Connect with us

Region

NATO AGRESIJA TRAJALA 11 SEDMICA: Na današnji dan prve NATO bombe pale na Jugoslaviju

Na današnji dan prije 24 godine – 24. marta 1999, počeo je vazdušni napadi NATO snaga na Saveznu Republiku Jugoslaviju. Za 78 dana bombardovanja poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi.

Naredbu za napad dao je Havijer Solana u to vrijeme Generalni sekretar NATO, tadašnjem komandantu savezničkih snaga, generalu SAD Vesliju Klarku, iako nije postojalo odobrenje Savjeta bezbjednosti UN. Bio je to očigledan presedan -odluka o bombardovanju tadašnje SRJ donijeta je, prvi put u istoriji, bez odobrenja Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

SRJ je napadnuta pod izgovorom da je krivac za neuspjeh pregovora u Rambujeu i Parizu o budućem statusu pokrajine Kosovo i Metohija.

Nakon što je odluku o neprihvatanju stranih trupa potvrdila Skupština Srbije, koja je predložila da snage Ujedinjenih nacija nadgledaju mirovno rješenje sukoba na Kosovu, NATO je 24. marta 1999. u 19.45 započeo vazdušne udare krstarećim raketama i avijacijom, na više područja Srbije i Crne Gore.

Devetnaest zemalja Alijanse počelo je bombardovanje sa brodova u Jadranu, iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji, podržane strateškim bombarderima koji su poletjeli iz baza u zapadnoj Evropi, a kasnije i iz SAD.

Prvo su gađane kasarne i jedinice protivvazdušne odbrane Vojske SRJ, u Batajnici, Mladenovcu, Prištini i na drugim mjestima.

Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 11 nedelja napada bar nekoliko puta nije našao na meti snaga NATO.

U bombardovanju je uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dječjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno.

U noći 23. aprila 1999. godine u dva sata i šest minuta nakon ponoći, NATO je u napadu na zgradu RTS-a usmrtio 16 radnika. To je bio prvi slučaj da je jedna medijska kuća proglašena za legitimni vojni cilj.

Tokom bombardovanja izvršeno je 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je blizu 420.000 projektila ukupne mase 22.000 tona.

NATO je lansirao 1.300 krstarećih raketa, izručio 37.000 “kasetnih bombi” od kojih je poginulo oko 200 osoba, a ranjeno više stotina i upotrebio zabranjenu municiju sa osiromašenim uranijumom.

Uništena je trećina elektroenergetskog kapaciteta zemlje, bombardovane su dvije rafinerije – u Pančevu i Novom Sadu, a snage NATO su upotrijebile i takozvane grafitne bombe za onesposobljavanje elektroenergetskog sistema.

Poslije više diplomatskih pritisaka, bombardovanje je okončano potpisivanjem Vojnotehničkog sporazuma u Kumanovu 9. juna 1999, da bi tri dana potom počelo povlačenje snaga SRJ sa Kosova i Metohije.

Pošto je generalni sekretar NATO 10. juna izdao naredbu o prekidu bombardovanja, posljednji projektili su pali na područje sela Kokoleč u 13.30, piše RTS.

Tog dana je Savjet bezbjednosti UN usvojio Rezoluciju 1244, a u Pokrajinu je upućeno 37.200 vojnika Kfora iz 36 zemalja, sa zadatkom da čuvaju mir, bezbjednost i povratak više stotina hiljada albanskih izbjeglica dok se ne definiše najširi stepen njene autonomije.

Obilježavanje Dana sjećanja

Centralna manifestaija obilježavanja Dana sjećanja na stradale u NATO agresiji, kojoj će prisustvovati predsejdnik Srbije Aleksandar Vučić, biće održana u Somboru.

Obilježavanju Dana sejćanja na Trgu Svetog Đođa u Somboru, sa početkom u 18 časova, prisustvovaće pored građana i patrijarh srpski Porfirije, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, poslanici Skupštine Srbije, ministri u Vladi Srbije i Republike Srpske.

Sombor je bio grad gdje su pale prve bombe i izgubljeni ljudski životi. Jedna od prvih ispaljenih krstarećih raketa na SR Jugoslaviju pogodila je, u večernjim časovima 24. marta, somborski vojni aerodrom, pet minuta prije službeno određenog vremena početka napada.

Napad na aerodrom ponovljen je još jednom iste večeri i tom prilikom je nastradao zastavnik jugoslovenske vojske Radovan Medić.

Region

EU uvela sankcije Vulinu! Zabranili su mi ulazak u zemlje Unije!

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da je Evropska unija odlučila da mu uvede sankcije, zabranivši mu ulazak u zemlje Unije.

– Nije bilo nikakve polemike oko istine koju sam iznio. Јednostavno su imali neke komentare o meni lično, održali sastanak na najvišem nivou ministarstava spoljnih poslova svojih zemalja i odlučili da mi zabrane ulazak u zemlje EU – rekao je Vulin.

Prema njegovim riječima, ovako je Brisel odgovorio na njegove izjave u Evropskom parlamentu.

