Connect with us

Region

MILO ĐUKANOVIĆ POTROŠIO stotine hiljada evra za putovanja PRIVATNIM AVIO KOMPANIJAMA

Crnogorske vlasti imaju jedan službeni avion. Kada on nije dostupan, za potrebe crnogorskih zvaničnika angažuju se privatni avioni. A koliko to košta crnogorske poreske obveznike?
Više od pola miliona evra koštala su putovanja privatnim avionima Mila Đukanovića u posljednjih godinu i po predsjedničkog mandata.

Prema podacima Radija Slobodna Evropa (RSE) iz zvaničnih izvora, putovanja su koštala od 4.500 do nepune 43.000 evra.

I njegov nasljednik, predsjednik Jakov Milatović, išao je privatnim avionom 4. septembra za Hrvatsku.

On se tog dana sastao sa najvišim državnim zvaničnicima u Zagrebu, a potom avionom do ostrva Brioni, gdje je prisustvovao svečanoj večeri koju je, u njegovu čast, priredio hrvatski predsjednik Zoran Milanović.

Za potrebe putovanja po Hrvatskoj angažovan je avion srpske kompanije čiji je suvlasnik Željko Mitrović, vlasnik Televizije Pink.

Iz kabineta predsjednika nisu odgovorili RSE koliko je puta, od preuzimanja dužnosti 20. maja, koristio usluge privatnih aviona i koliko su koštala ta putovanja.

Milatovićev kabinet je saopštio da je privatni avion angažovan za put u Zagreb, jer je državni bio na remontu.

Ko koristi državni avion?
A avion crnogorskih vlasti “Lear jet 45”, registarskih oznaka 4O-MNE, za službene potrebe mogu da koriste predsjednici države, vlade i parlamenta.

Kako su iz Vlade za RSE pojasnili, ukoliko više njih u istom periodu zatraže njegovo korištenje, dugogodišnja praksa je da se prednost daje na osnovu datuma prispijeća molbe kao i daljine destinacije.

“Praksa je da se za bližu destinaciju iznajmljuje avion drugog operatera”, kazali su iz Vlade.

Iz Vlade i Skupštine nisu odgovarali koliko su iznosili troškovi privatnih aviona za premijera Dritana Abazovića i predsjednicu Danijelu Đurović.

Putovanja uglavnom pod tuđom zastavom
Dokumentacija dobijena po Zakonu o slobodnom pristup informacijama iz institucije predsjednika Crne Gore pokazuju da su od januara 2022. do kraja juna ove godine iz državnog budžeta plaćena 23 leta.

Ovaj period obuhvata 17 mjeseci Đukanovićevog mandata, i manje od dva mjeseca Milatovićevog.

Za sva putovanja u tom periodu angažovane su bile tri kompanije – crnogorska “Adriatic airways” za dva, hrvatska “Delić air” za sedam a slovenački “Air adriatic” za 14 letova. Pojedini letovi uključivali su i presjedanja.

Crnogorskoj kompaniji je isplaćeno 18.500 evra, hrvatskoj 132.500 a slovenačkoj 377.550 evra.

U jednom slučaju iz budžeta su plaćeni i penali zbog ugovorenog, a nerealizovanog Đukanovićevog leta za Istanbul u visini od skoro 5.000 evra.

Od redovne linije, do privatnih aviona
Od pobjede na predsjedničkim izborima aprila 2023. godine, Milatović je više puta boravio u Briselu, sjedištu Evropske unije i NATO-a.

Na jednom od putovanja za belgijsku prijestonicu išao je redovnom, komercijalnom linijom, čime se na društvenoj mreži Iks pohvalio fotografijom sa presjedanja na bečkom aerodromu.

Prije tog leta, početkom juna je privatnim avionom išao na inauguraciju turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana u Ankaru. To putovanje, prema podacima RSE, koštalo je 14.000 evra.

Sa tog putovanja nije postavljao fotografije iz aviona.

A bivši predsjednik je privatnim avionima više puta, takođe, boravio u belgijskoj prijestonici, ali i u Njemačkoj.

Za većinu destinacija na koje je putovao, a koje se navode u dokumentaciji u koju je RSE imao uvid, na sajtu predsjednika postoje zvanična saopštenja o susretima sa stranim zvaničnicima.

Međutim, za četiri njegova prošlogodišnja putovanja nema informacija.

Ne zna se zašto je bio u Beču, italijanskom Grosetu, francuskom Dižonu i dva puta u Ženevi. Ova putovanja bila su od marta do septembra prošle godine.

Đukanović se u Ženevu prvi put zadržao manje od sata, dok za drugo putovanje u ovaj švajcarski grad, analizom međunarodnih avio servisa, nema dostupnih detalja.

Iz kancelarije bivšeg predsjednika nisu odgovorili na pitanja RSE o ovim putovanjima, uključujući i pitanje zbog čega često putuje u Ženevu.

