Connect with us

Politika

Na funkcije NE DOLAZE ZNANJEM, nego isključivo STRANAČKOM KNJIŽICOM

Oni članovi partije koji nemaju političke izjave i rad, koji se ne oglašavaju u važnim situacijama i ne učestvuju u javnom životu Republike Srpske, ne zaslužuju ni da imaju funkcije.

Ova rečenica Nenada Stevandića, predsjednika Ujedinjene Srpske, nakon što je Natalija Trivić, potpredsjednica stranke, napustila tu partiju, jer sa pozicije direktora JP “Aerodromi RS” nije komentarisala aktuelna politička pitanja, tužna je realnost u kompletnoj BiH, i još jedna potvrda da se bez politike teško može doći do neke odgovorne funkcije.

U prevodu, čini se da čak i kada biste na poziciji rukovodioca nekog preduzeća, ustanove ili institucije bilježili odlične rezultate, to ne bi bio garant da ćete zadržati tu poziciju ukoliko je stranka koja vas je tu postavila nezadovoljna vašim političkim radom.

Ili, u drugom slučaju, ukoliko ste vrijedan stranački vojnik, onda će se zažmuriti na probleme ili dugovanja koja su uslijedila nakon što ste preuzeli funkciju.

– Gore navedena izjava najbolje pokazuje kako stvari u Bosni i Hercegovini, odnosno Republici Srpskoj funkcionišu. Ako niste politički aktivni, možete se pozdraviti sa poslom, u ovom slučaju sa funkcijom. Od direktora i stranačkih ličnosti očekuje se da bezrezervno pružaju podršku svakom koraku i izjavi koju daju visoki funkcioneri partije – kaže za “Nezavisne novine” politikolog Nikolina Lozo.

BiH, ali i region Balkana, jednostavno su poznati po tome da se u politiku ulazi prije svega iz lične koristi (čast izuzecima), a da to dalje otvara mnoga vrata, prije svih ona funkcionerska.

Istina, u slučaju Natalije Trivić stvari su takve da ona izlaskom iz partije nije ostala bez direktorske fotelje, ali je to možda zato što se uveliko spekuliše da je već našla drugu stranku, koja će joj obezbijediti tu ili neku drugu funkciju.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Da stvar bude gora, na tu funkciju je, podsjećamo, došao sa pozicije v.d. direktora Instituta za javno zdravstvo RS, za šta je takođe javnost tražila odgovore o njegovoj kompetenciji. On je iz zdravstva u turizam prešao nakon što je napustio Ujedinjenu Srpsku i prešao u Narodnu partiju Srpske (NPS).

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Buru u javnosti izazvalo je i imenovanje Aleksandra Zolaka za novog direktora banjalučkog “Vodovoda”, jer je Zolak po profesiji ginekolog, a ranije je bio direktor Agencije za lijekove BiH.

Još jedan od očiglednih primjera da struka kleči pred politikom, jeste i odluka Vlade Srpske da smijeni Gordanu Guzijan sa mjesta direktora Zavoda za transfuzijsku medicinu RS, a da na njeno mjesto postavi Strahinju Jurišića, koji je po struci master inženjer menadžmenta.

– Problem leži u tome što gubitke preduzeća osjećaju građani na svojim leđima, dok su političke ličnosti amnestirane od strane građana, a pravosuđe na sve to ćuti. Nažalost, mi smo normalizovali ovakve stvari i o ovome će se pričati dva-tri dana i onda će svi to zaboraviti, kao što smo  zaboravili i sve slično što se dogodilo ranije -dodaje Lozo.

Novinar Elvir Padalović navodi da smo odavno svjedoci da nisu važni ni obrazovanje, zasluge, diploma, reference, pa čak ni nacija, već isključivo stranačka knjižica.

Elvir Padalović
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– To je jedina ulaznica koja vam treba. Trebate samo biti poslušni vojnici, i klimati glavom, jer se ionako ništa ne pitate. Za takvu administraciju onda više nije ni bitno da li dobro radite svoj posao ili ne – ističe Padalović.

