Connect with us

Banjaluka

Nastao u Vrbaskoj banovini, navijačima Borca je druga kuća!

Na današnji dan navršava se 85 godina od otvaranja fudbalskog hrama u Platonovoj ulici.

Ban Bogoljub Kujundžić bio je treći ban Vrbaske banovine, nakon Svetislava “Tise” Milosavljevića i Dragoslava Đorđevića, a stolovao je od 1935. do 1937. godine, kada ga je naslijedio Todor Lazarević.

Za vrijeme vladavine bana Kujundžića, Banjaluka je, između ostalog, postala bogatija za zgradu Hipotekarne banke (danas Palata predsjednika Republike Srpske), ali i za objekat koji je svim navijačima Borca druga kuća.

Na današnji dan prije 85 godina, a krajem vladavine bana Kujundžića, otvoren je fudbalski objekat koji svi danas znamo kao Gradski stadion!

Borac, današnji “upravnik” stadiona, nije ipak imao mogućnost da nastupi na njemu sve do završetka Drugog svjetskog rata.

U nedostatku vlastitog stadiona, od osnivanja, 1926. godine, išao je od nemila do nedraga. Crveno-plavi su najčešće trenirali na Banjalučkom polju, ali nikad nisu mogli sa sigurnošću da kažu na kojem terenu će odigrati zvaničnu ligašku utakmicu.

U to vrijeme, fudbalski lider u gradu na Vrbasu bio je ŠK Krajišnik, miljenik tadašnje vlasti, pa je Borac kao radnički klub nailazio na neprijatne situacije.

Tako se, na primjer, dešavalo da tadašnji Banjalučki nogometni podsavez odredi da Borac prvenstveni susret igra na Krajišnikovom igralištu, ali uprava Krajišnika – “zaboravi’ da naredi čuvaru da otvori vrata!?

Trajalo je to do 1936. godine, kada se pojavila inicijativa za gradnjom vlastitog stadiona, ali i kada je klubu prijetila druga zabrana rada nakon one iz 1929. godine poslije uspostavljanja Šestojanuarske diktature od strane kralja Aleksandra I Karađorđevića.

Nakon što je za predsjednika kluba imenovan ugledni ljekar i narodni poslanik Branko Čubrilović, do toga nije došlo, a njegovim ogromnim zalaganjem, ali i ostalih članova najužeg rukovodstva, Borčev stadion je izgrađen krajem te godine u blizini sadašnjeg hotela Bosna, na kojem je prvi gostovao zagrebački Metalac, u oktobru 1936. godine.

A za to vrijeme, nicao je veliki objekat, Stadion bana Bogoljuba Kujundžića, građen za potrebe pomenutog Krajišnika. Svečano je otvoren na današnji dan prije 85 godina, dan prije rođendana kralja Petra II Karađorđevića, posljednjeg jugoslovenskog kralja.

Nakon što je predsjednik Krajišnika Mirko Divjak banu Kujundžiću uručio povelju počasnog člana kluba, na teren su istrčali igrači banjalučkog Hajduka i Meteora iz Bosanske Krupe, čiji duel je bio uvertira za događaj dana – okršaj Krajišnika sa slavnim beogradskim BSK-om.

Nakon Drugog svjetskog rata, Krajišnik je ugašen te je nestao sa banjalučke fudbalske mape. Stadion bana Bogoljuba Kujundžića pripao je Borcu, koji se reaktivirao nakon zabrane rada od strane Nezavisne države Hrvatske, koja je držala Banjaluku okupiranom u godinama krvavog međunarodnog ratnog sukoba.

Prvi meč na zdanju koje je preimenovano u “Gradski stadion Banja Luka”, Borac je odigrao protiv ekipe 53. Srednjobosanske dizivije Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije, a koja je bila u sastavu Petog bosanskog korpusa.