Sporna Đukanovićeva putovanja u Ženevu
Direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković kazala je za RSE da je važno utvrditi da li se letovi koriste u službene ili privatne.

“U slučaju Đukanovića vidimo da postoje neki letovi koji ne mogu da se objasne bilo kakvim službenim putovanjem, što pokazuje njegov odnos prema javnom interesu, građanima i njihovom budžetu”, ističe Ćalović Marković.

Ćalović Marković kaže da su putovanja u Ženevu “vrlo zanimljiva i indikativna”.

“Upravo je u Ženevi bila registrovana kancelarija koja je upravljala skrivenim trastovima Đukanovića, što smo objavili kroz aferu Pandora papiri”, ocjenjuje.

MANS je na jesen 2021. objavilo da su Đukanović i njegov sin 2012. sklopili tajne ugovore o upravljanju njihovom imovinom skrivajući se iza komplikovane mreže povezanih kompanija iz pet država i teritorija, uključujući i Švajcarsku.

“Vidi se da postoji određeno privatno interesovanje Đukanovića baš za to mjesto, jer je Švajcarska, kad je u pitanju čuvanje novca, izuzetno atraktivna destinacija”, navodi čelnica MANS-a.

Novogodišnja putovanja do Pariza
Putovanja Đukanovića službenim avionom u Pariz bila su predmet ispitivanja MANS-a u februaru 2020. godine.

Zbog sumnje da je državni avion koristio za privatne potrebe, MANS je prijavio Đukanovića Agenciji za sprečavanje korupcije i Specijalnom državnom tužilaštvu.

Kako je tada objavio MANS, avion je uoči Nove godine, 29. decembra 2019. letio do Pariza iz koga se odmah vratio, da bi 9. januara ponovo išao za francusku prijestonicu iz koje se vratio sjutradan.

Iz Agencije su utvrdili da Đukanović nije prekršio Zakon, jer je u Parizu bio radi sastanaka “sa odgovarajućim stepenom tajnosti” zbog čega javnost nije obaviještena.

Đukanović je potvrdio da je iz Pariza putovao za SAD, gdje je boravio za vrijeme novogodišnjih i božićnih praznika.

“Vidjeli smo da je Đukanović putovao uoči Nove godine na račun građana. A da je suštinski to putovanje bilo privatne prirode”, navodi Ćalović Marković.

I Specijalno tužilaštvo je odbacilo prijavu MANS-a, iz koga se nadaju da će nakon promjena u tužilaštvu ovi predmeti biti ponovo razmatrani.

U martu 2022. je za glavnog specijalnog tužioca izabran Vladimir Novović, nakon što je sa te pozicije penzionisan Milivoje Katnić, koga su opozicija i kredibilne nevladine organizacije godinama optuživale za bliskost sa Đukanovićevom partijom.

Radio Slobodna Evropa

Region

PRIPADNICI VOJSKE SRBIJE na helikopterskoj vježbi u Mađarskoj

Pripadnici Vojske Srbije učestvuju na međunarodnoj helikopterskoj vježbi “FIRE BLADE 2025”, koja se od danas do 30. maja realizuje u rejonu vazduhoplovne baze “Papa” u Mađarskoj.

Organizator taktičke vježbe je Međunarodni helikopterski centar za obuku, čiji je osnivač, uz još 13 članica Evropske unije i partnerskih država, i Republika Srbija, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Cilj vježbe je unapređenje interoperabilnosti helikopterskih snaga zemalja učesnica u planiranju i izvršavanju združenih multinacionalnih helikopterskih operacija, po procedurama i taktici koje su razvijene u okviru zajedničkog evropskog helikopterskog programa obuke.

Osim pripadnika Vojske Srbije, koji na vježbi učestvuju sa po jednim helikopterom H-145M i Mi-17, svoje snage na vježbi imaju i Austrija, Belgija, Mađarska, Slovačka, Slovenija i Švajcarska.

Scenario je koncipiran tako da se dinamika vježbovnih aktivnosti svakodnevno povećava, kako bi se do kraja realizovale najzahtevnije zajedničke operacije poput pružanja bliske vazduhoplovne podrške kopnenim snagama, borbenog traganja i spasavanja, vazdušnog transporta i medicinske evakuacije povređenih vazdušnim putem.

Učešćem u radu Međunarodnog helikopterskog centra za obuku i u vježbama pod njegovim okriljem, unapređuje se interoperabilnost i obučenost helikopterskih posada Vojske Srbije i njihova sposobnost za angažovanje u helikopterskim operacijama u savremenom operativnom okruženju, navedeno je u saopštenju.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ “Izbori će biti kada nadležni donesu tu odluku”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je na centralnom skupu u okviru svenarodnog sabora u Nišu da je upravo u tom gradu okončana obojena revolucija 21. marta, jer su ljudi tada shvatili da, kada bi se oni koji su tada vršili nasilje dočepali vlasti, ne bi bilo demokratije, jer bi terorisali sve koji drugačije misle i suprotstavljaju im se.

