Connect with us

Banjaluka

Milioni na računu, ali Grad u blokadi! STANIVUKOVIĆ UPOZORAVA: SNSD planski blokira budžet i ugrožava sve u Banjaluci!

Grad Banja Luka još uvijek nema budžet. Govorili smo o tome i svima je jasno, pa i malom djetetu da samo tri grada oskudjevaju po pitanju budžeta, tu SNSD ide sa osvetom. Ukoliko usvoje Nacrt budžeta, žele da ide na javnu raspravu od 30 dana. To znači da mi 1. aprila ostajemo i bez privremenog finansiranja i da je sve ugroženo.

Kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković koji je još jednom pojasnio da je neodržavanjem sjednica Skupštine Grada kao i odbijanjem bitnih tačaka – sve ugroženo.

-Odbornici kada govore o Nacrtu budžeta, sada kažu da će ići na javnu raspravu koja će trajati 30 dana. Posljednjih 20 godina sve rasprave o Nacrtu budžeta su trajale do sedam dana. To ide brzo, narod dođe, upozna se i nakon toga ide Prijedlog budžeta o kojem se dodatno raspravlja. Želim da kažem da rasprava od 30 dana znači da mi 1. aprila ulazimo u situaciju da više nemamo ni privremeno finasniranje. To znači da nemamo ništa, da je sve ugroženo. Imamo još 15 do 20 dana u ovom mjesecu, pozivaćemo na razgovore. Njihova želja je ići do krajnjih rokova, čak probiti i te krajnje rokove – kazao je gradonačelnik.

Podsjetio je i na to koje su sve to odluke čekaju na usvajanje, a koje su u interesu Banje Luke.

-Mi sada imamo situaciju da 300 hiljada KM mjesečno gubimo od prihoda parkinga, da prevedem – 300 hiljada KM je iznos od kojeg možemo da mjesečno izgradimo pet dječijih igrališta u skoro svakom naselju. Isto tako, nemamo  usvojen ni porez na nepokretnosti, a to je 10 miliona. Podsjećam i na to da je SNSD otjerao investicije iz Banje Luke, ali i da isto tako nisu željeli da pogledaju koncept neradne nedjelje – istakao je on.

Naglasio je i to kako je Banja Luka stabilna, te da na računu ima 23 miliona KM.

-Mi sve uspijevamo, sve isplaćujemo. Tražili su od nas da vide i koliko smo dužni dobavljačima, pa im mi objasnimo da nismo dužni jer nemamo novca na računu, nego jer ne možemo da isplatimo određene stvari kada nemate dokument, odnosno kada knjigovodstveno ne možete da pokrijete neke stvari, ne možete evidentirati i ne možete kroz sistem da to sprovedete, odnosno da isplatite. To nije odgovornost gradonačelnika, nego Skupštine koja ne zasjeda skoro devet mjeseci. Želja SNSD-a je da nema budžeta. Ponovo smo u privremenom finansiranju i naravno da nam to prouzrokuje mnoge probleme – kazao je Stanivuković.

Dodao je i to kako trenutno uspijevaju da isplate obaveze, iako nema dovoljno novca.

-Isplaćujemo najveće subvencije za boravak djece u privatnim predškolskim ustanova, iako nemamo dovoljno novca. Tako je i sa socijalnim davanjima. Ja preuzimam odgovornost za sve to što isplaćujemo.  Banja Luka ima dva krila, ali jedno neće da zamahne i konstantno rade protiv interesa Banje Luke.To je politika SNSD-a. Sve ovo sam govorio i odbornicima, da ne rade to. Sada, na primjer, imamo situaciju da Dom zdravlja ima sve veće finansijske zahtjeve, baš kao i  Centar za socijalni rad. Od nas se traži da isplatimo novac, a podsjećam vas da smo mi izgubili 5 miliona KM voljom SNSD-a. Ovom gradu su uskratili mnogo toga – rekao je on.

Naglasio je i to kako je sve to više od neodgovornog postupanja.

