Connect with us

Društvo

NIJE NUŽNO NASILNO, ALI OSTAVLJA TARGOVE! Anksioznost često počinje s ova četiri problema iz djetinjstva

Mnoga djeca odrastaju u okruženju koje nije nužno nasilno ili ekstremno, ali ipak ostavlja duboke emocionalne tragove.

Kada dijete ne dobije prostor za izražavanje emocija, kada se osjeća upoređivanim, zanemarenim ili neshvaćenim, razvija obrazac ponašanja koji u odrasloj dobi može prerasti u anksioznost.

Ove obrasce ponašanja, koji često potiču iz disfunkcionalnih porodičnih dinamika, podijelila je psihoterapeutkinja Mayya Ushioko kako bi osvijestila šta sve može uticati na našu psihičku stabilnost danas.

Ovo su obrasci u djetinjstvu koji mogu biti korijen anksioznosti, prema psihoterapeutkinji.

  • Upoređivanje s braćom i sestrama.
  • Tabu teme u porodici (teme o kojima “nije bilo dopušteno” govoriti – poput seksualnosti, problema s zavisnostima ili konflikta između roditelja…).
  • Emocije djeteta nisu bile važne.
  • Etiketiranje djeteta kao “problematičnog” bez dubljeg uvida u razloge iza toga.

“Ovi obrasci ponašanja u disfunkcionalnim porodicama vrlo su česti. Utiču na nas, naše odnose, osjećaj sigurnosti i nivo samopouzdanja. Upravo su ovi obrasci često osnova anksioznosti u odrasloj dobi. Ali, psihoterapija je korak prema kvalitetnijem životu”, zaključila je Ushioko, prenosi Index.

Društvo

DA LI JE ZASLUŽENO? Policajcima sa srednjom školom od aprila plata veća od 2.400 KM, profesorima 1.845 KM!

Od 1. aprila policajci za srednjom stručnom spremom imaće platu veću od 2.400 KM, a sa višom spremom preko 2.700 KM. Jedino sporno u ovoj vijesti jeste činjenica da će policajac sa srednjom stručnom spremom imati značajno veću platu od nastavnika i profesora u osnovnim i srednjim školama koji su završili fakultete.

Naime, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sinoć kasno po hitnom postupku set zakona o povećanju plata radnicima od 10 odsto u javnom sektoru.

Poslanici su usvojili Zakon o platama zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, kojim je predviđeno da platni koeficijenti budu uvećani za 10 odsto za sve zaposlene. Osim toga, predviđeno je da za policijske službenike bude utvrđena i naknada od 30 odsto osnovne plate za težinu, prirodu posla i posebne uslove rada. Dakle, ukupno 40 odsto.

Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, nije želio da komentariše plate policajaca.

Prema njegovim riječima nastavnici u osnovnim školama sa povećanjem plate od 10 odsto imaće platu 1.821 KM, a profesori u srednjim školama 1.854 KM.

Nastavi čitati

Društvo

KAD VLAST ŠTITI KRIMINAL! U “Šumama Srpske” nestaju milioni, a odgovorni još na funkcijama!

Dok se sedmicama vode javne rasprave o epilogu političke i ustavne krize u Republici Srpskoj, odnosno Bosni i Hercegovini, svakodnevni problemi građana ostaju izvan fokusa.

Ruta kretanja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika danima je među najčitanijim vijestima, ali i odnos MUP-a Republike Srpske spram državnim institucijama.

U međuvremenu, ispod radara u domino efektu prolaze bitna pitanja poput ukidanja PDV-a na prvu nekretninu, reformi, korupcije u javnom sektoru, ekološka pitanja. Dug je niz.

Opterećena pitanjima stabilnosti i raspetljavanjem institucionalne krize javnost je zaboravila i na problem kriminala u javnim preduzećima. Jedno takvo preduzeće koje je godinama meta pljačke čije razmjere još ne znamo su i “Šume Srpske.”

Početkom 2025. ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srpske Savo Minić Minić rekao je da u “Šumama Srpske” ima bandita te da o tome treba pitati policiju.

