Connect with us

Svijet

NEIZVJESNO ODRŽAVANJE SJEDNICE Savjeta bezbjednosti UN o BOMBARDOVANJU SRЈ

I dalje je neizvjesno održavanje sjednice Savjeta bezbednosti UN povodom 25 godina NATO bombardovanja SR Jugoslavije (SRJ) koja je zakazana za danas, na inicijativu Rusije.

Sjednica je zakazana za 15.00 časova po lokalnom vremenu u Njujorku, odnosno za 20.00 časova po srednjeevropskom, ali će se o održavanju odlučivati neposredno uoči zakazanog termina.

Na sajtu Savjeta bezbjednosti UN navedeno je da je u 15.00 časova sjednica Savjeta bezjbednosti, a da je prva tačka usvajanje dnevnog reda, a druga prijetnje međunarodnom miru i bezbjednosti.

RTS javlja da je još neizvjesno u kojem će formatu zakazana sjednica biti održana i da li će biti otvorena ili zatvorena za javnost.

U Njujork je tim povodom doputovao ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, a sjednici bi trebalo da prisustvuju i stalni predstavnik Srbije pri UN ambasador Nemanja Stevanović i ambasador u Vašingtonu Marko Đurić.

Dačić je ranije izjavio da je Srbija spremna za sjednicu, bez obzira na poruke iz pojedinih zapadnih zemalja.

“Postoje najave zapadnih zemalja koje poručuju da ne dolazimo bespotrebno jer sjednice vjerovatno neće biti. To znači da bi mogle da inciraju glasanje o proceduri”, rekao je ranije Dačić.

Prema njegovim riječima, Srbija ne ide na sjednicu da bude “arbitar u odnosu velikih sila”, već da govori o problemima, bombardovanju i agresiji kojom je porušen sistem UN.

Ruska Državna duma prošle sedmice usvojila je nacrt obraćanja UN u kojem je ocijenjeno da su NATO bombardovanjem SRJ stvorene pretpostavke za nove vojne akcije širom svijeta pod maskom navodne borbe za vrijednosti slobode i demokratije.

“Oba doma Savezne skupštine Rusije obraćaju se UN, međunarodnim parlamentarnim organizacijama i parlamentima stranih država sa pozivom da osude vojnu operaciju zemalja NATO-a protiv Jugoslavije, da se suprotstave pokušajima mijenjanja istorijske istine o tragičnim događajima 1999. godine u interesu kolektivnog Zapada i da preduzmu mjere kako bi se članice Alijanse pozvale na međunarodnopravnu odgovornost za agresiju protiv Jugoslavije”, navodi se u tekstu obraćanja.

Vazdušni napadi NATO-a na SRJ, izvršeni bez odobrenja Saveta bezbjednosti UN, trajali su od 24. marta do 10. juna 1999. godine.

U NATO bombardovanju ubijeno je više od 2.500 ljudi, uključujući 87 djece, a pričinjena je šteta od sto milijardi dolara.

Svijet

AMERIČKI PREDSJEDNIK ŠOKIRAO! Tramp otpustio guvernerku Federalnih rezervi

Američki predsjednik Donald Tramp otpustio je guvernerku Federalnih rezervi (FED) Lisu Kuk, javlja CNN pozivajući se na pismo koje joj je upućeno na društvenim mrežama.

To je prvi slučaj da predsjednik otpušta guvernera centralne banke u 111-godišnjoj istoriji te institucije, navodi CNN.
Ovaj neviđeni potez predstavlja značajnu eskalaciju predsjednikove borbe protiv Federalnih rezervi, prethodno optužujući FED da predugo spušta kamatne stope. Kukova je nedavno našla se na meti Trampovih kritika i članova njegove administracije zbog navodne hipotekarne prevare.

Ministarstvo pravde je saopštilo kako planira da istraži te optužbe koje je prvi iznio direktor Federalnog stambenog finansiranja Bil Pult.

Lisa Kuk nije optužena ni za kakvo nezakonito djelo, prenosi CNN.

Prema izvještajima zapadnih agencija, Donald Tramp je u pismu Lisi Kuk, koje je u ponjedjeljak objavio na svojoj mreži Truth Social, napisao kako postoji “dovoljno razloga da se vjeruje” da je guvernerka davala lažne izjave.

Liza Kuk je 2021. na dokumentima za odvojene hipotekarne kredite za nekretnine u Mičiganu i Džordžiji naznačila da su obje bile njeno primarno prebivalište.

Prema američkom zakonu, predsjednik može smijeniti guvernere FED samo sa opravdanim razlogom, što povećava mogućnost da bi Trampova odluka mogla biti predmet pravnih osporavanja, navode agencije, prenosi Nova.

Nastavi čitati

Svijet

ORBAN: Prijetnje Zelenskog Mađarskoj imaće DUGOROČNE POSLJEDICE

Prijetnje Vladimira Zelenskog Mađarskoj imaće dugoročne posljedice, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

„Zelenski je otvoreno pretio Mađarskoj. Priznao je da granatiraju naftovod ‘Družba’, jer ne podržavamo njihovo članstvo u Evropskoj uniji. To još jednom pokazuje da su Mađari donijeli ispravnu odluku. Riječi Zelenskog imaće dugoročne posljedice“, napisao je Orban na društvenim mrežama.

Mađarski premijer je naglasio da se u EU „ne može ući ucjenama, eksplozijama i prijetnjama“.

