Connect with us

Banjaluka

NINKOVIĆ optužuje STANIVUKOVIĆA a istovremeno zaboravlja na odluke skupštinske većine

Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka, optužio je gradonačelnika Draška Stanivukovića da stoji iza sloma “Akvane” odnosno da, kako je rekao, na zemljištu na kojem je gradski bazen gradi naselje  “Futur 2”.

– U pitanju je projekat futur 2. Po idejnom rješenju tog projekta trebalo je da se na zemljištu “Akvane” gradi 60.000 kvadratnim metara stambenih objekata, što prostom računicom znači da bi zarada bila milionska – rekao je Ninković i naglasio da je Stanivuković svojim potezima ovo javnogradsko preduzeće doveo u probleme.

Ninković je rekao da ako bi zarada bila barem 500 KM, onda bi to značilo da bi investitori zaradili oko 30 miliona KM na cijelom projektu.

Predsjednik Skupštine grada je rekao da je Stanivuković povlačenjem žalbe grada na rješenje Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS od 20. maja prošle godine kojim se pravo upravljanja i raspolaganja „Akvane“ nad gradskim građevinskim zemljištem u društvenoj svojini pretvara u pravo svojine, učinio da je atraktivno zemljište upisano kao svojina „Akvane“ koja je već godinama finansijski nestabilna.

Ninković je rekao i da je Stanivuković blokirao saglasnost „Akvani“ na kreditno zaduženje od 3,2 miliona maraka kojima su se trebali sanirati dugovi tog preduzeće, a što je bio jedan od posljednjih poteza ranijeg gradonačelnika Igora Radojičića

Na pitanje novinara BLinka da li je onda nakon izbora u oktobru 2020.godine, upravo Skupština grada Banjaluka, gdje neprikosnovenu većinu čini upravo SNSD kojem i Ninković pripada, podržala blokadu kreditnog zaduženja, Ninković je, na sugestiju Saše Čudića, rekao da je to bila odluka gradonačelnika i da mu za to nije bila potrebna skupštinska odluka.

Ipak, portal BLink je u posjedu dokumenta koji pokazuje drugačije.

U pitanju je nastavak 6.sjednice Skupštine grada Banjaluka, održane 26.10.2021.godine, kada je većina u Skupštini izglasala Prijedlog odluke o stavljanju van snage Odluke o davanju saglasnosti za izdavanje garancije Grada Banja Luka za zaduženje privrednog društva „Aquana“ d.o.o. Banjaluka.

Gradonačelnik je tada svoj prijedlog obrazložio tvrdnjom da nijedna banka nije bila spremna „Akvani“ da odobri kredit i da se data saglasnost zbog toga stavlja van snage.

– Prema toj odluci i garanciji koja je ranije data, prethodna uprava „Akvane“ je lani pokušala da obezbijedi kredit, ali nijedna banka nije bila spremna da odobri kredit. Početkom godine je došlo novo rukovodstvo i oni su pokušali obezbijediti kredit, ali nisu uspjeli. Pošto je i taj pokušaj propao mi želimo da stavimo van snage raniju odluku – rekao je tada Stanivuković.

Stanivuković je i na današnjoj sjednici Kolegijuma Skupštine grada Banjaluka rekao da je to urađeno po sili zakona jer je garancija, nakon godinu dana, garancija, po sili zakona, istekla.

– I to je tada prepoznato od većine i usvojeno, ovo što vi danas radite je dezavuisanje javnosti – rekao je Stanivuković.

Stanivuković je ranije rekao da “već šest mjeseci je na stolu rješavanje pitanja preduzeća Akvana”.

– Tu se radi o 5 miliona KM, koje morate da isplatite privatniku, jer je raniji direktor napravio sav taj dug, koji je, ja odgovorno tvrdim, lažan i izmišljen. Tada direktor Akvane, koji je bio iz redova SNSD-a odlazi na sud i prihvata sam, bez advokata, fiktivni dug od 5 miliona KM i taj dug je postao stvaran, a Akvana taj dug garantuje svojim zemljištem i to su stvari koje smo mi zatekli 2020. godine i tada smo počeli grčevito da se borimo za radnike i za ovo preduzeće – rekao je gradonačelnik.

Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka, najavio je za sutra vanrednu sjednicu ovog tijela, na kojoj će odbornici raspravljati o problemima koji muče “Akvanu”.

Banjaluka

BANJALUČKI DAJAK! Tradicija koja ne tone

Ručna izrada čamaca iziskuje mnogo vremena i posla na godišnjem nivou u zavisnosti od potražnje možemo napraviti jedan ili nijedan, ali ljubav prema Vrbasu nas održava da se još time bavimo.

Rekao je ovo za “Glas Srpske” Andrej Zamolo, koji zajedno sa bratom Dariom čuva od zaborava jedan od osnovnih simbola Banjaluke, dajak čamac.

Uz oca su još kao djeca naučili ovaj zanat, a nakon njegove smrti 2006. godine nastavili su time da se bave samostalno te je većina dajak čamaca koji se danas voze Vrbasom djelo braće Zamolo.

Prvo se, kako je pojasnio, izrađuju prednji i zadnji dio čamca, špic i krma, zatim se pristupa sastavljanju, a potom se vrši impregnacija, zaštita, lakiranje i na kraju dobijemo finalni proizvod.

– Trup čamca se pravi od jelove daske koju je lako pronaći na ovim prostorima. Ona nije baš postojana u vodi, ali je lagana, jer kada bi čamac napravili od nekog težeg drveta on bi bio pretežak za vožnju. Međutim, kada se zaštiti i pravilno održava, čamac može trajati i preko 30 godina – naveo je Zamolo.

