Connect with us

Društvo

NETAČAN BROJ UBIJENIH NA TABLI U KAZANIMA: Ćosić ukazao na pokušaje Bošnjaka da minimizuju ubistva Srba

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je da Bošnjaci na sve načine pokušavaju da minimizuju ulogu pripadnika svog naroda koji su ubijali Srbe i upozorio da se sistemski plan da se Srbi sklone iz Sarajeva danas sprovodi istom metodologijom, ali samo na perfidniji način.
Ćosić je, povodom 29 godina od monstruoznih zločina na Kazanima, rekao da je ova godišnjica samo primjer jednog od mnogih mjesta na kojima su sarajevski Srbi ubijani, i to na najgnusniji način.
On je ukazao da lokacija na kojoj su stradali sarajevski Srbi govori o tome da oni nisu ubijani samo u Sarajevu, koje je bilo pod kontrolom takozvane Armije BiH, nego i na padinskim dijelovima grada.
Broj od nekih dvadesetak Srba, koliko kažu da je ubijeno na Kazanima, istakao je Ćosić, samo je kap u moru stvarnog broja Srba koji su pobijeni u ovom gradu.

– Zvanični podaci kažu da je stradalo od 3.500 do 4.000 sarajevskih Srba kao civila. Vjerovatno se nikada neće utvrditi tačan broj, jer su sistematski ubijane cijele porodice. Na ozbiljan, planski način se vodilo računa da se svi tragovi zločina zametnu. Činjenica da je vrlo mali broj odgovarao za taj zločin govori u prilog tome – istakao je Ćosić.

On je podsjetio da su Kazani postali evidentni samo zbog toga što su na tom mjestu ubijali pripadnici Cacine Devete motorizovani brigade koji su ušli u sukob sa tadašnjim vlašću u Sarajevu, te da nije bilo tog sukoba ni to mjesto nikad ne bi bilo otkriveno kao mjesto gnusnih zločina.

– Ono što danas vlast u Sarajevu radi je sramotno i tužno, da nas ponižavaju na takav način, da imamo sraman tekst na toj tabli, da imamo netačan broj ubijenih. Željeli su samo da se predstave kao neko ko je spreman da osudi zločine sopstvenog naroda – ocijenio je gradonačelnik Istočnog Sarajeva.

Ćosić kaže da treba osuditi sve one koji su počinili neki zločin, bez obzira o kome je riječ.

– Mi, kao narod, treba tako da gledamo, bez obzira što Bošnjaci pokušavaju da minimizuju ulogu pripadnika svog naroda koji su ubijali Srbe – poručio je Ćosić.

On je naglasio da je danas sreća što postoji Republika Srpska, kao i grad Istočno Sarajevo, jer su to istinski institucionalni mehanizmi zaštite srpskog naroda.

– Dok god Srbi imaju zaštitu kroz svoju državu, opštine i grad do tada će funkcionisati, a nikada nećemo dozvoliti da one koji žive sa nama, a u manjini su na takav način progonimo ili, ne daj Bože, ubijamo kao što je tadašnje Sarajevo radilo – rekao je Ćosić.

Bošnjački političari Sarajeva gotovo tri decenije skrivaju tačan broj ubijenih Srba iz ovog grada, koji su odvedeni iz svojih domova u ratnim godinama i ubijeni na Trebeviću na lokalitetu Kazani, pa bačeni u neku od jama.

Na Kazanima, na području Starog Grada u Sarajevu, prošle godine otkriveno je spomen-obilježje posvećeno ubijenim sarajevskim Srbima tokom 1992. i 1993. godine.

Predstavnici iz Republike Srpske ocijenili su tada da je spomen-obilježja Kazani sa predloženim tekstom i brojem žrtava sramotan i nedostajan, te da se, iz poštovanja prema žrtvama, moralo bar navesti ko ih ubijao tokom 1992. i 1993. godine.

Iz nepristupačne jame na padinama Trebevića ekshumirani su posmrtni ostaci 29 lica, uglavnom srpskih civila, a postoje sumnje da ih je više ubijeno i bačeno u nju jer su ubijeni civili bacani u jame, posipani krečom i postoji nekoliko slojeva koji nikada nisu iskopani.

Za zločine počinjene na toj lokaciji osuđeno je 14 pripadnika takozvane Armije BiH na kazne zatvora od deset mjeseci do šest godina.

(Srna)

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano, očekuju se 32 stepena

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i toplo vrijeme, uz prolaznu dnevnu oblačnost sa temperaturom do 32 stepena Celzijusova.

