Connect with us

Hronika

MNOGOBROJNI GRAĐANI SE OPROSTILI! Sahranjen Slobodan Stanković (FOTO)

Privrednik Slobodan Stanković sahranjen je danas na groblju Sveti Pantelija u Banjaluci. Na vječni počinak, pored porodice, ispratili su ga predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sa porodicom, brojni prijatelji i istaknuti privrednici.

Opijelo je sasluživalo sveštenstvo Eparhije banjalučke, a u govoru na porodičnoj grobnici istaknuto je da je Slobodan Stanković bio veliki čovjek i privrednik, koji je pružao nesebičnu podršku svima i u svakoj prilici.

Kako je rečeno, Stanković je bio privrednik i graditelj, ali prije svega čovjek, otac, djed, suprug. Posebno je naglašeno da je bio jedan od prvih donatora za obnovu Sabornog hrama u Mostaru, ali i da je pomogao obnovu džamije Arnaudije u Banjaluci.

Slobodan Stanković, vlasnik i direktor kompanije Integral inženjering, preminuo je u utorak u Banjaluci u 74. godini.

Ognjen Crnobrnja/Banjaluka.net

Stanković je rođen 1949. godine u Bosanskoj Krupi, a od 1957. živio je u Banjaluci.

Osnovnu i Srednju tehničku školu završio je u Banjaluci, a u Zagrebu prvi stepen na Građevinskom fakultetu.

U Laktašima je 1989. godine osnovao preduzeće Integral inženjering.

Ognjen Crnobrnja/Banjaluka.net

U Banjaluci je juče održana komemoracija povodom smrti Slobodana Stankovića, jednog od osnivača, vlasnika i generalnog direktora Integral inženjeringa.

Na komemoraciji je istaknuto da je Stanković bio neimar koji je gradio bolju budućnost u Republici Srpskoj, ali i šire i da će njegovo ime trajati dok traje ono što je ostavio iza sebe, a ostavio je mnogo.

Foto: Ognjen Crnobrnja/Banjaluka.net

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je Stanković bio patriota, da je volio Republiku Srpsku, te da je bio spreman da svima pomogne.

– Bio je uporan i iza njega nisu ostali nikakvi “repovi”, niti nedovršene građevine. Republika Srpska mu duguje zahvalnost, jer je pitanje da li bi mnogi objekti bili izgrađeni, da nije bilo njega – rekao je Dodik.

On je istakao da je otišao veliki čovjek, patriota koji je želio da Republika Srpska bude uspješnija, uređenija i u to je ulagao svu svoju energiju i znanje.

Ognjen Crnobrnja/Banjaluka.net

– Bio je čovjek koji je svima pomagao, ali kako to kod nas uvijek bude, uspjeh se ne oprašta i oni, koji nemaju nikakvog osnova, pokušavaju da vas ospore, pripišu etikete koje ne stoje i znam koliko ga je to vrijeđalo – rekao je Dodik.

Izvršni direktor za marketing Integral inženjeringa, Nikola Radovanović, rekao je da je danas tužan dan za sve u ovoj kompaniji.

– Slobodan Stanković nije bio samo generalni direktor, vlasnik i jedan od osnivača, već čovjek koji je svojom vizijom i predanošću godinama omogućavao svima nama da rastemo i profesionalno se razvijamo i da svaki posao uspješno završimo – rekao je Radovanović.

banjaluka.net

Hronika

ZATVORENICI U BIH DIGLI GLAS! Šalju žalbe zbog GLADI, USLOVA i ZABRANA, tvrde da ih šalju u SAMICU!

Zatvorenici u Bosni i Hercegovini sve češće pišu žalbe, pa ih je tako lani na adresu Ombudsmana u BiH stiglo više nego godinu prije.

Pokazuju to podaci ove institucije objavljeni u Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2024. godinu.

“Tokom 2024. godine zaprimljeno je 107 žalbi, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu za 21 žalbu. Žalbe su se odnosile na zdravstvenu zaštitu, uslovni otpust, krivične postupke koji se vode pred sudovima, poboljšanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i drugih uslova u kojima borave osuđena lica, kao i na zahtjeve osuđenih lica za transfer u druge susjedne države na izdržavanje kazne zatvora”, naveli su iz ove institucije.

Tako su se Ombudsmanu u BiH prošle godine obratili pritvorenici zbog navodnog neadekvatnog i nehumanog tretmana u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, navodeći da su u potpunosti izolovani i da se upućuju u samicu. Međutim, to nije utvrđeno.

“U ovom predmetu obavljen je razgovor sa upravom Zavoda, izvršen je uvid u zavodske službene evidencije i medicinsku dokumentaciju pritvorenika, izvršen je obilazak pritvorskih prostorija i obavljen je razgovor sa pritvorenim licima. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvorenici nisu bili smješteni u samice niti su bili podvrgnuti nehumanom tretmanu”, piše u izvještaju.

