Banjaluka
NEPRESTANI POKUŠAJI SABOTAŽE GRADSKIH PROJEKATA: “Namjerno nam zaustavljaju radove, stavljaju trake na gradilišta i traže izgovor da bi se usporio napredak”

Vlada ne izmiruje svoje obaveze prema gradu, ali Banjaluka i bez njih napreduje
Gradonačelnik Banjluke, Draško Stanivuković, u intervjuu za BN televiziju govorio je o izazovima s kojima se suočava njegova administracija, posebno u vezi s opstrukcijama koje dolaze od republičkog nivoa vlasti.
Iako su projekti u Banjaluci napredovali, Stanivuković je istakao da se suočava s brojnim blokadama, naročito u vezi s Centralnim spomen-obilježjem, za koje Vlada Republike Srpske duguje značajna sredstva.
Opstrukcije i blokade
Stanivuković je govorio o neprestanim pokušajima da se projekti grada sabotiraju. Posebno je istakao situaciju s radovima na infrastrukturi, gdje, kako tvrdi, republičke inspekcije namjerno zaustavljaju radove, stavljaju trake na gradilišta i traže razne izgovore da bi se usporio napredak.
-Imamo situaciju gdje se SNSD, sa svojim inspekcijama uključuju u projekte, samo kako bi ih opstruisali. Čak i univerzitetsko zemljište se koristi za blokiranje projekta, pa zar to nije zemlja Republike Srpske i Banjaluke, valjda bi trebali to zajedno raditi – rekao je Stanivuković.
Pored toga, kritikovao je i političko prepucavanje koje se koristi kako bi se svakodnevni problemi, poput saobraćajnih gužvi, prikazali kao rezultat lošeg upravljanja gradom. On je naglasio da su takvi problemi normalni za svaki veći grad.
Dugovanja za centralno spomen-obilježje
Jedna od najvažnijih tema koju je Stanivuković istakao je dug Vlade Republike Srpske prema gradu u vezi sa izgradnjom centralnog spomen-obilježja.
-Vlada Republike Srpske duguje 2 miliona KM za centralno spomen-obilježje. Grad Banjaluka je već uložio 4,3 miliona KM, a Vlada još nije ispunila svoje obaveze – rekao je on.
Stanivuković je naglasio da se izgradnja ovog važnog projekta nakratko zaustavila zbog neizmirenih obaveza, što je, prema njegovim riječima, nacionalna sramota.
-Zbog bruka Vlade, radovi su stali. Mi smo se morali snalaziti i iz budžeta grada pronašli smo dodatna sredstva kako bismo završili određene faze radova – dodao je on, apelujuć na Vladu da preuzme odgovornost i ispuni svoje obaveze.
Napredak grada uprkos izazovima
Iako su prisutne brojne opstrukcije, Stanivuković je ponosan na postignuća svoje administracije.
Grad Banjaluka, kako je istakao, trenutno radi na više infrastrukturnih projekata, uključujući završetak nekoliko kružnih tokova i novih saobraćajnica koje će poboljšati svakodnevni život građana.
– Uskoro završavamo kružni tok na ulazu u Banjaluku, kao i kod Aquane. To su projekti koji će olakšati saobraćaj – rekao je gradonačelnik.
Takođe, Stanivuković je istakao da je Banjaluka prvi grad u Republici Srpskoj koji je uveo besplatan javni prevoz za djecu iz višečlanih porodica i penzionere.
– Grad plaća karte za više od 30.000 penzionera i hiljade djece iz višečlanih porodica. Mi sve naše obaveze izmirujemo, za razliku od republičke vlasti – istakao je.
Poziv na odgovornost
Stanivuković je pozvao Vladu Republike Srpske da prestane s opstrukcijama i da se fokusira na vlastite obaveze.
-Pozivam predsjednika Republike i sve nadležne da se brinu o svojim projektima i zadacima, a da ne stavljaju trake na naše projekte – rekao je on, naglašavajući da uprkos svim izazovima, Banjaluka nastavlja da se razvija i da nudi bolji život svojim građanima.
Banjaluka
PREDSTAVNICI GRADA U MARŠU “BESMRTNOG PUKA”, položili vijenac na Spomenik palim borcima NOR-a

