Društvo
NE JEDITE OVO NI SLUČAJNO! Hitno povlačenje proizvoda jer izaziva peckanje
Državni inspektorat Republike Hrvatske obavijestio je potrošače o povlačenju proizvoda čokoladni mini pereci.
U saopštenju je navedeno da se proizvod povlači zbog promjene ukusa i da izaziva peckanje u ustima.
Državni inspektorat obavještava potrošače o opozivu proizvoda Čokoladni mini pereci SK2, LOT broj 8537, najbolje korišćen do 31.05.2025, zbog promjene ukusa – izaziva peckanje u ustima.
Proizvod nije usklađen sa Uredbom (EC) br. 178/2002 Evropskog parlamenta i Savjeta od 28. januara 2002. godine o utvrđivanju opštih principa i zahtjeva zakona o hrani, osnivanju Evropske agencije za bezbednost hrane i utvrđivanju procedura u pitanjima bezbjednosti hrane, pernosi B92.
Društvo
MNOGI OBOŽAVAJU SLATKIŠE! “Dubai” i “čili” čokolade iz Srpca idu kao alva (FOTO)
– Već godinu dana pravim ručno rađene bijele, crne i mliječne čokolade raznih ukusa i oblika. Krenula sam prvo ubacivati prženi lješnik, mljeveni ili sa dodatkom jezgre, a zatim sam dodavala suvo voće, kafu i razne kreme. Moram priznati da to nije nimalo lako i još se usavršavam u ovom poslu – kaže Brana.
Svoje proizvode izlaže u salonu Udruženja žena Srbac čiji je dugogodišnji član, a za njene čokolade vlada interesovanje i u drugim lokalnim zajednicama pa se mogu kupiti i u “Krajiškoj kući” u Banjaluci i “Kući Lijevča i Potkozarja” u Gradišci.
– Vrijedne domaćice iz Srpca, sa kojima se redovno družim, podstakle su me da pokušam napraviti čokoladu sa lješnikom i tako je sve počelo. Svaku čokoladu izrađujem ručno, a za pripremu i pakovanje mi obično treba oko pola sata. Nemam nikakve mašine, već koristim samo posude u kojima topim sastojke na pari, uz kalupe za oblikovanje, a obično pravim manje količine. Moje čokolade su ne samo ručno rađene već i zdrave, jer ne sadrže konzervanse, pa im je rok trajanja od četiri do šest mjeseci – istakla je Brana.
Vrlo često za rođendane, krsne slave i razne druge proslave poručuju njene slatkiše, na kojima ispisuje prigodne čestitke, a imala je i veću narudžbu sitnih čokolada za jedan šahovski turnir. Kako kaže, djeca najviše vole deserte u obliku zeke, mace ili mede, a među mladima i odraslima je trenutno najpopularnija “dubai” čokolada za koju je takođe pronašla recept.
– Našla sam ga na internetu i nije mi bio problem da je napravim. Čak sam dobila originalnu čokoladu iz Dubaija od jedne sugrađanke koja je tamo boravila i uvjerila se da se ne razlikuje puno od moje, osim što je malo kremastija. Ne pravim klasičnu tablu jer krem od pistacija nije baš jeftin, pa je izrađujem u manjim oblicima. Najmanja košta 3,5 KM, a malo veće pakovanje od 95 grama se može kupiti za pet KM. Cijene svih čokolada zavise od gramaže, a vrlo često i od ambalaže koja je prilično skupa – rekla je Brana.
Posebno interesovanje vlada i za njene čokolade sa dodatkom čili papričice, što ne čudi, jer je to bila čuvena poslastica još u vrijeme Asteka i Maja koji su njome začinjavali kakao za pravljenje napitaka nazivajući ga “hranom bogova”. Kao što su i u tom periodu postepeno osvajale Evropu i svijet, tako su i čokolade iz Branine kuhinje sve traženije u našoj dijaspori.
– Dolaze kupci iz Švajcarske, Austrije, Njemačke i drugih zemalja i redovno uzimaju veće količine. Redovno naš izložbeni salon u Srpcu posjećuje i jedna porodica iz Danske zajedno sa rođacima iz Nove Topole i kupuju sve, od slatkiša do suvenira – ističe Brana.
Potvrda kvaliteta stigla je na petom po redu sajmu “Plodovi sela malih proizvođača” koji je u novembru prošle godine održan u “Delta planetu” u Banjaluci, gdje je zlatnom medaljom nagrađena njena mliječna čokolada sa grožđicama i prženim lješnikom.
