji se proizvodi na tržištu prodaju pod brendom “Natura”, Ahmet Hublić za “Glas” kaže da planiraju otkupiti oko 3.000 tona povrća – krastavac kornišon, kupus, luk, mrkvu i sve vrste paprike, od feferone do babure.

– Naši kooperanti zbog proljetnih kiša bilježe štetu, ali uz pomoć zaštitnih sredstava i predanog rada uspjeli su da sačuvaju većinu proizvodnje, tako da očekujem desetak odsto manje povrća u odnosu na plan. Ono što ne otkupimo od kooperanata, nastojaćemo nadomiriti sa domaćeg tržišta ili iz Srbije, ali već sada je jasno da povrća neće biti dovoljno. To pokazuju i aktuelne cijene na pijacama – priča Hublić.

Dodaje da je situacija u Srbiji čak i teža u odnosu na Srpsku i BiH.

– Grad je uništio plantaže paprika u Vojvodini, dok je rijeka Morava desetkovala proizvodnju krastavaca. Sa smanjenom proizvodnjom povrća suočavaju se i Turska, Albanija, Bugarska, Španija, kao i Makedonija. Takva situacija će se definitivno odraziti na rast cijena zimnice, koja će biti skuplja nego prethodnih godina. Na poskupljenja će uticati i ulazni troškovi jer su veći nego lani – rekao je Hublić i naveo da je naročito poskupjela staklena ambalaža te da je taj problem aktuelan već duže vrijeme.

U Prehrambenoj industriji “Sava Semberija” završili su remont fabrike i u sezonu ulaze spremni. Planiraju da otkupe oko 8.000 tona voća i povrća, ali i njih brine mogući manjak robe na tržištu.

– Dva mjeseca gotovo u kontinuitetu padala je kiša, a potom je naglo ugrijalo, što je uticalo da dosta površina pod povrćem poljoprivrednici bespovratno izgube. I ono što je ostalo u lošem je stanju, kvalitet će biti slabiji, tako da ćemo morati ekspresno prerađivati robu čim stigne. Svako čekanje i zastoj uticaće na truljenje jer je povrće puno vode. Zbog svega toga nezahvalno je predvidjeti ishod ovogodišnje sezone – rekao je direktor “Sava Semberije” Stevo Filipović.

On ističe da prethodnih pet godina nisu uopšte uvozili voće i povrće, da su sve potrebne količine nalazili kod poljoprivrednika iz Srpske.

– Saradnja sa domaćim proizvođačima naš je prioritetni zadatak. Sarađujemo sa voćarima i povrtarima od Lijevča polja, Posavine, Podrinja pa sve do Semberije. Međutim, sve ukazuje da ove godine povrća neće biti dovoljno, a ne znamo ni odakle da uvezemo jer isti problemi muče i fabrike u Srbiji i Makedoniji – kazao je Filipović.

Kooperanti

Ahmet Hublić kaže da su sve izraženiji problemi sa smanjenjem broja kooperanata i padom poljoprivredne proizvodnje.

– Ove godine imamo oko 30 odsto kooperanata manje nego lani i to je mahom populacija od 55 do 65 godina života, mladih uopšte nema. Situacija je poprilično zabrinjavajuća – priča Hublić.

Glas Srpske

Uncategorized

ŠAROVIĆ: Božović bi bio odličan predsjednik SDS-a

“Mislim da se SDS mora probuditi i uraditi nešto sa samim sobom, kako bi se odmakao od jedne vrste osrednjosti koja je zavladala…”

Bivši predsjednik SDS-a Mirko Šarović kaže da javnost očekuje više od SDS-a i sada je ključno pitanje ko je taj koji može isporučiti to više.

“Mislim da se SDS mora probuditi i uraditi nešto sa samim sobom, kako bi se odmakao od jedne vrste osrednjosti koja je zavladala. Ako smo već opozicija, po meni SDS mora apsolutno biti lider opozicije i treba da bude predvodnik reformi i promjena. Ako to nije, onda nam je vrlo slaba perspektiva i to je savršeno jasno” mišljenja je Šarović, koji je jedan od potpisnika pisma da su SDS-u potrebne promjene.

Komentarišući same domete pisma, Šarović potvrđuje da je ta tema bila raspravljena na samom posljednjem Glavnom odboru stranke:

– Rasprava na samom Glavnom odboru bila je duga, polemična, otvorena sa suprostavljenim stavovima i to je nešto što se unutar stranke raspravlja, rekao bih, prije mjesecima nego sedmicama. Imamo krizu rezultata, loše smo prošli na lokalnim izborima i sasvim je logično da se traže uzroci i razlozi tog pada pa da se identificira i odgovornost i pojedinačna ako je to potrebno”, kazao je Šarović za “Istragu sedmice”.

Prema njegovim riječima, cilj tog razgovora je kojim putem ide SDS i kako dalje, a uzrokovan je krizom posebno rezultata unutar SDS-a i načina njegovog vođenja.

“Trenutno nam to, nažalost ne daje za pravo da budemo neki preveliki optimisti pred naredne opšte izbore”, kazao je Šarović.

On je komentarisao i sudski proces protiv Miličevića.

“Siguran da svaki SDS-ovac uključujući i mene želi da predsjednik stranke uspije u ovom procesu i da mu stranka ukoliko je to moguće pomogne. Naravno niko od nas ne sumnja u njegovu nevinost. Uvjeren sam da Milan Milićević ima i snage i znanja i iskustva i svega drugog potrebnog uključujući i podršku svih nas da izađe kao pobjednik iz ovog sudskog spora, kao što je već uradio i ranije”, kazao je Šarović.