-To je toliko loše prema gradu. Imali su četiri godinu strategiju da ne dozvoljavaju placeve za mlade bračne parove, urbanistički plan i još mnogo toga– svaku tačku dnevnog reda su skidali da pokažu da sam ja nesposoban. Ja im kažem da zajedno treba da radimo u interesu grada, a oni i dalje nastavljaju sa opstrukcijama. Ugroženi su brojni projekti, isplate, jer mi ne možemo raditi bez budžeta.  Javni prevoz je već trebao da stane, ali ne stoji. Subvencije za boravak djece u privatnim predškolskim ustanovama ne bi trebalo da se isplaćuju, ali i to isplaćujemo. Isto je sa socijalnim davanjima. Dom zdravlja bi već trebao da ima poteškoće, čak i da se plate ne isplaćuju, ali i to radimo. Sve ide na naše mišiće. Skupštinsko rukovodstvo ne radi ništa, a oni sada biraju novog potpredsjednika – dodao je Stanivuković.

Kako je kazao – redovno krše i Poslovnik koji treba da poštuju.

-Poslovnik je rekao da mora minimalno biti jedna sjednica u 60 dana, a mi imamo jednu sjednicu nakon više od 200 dana. Isti taj poslovnik kaže da se ne mogu skidati tačke dnevnog reda sa Kolegijuma, a oni dođu i skinu ih. Dakle, SNSD četiri godine ne usvaja sve ono što mogu odbiti, probijaju svaki rok i krše Poslovnik – istakao je Stanivuković koji je ponovio i to da su finansije u Gradu stabilne, te da predloženi budžet iznosi 250 miliona KM.

Osvrnuo se i na zaposlene u Gradskoj upravi, istaknuvši kako je broj zaposlenih gotovo pa identičan kao i prethodnih godina.

-Podsjećam vas da smo osnažili našu Civilnu zaštitu i Vatrogasnu brigadu, a vidjeli smo šta oni znače u slučaju nepogoda poput požara i poplava – istakao je Stanivuković.

Banjaluka

POBIJEDILA NAJTEŽU BOLEST! Malena Lorena ispraćena iz Roditeljske kuće u Banjaluci

Najmlađi borci koji dobiju bitku sa najtežom bolešću zaslužuju sve nagrade ovog svijeta, a jednu takvu je dobila petogodišnja Lorena iz Doboja, koja je, osim medalje po izlasku iz Roditeljske kuće u Banjaluci, dobila i periku.

Lorena je prije nekoliko dana završila sa terapijom, a neposredno prije toga dobila je periku, i to kroz projekat “Moja kosa, tvoja kosa”, čiji je nosilac “Srce za djecu” iz Sarajeva, a u kojem učestvuje Udruženje roditelja djece oboljele od malignih bolesti “Iskra”.

Oni u ovom projektu zajedno prikupljaju kosu za izradu perika, a kako za “Nezavisne“, u ime Udruženja “Iskra”, ističe Ljiljana Simurdić, predsjednica ovog udruženja, sreća na licima djevojčica koje dobiju periku ne može se opisati riječima.
“Udruženje ‘Srce za djecu’ je u okviru tog projekta osposobilo nekoliko vlasuljara, koji izrađuju perike u Sarajevu, a mi smo im partneri u prikupljanju kose.

Inače, minimalna dužina kose koja je potrebna za izradu perike je 30 cm, s tim da kosa ne smije biti hemijski tretirana. Za izradu jedne perike potrebna je kosa od šest do 18 osoba. Dugotrajan je proces njene izrade, ali se djevojčice zaista obraduju perici”, pojašnjava ona.

Prema njenim riječima, malena Lorena je nevjerovatno biće koje ima 1.000 pitanja na sve.
“Ali ima i odgovore na sve što je pitaju. Ona ima pet godina, a neki dan smo slavili njen odlazak iz Roditeljske kuće, gdje je boravila tokom liječenja. Uveli smo praksu, kada djeca završe liječenje, da im napravimo parti. Bude torta, pjevamo pjesme, a sa sobom ponesu i poklončić”, kroz osmijeh priča Simurdićeva.

Kako kaže, ovaj projekat traje od 2017- 2018. godine, a do sada ja veliki broj djece iz Banjaluke dobio perike.

“Lorena je sad već završila liječenje, te će početi da raste njena kosica, ali je lijepo da jedan period ima kosu. Skoro smo imali djevojčicu od 17 godina, a i njoj je zaista značila ta perika. Oni su mlada bića, te im je to veoma bitno”, ističe ona.