– Naše udruženje je tada osvojilo čak pet zlatnih medalja, pored čokolade još i za ljute džemove, med i medenjake. Sve što rade vrijedne žene iz Srpca ima izuzetnu vrijednost i bez njihove podrške ne bih uspjela u ovom poslu. Iz brojnih radionica, seminara i druženja koje organizujemo rađaju se kvalitetne ideje, a osnova svega je da se od zaborava sačuvaju stari zanati, tradicija i običaji – naglasila je Brana.
Lješnik
Uzgojem lješnika Brana Suvajac se bavi već desetak godina, a u ponudi ima svježi i prženi lješnik koji uglavnom prodaje, a dio koristi za vlastite potrebe. Prženi lješnik koristi i za proizvodnju domaćeg likera.
– Lješnik uzgajam na parceli od 1,5 hektara i u tome mi pomaže porodica. Od toga ne može baš da se živi pa mi više dođe kao dodatni prihod uz penziju. Ali svakome bih preporučila da redovno konzumira lješnik jer je bogat hranljivim materijama i ima visok sadržaj zdravih masti, vitamina i minerala – rekla je Brana.
Glas
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano, temperatura do 14 stepeni Celzijusovih
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje pretežno sunčano vrijeme uz prolaznu oblačnost, te dnevnu temperaturu vazduha do 14 stepeni Celzijusovih.
Ujutro će biti prohladno uz mraz, dok se uz rijeke na sjeveru očekuje prolazna magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana preovladavaće pretežno sunčano uz prolaznu oblačnost, u Hercegovini vjetrovito, uz jake udare bure, a u noći sa srijede na četvrtak uslijediće porast prolazne oblačnosti na sjeveru.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od minus šest do minus jedan, na jugu do četiri, u višim predjelima od minus devet, a dnevna od tri do osam, na jugu do 14, u višim predjelima od jedan stepen Celzijusov.
Duvaće slab vjetar, sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini na momente pojačana bura, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
LJUBAV NE ZNA ZA GODINE! Najstariji mladoženja u Srpskoj imao 88, mlada 92 godine!
Najstariji mladoženja u Republici Srpskoj u prošloj godini imao je 88 godina, a nevjesta 92, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Najmlađi mladoženja u Srpskoj koji je zaključio brak imao je 17 godina, a najmlađa nevjesta 16, navodi se u publikaciji Republičkog zavoda za statistiku pod nazivom “Ovo je Republika Srpska, 2024”.
Prosječna starost nevjeste prilikom zaključenja braka je 29,3 godine, a prvi brak u prosjeku zaključuju sa 27,6 godina.
Prosječna starost mladoženja prilikom zaključivanja braka je 32,3 godine, a prvi brak zaključuju u prosjeku sa 30,4 godine.
U Srpskoj se u prosjeku na 1.000 sklopljenih brakova razvede 178.
Najstariji suprug u 2023. godini prilikom razvoda braka imao je 86 godina, a supruga 80.
Kada je riječ o razvedenim brakovima najkraći je trajao nepuna tri mjeseca, a najduži 50 godina.
Između 2019. i 2023. godine očekivano trajanje života povećano je za 1,7 godina.
U 2023. godini prosječno trajanje života za žene trajalo je 81,7, a za muškarce 76,04 godine.
-
Zanimljivosti3 dana ago
JESTE LI MEĐU NJIMA? Ovi horoskopski znakovi su rođeni za slavu
-
Hronika2 dana ago
KAKVA DRAMA! Vozač iz BiH policiji bježao 50 kilometara, tražili ga HELIKOPTEROM
-
Hronika2 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA SA LJUDIMA? Mihajlo koji je uhapšen zbog ubistva majke ostavio video poruku
-
Hronika2 dana ago
KAO U FILMU! Pritvoreni kriminalac pobjegao iz bolnice u Atini
-
Hronika2 dana ago
TUGA DO NEBA! Stravična nesreća na KiM: Troje dece poginulo kada se urušila porodična kuća
-
Politika2 dana ago
OBRATIO SE U VIDEU Vučić: Srbiji nisu potrebne vlade nametane sa strane
-
Banjaluka2 dana ago
IMALI PUNE RUKE POSLA! Vatrogasci u Banjaluci gasili pet požara
-
Hronika2 dana ago
PRAVILI SEBI PARE!? Uhapšena kriminalna grupa, imali 1,5 miliona falsifikovanih evra