Da u ovom javnom preduzeću djeluje organizovana banda tvrdio je i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Saznanja o kriminalu postoje godinama, ali sudskog epiloga još nema. Šteta je višemilionska, ali odgovorni još nisu procesuirani.

Na kriminal u “Šumama Srpske” godinama je upozoravao i nekadašnji načelnik Sokoca Milovan Bjelica.

On je, kako kaže, podnio i više prijava policiji, ali nije zadovoljan reakcijom.

Iz MUP-a RS za Buku kažu da su postupali po desetinama prijava. Na upit Buke mogu li nam reći ko su banditi u “Šumama Srpske” o kojima je govorio nisu otkrivali imena, ali navode da im je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske dostavilo zapisnike o izvršenim inspekcijskim pregledima.

“Kojima se ukazuje na nezakonitosti u poslovanju šumskih gazdinstava u sastavu Javnog preduzeća „Šume srpske“ a.d. Sokolac”, navodi se u odgovoru MUP-a na upit Buke.

Dodaju da MUP RS uz nadzor nadležnih tužilaštava preduzima mjere i radnje iz svoje nadležnosti. Sve kako bi utvrdili postojanje osnova sumnje da su počinjena krivična djela od strane odgovornih lica.

“U vezi čega će se po okončanju dostaviti odgovarajući izvještaji nadležnim tužilaštvima.”

Za samo godinu dana MUP je posumnjao da je u desetinama slučajeva došlo do počinjenja krivičnog djela u “Šumama Srpske.”

“U periodu od 01.01.2023. godine do 31.12.2024. godine nadležnim tužilaštvima podneseno je 45 izvještaja o počinjenom krivičnom djelu i 63 izvještaja o preduzetim mjerama i radnjama”, rečeno je Buci iz entitetskog MUP-a.

Na čelu “Šuma Srpske” godinama je bio SNSD-ov Strahinja Bašević, koji je iz direktorske sjeo u fotelju načelnika opštine Sokolac.

Pred početak izborne kampanje pred lokalne izbore 2024. je zatražen pritovor, kratko je bio u bjekstvu, a kada se predao istražnim organima pritvor mu je ubrzo ukinut. Na izborima je ubjedljivo pobijedio dotadašnjeg načelnika Sokoca Milovana Bjelicu.

Priča o njegovoj odgovornosti je ubrzo završena. Za novinarku iz Istočnog Sarajeva i urednicu portala Spin info to ništa nije čudno. Istrage o šumskim krađama skoro nikada nemaju epilog u kojem su odgovorni privedeni pred lice pravde.

“Kada je Strahinja Bašević, sadašnji načelnik Opštine Sokolac, neposredno pred izbore uhapšen zbog sumnje na zloupotrebu položaja odnosno malverzacije u ŠG “Romanija” pomislila sam da Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu konačno radi svoj posao s obzirom na katastrofalne rezultate procesuiranje visoke korupcije na području koje pokrivaju. No, Bašević je ubrzo pušten i uredno pobijedio na izborima za načelnika Sokoca, a sva priča o krađi šume o kojoj je čak i predsjednik Dodik pričao i ministar Minić pala je u vodu”, kaže Vasković za Buku.

Pesimistična je da bi sve buduće istrage mogle završiti bez epiloga i da će se istražni organi početi ozbiljno baviti kriminalom u “Šumama Srpske.”

“Vjerujem da će naše tužilaštvo uredno procesuirati sve one koji ukradu par metara drva, ali funkcioneri, posebno vladajuće stranke, u ovom gradu su zaista zaštićeni. Dokaze o krađi šume dokumentovane fotografijama svojevremeno je iznosio u javnost i sada bivši načelnik ove Opštine Milovan Bjelica. Znate šta je najveći apsurd u svemu tome, što su, umjesto poziva na istraživanje eventualnih malverzacija, radnici ŠG “Romanija” u ključnim trenucima branili samog direktora, što je dokaz atmosfere straha koja je stvorena u ovom društvu”, zaključuje Vasković.

Kriminal u “Šumama Srpske” nije tajna i o njemu govore najviši politički zvaničnici. To bi trebalo da bude prvi znak da su se vlasti odlučile za obračun sa kriminalom, ali osim javne galame, nema rezultata na pronalasku odgovornih, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Društvo

I DALJE NAJVEĆI GUBITAŠ! Gdje je završio KREDIT OD 100 MILIONA MARAKA koji je dat Željeznicama Srpske?

