Connect with us

Region

Ne smijem sa otkrijem francusko-njemački plan, iznijeću ono što je najgore za Srbiju

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da svrha skupštinske sjednice na kojoj učestvuje nije da se prebaci odgovornost na parlament i građane, već da kao predsjednik otvoreno kaže koji su izazovi pred Srbijom i šta predstoji srpskom narodu.

“Dolazim iz osjećaja dužnosti da kažem šta se događa, da građani mogu da procijene kakve su posljedice naših postupaka a i šta je to za šta se borimo. Ukazaću na sve najlošije tačke francusko-njemačke inicijative i neću ništa da sakrijem, jer hoću da budem odgovoran i pošten”, rekao je Vučić pred poslanicima.

On je dodao da u vezi sa francusko njemačkim planom “za odluke biće vremena”, kao i da ne smije da iznese cijeli plan, ali da će iznijeti “sve ono što je najgore za Srbiju”.

Predsjednik Srbije je rekao da pitanja o Kosovu traju više od 600 godina, a da nema pravih odgovora te da se “ne zna da li je mit postao stvarnost, ili stvarnost stvorila mit”, kao i da se ne zna “gde je izlaz”.

Vučić je rekao da je važnije od svega da se razumiju okolnosti, istorijski trenutak i vremenski okvir u kojem se ovo dešava, te da će poslanicima podrobno ispričati šta se dešavalo posljednjih godina.

Poslanici Skupštine Srbije danas počinju novu vanrednu sjednicu na kojoj predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predstavlja Izvještaj o pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini. Kako je najavljeno, sjednica o Kosovu trajaće više dana.

U izvještaju Vlade o Kosovu i Metohiji navodi se da je došlo do eskalacije krize, sistemske diskriminacije i nasilja nad Srbima u južnoj srpskoj pokrajini, kao i da Beograd neće odustati od hitnog formiranja zajednice srpskih opština /ZSO/.

U Izvještaju o pregovaračkom procesu sa institucijama privremene samouprave u Prištini, od 1. septembra 2022. do 15. januara ove godine ocijenjeno je da za takav razvoj događaja isključivu odgovornost snosi prištinska strana.

Vlada ističe i da Beograd neće odustati od zahtjeva da ZSO bude hitno formirana u skladu sa propisanim nadležnostima, kao i da će i ubuduće biti usredsređena na neposrednu zaštitu bezbjednosti Srba u pokrajini i srpskih nacionalnih interesa.

“Srpska strana će nastaviti da kroz mirovnu politiku aktivnog učešća u pregovaračkom procesu onemogući bilo kakav osnov prištinskoj strani za maliciozno i lažno prikazivanje Srbije kao nekonstruktivnog i `remetilačkog faktora` u regionu”, piše i izvještaju, uz napomenu da je Srbija u EU okarakterisana kao konstruktivna strana.

(Mondo/Agencije)

Region

TREĆINA HRVATA NEMA NOVCA za sedam dana odmora godišnje

Hrvatska je među zemljama Evropske unije sa najvišim procentom građana, 34,7 odsto, koji nemaju finansijske mogućnost za sedam dana odmora tokom jedne godine, pokazuju najnoviji podaci Evrostata za prošlu godinu.

Najpopularniji period za odlazak na godišnji odmor upravo su ljetnji meseci, a istraživanje portala MojPosao je pokazalo da na ljetovanje planira da ide 79 posto ispitanih, javlja HRT.

Svaki treći stanovnik Hrvatske na ljetovanje će potrošiti od dvije do tri sedmice (33 odsto ispitanika u oba slučaja), a toliko godišnjeg odmora preporučuju i psiholozi kao optimalni period za odmor od posla i punjenje baterija.

Kada je destinacija u pitanju, Hrvati i dalje planiraju godišnji odmor unutar Hrvatske (71 odsto), dok tek manji broj ispitanika na putovanje planira izvan granica Hrvatske (20 odsto). Neki će, iako mali duo, devet odsto, na ljetovanje i u Hrvatsku i u inostranstvo.

Oni koji putuju van Hrvatske planiraju da potroše više, u prosjeku 1.898 evra. U poređenju sa njima anketirani, koji planiraju ljetovanje unutar Hrvatske planiraju da potroše oko 1.330 evra.

Prema istim podacima Evrostata, čak 27 odsto stanovnika Evropske unije ne može sebi da priušti sedam dana godišnjeg odmora jednom godišnje van kuće.

Iako je to prosjek za EU, razlike među državama članicama su značajne, najgore je u Rumuniji, gdje čak 58,6 odsto stanovništva ne može si priuštiti godišnji odmor.

Slijedi Grčka sa 46 odsto, Bugarska sa 41,4 odsto, pa Mađarska sa 39,3 odsto.

Na drugom kraju ljestvice su Holandija (13 odsto), Švedska (11,6 odsto) i Luksemburg (8,9 odsto).

Nastavi čitati

Region

HAOS U BUDVI: Predsjednik Opštine Nikola Jovanović žrtva fizičkog napada!

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović pretučen je u Budvi, saznaju mediji.

Jovanovića su, prema navodima izvora ih Uprave policije (UP), napala trojica muškaraca.

Jovanović je u napadu zadobio teške tjelesne povrede.

Čelnik Opštine Budva potvrdio je Vijestima da se nalazi u kotorskoj bolnici ali nije želio da saopšti više detalja.

Prema informacijama Vijesti, Jovanović je napadnut jutros kod gradskog bazena gdje je sjedio sa prijateljima.

Prvi podaci iz istrage su da policija traži trojicu braće od kojih je je jedan zaveden i kao član organizovane kriminalne grupe (OKG).

Dvojica od njih su članovi Nove srpske demokratije.

Nastavi čitati

Region

Hrvatska UBRZAVA PRIPREME za skladište RADIOAKTIVNOG OTPADA kod granice s BiH

Pregled i recenzija dokumenata koji se odnose na bezbjednosne analize u prijedlogu studije uticaja na životnu sredinu Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori još traje.

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je potvrđeno da je prije toga ovaj dokument pregledao nezavisni odbor.

Stručnjaci Međunarodne agencije za atomsku energiju od početka juna pregledaju bezbjednosna dokumenta Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

“Po završetku pregleda i recenzije, studija i zaključci biće dostupni javnosti u sklopu javnih rasprava čije je održavanje planirano tokom godine u okviru postupka procjene uticaja na životnu sredinu, koji će biti pokrenut i vođen pred nadležnim Ministarstvom zaštite životne sredine i zelene tranzicije”, saopšteno je iz Fonda.

Na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac u opštini Dvor 16. juna počelo je uklanjanje objekata radi uspostavljanja Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

Osim toga, hrvatsko Ministarstvo ekonomije pustilo je u petak, 27. juna, u elektronsko savjetovanje prijedlog zakona o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada kojim je jasno precizirano da je riječ o lokaciji kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori, te da će se prihvatljivost Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na dijelu lokacije bivšeg vojnoskladišnog kompleksa Čerkezovac ocijeniti u postupku procjene uticaja na životnu sredinu.

Istog dana, Ministarstvo ekonomije je u postupak elektronskog savjetovanja pustilo i prijedlog uredbe o visini naknade i načinu finansiranja jedinica lokalne i regionalne samouprave na čijem se području uspostavljaju ili nalaze objekti za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u vlasništvu Fonda.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na Trgovskoj gori u opštini Dvor na samoj granici sa BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno