Politika
NEŠIĆ O VUKANOVIĆU ” Hoće da otjera sve druge i SEBE NAMETNE KAO LIDERA opozicije”

Predsjednik DNS Nenad Nešić, govorio je za portal UNA o odnosu sa Miloradom Dodikom, da li je bliži vlasti ili opoziciji, kako komentariše protekle izbore i sporost CIK-a, te kojim će putem ići dalje.
Intervju prenosimo u cijelosti:
Da li je Nenad Nešić i dalje na “trećem putu”?
Treći put DNS-a je bio osmišljen kao put ujedinjenja Republike Srpske. Ujedinjenja po pitanju nacionalnog opstanka Srpske, njenih interesa, zajedničkog djelovanja na nivou zajedničkih institucija, kao put okretanja realnim problemima građana. Put sa ekonomskim programom gdje smo jasno definisali šta je nama prioritet u naredne četiri godine. Mi ne odustajemo od tih prioriteta, kao što je prosječna plata od 2.000 maraka, sve ono što smo prezentovali tokom kampanje. Ostajemo na tom putu.
Jesu li DNS-u bliži stavovi vlasti ili opozicije?
Poznato je da mi u jednom trenutku nismo mogli da nađemo zajednički jezik ni sa vlasti, ni sa opozicijom. Krenuli smo trećim putem. U jednom trenutku smo bili između čekića i nakovanja. Nalazili smo se sa druge strane i bili smo i protiv vlasti i protiv opozicije. Nažalost, u opoziciji je preovladalo radikalno i ekstremno strujanje gospodina Vukanovića koja nastoji da otjera sve progresivne strane iz opozicije namećući sebe kao nekog kobajagi lidera. U ovom trenutku DNS je blizak isključivo interesima Republike Srpske.
Sud BiH je odbio sve žalbe opozicije. Kako komentarišete rad CIK-a i cijelu ovu sagu oko brojanja glasova?
Čim su se PDP i SDS obratili CIK-u tražeći ponovno brojanje glasova, pokazali su da imaju povjerenja u tu instituciju. Takođe, trebali su znati da odlukom CIK-a ne mogu istovremeno biti zadovoljni i gospođa Trivić i gospodin Dodik. Podsjećam da je gospodin Crnadak više puta naglašavao da odluke CIK-a svi moraju poštovati. Žalba opozicije je odbijena, očigledno da dokazi opozicije nisu bili dovoljno relevantni da bi došlo do ponavljanja izbora na bilo kom nivou. Pozivam sve političke faktore u Republici Srpskoj da poštuju institucije i da se ponašamo u skladu sa zakonom. Sve suprotno bi bio uvod u nerede i anarhiju.
Kako komentarišete rezultate DNS-a?
U prvom trenutku nisam bio zadovoljan, smatrao sam da je to loš rezultat, da smo podbacili. Očekivali smo oko šest, sedam poslanika, imamo četiri. Ali kada pogledamo situaciju da su nas napadali i vlast i opozicija, da su za nas bili zatvoreni mediji, da nismo mogli da dopremo do svih građana, DNS nakon četiri godine tokom kojih su nas cijepali, dijelili, može da bude zadovoljan. Ostali smo parlamentarna stranka i imamo Klub poslanika, na kraju krajeva, politika nije trka na sto metara, to je maraton. DNS će iz svega ovoga izaći jači, svjestan grešaka i mogu da najavim unutrašnju reorganizaciju stranke sljedeće godine.
Mnogi kažu da je DNS vašim dolaskom na mjesto predsjednika odmakao od nekih izvornih uvjerenja?
Svaki čovjek ima neke svoje ideje. Meni je bitna podrška koju imamo od naših članova. Moj lični rezultat je znatno bolji nego rezultati stranke, to jasno pokazuje da DNS ovaj put ima i miris i ukus, ima svoj stav. DNS sam preuzeo u turbolentno vrijeme, u vrijeme razdora, odlaska kadrova, nastanka novih stranaka. Ja sam zadovoljan. DNS je opstao.
Imali ste zanimljivu predizbornu kampanju. Nije ostao neprimjećen video o Velikom medvjedu, gdje su mnogi shvatili da aludirate na Milorada Dodika u tom video snimku. Da li je Milorad Dodik „veliki medvjed“ iz spota koji treba da ode sa vlasti ili neko čijem ćete se sazviježu pridružiti?