Minimalna temperatura vazduha biće od 11 do 19, u višim predjelima od sedam stepeni, a maksimalna dnevna od 28 do 32 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernog i sjeveroistočnog smijera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

NAJDRAŽI GOSTI REPUBLIKE SRPSKE! Sutra doček za 46 učenika sa Kosova i Metohije

U Kozarsku Dubicu sutra će doputovati 46 učenika sa Kosova i Metohije u okviru projekta “Spojimo djecu Kosova i Metohije i Republike Srpske”.

Djeca sa Kosova i Metohije prvi put u okviru ovog projekta dolaze u Kozarsku Dubicu, a na dočeku će im dobrodošlicu poželjeti opštinski zvaničnici, zajedno sa domaćinima – učenicima osnovnih škola i njihovim roditeljima.

“Opština će, kao učesnik projekta, obezbijediti sve uslove da se djeca sa Kosova i Metohije tokom boravka osjećaju dobrodošlo i prijatno, te su im pripremljeni brojni sadržaji kako bi se upoznali sa ljepotama i istorijom Kozarske Dubice i potkozarskog kraja”, rekla je šef kabineta načelnika opštine Irena Knežević.
Ona je najavila da će za 300 učenika sa Kosova i Metohije u ponedjeljak, 16. juna, biti održan istorijski čas u Spomen-području Donja Gradina, a zatim će za njih narednih dana biti organizovan prijem kod načelnika Kozarske Dubice Igora Savkovića, te u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske.

Savković je rekao ranije da će Opštinska uprava snositi troškove putovanja djece sa Kosmeta do Kozarske Dubice i nazad, te zahvalio porodicama koje će biti domaćini djeci i parohu dubičkom koji će obezbijediti smještaj za prosvjetne radnike i vozače u pratnji mališana sa Kosmeta.

U okviru projekta Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji “Spojimo djecu Kosova i Metohije i Republike Srpske” od 14. do 22. juna u 19 gradova i opština Republike Srpske boraviće oko 700 osnovaca i prosvjetnih radnika iz šezdesetak osnovnih škola sa Kosova i Metohije.

Nastavi čitati

Društvo

OD DANAS POČINJE PRIMJENA ZAKONA U FBiH: Zbog pušenja u zatvorenim prostorima velike kazne

Od danas, petka 13. juna, Zakon o ograničenoj upotrebi duvanskih proizvoda u zatvorenim prostorima Federacije BiH, počinje se primjenjivati u punom kapacitetu.

Izricanje novčanih kazni postaje realnost, a ono što je donedavno bila tema polemike, sada postaje praksa.

U pitanju je jedna od najznačajnijih regulativa u FBiH u oblasti javnog zdravlja u posljednjoj deceniji, kojom se jasno zabranjuje konzumacija duvanskih proizvoda u svim zatvorenim javnim prostorima – od restorana i kafića, preko radnih mjesta, do vozila javnog prijevoza.

Iako je zakon formalno stupio na snagu krajem 2024. godine, upravo 13. jun označava kraj prelaznog perioda, kada počinje i konkretna primjena kroz inspekcijske nadzore i novčane sankcije.

Ipak, važno je napomenuti da ova zabrana ne obuhvata sve nikotinske proizvode. Fokus je isključivo na tradicionalnim cigaretama koje proizvode dim kroz proces sagorijevanja. Bezdimne alternative, poput uređaja koje funkcionišu na principu zagrijavanja duvana nisu predmet zabrane, jer se zakonski tretiraju drugačije.

Promjena navika: Inspiracija iz Švedske

Uređaji koji zagrijavaju, a ne sagorijevaju duvan, postaju sve češći izbor punoljetnih korisnika koji traže alternativne načine konzumacije nikotina. Ove promjene u ponašanju korisnika već su prepoznate u brojnim evropskim zemljama koje razvijaju pristupe usmjerene na smanjenje posljedica povezanih s tradicionalnim pušenjem.

Posebno se ističe Švedska, koja je postala prva zemlja u Evropi s vrlo niskom stopom pušača, ostvarivši status tzv. “Smoke Free” društva čak 16 godina prije cilja postavljenog na nivou Evropske unije. Umjesto fokusiranja na potpuno ukidanje nikotina, njihov pristup usmjeren je na promjenu načina konzumacije i edukaciju korisnika. Iako Bosna i Hercegovina regulatorno još uvijek kaska za praksama razvijenijih zemalja, novi zakon otvara prostor za širu diskusiju, edukaciju i praćenje efekata različitih pristupa konzumaciji nikotina – kako na individualnom, tako i na društvenom nivou.

Reakcije tržišta: Ugostitelji prvi osjete promjenu

Kao i u svakom sektoru koji se oslanja na svakodnevnu praksu i direktan kontakt s korisnicima, upravo ugostiteljska industrija među prvima je osjetila promjene u regulativi. Novi zakon nazahtjevniji je tehnički – u dijelu koji se odnosi na omogućavanje posebnih prostorija za pušenje.

