Connect with us

Banjaluka

Nova poskupljenja za one koji koriste produženi boravak

Ubrzan način života, kao i posao, roditelje tjera da svoje dijete ostave u produženi boravak ukoliko su osnovna škola, ili vrtić ukoliko nisu krenuli u školu. Poskupljenjem svega u svijetu, poskupio je i privatni produženi boravak kojeg roditelji plaćaju između 300 i 400 KM sa hranom.

Skoro sve javne škole u Banjaluci imaju produženi boravak i on je besplatan ali u njemu djeca ne dobijaju hranu, nego roditelji moraju sami nositi svojoj djeci. Produženi boravak je u osnovnoj školi u Zalužanima u sklopu nastavnih aktivnosti.

– Kod nas je boravak besplatan, nemamo nikakve ponude u smislu plaćanja. Ono što djeca ovdje dobijaju je prijeko potrebno za njihovo odrastanje, a vaspitači s njima uče pisati, crtati, čitati, sve što je potrebno za njihov razvoj – rekla je za Srpskainfo direktorica Osnovne škole Jovan Dučić u Zalužanima Rankica Pušić.

Osim javnih produženih boravaka, postoje i privatni koji se plaćaju i u njima djeca dobijaju osim boravka i hranu kao i dodatne radionice.

U odnosu na prošlu godinu, cijena produženog boravka je znatno skuplja, pa ona čak doseže i do 400 KM.

Iz jednog privatnog produženog boravka rekli su za Srpskainfo da će za prvačiće od 1. novembra biti povećana cijena i koštaće 380 KM. Osim hrane, kako oni kažu, dobijaju materijal za radionice, dovođenje i odvođenje djece iz škole kao i niz drugih propratnih aktivnosti.

– Cijena je poskupila zbog poskupljenja u svijetu. To je nešto s čim ne možemo mi upravljati, a roditeljima je jeftinije da uzimaju u paketu sve. Meni od tri obroka košta 7,5 KM, a ranije je koštao 6 KM – rekla je predstavnica privatnog produženog boravka.

Ona dodaje da je trenutna cijena od prošle godine i da je od tada sve poskupilo.

Prvačićima izlazim u susret pa će njima poskupiti cijena od 1. novembra, dok je ostalima ona već poskupila – rekla je ona.

Roditelj koji koristi usluge produženog boravka za Srpskainfo kaže da iako je boravak skup, nema drugog izbora jer i on, a i supruga rade pa dijete moraju nekome ostaviti.

– Plaćamo u jednom privatnom boravku 350 KM za svoje dijete, koje u tom objektu dobija sve potrebno za njegovo odrastanje pa nekako i nije skupo. Tu provodi i lijepo se druži sa ostalima. Osim toga, ne moramo se opterećivati za dolazak i odlazak po dijete jer ga vaspitači dovedu kući i odvedu – rekao je ovaj roditelj za Srpskainfo.

Cijena jednog privatnog produženog boravka koji se nalazi u Boriku nije promijenjena, ostala je ista, najviše prema razumijevanju roditeljima koji ionako muku muče sa svim ostalim poskupljenjima za njihovu djecu.

– Znamo da je velika inflacija i da cijene rastu, ali kod nas ove godine nije podizana cijena. Znam da to i roditeljima znači, neki roditelji mogu platiti, većina možda i ne može da plati, tako da ove godine nismo podizali. Cijena boravka zajedno sa hranom, ketering uslugom jeste 320 KM, bez ketering usluge je 200 KM – rekla je vlasnica ovog objekta.

U narednom periodu, kako kaže, neće povećati cijene, možda tek sljedeće godine.

– Mislim da je dosta bilo poskupljenja roditeljima sa svih strana, što od školskog pribora, materijala za školu pa sve do redovne hrane, odjeće, obuće, tako da mislim da se treba malo i na taj način gledati. Bez obzira što je nama poskupilo sve. Nije da se isplati, ali opet, gledam sa druge strane, ne može se i tek tako podići cijena. Mora se gledati kakva je cijena i u cijelom regionu, pa se s tim može rangirati. Ako je negdje jeftinije, svako će otići tu – dodala je ona.

Djeca u ovom produženom boravku dobijaju usluge učenja sa djecom, pisanja domaćih radova, rad na zadacima zajedno s njima, spremanje za kontrolne, edukativne, kreativne, muzičke i svaki drugi vid edukacija.

Neke škole nemaju produženi boravak zbog nedostatka prostora, među kojima je i OŠ “Branko Radičević” u naselju Starčevica.

RADNO VRIJEME OBJEKATA
Većina objekata da li javnih ili privatnih počinju kada počinje i prvi čas za prvačiće i traje u zavisnosti od posla samih roditelja, a to je period između 7 časova ujutru i 15 časova popodne. Osim toga, produženi objekat je namijenjen za djecu od prvog do trećeg razreda osnovne, a nekad se i produžuje u zavisnosti od samih roditelja.

