Connect with us

Politika

“NEDOPUSTIVO VEZATI SUDBINU SRPSKE ZA JEDAN SUDSKI POSTUPAK”! Dodik sutra pred sudom ne brani Republiku već sebe

Svi treba da se okupljamo oko Republike Srpske i njenih institucija i nijedan pojedinac ne smije biti važniji od Republike Srpske, što je jednoglasan stav svih članova Sabora PDP, koji je nedavno održan

ekao je ovo potpredsjednik PDP, Igor Crnadak povodom izjave lidera SNSD i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da ide pred Sud BiH da brani Srpsku.

Crnadak kaže da ako bilo ko kaže “Ja sam Republika Srpska”, to slabi Republiku Srpsku i čini je ranjivom.

– Zato je važno naglasiti da nije tačno da će Milorad Dodik sutra u Sudu BiH braniti Republiku Srpsku, jer optužnica sa kojom se suočava odnosi se na njega i nije nikakav napad na Republiku Srpsku- kaže Crnadak.

On dodaje da će Dodik braniti sebe i u tom postupku PDP ne želi da mu odmaže, ali ne mogu dozvoliti da stavlja znak jednakosti između sebe i Republike Srpske.

– To nije fer prema onima koji su dali živote za našu Republiku Srpsku, jer mi imamo međunarodno priznat status, sa svojom teritorijom, institucijama i nadležnostima i nijedan krivični postupak protiv bilo koga to ne može promijeniti – ističe Crnadak.

Dodaje da je Republika Srpska već preživjela smjenu legalno izabranog predsjednika Republike Srpske Nikole Poplašena, nakon čega je normalno nastavila funkcionisati i svakako će preživjeti i sudski proces koji počinje sutra.

– Prema tome, nedopustivo je vezati sudbinu Republike Srpske za jedan sudski postupak i za političku sudbinu jednog lica, ma ko to bio. Pozivam Milorada Dodika da se posveti svojoj odbrani bez uplitanja Republike Srpske i njene budućnosti u rješavanje svog vlastitog problema – poručuje Crnadak.

Navodi da je činjenica da su Dodik i SNSD izašli na poslednje izbore, iako su finansirani nametnutom odlukom Kristijana Šmita, kojeg navodno ne priznaju. Isto tako, kaže Crnadak, svakodnevno sarađuju sa Vladom FBiH, koja je formirana, takođe, nametnutom odlukom Kristijana Šmita i zbog toga im neće biti lako opravdati vjerodostojnost tvrdnje da ne priznaju Šmita.

– Ali, to nije problem Republike Srpske i nećemo dozvoliti da se, zbog bilo koga, ugrozi sve ono što smo svi zajedno mukotrpno stvorili. Jer, Srpska je na prvom mjestu, a ne bilo koji pojedinac i bilo bi dobro da taj stav čujemo od svake političke partije i svakog relevantnog političara u Republici Srpskoj – zaključuje Crnadak.

Politika

NAKON SKANDALA SA DROGOM: Šobot imenovan umjesto Đajića za v.d. direktora UKC-a RS

Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić smijenjen je na sjednici Vlade Republike Srpske koja je u toku, saznaje Glas Srpske.

Kako saznaju, na Đajićevo mjesto imenovan je Nikola Šobot, načelnik Klinike za kardiohirurgiju.

Podsjećamo, Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, poručio je da je Vlado Đajić, generalni direktor UKC Republike Srpske i poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, sam sebe razriješio svih funkcija, a nakon što je u javnosti objavljen video snimak na kojem se vidi kako Đajić razgovara sa jednim muškarcem o narkoticima.

 

 

Nastavi čitati

Politika

DODIK ĐAJIĆA RAZRIJEŠIO SVIH FUNKCIJA! Spletke mu konačno “DOŠLE GLAVE” (FOTO, VIDEO)

Milorad Dodik oglasio se  jutros nakon snimaka na kojem se direktor UKC RS Vlado Đajić nalazi u razgovoru i prisustvuje situaciji koja uključuje narkotike. Dodik je poručio da je za njega ovakav postupak apsolutno neprihvatljiv i da u SNSD-u nema mjesta za bilo kakvu povezanost sa kriminalnim radnjama.

 

 

Dodik je naglasio da stranka neće tolerisati nikakav dodir sa kriminalnim miljeom, a posebno ne sa narkoticima, te da je time Đajić izgubio svaki legitimitet da obavlja bilo kakvu funkciju.