Između Kijeva i Budimpešte izbio je diplomatski sukob. Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto pozvao je Kijev da prestane sa prijetnjama Mađarskoj i napada infrastrukturu ključnu za snabdevanje zemlje energijom, što Budimpešta smatra napadom na svoj suverenitet, piše Sputnjik.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrej Sibiga oštro je reagovao na ovu izjavu, savjetujući svom mađarskom kolegi da ne govori Zelenskom „šta da radi i govori“, a takođe je preporučio Mađarskoj da diverzifikuje isporuke energenata.

Isporuke nafte preko naftovoda „Družba“ Mađarskoj obustavljene su treći put u posljednje vrijeme zbog ukrajinskog napada. Isporuke u Slovačku takođe su obustavljene, saopštile su lokalne vlasti. S tim u vezi, Slovačka i Mađarska su podnijele žalbu Evropskoj komisiji zbog prekida u isporuci nafte preko naftovoda „Družba“ zbog napada ukrajinskih oružanih snaga i obje zemlje traže garancije svoje bezbjednosti.

Nastavi čitati

Svijet

MISTERIJA OSTRVA SA TIRKIZNIM MOREM I PJEŠČANIM PLAŽAMA: Zabranjen za turiste, svako ko se približi bude ubijen

Ostrvo Sjeverni Sentinel je dom jednog od najopasnijih plemena na svijetu.

Ostrvo Sjeverni Sentinel nalazi se u Bengalskom zalivu, nedaleko od obala Indije i Tajlanda, a svojim tirkiznim morem i pješčanim plažama mami na uživanje. No, turistima je zabranjeno da posete ovo misteriozno ostrvo, i to zbog vrlo neobičnog razloga.

Ovo ostrvo je dom jednog od najopasnijih plemena na svijetu, čiji su članovi spremni da ubiju svakog ko mu se približi.

Izolovano pleme, koje čini 500 domorodaca, jedno je od najstarijih plemena, potiče još iz kamenog doba i nastanjuje ostrvo već oko 60.000 godina. Njegovi članovi spremni su da ubiju svakog ko dođe na njihovu teritoriju, zbog čega je zabranjeno približavanje ovom ostrvu te je utvrđena takozvana zona isključenja, koja se proteže u radijusu od 9,3 kilometra od ostrva.

Međutim, neki avanturisti su dopustili da ih znatiželja nadvlada i nekoliko njih je tokom godina prešlo u zonu isključenja, s kobnim posljedicama.

Napali ribare i humanitarce
Nekoliko ribara 2006. previše se približilo ostrvu, pa su navodno uhvaćeni i zaklani, a članovi plemena napali su i humanitarce koji su htjeli da im pomognu nakon cunamija 2004. godine. Tada su helikopter koji je na ostrvo donio hranu i pakete prve pomoći gađali kopljima i strijelama.

Kobna posjeta ostrvu
Posljednja osoba koja se nelegalno zaputila na ostrvo bio je 26-godišnji američki misionar Džon Alen Čau, koji je 2018. poslat iz Misurija na ostrvo s planom da živi s plemenom i propoveda im hrišćanstvo.

Džon je lokalnom ribaru platio da ga odveze do ostrva, a ribar ga je ostavio na oko 700 metara od obale. Prema opisu ribara, pripadnici plemena usmrtili su Džona Alena Čaua strelama i zakopali njegovo tijelo na obali ostrva. Uprkost naporima indijskih vlasti, Džonovo tijelo nikad nije pronađeno, a uhapšeno je sedam osoba, uključujući ribara koji mu je pomogao da dođe na ostrvo.

Inače, pleme navodno još uvijek nije otkrilo vatru, a ručno izrađenim oružjem od metala napadali su svakog ko bi im se približio. No, u međuvremenu je uspostavljen prijateljski kontakt s plemenom, koje i dalje želi da bude izolovano, a indijske vlasti prihvatile su njihovu želju pa svaki pokušaj da se neko približi ostrvu ili pokuša da uspostavi kontakt s domorocima tretiraju kao krivično djelo.

Ko su Sentinelci?
Najvjerovatnije potiču iz Afrike, kao i drugi narodi Andamana. Žive u potpunoj izolaciji od ostatka svijeta, pa su informacije o njima upitne. Žive u velikim kolibama sa više ognjišta za više porodica. Žene nose pojaseve oko struka i vrata, dok muškarci nose široke pojaseve, ogrlice i trake za glavu. Prave jednostavne čamce za ribolov, ali ne izlaze na otvoreno more. Koriste metalne predmete dobijene od olupina brodova i morskog nanosa. Takođe koriste duge lukove. Njihov jezik je nerazumljiv i ostaje misterija.

Zašto je Severni Sentinel zabranjena zona?
Nakon cunamija u Indijskom okeanu 2004. godine, nagađalo se da su Sentinelci možda izumrli. Helikopter koji je poslat u izviđanje, dočekao je muškarac koji je gađao letjelicu strijelom, pokazujući da je pleme preživjelo. Od 2005. godine ulazak na ostrvo je strogo zabranjen zbog neprijateljskog stava domorodaca i opasnosti od prenosa smrtonosnih bolesti. Godinu dana kasnije, dva krivolovca koja su se približila ostrvu, ubijena su dok su spavala. Helikopter, poslat da preuzme tela, takođe je napadnut i morao je da se povuče.

Nastavi čitati

Aktuelno