Connect with us

Banjaluka

Nastao u Vrbaskoj banovini, navijačima Borca je druga kuća!

Na današnji dan navršava se 85 godina od otvaranja fudbalskog hrama u Platonovoj ulici.

Ban Bogoljub Kujundžić bio je treći ban Vrbaske banovine, nakon Svetislava “Tise” Milosavljevića i Dragoslava Đorđevića, a stolovao je od 1935. do 1937. godine, kada ga je naslijedio Todor Lazarević.

Za vrijeme vladavine bana Kujundžića, Banjaluka je, između ostalog, postala bogatija za zgradu Hipotekarne banke (danas Palata predsjednika Republike Srpske), ali i za objekat koji je svim navijačima Borca druga kuća.

Na današnji dan prije 85 godina, a krajem vladavine bana Kujundžića, otvoren je fudbalski objekat koji svi danas znamo kao Gradski stadion!

Borac, današnji “upravnik” stadiona, nije ipak imao mogućnost da nastupi na njemu sve do završetka Drugog svjetskog rata.

U nedostatku vlastitog stadiona, od osnivanja, 1926. godine, išao je od nemila do nedraga. Crveno-plavi su najčešće trenirali na Banjalučkom polju, ali nikad nisu mogli sa sigurnošću da kažu na kojem terenu će odigrati zvaničnu ligašku utakmicu.

U to vrijeme, fudbalski lider u gradu na Vrbasu bio je ŠK Krajišnik, miljenik tadašnje vlasti, pa je Borac kao radnički klub nailazio na neprijatne situacije.

Tako se, na primjer, dešavalo da tadašnji Banjalučki nogometni podsavez odredi da Borac prvenstveni susret igra na Krajišnikovom igralištu, ali uprava Krajišnika – “zaboravi’ da naredi čuvaru da otvori vrata!?

Trajalo je to do 1936. godine, kada se pojavila inicijativa za gradnjom vlastitog stadiona, ali i kada je klubu prijetila druga zabrana rada nakon one iz 1929. godine poslije uspostavljanja Šestojanuarske diktature od strane kralja Aleksandra I Karađorđevića.

Nakon što je za predsjednika kluba imenovan ugledni ljekar i narodni poslanik Branko Čubrilović, do toga nije došlo, a njegovim ogromnim zalaganjem, ali i ostalih članova najužeg rukovodstva, Borčev stadion je izgrađen krajem te godine u blizini sadašnjeg hotela Bosna, na kojem je prvi gostovao zagrebački Metalac, u oktobru 1936. godine.

A za to vrijeme, nicao je veliki objekat, Stadion bana Bogoljuba Kujundžića, građen za potrebe pomenutog Krajišnika. Svečano je otvoren na današnji dan prije 85 godina, dan prije rođendana kralja Petra II Karađorđevića, posljednjeg jugoslovenskog kralja.

Nakon što je predsjednik Krajišnika Mirko Divjak banu Kujundžiću uručio povelju počasnog člana kluba, na teren su istrčali igrači banjalučkog Hajduka i Meteora iz Bosanske Krupe, čiji duel je bio uvertira za događaj dana – okršaj Krajišnika sa slavnim beogradskim BSK-om.

Nakon Drugog svjetskog rata, Krajišnik je ugašen te je nestao sa banjalučke fudbalske mape. Stadion bana Bogoljuba Kujundžića pripao je Borcu, koji se reaktivirao nakon zabrane rada od strane Nezavisne države Hrvatske, koja je držala Banjaluku okupiranom u godinama krvavog međunarodnog ratnog sukoba.

Prvi meč na zdanju koje je preimenovano u “Gradski stadion Banja Luka”, Borac je odigrao protiv ekipe 53. Srednjobosanske dizivije Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije, a koja je bila u sastavu Petog bosanskog korpusa.

Značajnijih ulaganja u sadašnji Gradski stadion nije bilo do 1959. godine, kada su napravljene sjeverna i južna tribina za stajanje, međutim najznačajniji infrastrukturni projekti u prošlom vijeku vežu se, ipak, za 1973. i 1981. godinu.

Borčev stadion dobio je 1973. godine kompletnu, natkrivenu zapadnu tribinu koja je i danas u upotrebi, a iste godine je na terenu uspostavljena i reflektorska rasvjeta.

Osam godina kasnije, srušena je tadašnja istočna tribina za stajanje, a sagrađena nova, koja se i sada koristi.

Sjeverna i južna tribina srušene su 2001. godine, nakon što su zbog preopterećenosti tokom gostovanja reprezentacije Jugoslavije u Banjaluci povodom 75 godina Borca počele da “otkazuju poslušnost”.

Prije 12 godina, kada se Borac nakon 18 godina “posta” vratio na evropsku scenu osvajanjem Kupa BiH, istočna i zapadna tribina dobile su novo ruho, kako bi se ispunili zahtjevi Evropske fudbalske federacije u vezi sa odigravanjem domaćih evropskih mečeva na vlastitom stadionu.

Dvije godine kasnije, Gradski stadion je dobio i novu sjevernu tribinu, iza koje je krajem 2016. godine otvoren pomoćni teren sa vještačkom travom.