Gospodina Dodika nikad nisam gledao kao medvjeda. Uvijek smo imali kulturan dijalog, znali smo se i našaliti. Aludirati na bilo koju političku ličnost da je medvjed zaista nije ispravno. Mi smo htjeli da zaintrigiramo javnost, da privučemo pažnju, meni je drago što je taj spot izazvao pažnju javnosti. Mogu da potvrdim da nisam mislio ni na jednog političara, pa ni na gospodina Dodika. U mojim nastupima sam se trudio da ne vrijeđam nikoga i inače u životu se trudim da sve ljude poštujem i da ih ne nazivam pogrdnim imenima. Na kraju krajeva, to nije moja politika, nego ovih rijaliti političara.
Dakle, nećete da mi kažete da li ćete biti nova zvijezdica u Dodikovom sazviježđu?
(smijeh), ovo shvatam kao šalu.
Najveća trka za predsjednika RS se vodila između Jelene Trivić i Milorada Dodika. Politički gledano, kako ih ocjenjujete?
Jelena Trivić se na početku solidno držala. Kako je kampanja odmicala ona je počela da gubi na intenzitetu, mogu slobodno da kažem da je počela da gubi i dio ugleda, da bi izbornu noć završila tako što je proglasila pobjedu, bez relevantnih dokaza, podataka. Kod mene je tada definitivno izgubila sliku ozbiljnog kandidata za predsjednika RS. Po meni je to izazivanje sukoba u srpskom narodu.
Gospodin Dodik se tokom cijelih izbora ponašao veoma džentlmenski. Nisam imao priliku da vidim da je bilo koga vrijeđao. Prijatno sam iznenađen i drago mi je što smo uspjeli da vratimo tu neku kulturu dijaloga i očekujem od opozicije da se vratimo dijalogu, kulturi ponašanja, poštovanju institucija. Brzo će proći četiri godine, svi ćemo imati priliku da se kandidujemo za neke pozicije, a smatram da je u ovom trenutku Republika Srpska ta koja je najbitnija i prioritet svih prioriteta.
Politika
“FINANSIJSKA MISTERIJA”: Vlada RS već dala milione Serdarovu, ali ne zna koliko još traži

Iako je iz budžeta Republike Srpske za otkup kompanije “Comsar Energy Republika Srpska” već dato 58,67 miliona KM, još se, bar zvanično, ne zna koliko novca će Srpska ukupno morati da isplati ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu da bi od njega preuzela pomenutu kompaniju.
Podsjetimo, krajem marta ove godine, Vlada Republike Srpske je na posebnoj sjednici prihvatila da se iz budžeta Republike uplati “Comsaru” 58 miliona maraka, a tada je rečeno da se radi o prvoj tranši otkupa, te da će Preduzeće za gasne projekte GAS-RES, kome su ranije dali ovlaštenje da pregovara sa Serdarovom, posao završiti do kraja.
Međutim, ni tada, ni danas, od predstavnika Vlade Srpske niti od pregovarača, nismo dobili potvrdu koliko novca uopšte traži kiparski “Comsar”, inače vlasnik srpskog “Comsara”.
Cifra koja već mjesecima kruži kao ona koju je zacrtao Serdarov je 150 miliona evra, odnosno nešto manje od 300 miliona KM, a to bi, pretpostavlja se, trebalo da bude dovoljno da se ne ide u arbitražu i da GAS-RES u svoje ruke preuzme koncesiju za izgradnju termoelektrane Ugljevik 3 i koncesiju za eksploataciju uglja sa ležišta Ugljevik – Istok 2.
Ovo su, radi podsjećanja, projekti koje je Serdarov dobio prije skoro 15 godina, ali koje nije ispunio. To mu nisu zamjerili u Vladi RS, jer sporne koncesione ugovore nisu raskinuli.
I ne samo to, “Comsar Energy” je u više navrata čak dobijao i produženje trajanja koncesija za ove poslove, a dobili su dozvolu i da ugalj ne moraju isključivo koristiti za proizvodnju električne energije, već da ga mogu i izvoziti.
Situacija u ovom trenutku tapka u mjestu, jer ako je vjerovati tvrdnjama predstavnika GAS-RES-a, ni oni ne znaju koliko novca traži Serdarov.
“Zaista ne znam”, kaže za “Nezavisne novine” Nikica Vranješ, v.d. direktora GAS-RES-a.
Na pitanje da li je iznos oko 300 miliona KM, on odgovara:
“Sve su to neke paušalne informacije. Ja nemam tu informaciju koliko je neko nešto tražio.”