U nastavku izdvajamo Dodikovu izjavu:

 

„Kao i svi, jutros sam upoznat sa snimkom u kojem se Vlado Đajić nalazi u razgovoru i prisustvuje situaciji koja uključuje narkotike. Takvo ponašanje je apsolutno neprihvatljivo za mene kao predsjednika SNSD-a. SNSD ne može i neće tolerisati bilo kakvu povezanost s kriminalom, a posebno ne s narkoticima. Đajić je tim postupkom sam sebe razriješio sa svih funkcija. Naša politika svoje temelje ima u najboljim osobinama našeg naroda i mora to i da ostane – bez izuzetaka.“

 

Nastavi čitati

Politika

Vlada RS ne demantuje da će doći do poskupljenja struje, STANIVUKOVIĆ NAJAVLJUJE PROTESTE

Na zahtjev MH Elektroprivreda Republike Srpske (ERS), da se od 1. januara 2026. godine, cijena električne energije poveća za skoro 20 odsto, reagovali su vodeći zvaničnici u Srpskoj, a poruke koje se mogu čuti idu ka tome da niko ne može garantovati da neće doći do poskupljenja struje od nove godine, zbog čega pojedini iz opozicije već najavljuju proteste.

Zanimljiv osvrt na sve stigao je od predsjednika Vlade Republike Srpske, Sava Minića, koji je rukovodstvu ERS-a poslao poruku da bez saglasnosti izvršne vlasti nema ništa od poskupljenja.

“Bez saglasnosti Vlade RS i razgovora sa socijalnim partnerima, ne može biti donesena odluka o poskupljenju struje u Srpskoj”, glasio je prvi komentar Minića.

Minić: Luka Petrović se umorio
Potom je kazao da nije sporno da Elektroprivreda Republike Srpske uputi zahtjev za poskupljenje struje, a onda je poslao indirektnu poruku i Luki Petroviću, generalnom direktoru tog preduzeća.

“Nisam bio informisan o zahtjevu generalnog direktora ‘Elektroprivrede Republike Srpske’ Luke Petrovića o poskupljenju struje koji je upućen regulatoru. Petrović se malo umorio na ovom poslu i radi na neki način stereotipno”, rekao je Minić.

Međutim, komentarišući dalje ovu tematiku, Minić je naglasio da do kraja 2025. godine neće biti poskupljenja struje u Srpskoj, ali nije garantovao da do poskupljenja neće doći od 1. januara 2026.

“Bićemo i dalje najpovoljniji kada je riječ o cijeni struje, a ako bude moralo doći do poskupljenja, ne smije biti ugrožena privreda, niti građani koji su socijalno ugroženi”, zaključio je premijer Srpske.

Vidovićeva: Ako bude poskupljenja, biće neznatno
Gdje je stao Minić, nastavila je Zora Vidović, ministar finansija Republike Srpske, poručivši

da ukoliko bi došlo do poskupljenja struje, ono bi bilo neznatno.

“‘Elektroprivreda Republike Srpske’ nije podnijela Vladi RS zahtjev za poskupljenje struje”, otkriva Vidovićeva.

Podsjetila je da je u Vladi RS prije nekoliko dana održan tematski sastanak sa predstavnicima ERS-a, tokom koga se vidjelo da ima značajnih problema u energetskom sektoru Republike Srpske.

Stanivuković: Poskupljenje struje od 33 odsto
Draško Stanivuković, predsjednik Pokreta Sigurna Srpska, tvrdi da poskupljenje koje se traži neće iznositi samo oko 20 odsto, već ukupno 33 odsto.

“Zbog lošeg poslovanja, pustošenja RiTE Ugljevik i kriminala, Elektroprivreda Republike Srpske traži novo poskupljenje struje za gotovo 20 odsto, a ukupno čak 33 odsto”, tvrdi Stanivuković.

Zbog navedenog, on najavljuje da će pozvati građane na protest.

“Dok svakodnevno odobravaju enormna poskupljenja na republičkom nivou, u Banjaluci glume moralne veličine: ne dozvoljavaju ni minimalno usklađivanje cijene vode, iako je banjalučki Vodovod direktno pogođen upravo njihovim poskupljenjima struje, čak u dva navrata tokom prethodne dvije godine, a ovo je treće potencijalno poskupljenje”, napisao je Stanivuković na mreži X.

Istakao je da neće dozvoliti da preko leđa građana prikrivaju gubitke i kriminal i privatne džepove pune narodnim novcem.

Podsjetimo, 14. novembra, ERS je prema Regulatornoj komisiji za energetike RS poslao zahtjev kojim se traži da od 1. januara 2026. dođe do povećanja cijene energije u iznosu od 19,83 odsto i to povećanje cijene nabavke energije za javno snabdijevanje sa prethodno odobrenih 0,0770 KM/kWh na 0,0922 KM/kWh i povećanje cijene usluge javnog snabdijevanja sa 2,48 KM/mjesec na 3,25 KM/mjesec.

U zahtjevu se takođe traži promjena postojećih opsega potrošnje za domaćinstva na način da se opseg potrošnje 0-500 kWh smanji na 0-350 kWh, a opseg potrošnje 501- 1500 kWh na 351-1000 kWh.

Nastavi čitati

Aktuelno