Takođe, očekuje se da se u septembru privedu kraju radovi na postavljanju nove travnate podloge.

Riječ je o projektu “Potpuna rekonstrukcija premijerligaških terena”, koju zajedničkim snagama sprovode Fudbalski savez BiH i Evropska fudbalska federacija, a u okviru koje će fudbalsko zdanje u Platonovoj ulici dobiti teren sa savremenom, hibridnom podlogom.

Banjaluka

ZLATNA SRCA MALIH BANJALUČANA! Najmlađi uručili donaciju javnoj kuhinji

Javnu kuhinju posjetili su najmlađi i najslađi donatori našeg grada, zajedno sa svojim tetama iz novog vrtića “Jana”.

“Svoje igračke, garderobu, slikovnice i slatkiše poželjeli su pokloniti svojim vršnjacima koji nisu u mogućnosti da priušte ovakve stvari”, kazali su iz Udruženja građana “Mozaik prijateljstva”, te dodali kako je bilo prelijepo družiti se s humanom dječicom.

“Onako mali i preslatki u svojim ručicama su donijeli poklone i prešli za njih impozantnu razdaljinu od Rebrovca do naše javne kuhinje”, ispričali su oni.

Kako dodaju, njihove divne tete sad već po navici zajedno s njihovim roditeljima rade na zdravom odrastanju po onim pravim i jedino ispravnim ljudskim vrijednostima.

“Hvala od srca, mali drugari, hvala vašim roditeljima i vašim tetama, uživajte u svom djetinjstvu, a mi vam i ovim putem šaljemo milion najljepših želja”, kazali su oni.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠUKALO “Banjaluka POSEBNO PONOSNA na Đurđevdanski festival”

U banjalučkoj Sportskoj dvorani „Borik“ održan je 30. Đurđevdanski festival, na kojem su briljirale 23 male-velike đurđevdanske zvjezdice, izvodeći premijerno 20 novih kompozicija. Pobjednik je Nečujna pesma“ Danijela Alibabića, u izvođenju Maše Milovanović.

U svojevrsnom produkcijskom i muzičkom spektaklu nastupili su izvođači iz deset zemalja: Kine, Letonije, Rusije, Bugarske, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Republike Srpske i BiH, odnosno iz 16 gradova Evrope i Azije.

Grad Banja Luka je podržao i ovogodišnji Đurđevdanski festival, koji se nalazi u Kalendaru kulturnih manifestacija za 2024. godinu.

Upravo za dugogodišnju podršku, Gradu je uručena plaketa, koju je u ime Grada primila savjetnica gradonačelnika Milada Šukalo.

-Banja Luka može da se ponosi mnogo čime, ali posebno Đurđevdanskim festivalom. Grad Banja Luka, na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem zahvalan je osnivačima i organizatoru što njeguje dječije stvaralaštvo već 30 godina i što su postali vjerni prijatelji djece u Banjoj Luci, ali i u cijelom svijetu. Zadovoljstvo nam je da je Banja Luka bila centar muzičkog stvaralaštva i da smo na 30. jubilarnom Đurđevdanskom festivalu imali priliku da ugostimo djecu od Kine do Rusije, evropskih i zemalja sa ovih prostora. Grad Banja Luka je podržavao ovaj festival kroz godine iza nas i svakako će to da nastavi i u budućnosti – poručila je savjetnica Šukalo.

Nastavi čitati

Banjaluka

GRADONAČELNIK NAJOŠTRIJE OSUDIO NAPAD NA MEDRESU! “Grad će finansirati obnovu oštećenja”

Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, najoštrije je osudio napad na banjalučku medresu i pozivao nadležne da sankcionišu počinioce.

Naveo je da je Banjaluka grad u kome ima mjesta za sve osim za mržnju i da onaj ko to radi ne voli ni svoj narod, ni Banjaluku.

“Poruke koje su iz Banjaluke poslate sa liturgija, misa, iftara, otvaranja crkvi i džamija ne mogu i neće zasjeniti ovakvi činovi. Mnogo puta smo pokazali da u ovom gradu ima mjesta za sve i da pojedinci koji misle drugačije nisu u pravu”, naveo je gradonačelnik na Twitteru.

Istakao je da će Grad Banjaluka će finansirati obnovu oštećenja i polupani prozori na medresi “nisu prava slika našeg grada”.

“Banjaluka je grad iz koga su otišle najljepše fotografije i poruke zajedništva, grad koji ne pravi razliku između svojih stanovnika i dokaz da je, ne samo moguće živjeti zajedno, nego i lijepo. Tako će biti i dalje!”, dodao je Stanivuković.

Podsjećamo, nepoznata osoba rano jutros kamenom je razbila prozor na objektu medrese “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić” u Banjaluci.

Razbijeni prozor primijetili su zaposleni medrese po dolasku na posao.

Uvidom u snimke nadzornih kamera konstatovano je da se ovaj čin dogodio u 4.38 časova.

Muris-ef. Spahić, direktor medrese, izjavio da su o ovom slučaju obaviješteni nadležni policijski organi u Banjaluci.

Nastavi čitati

Aktuelno