Ništa nismo dobili ni od Siniše Majstorovića, izvršnog direktora “Comsar Energy Republike Srpske”. Za “Nezavisne” je kratko poručio da ne može da komentariše.
Pitanja smo poslali i na adresu Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske, ali do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo dobili odgovor.
Ali, ćutanje sa svih strana i držanje priče da se ne zna koliko novca mora da se isplati “Comsar Energy Limited Groupu” za dvije koncesije, otvara pitanje zašto je onda već isplaćeno skoro 60 miliona maraka u prvoj tranši. A sama činjenica da je navedeno kako se radi o prvoj tranši, nedvosmisleno znači da je Serdarov tražio mnogo više.
Ipak, Nikica Vranješ iz GAS-RES-a ponavlja da je neozbiljno izlaziti sa procjenama.
“U toku je procedura izbora najboljeg ponuđača koji će raditi sve analize i studije procjene za finalnu cijenu. Te analize će pokazati koliko to vrijedi. To će raditi konsultantska kuća koja ima licencu i koja radi po međunarodnim metodologijama i faktorima i zaista je paušalno i neozbiljno davati procjene. U ovom trenutku se ne zna ništa”, naveo je Vranješ.
O svemu nije želio da govori ni Diko Cvijetinović, v.d. direktora RiTE Ugljevik.
“Mi smo u kapitalnom remontu. Imamo određenih informacija o toj temi, ali to je posao koji vode Vlada RS i GAS-RES i oni su adresa”, rekao je Cvijetinović za “Nezavisne”.
Nakon što bude završen kapitalni remont, a to je početkom juna, za RiTE će biti od velikog značaja da li će imati mogućnost da sa radnim mašinama uđu u ležište uglja Ugljevik – Istok 2, a koje je trenutno u rukama “Comsara”. Ukoliko tako ne bude, rad jednog od najvećih proizvođača električne energije u Srpskoj biće krajnje neizvjestan.
Odlično upućeni u ovaj slučaj tvrde da je propusta bilo sa svih strane.
“Nama su izvori potvrdili da je ‘Comsar’ zaista tražio 300 miliona KM za otkup koncesije, ali i da se na to nije pristalo bez analize i revizije. U taj izvor nemamo nikakve sumnje da je pouzdan”, kaže Andrijana Pisarević, novinarka portala “Capital”.
Odluka Vlade RS da isplati “Comsaru” 58 miliona KM rezultat je, kaže, nesposobnosti.
“Nesposobni da planiraju ili loši rukovodioci, dopustili su da elektrana ostane bez uglja, a onda upali u koncesiono polje i krenuli da kopaju ugalj samo da bi održali proizvodnju. Ovo je navodno primarni razlog zbog čega su morali da odriješe kesu građana i dobro plate dio i to na neviđeno”, navodi Pisarevićeva.
“Nezavisne” su više puta pisale da se “Comsar” posljednjim aneksima ugovora koje je potpisao sa Vladom RS zaštitio od mogućnosti da Srpska jednostrano raskine ugovor ukoliko on ne ispunjava svoje obaveze, te da bi eventualno pokretanje arbitražnog spora Republiku Srpsku koštalo i milijardu maraka. Ipak, pojedini smatraju da su se ugovori i te kako mogli raskinuti, pogotovo ako jedna ili nijedna od strana ne izvrši svoje obaveze.
Pitanja o tome još u februaru smo poslali i Pravobranilaštvu RS, ali odgovore nismo dobili.
“Vlada RS je mnogo puta davala pogodnosti i produžavala rokove izgradnje ‘Comsaru’, a sada im pogoduje otkupljujući od njih ono što je u osnovi već naše. Niko tu nije ispravan, ni Vlada, ni investitor, a ceh plaćaju građani”, ističe Pisarevićeva.
Kompletan slučaj, po mišljenju mnogih, ima dodatnu težinu zbog činjenice da je u priču u određenom svojstvu upleten i Duško Perović, šef Predstavništva Republike Srpske u Rusiji.
Naime, Perović je bio zastupnik u preduzeću “Comsar Energy Republika Srpska”, a sada je u Nadzornom odboru GAS-RES-a.
Politika
LITVANIJA POKRENULA PROCEDURU SANKCIJA ZA DODIKA! Na spisku su i Višković i Stevandić

Svega dan nakon što je Poljska otvorila proceduru sankcija za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za isti potez se odlučila i Litvanija.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.
Osim predsjednika Republike Srpske, na listi sankcija Litvanije našli su se i premijer Republike Srpske Radovan Višković i predsjednik Narodne Skupštine RS Nenad Stevandić.