Bez obzira na to što su iza rešetaka, zatvorenicima se mora omogućiti pristup doktoru, bez obzira na režim kojem podliježu i moraju im se obezbijediti lijekovi u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.

Upravo zbog žalbe na zdravstvenu zaštitu u Kazneno-popravnom zavodu u Doboju, lani je reagovao Ombudsman u BiH.

“Pritvoreno lice se obratilo Ombudsmanu BiH navodeći da je stupilo u štrajk glađu nezadovoljno propisanom terapijom i zdravstvenom zaštitom. Predstavnici Institucije ombudsmana su odmah stupili u kontakt sa upravom Kazneno-popravnog zavoda u Doboju i pritvoreno lice je prestalo sa štrajkom u kratkom periodu. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvoreno lice po preporuci doktora nije više radno angažovano i smješteno je u stacionar. U stacionaru boravi samo i ustanova mu je osigurala ventilator da mu olakša vrućine i aparat za disanje”, kažu iz Ombudsmana u BiH.

I lani su se Ombudsmanima u BiH obraćali osuđenici zbog nemogućnosti dobijanja vanzavodskih pogodnosti. Tako se u izvještaju ove institucije navodi da im se obratio zatvorenik koji je izdržao zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina i tri mjeseca, te iako je tražio vanzavodske pogodnosti, to mu nije odobreno zbog negativne policijske provjere.

Zatvorenik je naveo da je radio u vešeraju, ali da je od toga odustao zbog nezadovoljstva.

“Predloženo mu je da se ponovo radno angažuje, nastavi dobro vladati i izvršavati svoje obaveze, kako bi imao veću mogućnost da u narednom periodu ostvari pravo na pogodnosti u skladu sa zakonskim odredbama”, navode oni.

Takođe, tokom 2024. godine predsavnici Institucije ombudsmana u BiH su posjetili kazneno-popravne ustanove u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Banjaluci, Doboju i Mostaru.

Inače, broj žalbi godinama unazad se povećava, pa je tako tokom 2023. godini evidentirano 86 žalbi, a 2022. godine u Odjelu za praćenje prava lica lišenih slobode zaprimljeno je 77.

Tada su se žalbe najčešće odnosile na pravo na korištenje vanzavodskih pogodnosti, posjete osuđenim licima, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i uslove smještaja u ustanovi.

Nastavi čitati

Hronika

PREOKRET! Povratnica Jela Pejić nije ubijena?!

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona saopštili su preliminarne rezultate obdukcije tijela Jele Pejić i naveli kako smrt nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe te da se ne radi o ubistvu.

– Prema preliminarnim rezultatima obdukcije, koje je vještak sudske medicine usmeno saopštio dežurnom tužiocu, smrt starice Jelene Pejić (rođena 1949. godine), čije tijelo je pronađeno u porodičnoj kući na Ozrenu, nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe i ne radi se o ubistvu – naveli su iz tužilaštva.

Dodaju da se u nalazu i mišljenju obducenta navodi da je starici, koja je teški srčani bolesnik, pozlilo i da je pala te da je smrt posljedica povrede koju je nakon pada zadobila u predjelu vrata.

– Takođe, i drugi do sada pribavljeni dokazi tokom istrage ne upućuju da se radi o smrti koja je nastupila kao posljedica djelovanja druge osobe. Istražni organi provode detaljnu istragu i sve važne detalje ćemo objaviti sutra tokom dana – istakli su iz tužilaštva.

Podsjećamo, beživotno tijelo 76-godišnje P. J. sa višestrukim povredama juče je pronašao njen unuk u povratničkom selu Panjik na Ozrenu.

Nastavi čitati

Hronika

STRAHOTA NA OZRENU! Poznat identitet ubijene srpske povratnice

Srpska povratnica Jela Pejić ubijena je sinoć u naselju Rovine kod Lukavca, rekao je Srni predsjednik povratničke mjesne zajednice Panjik Miladin Nedić.

On je naveo da je starica žiivjela sama i da se Rovine nalaze neposredno uz međuentitetsku granicu.

Nedić je naveo da je o ovom incidentu obaviješten jutros i da za sada više informaca o ovom slučaju nema.

Predsjednik mjesne zajednice Tumare Ljubiša Mijatović rekao je Srni da je ovo loša poruka svim srpskim povratnicima.

On kaže da je neprijatno iznenađen i da je o incidentu saznao iz medija.

Ubistvo starice je jedno u nizu nad srpskim povratcima u Lukavcu.

Kantonalni sud u Tuzli je u januaru ove godine donio prvostepenu osuđujuću presudu protiv Samela Ćatića koji je 30. jula 2023. godine u Tumarana ubio devedesetogodišnju srpsku povratnici Jovanku Đurić.
Srna

Nastavi čitati

Aktuelno