Ali, on u ovoj situaciji ne krivi samo političke vođe.

– I svi ti pojedinci koji su takvim načinom došli do posla snose dio krivice jer i sami učestvuju u tim dilovima. Dakle, nema nevinih sve dok je sistem takav kakav imamo – naglasio je Padalović za “Nezavisne novine”.

Politika

ŠTA VI MISLITE? Novčane kazne za političke subjekte trebaju biti veće

Kampanja i lokalni izbori koji su iza nas bili su nešto mirniji nego prethodnih godina, ali je ponovo zabilježen veliki broj izbornih nepravilnosti kažu iz Koalicije „Pod Lupom“. Navode da bi novčane kazne za političke subjekte trebale biti više i da je neophodno uvođenje novih tehnologija, kako bi se broj nepravilnosti smanjio.
Izmjenom i dopunom Krivičnog zakonika unaprijeđen je integritet izbornog procesa u Bosni i Hercegovini. Ipak, zabilježen je identičan broj nepravilnosti kao i prethodnih godina. Najveći broj nepravilnosti se odnosio na integrisane segmente izbornog procesa.

„Kao što su zloupotreba javnih sredstava i resursa, preuranjena izborna kampanja, pa čak nepravilnosti pri formiranju biračkih odbora. Definitivno smo imali manji broj nepravilnosti koje bi na izborni dan mogle uticati na izborni rezultat. Konačno smo dobili zakonske pretpostavke za implementiranje novih tehnologija“ navodi Hasan Kamenjaković iz Koalcija „Pod lupom“.

Iz Koalicije „Pod lupom“ kažu da je povećan broj sankcija za izborne nepravilnosti, ali su sankcije trebale biti jače kako bi imale odvračajući karakter.

„Mi vidimo da je minimalna sankcija koju Centralna izborna komisija može izreći 3 hiljade KM, a maksimalna 30 hiljada KM. Definitivno, dok ne udarimo po džepu političke subjekte njima će se isplatit činiti izborne nepravilnosti. Mi pozivamo da se sve prijave razmatraju blagovremeno i da se sankcionišu politički subjekti“ tvrdi Kamenjaković.

Od preko 400 prijava Koalicije „Pod lupom“ njih oko 270 još nije razmatrano. Iz ove Koalicije kažu da je neophodno početi koristiti nove tehnologije na svim biračkim mjestima tokom narednog izbornog ciklusa.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

FIRMA U DUBIOZI, a sindikati “Željeznica RS“ TRAŽE POVEĆANJE PLATA

Predstavnici sindikalnih organizacija koje djeluju u preduzeću “Željeznice Republike Srpske” rekli su da su na današnjem sastanku sa upravom kompanije zatražili linearno povećanje neto plate radnicima u iznosu od najmanje 200 KM.

“Pošto nismo dobili garanciju Uprave da oni to mogu uraditi iz vlastitih sredstava saglasili smo se, i Uprava je to prihvatila, da im se sutra obratimo sa zahtjevom za povećanje plata i obrazloženjem, a oni će to proslijediti resornom ministarstvu i Vladi i zatražiti zajednički sastanak”, izjavio je predsjednik Samostalnog sindikata mašinovođa Republike Srpske Simo Cvjetković.

On je rekao da je sa Upravom razgovarano i o zaključivanju kolektivnog ugovora, a kao krajnji rok je naveden 28. februar.

Predsjednik Sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti Borislav Dejanović rekao je da više od 60 odsto radnika prima najnižu platu od 900 KM, te da su od Uprave preduzeća dobili uvjeravanje da ona može redovno isplaćivati taj iznos, ali ne i traženo uvećanje.

Sastanku je prisustvovao generalni direktor “Željeznica” Slađan Jović, koji se nije obratio novinarima.