Odgovarajući na pitanje da li ima vlastitog favorita u eventualnoj kadrovskoj promjeni na čelu SDS-a i kako vidi Marinka Božovića kao kandidata za tu funkciju, Šarović je mišljenja da je Marinko Božović jedan od najistaknutijih, najagilnijih i rekao bih najviše prisutnih osoba u javnosti od članova rukovodstva SDS-a.

“To je očito i potpuno jasno, kao što je jasno i da je vrlo energičan, agilan i da ima ambiciju da u još većoj mjeri učestvuje u političkom životu SDS-a, a ko nema ambiciju u ovom poslu, ne treba ni da se bavi politikom. I ja sam bio ambiciozan i zato podržavam svakog sa ambicijom pa tako i gospodina Božovića u njegovoj ambiciji kako bi ovaj SDS bio bolji i jači. Cijenim njegov rad i mislim da je odličan načelnik opština i mislim da bi bio odličan predsjednik SDS-a, precizan je Šarović.

Nastavi čitati

Uncategorized

RAZGOVORI O NOVOM ARANŽMANU! Višković s MMF-om o fiskalnoj stabilnosti i zelenoj tranziciji

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković razgovarao je danas u Banjaluci sa delegacijom misije Međunarodnog monetarnog fonda, koju je predvodio šef misije David Amaglobeli, o daljem razvoju saradnje Vlade Republike Srpske i MMF-a.

Govoreći o aktuelnoj ekonomskoj situaciji, šef misije MMF-a David Amaglobeli rekao je da makroekonomski i fiskalni pokazatelji ukazuju da je privreda Republike Srpske otporna, uprkos eksternim šokovima.

Dodao je i da je Republika Srpska završila fiskalnu 2024. godinu sa nižim deficitom od očekivanog, te da je potrebno obezbjediti finansiranje za javnu infrastrukturu.

Premijer Višković istakao je da BiH treba da uđe u razgovore o novom aranžmanu sa MMF-om, te da je Vlada Republike Srpske sa svoje strane spremna da razgovara o postizanju aranžmana sa ovom finansijskom institucijom.

Na sastanku je izražena spremnost misije MMF-a da pruži tehničku pomoć Vladi Republike Srpske u okviru projekta izrade socijalne karte. Takođe, bilo je riječi i o reformama u oblasti energetskog sektora, s akcentom na zelenu tranziciju.

Premijer Višković zahvalio je misiji MMF-a na dosadašnjoj pomoći Republici Srpskoj i BiH, posebno kada je riječ o pomoći za vrijeme pandemije virusa korona.

Nastavi čitati

Uncategorized

VLADA DAJE KONCESIJU KINEZIMA za gradnju vjetroelektrane Trebinje od 1,5 milijardi KM?

Nakon što je u medijima objavljeno da Vlada Republike Srpske planira da kineskoj kompaniji Čajna Pauer PTE dodijeli koncesiju za gradnju i korištenje vjetroelektrane Trebinje, pokušali smo provjeriti o čemu se konretno radi, međutim konkretnih informacija o ovom projektu i dalje nema.
Vlada Srpske daje koncesiju Kinezima za gradnju vjetroelektrane Trebinje od 1,5 milijardi KM?
Prema nezvaničnim informacijama, Vlada Republike Srpske planira da kroz pregovarački postupak i bez javnog nadmetanja kineskoj kompaniji dodijeli koncesiju za vjetroelektranu Trebinje. Koncesija će se dodijeliti na 30 godina, a vrijednost se procjenjuje na preko milijardu i po konvertibilnih maraka. Iz kabineta premijera nam je rečeno da ta informacija nije razmatrana u formi materijala, ali da su na sjednici usmeno dijeljene informacije o ovakvim projektima.

“Tako da materijal nije bio zvanično na dnevnom redu Vlade Republike Srpske, ali svakako inicijativa od svih kineskih kompanija koja se uputi u Vladu se razmatra i svaka dobra inicijativa dobije podršku Vlade Republike Srpske ukoliko se procijeni da ona donosi nova radna mjesta i razvija određeni sektor, u ovom slučaju energetike, a za više informacija obratite se nadležnom ministarstvu”, rekla je Danijela Pejić, savjetnik premijera Radovana Viškovića.

Za ovaj posao, nadležno je Ministarstvo energetike i rudarstva, kome smo dostavili pitanja da li se razmatra dodjela koncesije firmi Čajna pauer PTE i u kojoj je fazi ova aktivnost, međutim odgovor nismo dobili. U opoziciji smatraju da s obzirom na dosadašnja iskustva, svaki posao koji uključuje koncesije treba pažljivo pratiti.

“Zato što smo svjesni da svaka koncesija koju da Vlada Republike Srpske stranom investitoru, naročito ako imamo potpisan međunarodni ugovor o zaštiti investicija, je potencijalna opasnost za BiH odnosno za Republiku Srpsku”, smatra Mira Pekić, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

I u ranijem periodu, smatraju u PDP-u, bila je prisutna tajnost kod pojedinih koncesija, što je kasnije skupo koštalo Republiku Srpsku.

“Bilo kakvo mešetarenje, a svjesni smo da je toga bilo u Republici Srpskoj košta sve nas. Vidimo šta je bilo sa Vijaduktom, vidimo najave još nekih, imamo vjetropark Trusina, svih tih investitora koji dođu, dobiju koncesiju oni vide svoj cilj i dobit u tome da tuže Republiku Srpsku”, smatra Pekićeva.

U avgustu prošle godine, resorni ministar Petar Đokić je sa kineskom kompanijom potpisao sporazum o saradnji u oblasti obnovljivih izvora energije, a odbornici u Skupštini grada Trebinje su nedavno dali saglasnost za početak izrade plana, a to je prvi korak ka realizaciji ovog projekta.

(BN) Foto: BN

Nastavi čitati

Aktuelno