Osim toga, ranije je periku dobila i djevojčica Isidora iz Banjaluke.
“Hvala i svim djevojčicama i ženama koje pošalju kosu. Mi je čak dobijamo i iz inostranstva. Ljudi nađu na internetu objavu i pošalju nam kosu poštom, a dobijamo je iz Slovenije, Njemačke ili je čak donesu kad dođu na godišnji odmor. Na godišnjem nivou dobijemo između 500 i 600 kosa”, rekla je ona.

Navodi da u Srpskoj od malignih bolesti godišnje oboli oko 40 mališana, a takoreći, po pravilu, jedni završavaju, a drugi stižu u Roditeljsku kuću.

“Ali, većina priča se lijepo završi, te pokušavamo biti vjetar u leđa onima koji se sada bore”, zaključuje Simurdićeva.

Nastavi čitati

Banjaluka

PRILIKA ZA NEZAPOSLENE Sajam zapošljavanja 27. maja u Banjaluci

Sajam zapošljavanja, na kojem će učestvovati kompanije iz tri ključna i brzorastuća sektora – savremene tehnologije i BPO industrija, turizam i ugostiteljstvo, te gastro industrija, biće održan 27. maja u Banjaluci, najavljeno je iz Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.

Ovaj sajam pružiće mogućnost uspostavljanja direktne veze između nezaposlenih lica i poslodavaca kojima su potrebni radnici, a predstavlja i konkretan korak ka smanjenju nezaposlenosti.

Cilj ovog programa je jačanje ekonomskih prilika kroz održive i odgovorne pristupe zapošljavanju, a organizatori su naveli da ovakvi događaji nisu samo prilika za zapošljavanje, već i ključni alat aktivne politike tržišta rada s ciljem bolje mobilnosti radne snage i usklađivanja kompetencija sa potrebama privrede.

Kandidati se za sajam mogu prijaviti unaprijed putem onlajn forme, kako bi ih poslodavci mogli lakše identifikovati i zakazati intervju, navodi se u saopštenju.

Iz Zavoda za zapošljavanje napominju da prijava nije obavezna, ali nosi određene prednosti, poput pristupa dodatnim informacijama i ranijeg kontakta sa kompanijama.

Sajam zapošljavanja u Banjaluci organizuje Zavod za zapošljavanje Republike Srpske uz podršku programa “Rekonomi” – regionalnog programa inkluzivnog i zelenog ekonomskog razvoja koji finansira Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju /SIDA/, a sprovodi “Helvetas” zajedno sa lokalnim akterima.

Sajam zapošljavanja biće održan od 11 do 16 časova u prostorijama Privredne komore Republike Srpske, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Banjaluka

SJAJAN PROGRAM! „Noć tvrđava“ 9. maja u Banjaluci

U Banjoj Luci će se u sklopu GiftsNet projekta, 9. maja sa početkom u 17.00 časova održati manifestacija „Noć tvrđava“, koja i ove godine donosi raznovrstan program.

Program ovogodišnje manifestacije „Noć tvrđava“:

  • 17.00 časova – Otvaranje manifestacije uz radionicu „Mali arheolozi“ unutar tvrđave Kastel (prostor pored ljetne pozornice);
  • 17.45 časova – radionica „Tvrđava kroz vijekove“;
  • 18.15 časova – Dječije viteške igre;
  • 19.00 časova – Muzički program na ljetnoj pozornici.

Tokom manifestacije biće u krugu tvrđave biće postavljene brojne instalacije, koje će posjetiocima dočarati kako je to nekada izgledalo, a ovaj program biće posebno zanimljiv našim najmlađim posjetiocima. Ovogodišnje izdanje manifestacije donosi novi izazov – podići svijest posjetilaca o održivom turizmu i ekološkim praksama, potaknuti aktivno učešće u zaštiti životne sredine i promovisati kulturno nasljeđe kao ključni elemenat održivog razvoja. Stoga manifestacija dobija novo ime „Night of Fortresses Goes Green“, stavljajući naglasak na povezanost kulturne baštine i ekološke odgovornosti.

Noć tvrđava je u protekle tri godine okupila više od 50 lokaliteta u 8 zemalja i 40 gradova, uključujući obalne i kontinentalne tvrđave, dvorce, muzeje, galerije i utvrđene gradove. Kroz ovaj uspješan projekat, manifestacija je pokazala potencijal za razvoj održivog kulturnog turizma i jačanje međunarodne saradnje.

Opširnije informacije možete pronaći na zvaničnoj stranici manifestacije: https://nightoffortresses.org/

Nastavi čitati

Aktuelno