U okviru “Željeznica” djeluju Sindikat željezničara, Samostalni sindikat mašinovođa, Samostalni sindikat saobraćajno-transportne djelatnosti, Samostalni sindikat održavanja šinskih vozila, Sindikat radnika infrastrukture Doboj, Sindikat radnika infrastrukture Banjaluka, Sindikat mašinovođa Banjaluka, te Nezavisni sindikat željezničara Republike Srpske. Srna

Nastavi čitati

Politika

MINIĆ TVRDI “Nadzorni odbor „Šuma“ ponudio ostavke”

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić rekao je danas za CAPITAL da prihvata većinu zahtjeva koje mu je ispostavio jedan dio sindikata „Šuma RS“, te da su neprihvatljivi samo oni koji se odnose na kadrovska pitanja jer to, kako kaže, nije posao sindikata.

Sindikat zaposlenih u „Šumama RS“ najavio je za 31. januar štrajk upozorenja ukoliko ne budu ispunjeni zahtjevi koje su uputili ministru.

Sindikat, između ostalog, traži smjenu pomoćnika ministra za šumarstvo kao i članova Nadzornog odbora ovog preduzeća te rekonstrukciju uprave „Šuma“.

Već danas održan je sastanak resornog ministra sa upravom i Nadzornim odborom ovog preduzeća nakon kojeg nam je Minić rekao da je upoznat sa zahtjevima radnika te da se neprestano radi na njihovom ispunjenju.

„Mi smo već krenuli u realizaciju preko 70 odsto tih zahtjeva. Dakle, radimo na zahtjevima koji se odnose na zapošljavanje, na ugovore sa izvođačima, na cijene sortimenata kao i na autonomiju šumskih gazdinstava“, rekao je Minić.

Kazao je da će sutra uz Prijedoru biti održan sastanak svih direktora šumskih gazdinstava, predstavnika sindikata i tima koji je imenovala Vlada RS za sređivanje stanja u „Šumama“ nakon čega će biti doneseni jasni zahtjevi koji isključuju one na kojima se već radi.

„Nakon toga ćemo imati sastanak da vidimo šta još trebamo realizovati. Jedino što mogu reći da neće biti udovoljeno je zahtjev za smjene, jer ne može sindikat da mijenja pomoćnike, to nije njihov posao. O svemu ostalom se može pričati“, kazao je Minić i dodao da ako se traži smjena njegovog pomoćnika neko jasno i decidno treba da kaže u čemu se ogleda njegov propust.

Na pitanje kakav je njegov stav kada je u pitanju zahtjev za smjenu članova Nadzornog odbora i kolika je njihova odgovornost za stanje u „Šumama“, Minić je rekao da su mu članovi NO na današnjem sastanku ponudili svje mandate na raspolaganje.

„Članovi Nadzornog odbora su me danas informisali da je samo 2014. godina bila negativna od kako su oni u preduzeću, ali su mi ponudili svoje mandate na raspolaganje i rekli da su apsolutno spremni da budu smijenjeni ili da podnesu ostavke ako postoji bilo kakav njihov propust“, kazao je Minić.

Na pitanje da li će te mandate prihvatiti, Minić je rekao da NO mora direktnije i energičnije upozorava na propuste, ali i da se njihov učinak mora analizirati.

„Sve se ovdje uležalo zadnjih desetak godina, ali nećemo stati dok ovaj sistem ne dovedemo u red. Što se tiče mandata, moram dobiti analizu i na osnovu toga biće odlučeno. U „Šumama“ je sad izuzetno teško, alarmantno stanje i po tome bi svi trebalo da bude smijenjeni, ali na drugoj strani, moramo napraviti neku hronologiju da bismo mogli funkcionisati. Ako će se mijenjati NO moramo znati tačan razlog zbog čega ga mijenjamo. Mnogo je onih koji su doprinijeli tome da je stanje loše“, istakao je Minić.

Nastavi čitati

Aktuelno