Značajnijih ulaganja u sadašnji Gradski stadion nije bilo do 1959. godine, kada su napravljene sjeverna i južna tribina za stajanje, međutim najznačajniji infrastrukturni projekti u prošlom vijeku vežu se, ipak, za 1973. i 1981. godinu.

Borčev stadion dobio je 1973. godine kompletnu, natkrivenu zapadnu tribinu koja je i danas u upotrebi, a iste godine je na terenu uspostavljena i reflektorska rasvjeta.

Osam godina kasnije, srušena je tadašnja istočna tribina za stajanje, a sagrađena nova, koja se i sada koristi.

Sjeverna i južna tribina srušene su 2001. godine, nakon što su zbog preopterećenosti tokom gostovanja reprezentacije Jugoslavije u Banjaluci povodom 75 godina Borca počele da “otkazuju poslušnost”.

Prije 12 godina, kada se Borac nakon 18 godina “posta” vratio na evropsku scenu osvajanjem Kupa BiH, istočna i zapadna tribina dobile su novo ruho, kako bi se ispunili zahtjevi Evropske fudbalske federacije u vezi sa odigravanjem domaćih evropskih mečeva na vlastitom stadionu.

Dvije godine kasnije, Gradski stadion je dobio i novu sjevernu tribinu, iza koje je krajem 2016. godine otvoren pomoćni teren sa vještačkom travom.

Takođe, očekuje se da se u septembru privedu kraju radovi na postavljanju nove travnate podloge.

Riječ je o projektu “Potpuna rekonstrukcija premijerligaških terena”, koju zajedničkim snagama sprovode Fudbalski savez BiH i Evropska fudbalska federacija, a u okviru koje će fudbalsko zdanje u Platonovoj ulici dobiti teren sa savremenom, hibridnom podlogom.

Banjaluka

Savić-Banjac o štrajku “Dep-ota”: Ovo je problem OSAM LOKALNIH ZAJEDNICA, svi zajedno treba da ga rješavamo!

-Važno je reći da je ovaj problem nastao prije 20 godina, dakle puno prije dolaska ove gradske administracije i gradonačelnika Draška Stanivukovića. Dakle, ovaj problem je nastao u vrijeme kada je Skupština grada Banje Luke izuzela zemljište i dodijelila ga preduzeću „Dep-ot“. Godinama nakon toga se ispostavilo da imovinsko-pravni odnosi nisu bili riješeni i da je „Čistoća“ polagala pravo na to zemljište, što se i sada ispostavilo i u dosadašnjim sudskim presudama.

Kazala je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac, koja je još jednom naglasila kako Banja Luka nije jedina lokalna zajednica koja koristi usluge „Dep-ota“.

-U rješavanje ovog problema mi moramo da uključimo i ostalih sedam lokalnih zajednica koje takođe svoj otpad odlažu na regionačnoj deponiji u Ramićima. Dakle, ovo nije lični problem samo Banje Luke.Odgovorili smo „Dep-otu“ i radnicima i tražili smo da nam dostave svu neophodnu pravnu dokumentaciju u vezi sa stupanjem u štrajk, jer je neophodno da se ispoštuju sve zakonske procedure što se tiče rokova i štrajka. Pitali smo ih takođe i da li su obaviještene i sve druge lokalne zajednice, jer smatramo da i one treba da budu informisane i da znaju da ni one neće moći nemsetano da odvoze otpad, nego da će to sada biti u tom izmijenjenom režimu rada – rekla je Savić – Banjac.

Naglasila je i to kako Grad ima i mišljenje nadležnog Ministarstva, koje ističe da je prema Zakonu o komunalnim djelatnostima neophodno da se nesmetano nastavi i odvoz smeća i primanje otpada.

-Stoga, apelujem na oba subjekta da se ovakve stvari ne dešavaju. Nama su radnici svakako bitni i broj jedan, ali moramo imati u vidu da je ovdje riječ i o ugroženom javnom zdravlju,  ne samo Banje Luke nego i velikog dijela Republike Srpske. Podsjećam, osam lokalnih zajednica tu odlaže otpad. Mislimo da je jedino i najbolje rješenje da se svi uključimo i razgovaramo, ali bez radikalnih poteza koji mogu da ugroze zdravlje bilo koga – kazala je ona.

