Connect with us

Svijet

NEVINA PROVELA 43 GODINE U ZATVORU: Pravi ubica bio policajac, vezana i drogirana priznala zločin

Žena koja je iza rešetaka provela posljednje 43 godine, mora da bude puštena na slobodu u roku od 30 dana osim ako tužioci ne odluče da joj ponovo sude, rekao je sudija.

Žena iz Misurija koja je bila u zatvoru više od 40 godina zbog navodnog ubistva puštena je nakon što je sudija pronašao “jasan i ubjedljiv” dokaz da je ona nevina za ubistvo o kome je riječ. Sandra „Sandi“ Hem (63) je bila osuđena na doživotni zatvor za – ubistvo Patricie Jesče, bibliotekarke u Sent Džozefu, u Misuriju, 1980. godine, nakon što je Hem dala izjave policiji u kojoj je sama sebe inkriminisala dok je bila psihijatrijski pacijent. .

U petak, okružni sudija Livingstona Rajan Horsman presudio je da „dokazi direktno“ povezuju ubistvo Jesče sa lokalnim policajcem, koji je kasnije otišao u zatvor zbog drugog zločina i umro.

Hem, koja je iza rešetaka provela posljednje 43 godine, mora da bude puštena na slobodu u roku od 30 dana osim ako tužioci ne odluče da joj ponovo sude, rekao je sudija. Presuda je donijeta nakon saslušanja u vezi sa dokazima u januaru gdje je Hemin pravni tim iznio argumente koji podržavaju njen iskaz. Njena zatvorska kazna označava najdužu poznatu pogrešnu osudu jedne žene u istoriji SAD, rekli su njeni advokati iz Projekta nevinosti – neprofitne organizacije za krivično pravo.

“Zahvalni smo Sudu što je priznao tešku nepravdu koju je gospođa Hem trpila više od četiri decenije“, naveli su njeni advokati u saopštenju. Hem se u početku izjasnila krivom za ubistvo u zamjenu za izbjegavanje smrtne kazne. Ali njena osuda je odbačena u žalbenom postupku, navodi Asošijeted pres. Ponovo je osuđena 1985. godine nakon jednodnevnog suđenja u kojem je jedini dokaz protiv nje bilo njeno „priznanje“.

U peticiji od 147 stranica u kojoj se traži njeno oslobađanje od odgovornosti, advokati su tvrdili da su vlasti ignorisale njene „divlje kontradiktorne“ i „činjenično nemoguće“ izjave dok je bila pacijent u psihijatrijskoj bolnici. Hem, tada 20-godišnja, bila je na liječenju od slušnih halucinacija, derealizacije i upotrebe droga kada je bila meta policije, rekli su njeni advokati. Veći deo svog života, počevši od 12. godine, provela je na bolničkom psihijatrijskom lečenju.

Tokom niza višesatnih intervjua, Hemme je dala oprečne izjave o ubistvu dok je bila liječena antipsihoticima, rekli su njeni advokati. “U nekim trenucima, bila je jako pod uticajem lijekovima da nije mogla čak ni da drži glavu i bila je vezana za stolicu“, napisali su.

Detektivi su primetili da je Hem djelovala „mentalno zbunjeno“ i da nije u stanju da u potpunosti razumije njihova pitanja. Stiven Fjuston, penzionisani detektiv policije u Sent Džozefu, svedočio je da je prekinuo jedan od intervjua jer „nije delovala potpuno koherentno“. Policija je „iskoristila njenu mentalnu bolest i primorala je da daje lažne izjave dok je “bila pod sedativima i liječena antipsihoticima“, rekli su Hemeovi advokati.

Oni su tvrdili da su vlasti u to vrijeme potisnule dokaze koji su uključivali Majkla Holmana, tada 22-godišnjeg policajca koji je pokušao da iskoristi kreditnu karticu žrtve. Holmanov kamion je primijećen u blizini mesta zločina, a par minđuša koje je identifikovao otac ubijene bibliotekarke pronađen je kod Holmana.

Holman je u to vrijeme bio osumnjičen i ispitan je. Mnogi detalji otkriveni tokom istrage o Holmanu nikada nisu dati advokatima osuđene žene. Holman je bio pod istragom zbog prevare u osiguranju i provala i proveo je vrijeme u zatvoru. Umro je 2015. godine. U svojoj presudi u petak, Horsman je napisao da “nikakvi dokazi osim nepouzdanih izjava gospođe Hem ne povezuju je sa zločinom”, dodajući da su te izjave “uzete dok je bila u psihijatrijskoj krizi i fizičkim bolovima”.

Nasuprot tome, „ovaj sud smatra da dokazi direktno povezuju Holmana sa ovimzločinom“, napisao je Horsman. On je rekao da tužioci nisu uspjeli da objelodane dokaze koji bi pomogli odbrani Hem i da je njen branilac na suđenju pao “ispod profesionalnih standarda”.