– Na sastanku radne grupe Savjeta EU za Istočno partnerstvo, komesar za spoljne poslove Evropske komisije, odnosno praktično njihovo Ministarstvo spoljnih poslova, predložio je uvođenje sankcija zbog, kako su naveli, “ruskih destabilizujućih akcija” – dodao je.

Vulin je naveo i da zaista ne zna šta je rezultat svega toga, da nije bio obaviješten, ali da zna šta je predloženo.

– Savjetovao bih vam da ih pitate, ali oni vam sigurno neće odgovoriti – naglasio je.

Kako je istakao, Brisel od njega očekuje da prestane da govori istinu.

– Znate, oni misle da ako zabrane rad ili emitovanje ruskih medija u svojim zemljama, onda ćete prestati da radite, prestaćete da govorite ono što sada govorite. Oni takođe misle da ću, ako mi bude zabranjen ulazak u EU, prestati da govorim istinu. To se, naravno, neće dogoditi – objasnio je Vulin.

Osim toga, on je podsjetio da je pod američkim sankcijama, te je već navikao na pritiske.

On je takođe zahvalio ruskim obavještajnim službama na pomoći u borbi protiv masovnih protesta u Srbiji.

Nastavi čitati

Region

BROJNE EKIPE NA TERENU! Veliki požar u prijedorskoj fabrici

Veliki požar buknuo je danas oko 14:15 časova u fabrici namještaja “Cimss” u Prijedoru.

Za sada se ne zna šta je uzrok, prenosi Prijedordanas.

Na terenu su brojne ekipe prijedorskih vatrogasaca koje se bore sa vatrenom stihijom.

Gašenje požara dodatno otežava vjetar.

Kao ispomoć je stigla i cisterna sa vodom preduzeća “Niskoradnja Marjanović”.

Nastavi čitati

Region

VUČEVIĆ PORUČUJE! “Srbija neće stati, to je naša obaveza prema precima”

Predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je danas na ceremoniji obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta da Srbija neće stati i da je to naša obaveza prema precima koji su se izborili za slobodu, ali i prema budućim pokolenjima.

– Neka nam na umu uvijek bude izreka da su oni narodi koji zaboravljaju svoju istoriju osuđeni da je ponove. Neka to ne bude sudbina ovog pokoljenja. Moramo ostati trezveni i svjesni svih opasnosti koje su se nadvile nad našim društvom. Mi nikada nećemo prihvatati ulogu poslušnika, niti ultimatume bezimenih centara moći. Srbija će čuvati svoja prijateljstva, i na Istoku i na Zapadu, poštujući međunarodno pravo i preuzete obaveze – rekao je Vučević na ceremoniji u Spomen kompleksu “Sremski front” u Adaševcima pored Šida.

Dodao je da će spoljna politika Srbije ostati nezavisna, a vojna neutralnost nepromjenjiva.

– Ni pod pritiskom, ni pod prijetnjom od ovog cilja nećemo odustati, niti ćemo državu prepustiti bilo kome bez slobodno iskazane narodne volje na izborima – naveo je Vučević.

Rekao je da je srpski narod u borbi tokom Drugog svjetskog rata ponio ogroman teret shodno svom broju, navodeći da taj doprinos nikada ne smije biti zaboravljen niti umanjen.

– Na Sremskom frontu vođena je najduža, najteža i najkrvavija završna operacija za oslobođenje otadžbine. Od kraja oktobra 1944. do 12. aprila 1945. godine, neprijatelj je u sremskoj ravnici pružao žilav otpor, svjestan strateškog značaja tog prostora – naveo je Vučević.

Dodao je da je vojska Srbije dobrim dijelom bila sastavljena od tek mobilisanih mladića iz Beograda i Srbije, a morala je u kratkom roku da se prilagodi frontalnom načinu ratovanja.

– Oni su uglavnom bili raspoređivani u 21. i 22. Srpsku diviziju kao i u 6. Ličku diviziju. Zbog surovih borbi, Sremski front je ostao duboko urezan u kolektivno pamćenje kao jedan od najtežih perioda u posljednjoj fazi Drugog svjetskog rata. Zvanično bitka je trajala 172 dana i za to vrijeme na strani NOVЈ poginulo je više od 13.500 vojnika. Realno je da su ti gubici bili mnogo veći – rekao je Vučević.

Uz srpsku mladost, naveo je Vučević, na ovom frontu ginuli su i Slovaci, Mađari, Makedonci, Dalmatinci i Ličani boreći se protiv Nijemaca i ustaša.

– Da li se toga danas neko sjeća? Danas odajemo i duboko poštovanje i hrabrim vojnicima Crvene armije, koji ovdje padoše i to njih oko 1.100, ali i vojnicima bugarske Prve armije i italijanskim partizanima koji su se borili sa našim jedinicama – rekao je Vučević.

Državna ceremonija obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta počela je polaganjem vijenaca, nakon čega je intonirana himna Srbije “Bože pravde”.

Vijence su položili i pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Pokrajinske Vlade, opštine Šid, grada Novog Sada, Sremskog upravnog okruga, kao i predstavnici SUBNOR-a i predstavnici diplomatskog kora koji su položili bijele ruže.

Održan je i prigodan kulturno-umetnički program.

Nastavi čitati

Aktuelno