Povodom obilježavanja 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom, centrom grada tradicionalno prošao je marš „Besmrtnog puka“, nakon čega su položeni vijenci i cvijeće na Spomenik palim borcima NOR-a na Trgu palih boraca.
Predstavnici Grada bili su učesnici marša koji se kretao od Parka „Petar Kočić“ do Trga palih boraca, gdje su položili cvijeće na Spomenik palim borcima NOR-a.
-Danas, kada obilježavamo 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom, podsjećamo na to da je srpski narod uvijek bio na strani slobode, istine i pravde. Dali smo veliku žrtvu na koju smo ponosni. Ovo su dani kada obilježavamo i slavimo ono što je za nas kao narod najbitnije – slobodu. Mi kao narod se nikada nismo stidili da kažemo ono što mislimo, a nećemo to činiti ni danas. Istorija je učiteljica života, istorija nas uči da smo snagu gradili na žrtvi i karakteru, na prkosu i zato znamo kuda idemo – s ponosom i dostojanstvom – kazala je ovlašteni potpisnik Odjeljenja za porodicu i demografiju Adriana Basara.
Banjaluka
EUFOR-ov avion kruži iznad Banjaluke

Avion koga je angažovao EUFOR već više od pola sata kruž iznad Banjaluke.
Isti avion je i u ranijim prilikama, poput posebne sjednice Narodne skupštine Srpske oko vraćanja nadležnosti, letio iznad Banjaluke u koncentričnim krugovima.
Prema podacima aplikacije Flight Radar 24, avion leti na visini oko 1,5 kilometara, i kreće se brzinom od oko 300 kilometara na sat, i poletio je iz Sarajeva.
Radi se o avionu tipa Beech 90 King Air, i pripada britanskoj kompaniji koja se bavi za analiziranje radio signala i fotografisanje iz vazduha.
Avion se gotovo svakodnevno može vidjeti kako leti iznad različitih lokacija u BiH, a iznad Banjaluke nije letio neko vrijeme, barem sudeći prema javno dostupnim podacima aplikacije Flight Radar 24.
Nezavisne
Banjaluka
OD 17 ČASOVA NA BANJALUČKOM KASTELU! Večeras manifestacija “Noć tvrđava”

Grad Banja Luka će i ove godine biti domaćin regionalne manifestacije „Noć tvrđava“, a manifestacija u našem gradu počinje danas od 17.00 časova na tvrđavi Kastel.
Prisutne očekuje zanimljiv i edukativan program.
Program manifestacije „Noć tvrđava“:
17.00 časova – Otvaranje manifestacije uz radionicu „Mali arheolozi“ unutar tvrđave Kastel (prostor pored ljetne pozornice);
17.45 časova – radionica „Tvrđava kroz vijekove“;
18.15 časova – Dječije viteške igre;
19.00 časova – Muzički program na ljetnoj pozornici.
Tokom manifestacije koja se održava u sklopu GiftsNet projekta, u krugu tvrđave biće postavljene brojne instalacije, koje će posjetiocima dočarati kako je to nekada izgledalo, a ovaj program biće posebno zanimljiv našim najmlađim posjetiocima. Ovogodišnje izdanje manifestacije donosi novi izazov – podići svijest posjetilaca o održivom turizmu i ekološkim praksama, potaknuti aktivno učešće u zaštiti životne sredine i promovisati kulturno nasljeđe kao ključni elemenat održivog razvoja. Stoga manifestacija dobija novo ime „Night of Fortresses Goes Green“, stavljajući naglasak na povezanost kulturne baštine i ekološke odgovornosti.
Noć tvrđava je u protekle tri godine okupila više od 50 lokaliteta u 8 zemalja i 40 gradova, uključujući obalne i kontinentalne tvrđave, dvorce, muzeje, galerije i utvrđene gradove. Kroz ovaj uspješan projekat, manifestacija je pokazala potencijal za razvoj održivog kulturnog turizma i jačanje međunarodne saradnje.
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika2 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Region3 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Svijet1 dan ago
FICO POLETIO ZA MOSKVU! Prelazi pola Evrope da bi prisustvovao Danu pobjede
-
Politika3 dana ago
JAKE PORUKE NAKON SASTANKA Stanivuković: Mora se čuti glas Republike Srpske
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Region2 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ POLETIO ZA MOSKVU: Kremlj najavio razgovor sa Putinom