Podsjetila je i na to da predstavnika kapitala „Dep-ota“ bira sama Skupština Grada.

-Stoga, mi smatramo da od predstavnika kapitala treba da dobijemo informaciju o svemu ovome i da se zatraži jedna sjednica Skupštine Grada, na kojoj će biti tačka dnevog reda o samom „Dep-otu“ jer je neophodo da rješenje ne rješava samo Grad, odnosno gradonačelnik, nego je Skupština ta koja je ovlaštena u ovom smislu i oni treba da se uključe u rješavanje ovog problema. Da se na jednom sastanku nešto može riješiti, nešto što traje duže od 20 godina je prosto nemoguće, nažalost, posebno jer imamo niz presuda i napominjem da jedna presuda još nije konačna, odnosno presuda od Vrhovnog suda i da je grad Banja Luka podnio reviziju da se Vrhovni sud izjasni na presudu. Dakle i na to čekamo – istakla je ona.

Istakla je kako je stoga vrlo teško donositi neke korake i odluke s obzirom na to da Vrhovni sud na kraju nije dao svoju glavnu riječ, tj završnu riječ.

-Neozbiljno je da sami donosimo zaključke i odluke, ali svakako treba da razgovaramo da se ne ide u radikalizaciju, jer po zakonu i odgovornosti i jednog i drugog preduzeća smatramo da ne treba ići u štrajk nego da se treba ići u konkretno rješavanje problema – zaključila je Savić – Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

“ZA TVOJE DOBRO” Preventivni pregledi u subotu u ambulanti u Potkozarju!

Akcija preventivnih pregleda „Za tvoje dobro“ biće nastavljena 22. marta za građane registrovane na lokalitetu ambulante porodične medicine Potkozarje, odnosno za građane pripadajućih mjesnih zajednica Potkozarje i Verići.

Preventivna akcija „Za tvoje dobro“ se sprovodi u skladu sa Programom ranog otkrivanja malignih oboljenja i utvrđivanja faktora rizika za masovne nezarazne bolesti za odraslo stanovništvo grada Banja Luka, a cilj akcije je poboljšanje zdravstvenog stanja stanovništva kroz seriju besplatnih preventivnih pregleda.

Iz Doma zdravlja pozvali su građane da se odazovu na ove besplatne preventivne preglede, jer kako su naveli –  prevencija je zlatni standard za očuvanje zdravlja stanovništva.

Nastavi čitati

Banjaluka

VELIKA POBJEDA! Stanivuković: Banjaluka i formalno vlasnik SOKOLSKOG DOMA, vraćen je građanima!

-Okružni sud u Banjoj Luci donio je presudu kojom je Grad Banja Luka i formalno postao vlasnik objekta i zemljišta Sokolskog doma. Ovo je velika pobjeda za Grad, jer se radi o neprocjenjivo vrijednom dobru koje će konačno biti vraćeno građanima.

Kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković napominjući da je, od danas, svako dalje korišćenje ovog objekta od strane trećih lica – nezakonito.

-Grad će preduzeti sve pravne korake da uđe u posjed svoje imovine, a od nelegalnog korisnika očekujemo da je hitno preda kako bi izbjegao dodatnu materijalnu odgovornost – dodao je on.

Poručio je kako ovo nije samo pravna pobjeda.

-Ovo je korak ka velikom projektu. U Sokolskom domu osnovaćemo Prvu sportsku gimnaziju, ne samo u Banjoj Luci, već i u cijeloj Republici Srpskoj. Ovdje će mladi sportisti dobiti najbolje uslove za obrazovanje i trening, spajajući školovanje i profesionalni razvoj na najvišem nivou – istakao je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Aktuelno