Sankcije koje je pokrenula Litvanija, kako prenosi “Avaz”, znače zabranu ulaska u zemlju do 18. aprila 2030. godine, a očekuje sa da će značiti i zabranu korištenja vazdušnog prostora.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.
Proceduru uvođenja iste vrste sankcija juče je prema Dodiku pokrenula i Poljska.
Ambasada Republike Poljske u Sarajevu potvrdila je danas da je, po nalogu ministra spoljnih poslova Radoslava Sikorskog, pokrenuta procedura zabrane ulaska i boravka (uključujući tranzit) na teritoriju Republike Poljske za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
“Odluka ministra Sikorskog donesena je zbog ozbiljnog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine od strane Milorada Dodika, koja je priznata kao subjekt međunarodnog prava”, naveli su iz Ambasade.
Politika
PDP UPOZORAVA “Digitalni nadzor po kineskom modelu, ruskoj praksi i izraelskoj obuci – SRPSKA IDE PUTEM REPRESIJE I CENZURE”

Politički savjet Partije demokratskog progresa (PDP) izrazio je duboku zabrinutost zbog načina na koji se sprovodi projekat digitalnog nadzora u Republici Srpskoj, ocijenivši da je riječ o opasnom potezu bez presedana koji uključuje kineski softver, rusku praksu i izraelsku obuku, a odvija se u potpunoj netransparentnosti.
Prema navodima iz istraživačkog teksta portala Kapital, Vlada Republike Srpske je bez javnog tendera i bez ikakvog uključivanja stručne zajednice sklopila ugovor vrijedan 57 miliona KM sa kineskom firmom “ELINC”, koja je povezana sa vojno-industrijskim sektorom Narodne Republike Kine i nalazi se na američkoj „crnoj listi“.
– Ovim potezom Republika Srpska se svjesno dovodi u delikatan međunarodni i geopolitički kontekst. Takvo djelovanje ne samo da je zabrinjavajuće, nego je i opasno po građane i po budućnost Srpske – upozorila je Adriana Basara, član Političkog savjeta GrO PDP i potpredsjednik Gradskog odbora PDP Banjaluka.
Basara ističe da se sve sprovodi bez pravnog okvira i zakonskih garancija za zaštitu ljudskih prava i sloboda.
– PDP smatra da je potpuno nedopustivo da se sistem digitalnog nadzora uvodi bez zakona, bez ikakve kontrole, i da se ovakvi projekti sakrivaju od očiju javnosti. Posebno zabrinjava najava “nulte tolerancije” na “loše vijesti” u medijima, što otvoreno ukazuje na pokušaj uvođenja cenzure i političkog disciplinovanja medijskog prostora – poručuje Basara.
Ona dodaje da se borba protiv sajber kriminala i zaštita djece ne smiju koristiti kao izgovor za represiju prema građanima, novinarima i političkim neistomišljenicima.
– Ovo je jasna prijetnja osnovnim demokratskim principima i slobodi govora. PDP će uložiti sve napore da se ova opasna praksa zaustavi i da se zaštite prava svih građana – zaključila je Basara.
PDP poziva institucije, građane i međunarodne partnere da ne ignorišu ovu ozbiljnu situaciju koja može imati dugoročne posljedice po slobodu i sigurnost svih u Republici Srpskoj.
-
Politika3 dana ago
ĐAJIĆ “NEUMORNO RADIM ZA GRAĐANE”! Da… dijeli jaja, pije rakiju i ne zna gdje je 45 MILIONA KM! (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK ISTIČE “Presuda Suda BiH treba da bude poništena”
-
Politika2 dana ago
CRNADAK “Nećemo biti glineni golubovi za linč na koji poziva režim”
-
Politika3 dana ago
ACO STANIŠIĆ (SNSD) POSLANIK I DIRETOR, odnedavno je navodno, i vlasnik 8 malih solarnih elektrana u Nevesinju i 6 fotonaponskih elektrana u Sokocu
-
Politika3 dana ago
VUKOVIĆ “Vidljiv Dodikov POLITIČKI NERVNI SLOM”
-
Svijet3 dana ago
Zelenski poslao poruku Putinu “SPREMAN SAM”
-
Politika2 dana ago
HELEZ SE PRAVDA “Obmanuli su i mene da će biti u redu i da će to zabraniti”
-
Politika2 dana ago
Carić upozorava: IMOVINA I ŽIVOTI LJUDI I DALJE UGROŽENI, načelnik bez odgovora o sanaciji obale Une