Kancelarija državnog tužioca Misurija, koja se borila da potvrdi njenu osudu, nije odmah prokomentarisala odluku sudije, prenio je Kanzas Siti Star.

Svijet

SKANDAL U UKRAJINI: Više od 16 miliona evra namijenjenih za vojsku potrošili na KUPOVINU HOTELA u Hrvatskoj

Ukrajinski Nacionalni biro za borbu protiv korupcije (NABU) i Specijalizovano tužilaštvo za borbu protiv korupcije (SAPO) razotkrili su pronevjeru čak 733 miliona ukrajinskih hrivnji (oko 16,5 miliona evra) tokom procesa nabavke hrane za ukrajinsku vojsku.

U aferi su osumnjičeni bivši visoki zvaničnik Ministarstva odbrane, vlasnik nekoliko firmi za snabdijevanje, dvojica direktora preduzeća, kao i još jedna osoba. Terete se za nezakonito prisvajanje državnog novca, i to u jeku sveobuhvatne ruske invazije, prenosi „Ukrajinska pravda“.

Prema rezultatima istrage, tokom 2022. i 2023. godine hrana za vojsku nabavljana je kroz unapred sastavljene „pakete hrane“, sačinjene od kataloga koji je obuhvatao čak 409 artikala. Ipak, samo 10 odsto proizvoda – poput povrća, žitarica, mesa i vode – bilo je redovno naručivano. Ostatak artikala, među kojima su začini, želatin ili bobičasto voće, rijetko ili nikada nisu bili na spisku zbog sezonskog karaktera.

„Ovakav sistem omogućio je dobavljačima da manipulišu cenama – veštački su povećavali troškove najtraženijih proizvoda, dok su snižavali cijene sezonskih ili manje popularnih artikala poput trešanja i kajsija. Na prvi pogled djelovalo je da je sve u skladu sa pravilima, jer je ukupna cijena paketa ostajala nepromijenjena. Ipak, kilogrami krompira, koji su isporučeni u ogromnim količinama, koštali su pravo bogatstvo, dok su rijetko naručivani proizvodi imali izuzetno niske cijene“, navodi se u saopštenju NABU-a, prenosi Index.

Stručna analiza potvrdila je da su dve firme, koje su u vlasništvu iste osobe, na ovaj način nezakonito zaradile 16,5 miliona evra. Deo tog novca preusmeren je kroz isplatu dividendi i navodnu finansijsku pomoć povezanim firmama. Istražitelji sumnjaju da je tim sredstvima finansirana kupovina hotela u Hrvatskoj i druge imovine, prenosi Nova.rs.

Nakon što su mediji objavili informacije, uključujući i vest o jajima koja su plaćana 17 hrivnji (oko 0,37 evra) po komadu, osumnjičeni su snizili cijene za 11 najtraženijih artikala.

Nastavi čitati

Svijet

EU NAJAVILA KONTRAMJERE: Trampove osnovne carine od 10 odsto jutros STUPILE NA SNAGU

Osnovne carine od 10 odsto za cjelokupni uvoz u Sjedinjene Američke Države stupile su danas na snagu, dok će 9. aprila na snagu stupiti recipročne carine za približno 60 zemalja među kojima je i Srbija.

Osnovna stopa od 10 odsto ne važi za Kanadu i Meksiko, pošto su te dvije zemlje već bile na meti tokom Trampovog predsjedavanja.

Carine na uvoz iz nekoliko desetina zemalja, uključujući 34 odsto poreza na robu iz Kine i 20 odsto poreza na uvoz iz Evropske unije, trebalo bi da stupe na snagu 9. aprila.

Iz Evropske unije je najavljeno da bi zemlje članice tog bloka u srijedu trebalo da glasaju o kontramjerama na američke tarife na čelik i aluminijum.

Kako piše NBC Volstrit je u velikim problemima od trenutka Trampove najave u srijedu.

Јučerašnji dan na Volstritu zabilježen je kao najgori dan za američke akcije od 2020. godine.

Nastavi čitati

Svijet

OGLASIO SE RUBIO! “Grenlanđani ne žele biti dio Danske”

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je danas u Briselu da Danska treba prihvatiti želju Grenlanđana da ne budu dio te zemlje.

– Grenlanđani će donijeti odluku – rekao je Rubio novinarima na konferenciji za medije nakon sastanka s ministrima vanjskih poslova NATO-a. Budući premijer Grenlanda Jens-Frederik Nilsen osporio je Rubiovu tvrdnju u izjavi za dansku TV2.

– Nije u pravu da Grenland sutra želi proglasiti neovisnost. U pravu je da Grenland ne želi biti danski, no Grenland zasigurno ne želi biti ni američki – izjavio je Nilsen.

– Radimo svaki dan da stvorimo temelj kako bismo mogli jednoga dana biti samostalni, no još nismo tamo. To što Rubio kaže ne drži vodu – dodao je.

Nastavi čitati

Aktuelno