Od 2017. godine Željeznice Republike Srpske bile su u procesu restrukturisanja, za šta je Svjetska banka dala 100 miliona maraka kredita.

Rokovi su probijani nekoliko puta, ali taj proces konačno je okončan.

Dugotrajni procesi u više oblasti Željeznicama nisu donijeli ništa u finansijskom smislu, osim novog zaduženja i novog štrajka radnika zbog neisplaćenih plata. Željeznice Srpske okončale su prošlu godinu sa gubitkom od 34,3 miliona maraka čime se akumulirani gubitak preduzeća popeo na nepunih 312 miliona maraka.

Međutim, to ih nije spriječilo da idu u novo zaduženje od 5 miliona KM, a za to će im biti potrebna garancija Vlade Srpske jer banke bez nje nisu zainteresovane za finansiranje gubitaša.

Ekonomista Zoran Pavlović kaže da je kompletan proces restrukturisanja pogrešno urađen što je probleme samo produbilo.

– Ja bi to drugačije uradio. Prije svega profitni centri nisu dobro definisani, remontni centar u Prijedoru mogao se razviti jer su imali ljude za taj posao. Austrijanci su čak htjeli da ulože kupe nove mašine i da se remontuju vagoni i mašinski park iz Austrije, ali to centrala nije dozvolila. Mislim da je to uludo bačenih 100 miliona KM ništa nismo dobili, a novo zaduženje se traži za plate radnika i uposlenog osoblja – kaže Zoran Pavlović, ekonomista.

Iz Sindikata željezničara kažu da je proces restrukturisanja pao u vodu jer Vlada nije ispunila svoj dio zadatka da preuzme obavezu prema infrastrukturi i putničkom prevozu, a grant za Željeznice rebalansom budžeta prošle godine smanjen je sa 20 na 10 miliona maraka. Zbog svega su najavili generalni štrajk 2. aprila gdje će između ostalog tražiti odgovornost uprave i zašto se došlo u ovakvu situaciju.

– Tražimo od Vlade Ministarstva,iako su već upoznati sa situacijom,i da je trebalo i bez našeg zahtjeva, da provode aktivnosti na utvrđivanju odgovornosti prethodne uprave politika je sve, pa i u željeznicama. S obzirom da je Vlada u 2017. radila proces restrukturisanja sve vrijeme smo slušali riječi hvale kako će Željeznice stati na zelenu granu od tog nije bilo ništa taj kredit je potrošen Vlada je to uzela na sebe potrošila i nismo kao radnici osjetili nikakav boljitak u smislu toga – kaže Simo Cvjetković, predsjednik Samostalnog sindikata mašinovođa.

– Nema boljitka za radnike, ali se zato ne štedi kad se nabavljaju nova vozila, kamioni, za rekonstrukciju zgrade u Doboju, ali kad dođe do problema zvanog plata, tu svi isto pričaju, i Vlada i Uprava i Ministarstvo, a to je da nema novca – kažu sindikalci.

– Suvišno je komentarisati o neredovnosti isplate plata, svi živimo od te plate, ljudima stižu obaveze na naplatu, da ne pričam o plati koja je mala i da je 70 posto na najnižoj plati RS što je nedopustivo – ističe Borislav Dejanović, predsednik Samostalnog sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti.

Dok svagdje u svijetu lokomotiva donosi prihod, naša lokomotiva odavno je zahrđala i na izdisaju, a ako ima i minimalno prihoda od lokomotive, otišlo je u druge džepove, a ne tamo gdje treba, radnicima. Očigledno oni koji upravljaju ne znaju šta je plata jer oni od nje ne žive.

Kontaktirana je i uprava preduzeća, ali nisu bili voljni za razgovor. Ostaje da u narednih 10 dana vidimo hoće li bar odgovoriti svojim radnicima na zahtjeve ili će radnici Željeznica ipak ići u štrajk 2 aprila, prenosi BN.

Nastavi čitati

Aktuelno