Connect with us

Društvo

NIŠTA NIJE KAO PRETHODNIH GODINA! Cijene u Grčkoj divljaju

U nekim poznatim grčkim ljetovalištima, cijene su ove godine iznenadile turiste iz Srbije.

Cijene variraju kao i obično od mjesta do mjesta, što je slučaj i sa hranom, poput recimo popularnog girosa, međutim, jedna žena kaže da je na istom mjestu on prošle godine bio tri evra, dok sada iznosi čak devet čime je frapirana.

“U našem mjestu je običan giros prošle godine bio tri evra, sada je od sedam do devet! Kafa na plaži je sedam evra. Ne, nije porcija, ona je još skuplja, obični giros košta ovoliko! Papreno je, ovolike cijene nismo uopšte očekivali. Porodično svake godine idemo u Grčku i sada smo se neprijatno iznenadili cijenama. Iznajmljivanje ležaljki je od sedam do deset evra, što i nije mnogo kao i u svim ostalim mestima, ali hrana je preskupa. Pa, mi četiri girosa moramo da platimo do 36 evra. U Srbiji za te pare možemo dva puta da jedemo”, rekla je ova Vranjanka za Kurir.

Na nekim plažama set ležaljki košta od 10 do čak 40 evra, što je objavila i Instagram stranica nikana.gr gde pišu da na jednoj plaži na Tasosu iznajmljivanje ležaljki košta do 40 evra.

“Na plaži postoji nekoliko barova u kojima uz konzumaciju možete koristiti ležaljke, a cijene se kreću od 10 do 40 evra po setu”, navodi se u objavi.

Društvo

LJETI POTREBAN DODATNI OPREZ! Koji su simptomi trovanja hlorom?

Trovanje hlorom je ozbiljno stanje koje može da nastane kada dodirnete, progutate ili udišete hlor, supstancu koja se koristi za dezinfekciju bazena i vode za piće, ali i kao baza sredstava za čišćenje.

Vjerovatno ste najviše upoznati sa hlorom koji se koristi u bazenima. Međutim, većina slučajeva trovanja nastaje usljed gutanja sredstava za čišćenje u domaćinstvu, a ne vode iz bazena.

Simptomi trovanja hlorom
Trovanje hlorom može da izazove različite simptome. Respiratorni, recimo, uključuju kašalj, otežano disanje i tečnost u plućima.

Simptomi mogu da uključuju i peckanje u ustima, oticanje grla, bol u grlu, bol u stomaku, povraćanje, krv u stolici, promjene u pH ravnoteži vaše krvi, nizak krvni pritisak, ozbiljne povrede očiju, uključujući zamućen vid, peckanje, iritaciju i u ekstremnim slučajevima gubitak vida, oštećenje kože, koje nastaje usljed povrede tkiva sa opekotinama i iritacijom.

Na bilo koji od ovih simptoma, odmah se javite ljekaru.

Prva pomoć kod trovanja hlorom
Ako hlor dospije na kožu, odmah ga isperite sapunom i vodom. Ukoliko vam uđe u oči, isperite ih tekućom vodom najmanje 15 minuta – prvo uklonite kontaktna sočiva, ako ih nosite. Skinite odjeću koja je bila na dijelovima tijela izloženim hloru.

Ukoliko slučajno progutate hlor, odmah popijte mlijeko ili vodu, osim ako ne povraćate ili ne dobijete konvulzije.

Ako ste udahnuli prevelike količine hlora, što prije potražite svjež vazduh. Penjanje na što višu moguću tačku može da bude korisno jer je hlor teži od vazduha.

Koliko može da bude ozbiljno
Trovanje hlorom može da ima ozbiljne posljedice, a prognoza zavisi od količine hlora koju ste dodirnuli, progutali ili udahnuli i od toga koliko brzo ste dobili odgovarajući tretman. Šanse za potpuni oporavak su veće ako odmah potražite medicinsku pomoć, prenosi “Kurir”.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Prvi dio dana tropske vrućine, a ONDA STIŽU OBLACI

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će u prvom dijelu dana biti pretežno sunčano i veoma toplo, a poslije podne nestabilno.

Prolazne kiše ili pljuska biće u brdsko-planinskim predjelima na istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Blagi pad temperature uz jače naoblačenje u drugom dijelu dana donijeće kišu i lokalne pljuskove sa grmljavinom, pretežno na sjeveru i sjeveroistoku, a ponegdje su moguće lokalne nepogode, uz pojačan vjetar i pojavu grada.

Duvaće slab do umjeren vjetar, južni do jugozapadni, po podne u skretanju na sjeverni.

Jutarnja temperatura vazduha od 16 do 22, u višim predjelima od 13, a dnevna od 30 do 34, u višim predjelima od 25 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

POČINJE PETROVDANSKI POST! Ove godine traje od 1. do 11. jula

Apostolski post ove godine traje od 1. do 11. jula, odnosno do Petrovdana koji svake godine praznujemo 12. jula.

Početak posta, a samim tim i trajanje uvijek zavisi od datuma Vaskrsa, pa najkraće može trajati jednu sedmicu, a najduže 6 sedmica.

Drugi po redu višednevni post posvećen Sv. Apostolima Petru i Pavlu, odnosno, svim Apostolima. U toku ovog posta ponedjeljak, srijeda i petak se poste na vodi; utorak i četvrtak na ulju; a subota i nedjelja na ribi.

Za vrijeme trajanja posta Svetih Apostola ne jede se meso, bijeli mrs i jaja. Riba, vino i ulje se jedu svaki dan osim, naravno, srijede i petka koji se poste “na vodi”. Dan uoči Petrovdana se takođe strogo posti, osim ako padne u subotu ili nedjelju, kada je dozvoljena upotreba ulja.

Na dan Rođenja Svetog Jovana Krstitelja jedemo ribu, iako padne u srijedu ili petak. Ukoliko Petrovdan padne u srijedu ili petak, toga dana ne mrsimo već jedemo ribu, vino i ulje.

Svrha posta, kako kažu pravila vjere, ne može se postići samo uzdržavanjem od mrsne hrane, već i uzdržavanjem od loših misli, riječi i djela.

Petrovski post naziva se još i apostolski, počinje prvog ponedjeljka poslije Duhovske nedjelje i traje do praznika Svetih apostola Petra i Pavla.

Početak Petrovskog posta je pokretan, jer zavisi od Vaskrsa, a završetak je nepokretan. Zbog zavisnosti početka ovog posta o Vaskrsu, Apostolski post najkraće može da traje jednu nedjelju i jedan dan, a najduže šest nedjelja.

Ovaj post sličan je Božićnom, mada nešto blaži.

Agencije

Nastavi čitati

Aktuelno