Connect with us

Svijet

NAMJERNO KRŠILI REZOLUCIJU 2202 Savjeta bezbjednosti UN o sporazumima iz Minska.

Zapadni političari koji su nedavno govorili o sporazumima iz Minska su, u stvari, priznali da su prekršili rezoluciju 2202 Savjeta bezbjednosti, rekao je danas stalni predstavnik Rusije u UN Vasilij Nebenzja.

“Iskoristiću današnje učešće na sastanku Savjeta bezbjednosti UN šefova diplomatija Francuske Ketrin Kolumn i NJemačke Analene Berbok i želim da govorim o temi koja nije baš pogodna za naše zapadne kolege, a to su sporazumi iz Minska”, naglasio je Nebenzja na sastanku Savjeta bezbjednosti.

On je podsjetio na nedavna priznanja bivšeg predsjednika Francuske, bivšeg kancelara NJemačke Angele Merkel i bivšeg britanskog premijera Borisa DŽonsona da nijedna od ovih država nije uzimala za ozbiljno ove sporazume, da nisu ohrabrivali ukrajinske vlasti da ih sprovedu i da su ih iskoristili da bi dobili na vremenu kako bi se Kijev mogao pripremiti za sukob sa Rusijom.

Prema njegovim riječima, čak i kada bi se ignorisala moralna strana ovog pitanja, činjenica je da su lideri ovih država otvoreno priznali da su namjerno kršili rezoluciju 2202 Savjeta bezbjednosti UN o sporazumima iz Minska.

SRNA

Svijet

MOSKVA TVRDI “NATO se sprema za rat sa Rusijom”

NATO nastavlja da se priprema za oružani sukob sa Rusijom, a agresivno ponašanje Alijanse uzima se u obzir u procesu planiranja u oblasti odbrane, izjavio je zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško.

„Rusija se dosljedno pridržava politike čiji je cilj sprečavanje direktnog sukoba, između ostalog i putem demonstracije naših vojnih mogućnosti. Imamo sve razloge da vjerujemo da signali koje šaljemo o mogućim posljedicama ‘odmjeravanja snaga’ sa nama stižu do druge strane. Što se tiče opšteg kursa NATO-a, on predstavlja opasnost i za Rusiju i za cjelokupnu arhitekturu globalne i regionalne bezbjednosti”, rekao je Gruško u intervjuu za „Komsomolsku pravdu”.

On je podsjetio da je Rusija dugoročno proglašena za „najznačajniju i najdirektniju prijetnju po bezbjednost saveznika”.

Po riječima Gruška, demonizujući namjere Rusije, NATO pokušava da ostvari superiornost u svim operativnim sredinama, konstantno jačajući svoje vojne kontingente u blizini ruskih granica, izvodeći vježbe koje uključuju ofanzivne operacije i razvijajući logističku infrastrukturu za brzo prebacivanje trupa, naoružanja i tehnike, prenosi Sputnjik.

„Da zaključimo – NATO se sprema za oružani sukob sa Rusijom. SAD i njihovi saveznici su odbacili naše prijedloge za jačanje vojne bezbjednosti. Agresivno ponašanje NATO-a i direktni rizici po bezbjednost Rusije, koji su povezani sa njim, uzimaju se u obzir u procesu planiranja u oblasti odbrane. Bezbjednost Rusije biće osigurana u svakom scenariju”, poručio je Gruško.

Nastavi čitati

Svijet

NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji

Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.

Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.

Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.

Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.

Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.

Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL NA OSTRVU! Britanska ministarka pod istragom zbog KORUPCIJE!

Britanska ministarka za rad Tulip Sidik pod istragom je zbog navoda da je njena porodica pronevjerila milijarde funti iz infrastrukturnih projekata u Bangladešu, objavio je “BBC”.

Sidik je optužena da je 2013. godine posredovala u dogovoru sa Rusijom oko cijene za izgradnju nuklearne elektrane “Rooppur” u Bangladešu.

Prema tvrdnjama političkog opozicionara Bobija Hadžaja, u okviru ovog dogovora cijena projekta je uvećana za milijardu funti, a 30 odsto tih sredstava navodno je preusmjereno na Sidik i druge članove njene porodice preko mreže banaka i inostranih firmi.

Istraga je dio šireg postupka koji vodi Bangladeški antikorupcijski komitet (ACC), a fokusira se na bivšu premijerku Bangladeša, Šeik Hasinu, Sidikinu tetku, koja je smijenjena sa vlasti u avgustu.

ACC istražuje i druge članove Hasinine porodice, uključujući Sidikinu majku, Šeik Rehanu Sidik, i bivše visoke zvaničnike iz Hasinine vlade.

Sidik je negirala optužbe o svojoj umješanosti, a premijer Velike Britanije, Kir Starmer, izrazio je povjerenje u njen rad, saopštivši da će ona nastaviti da obavlja svoju funkciju zaduženu za borbu protiv korupcije.

Ipak, Sidik je odlučila da se povuče iz svih političkih odluka koje se odnose na Bangladeš.

Hadžaj je optužio Sidik da je posredovala u organizovanju sastanaka između bangladeških zvaničnika i ruske vlade kako bi omogućila izgradnju nuklearne elektrane.

On tvrdi da je ukupno 3.9 milijardi funti nezakonito preusmjereno sa projekta, kroz mrežu međunarodnih bankarskih transfera i firmi.

Ovaj slučaj se pojavio u vrijeme kada je Šeik Hasina, koja je na čelu Bangladeša bila više od 20 godina, optužena za zločine protiv čovječnosti tokom nasilnih protesta u zemlji i protiv nje je izdat nalog za hapšenje, prenosi “Tanjug”.

Nastavi čitati

Aktuelno