„Nedaleko od ovog mjesta neki su pokušali da ukinu pravo na slobodu okupljanja, pravo na slobodu govora, pravo na slobodu drugačijeg mišljenja. Pokušali su da ukinu demokratiju i jednom zauvijek zavedu teror u našoj zemlji. Pokušavali su, obračunavajući se s ljudima koji su im bili krivi samo zato što se politički nisu saglasili s nekim od njihovih stavova, da se obračunavaju tako surovo kako to dugo nismo vidjeli. Ne samo da ih tuku, već mnogo gore od toga – da ih ponižavaju“, rekao je Vučić na Trgu kralja Milana u Nišu.

Naveo je da su neki od njih mogli da im budu i očevi, bake i djedovi, ali da ih nije bilo mnogo briga.

„Iživljavali su se misleći da je valjda nešto najbolje i nešto najljepše što može da postoji – a to je da terorišu druge ljude“, naveo je Vučić.

Istakao je da su se, ipak, prevarili, jer nisu razumjeli slobodarski duh našeg naroda.

„Oni nisu razumjeli da je te večeri konačno njihova obojena revolucija došla do kraja. Te večeri je narod u Srbiji shvatio sve. Te večeri je narod razumio da, kad bi se takvi dočepali vlasti, da demokratije ne bi bilo, da drugačijeg mišljenja ne bi bilo, da bi terorisali sve one koji im se suprotstavljaju“, poručio je Vučić.

Kazao je da je te večeri, kada je neko pokušao da baci ljagu i najveću sramotu na prelijepi, slobodni i slobodarski Niš, Srbija progledala i razumjela sve.

„I džabe im novci, ogromni novci spolja, a vidite kako to sada ide. I vidite kako ih primaju i ministri i gradonačelnici širom evropskih zemalja. Vidite kako je to sve bilo organizovano sa samo jednim ciljem – da Srbija bude srušena“, naveo je Vučić.

Dodao je da je puno novca uloženo spolja u rušenje Srbije.

„Kad god tražimo krivca u sebi – a ima krivaca i kod nas, i ja sam jedan od krivaca i mnogi od naših lokalnih funkcionera, i mnogo toga nismo na vrijeme ili nismo uvijek dobro uradili – ali nemojte da smetnete s uma jednu stvar, nemojte da zaboravite uticaj stranog faktora. Nemojte da zaboravite koliko je novca uloženo u rušenje Srbije“, rekao je Vučić.

Naveo je da su morali da ruše Srbiju zato što su vidjeli da je Srbija počela najbrže da raste, čak i u vrijeme kovida.

“Izbori će biti kada nadležni donesu odluku” poručio je Vučić sa skupa u Nišu.

Nastavi čitati

Region

OTVORENA BIRALIŠTA U HRVATSKOJ! U trci 31.082 kandidata

U Hrvatskoj se danas održavaju lokalni izbori na kojima će više od 3,5 miliona birača odlučivati o lokalnoj vlasti za naredne četiri godine.

Otvoreno je 6.600 birališta na kojima će birači odlučivati o vijećima i skupštinama opština, gradova i županija, načelnicima, gradonačelnicima i županima.

Glasa se u 576 lokalnih jedinica, 428 opština, 127 gradova i 20 županija, kao i Zagrebu koji ima status grada i županije.

U sedam gradova i 112 opšina izbori su već odlučeni, jer se u njima kandiovao samo po jedan kandidat.

Za opštinska i gradska vijeća, županijske skupštine i zagrebačku Gradsku skupštinu, načelnike, gradonačelnike i župane, kao i njihove zamjenike kandidovala su se 31.082 kandidata.

Pripadnici nacionalnih manjina na lokalnim izborima biraće iz svojih redova, između ostalih, deset zamjenika župana, 18 zamjenika gradonačelnika i 39 zamjenika opštinskih načelnika.

Zamjenike župana, pripadnici srpske manjine biraće u sedam županija – Karlovačkoj, Ličko-senjskoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-sremskoj, Šibensko-kninskoj, Sisačko-moslovačkoj i Bjelovarsko-bilogorskoj.

Najviše zamjenika načelnika iz svojih redova, 18, biraće pripadnici srpske manjine, a u osam zamjenike gradonačelnika.

U 12 opština u kojima neka nacionalna manjina čini većini, pripadnici hrvatskog naroda iz svojih redova biraju zamjenike načelnika, među ostalim, u Dvoru, Gvozdu, Krnjaku, Donjem Lapcu, Erdutu, Civljanu i Kistanju.

Najuticajnija srpska stranka je SDS S koja ima i tri zagarantovana poslanička mjesta u Hrvatskom parlamentu.

Nastavi čitati

Aktuelno