Prema njegovim riječima, špic se izrađuje od tvrđeg drveta poput hrastovine, jer trpi razne udare i drži konstrukciju dobro sastavljenom.

– Trup čamca se sastoji još od tri takozvana metalna rebra, koja dodatno učvršćuju konstrukciju. Potrebno je oko dvije sedmice laganijeg rada da se sve kompletira – kazao je on i dodao da voli i uživa u tome što radi.

Kako je istakao, čamac je namijenjen prvenstveno za vožnju po Vrbasu, stoga ga najčešće kupuju Banjalučani, ali potražnja nije prevelika.

– Osnovali smo “Dajak klub” 2010. godine i on okuplja sve ljubitelje dajak čamca. Iz godine u godinu sve je više zaljubljenika u ovu našu vještinu i tradiciju, stoga smatram da neće izumrijeti. Ne bi ni trebalo, jer je dajak čamac specifičan i nigdje u svijetu se ne vozi na ovaj način kao u Banjaluci – poručio je Zamolo.

Vozi se, kako je pojasnio, na način da se čamac gura uzvodno “motkom” dužine četiri metra, savladavajući brze struje i brzake kakve Vrbas ima.

– Glavni cilj dajakaša je da savladaju uzvodne brzake, što nigdje nećete vidjeti u svijetu. Nešto slično rade u Kembridžu sa takozvanim “punting boat”, ali kod njih je mirna voda. Međutim, kada je brza voda vrlo je bitna hidrodinamika čamca – rekao je Zamolo.

Kroz godine iskustva, dodaje, zaključio je da je idealna dužina čamca oko sedam i po metara, dubine do 30 cm i širine oko 77 cm, dok njegova težina iznosi otprilike oko 100 kilograma.

– Nadam se da će moj sin, koji ima deset godina, nastaviti sa ovom vještinom. Već se vrti oko mene dok radim i voli to, kao i moja kćerka, jer su se rodili u takvom okruženju. Pojaviće se, vjerujem, i neko izvan porodice ko će se zainteresovati za izradu dajaka – istakao je Zamolo.

Kada je u pitanju početak dajakaške sezone u Banjaluci, Zamolo je rekao da je u zavisnosti od vremenskih uslova to obično sredinom juna, jer da bi se vozio čamac potrebno je da nivo Vrbasa bude u minimumu.

Promocija

Veliki broj građana, ljubitelja Vrbasa i Banjaluke okupio se nedavno na Trgu Krajine gdje su posmatrali izradu tradicionalnog dajak čamca, u organizaciji “Dajak kluba” Banjaluka. Zamolo je istakao da je ovo druga godina zaredom da organizuju ovakav događaj te da su na ovaj način približili sugrađanima našu bogatu kulturnu baštinu.

– Mnogo ljudi je stajalo i posmatralo od početka do kraja sklapanje čamca. Mislim da im je bilo zanimljivo, jer smo praktično ni od čega sastavili trup dajaka za nekoliko sati – rekao je Andrej Zamolo.

Dodao je da su 2018. godine imali priliku da u Italiji na trgu sastave čamac za tri dana i potom ga provozaju u rijeci Adiđe što su građani ove zemlje dočekali sa velikim oduševljenjem.
Glas

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC POZVALA RUKOVODSTVO SKUPŠTINE! “Banjaluka mora dobiti budžet”

-Pozivam skupštinsko rukovodstvo da hitno sazove vanrednu sjednicu i da još ove sedmice raspravljamo o Prijedlogu budžeta i usvojimo ga!

Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac koja je podsjetila i na činjenicu da osam mjeseci nije održana redovna sjednica Skupštine Grada.

-Građani Banje Luke su dovoljno kažnjeni u prošlom sazivu od strane SNSD-a i njihovih koalicionih partnera. Prisjetimo se da 8 mjeseci nije bilo redovne sjednice, a nažalost, slična praksa se nastavlja. Pronalaze sve moguće načine da odugovlače, a Banja Luka je pola godine bez Budžeta. Sve procedure su završene. Oglašavaju se samo u medijima da će da usvajaju budžet, međutim, do 16.00 časova još uvijek nismo dobili poziv ni za sjednicu – kazala je ona.

Pozvala je još jednom skupštinsko rukovodstvo da radi svoj posao.

-Zahtijevamo od SNSD-a i predsjednika Skupštine Grada, kao i skupštinskog rukovodstvo da se uozbilje i da hitno rade ono za šta su plaćeni. Sazovite sjednicu, Banja Luka i njeni građani zaslužuju budžet – poručila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUČKI VODOVOD “U toku rekonstrukcija izvorišta Banjica”

Iz preduzeća „Vodovod“ saopštili su da je u toku rekonstrukcija izvorišta Banjica, što će doprinijeti kvalitetnijem vodosnabdijevanju potrošača sa ovog izvorišta.

-Izvorište Banjica, srce sistema velikog preko 100 kilometara, od izgradnje ne radi dobro jer nije izvedeno po projektu. Sam vodozahvat nije postavljen na pravo mjesto, što je vodozahvatnu cijev često ostavljalo na suvom. Pumpe nisu bile odgovarajuće snage ni kapaciteta, a nikada nije napravljen ni poseban vod za napajanje električnom energijom, zbog čega često sistem ili njegovi dijelovi ostaju bez struje. Svaki zastoj u isporuci vode neminovno dovodi do kvarova na cijevima i ventilima, što produžava period normalizacije vodosnabdijevanja – naveli su iz ovog preduzeća.

Zbog svega toga, kako su istakli – pristupilo se rekonstrukciji izvorišta Banjica.

Nastavi čitati

Aktuelno