Ipak, pojedini su to prepoznali i okrenuli u svoju korist. Objekti koji su se opredijelili za “nepušačku” politiku, ali dozvoljavaju bezdimne uređaje, ne suočavaju se s istim izazovima kada je riječ o ventilaciji, čišćenju prostora i neugodnim mirisima – aspektima koji direktno utiču na zadovoljstvo gostiju i osoblja.

Informisanost i dosljedna primjena – dva ključna izazova

Jedan od najvećih izazova koji su došli sa zakonom jeste nedovoljna informisanost – kako samih korisnika, tako i inspekcijskih tijela.

Na samom početku primjene Pravilnika, brojni korisnici nisu bili sigurni u razliku između klasičnih cigareta i uređaja koji zagrijavaju duhan. Isto je važilo i za mnoge vlasnike objekata, pa tako i organe koji trebaju provoditi pravila u praksi. Ta zona nejasnoća, mogla je biti rezultat i nepravilnih inspekcijskih postupaka.

Tarik Sadović, sommelier i ambassador italijanskih vina za BiH, koji je kroz angažmane na raznim manifestacijama iz prve ruke upoznat s izazovima i realnostima ugostiteljstva, smatra da je bilo dovoljno vremena da ugostiteljski objekti počnu primjenjivati Pravilnik.

– Smatram da su svi imali dovoljno vremena da se prilagode nastupajućem zakonu i ovim putem želim pohvaliti sve objekte koji su potpuno zabranili konzumiranje cigareta. Mislim da je BiH među zadnjim zemljama Evrope koja je uvela Pravilnik. Recimo, u Italiji su prve zabrane pušenja počele 1975. godine – u javnom prijevozu, institucijama i drugim prostorima. Godine 2005. proširili su je na sve zatvorene javne površine. Ovo govorim iz razloga što je Italija broj 1 u ugostiteljstvu u svijetu. Imaju najbolja vina, hranu i ako su se oni uspjeli izboriti sa zabranama – možemo i mi. Svi želimo evropske standarde i svi ih poštujemo kada smo u drugoj državi. Došlo je vrijeme da pokažemo malo ljubavi i patriotizma i prema našem gradu, državi i zakonima – kazao je Sadović, piše Klix.

Navodi i da će nova pravila sigurno pozitivno uticati i u segmentu prezentacije kulinarskog doživljaja.

– Osnova kod uparivanja hrane i vina je da u prostoru ne bude dozvoljeno konzumiranje cigareta. Prilikom prezentacije, trebaju se osjetiti samo okusi i mirisi prekrasnih nota vina i hrane i jedino tako oni mogu doći do izražaja. Stoga, naša publika je već navikla da na ovakvim događajima nema konzumiranja cigareta – zaključuje Sadović.

Manje dima, manje izloženosti – oni koji se ne pridržavaju mogu dobiti kaznu i do 15.000 KM
Kada je riječ o kaznama, za one koji se ne budu pridržavali Pravilnika, one iznose:od 3.000 KM do 15.000 KM, za pravna lica od 1.000 KM do 3.000 KM, za odgovorno lice u pravnom licu ,od 1.000 KM do 1.500 KM za fizičko lice – poslodavca

U slučaju nepridržavanja, sabiraju se kazne za pravno lice, odgovornu osobu i vlasnika ili korisnika prostora.

Ukoliko se u objektu dopušta pušenje na mjestima gdje je to zakonom zabranjeno, ako nedostaje adekvatno označavanje prostora ili ako se ne postupi prema osobama koje krše zabranu – svi odgovorni mogu biti sankcionisan.

Ono što ovaj zakon čini specifičnim u regionalnom kontekstu jeste njegova usmjerenost na efekat, a to je smanjenje izloženosti duvanskom dimu u zatvorenim prostorima, a ne potpuna zabrana svih oblika konzumacije nikotina.

To je posebno važno u kontekstu tržišta poput BiH, gdje pušenje i dalje ima visoku stopu prisutnosti u odrasloj populaciji. Prema posljednjim procjenama, više od 1,3 miliona građana BiH su pušači.

Sam pristup omogućava ugostiteljima i punoljetnim korisnicima da se prilagode bez radikalnih odricanja. S druge strane, otvara se prostor za inovacije, više slobode i promjene u navikama, za koje se ispostavilo da su u drugim zemljama pokazale pozitivne rezultate.

Uz odgovorno ponašanje odraslih korisnika i dosljednu primjenu u praksi, ova regulativa može postati važan korak ka zdravijem i savremenijem društvenom prostoru.

Nastavi čitati

Aktuelno