Banjaluka

DJECA BEZ BAZENA ZBOG SKUPŠTINE Stanivuković: Ovo nikada nije smjelo biti pitanje politike!

Gradski olimpijski bazen u Banjaluci od sutra stavlja katanac na vrata, potvrdio je gradonačelnik Draško Stanivuković, poručivši da su za ovakvu odluku direktno odgovorni odbornici skupštinske većine predvođene SNSD-om.

– Zbog njihovog nemara i ćutanja, bez mogućnosti korišćenja ovog važnog sportskog objekta ostaju djeca, sportisti, plivači, vaterpolisti, rekreativci – rekao je Stanivuković.

On ističe da su odbornici većine amandmanima ukinuli sredstva koja su godinama redovno izdvajana za rad bazena, čime je, kako tvrdi, onemogućeno njegovo funkcionisanje.

– Nedjeljama smo upozoravali: ako ne zakažu sjednicu Skupštine, ako ne izglasaju sredstva, bazen će se zatvoriti. I šta su uradili? Ništa. Njihovo „ništa“ sada postaje veliki problem za hiljade ljudi – poručio je gradonačelnik.

Stanivuković je dodao da je bazen iznjedrio mnoge talente i šampione, te da je zatvaranje posljedica političke osvete.

– Ovo nikada nije smjelo biti pitanje politike, ali jeste, jer su oni izabrali da blokiraju, ćute i ignorišu. Grad će nastaviti da se bori, ali narod mora znati ko zatvara vrata banjalučkog sporta – zaključio je on.

Nastavi čitati

Banjaluka

Drinić na proslavi prve slave u novoj crkvi Svetog Prokopija: „Zajedništvo i vjera nas jačaju“

Danas smo proslavili prvu slavu u novopodignutoj crkvi Svetog velikomučenika Prokopija na Tavanici. Velika je radost vidjeti da se zajednički trud, ljubav i vjera ugrađeni u ovaj sveti hram pretvaraju u duhovno utočište za sve vjernike ovog kraja.

Naveo je ovo šef Kluba odbornika PDP u Skupštini grada Banjaluka Nebojša Drinić.

– Prošle godine, zajedno sa gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem, koji je kum temelja, započeli smo izgradnju ove crkve. Danas, samo godinu dana kasnije, stojimo pod svodovima završenog hrama, u molitvenom jedinstvu sa našim narodom – kaže on.

Kliknite da biste prihvatili marketing kolačiće i omogućili ovaj sadržaj
Poručuje neka ova svetinja bude izvor duhovne snage i sabornosti i za generacije koje dolaze.

Nastavi čitati

Banjaluka

TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!

Iz Javnog preduzeća „Akvana“ obavijestili su korisnike usluga Gradskog olimpijskog bazena da su primorani da od sutra 22. jula prinudno zatvore ovaj bazen zbog nepostojanja uslova za funkcionisanje i rad.

-Poštovani korisnici naših usluga, sa dubokim žaljenjem vas obavještavamo da je Gradski olimpijski bazen ponovo primoran da privremeno obustavi sve sportsko-rekreativne aktivnosti. Ova odluka nije donesena olako, već je rezultat višemjesečne, pa i višegodišnje, borbe sa izazovima koji konstantno eskaliraju – naveli su u saopštenju.

Kako je navedeno – ponavlja se, nažalost, isti scenario od prije samo mjesec dana.

-I dalje se suočavamo sa nedostatkom osnovnih uslova za rad, koji su ključni za sigurnost i funkcionisanje. To uključuje nepostojanje mogućnosti angažovanja spasilačke službe, nemogućnost servisiranja obaveza za snabdijevanje električnom energijom neophodnom za rad svih sistema, te kritičan nedostatak finansija za obezbjeđivanje lož ulja za zagrijavanje vode. Bez ovih elementarnih preduslova, jednostavno ne možemo garantovati bezbjedno i kvalitetno okruženje za naše posjetioce i sportiste. Iz tog razloga, Gradski olimpijski bazen prestaje sa pružanjem sportsko-rekreativnih usluga 22. jula 2025. godine – istakli su u saopštenju.

Napominju da je ova teška odluka direktna posljedica nedovoljne podrške lokalne zajednice.

-Želimo ponovo naglasiti, po ko zna koji put, da objekti poput Gradskog olimpijskog bazena nisu i ne mogu biti rentabilni niti samoodrživi nigdje u svijetu. Svaki sličan objekat, bilo da je riječ o plivalištu ili sportskoj dvorani, zahtijeva značajnu podršku lokalne zajednice kako bi se pokrili visoki operativni troškovi. Naši prihodi, koje generišemo kroz prodaju ulaznica i usluga, jednostavno ne mogu pokriti ogromne rashode za održavanje, energente, hemikalije i plate osoblja. Zato očekujemo da Skupština grada Banjaluka revidira svoju odluku o ukidanju sredstava namijenjenih za funkcionisanje Gradskog olimpijskog bazena i JP „Akvana“ – navedeno je u saopštenju.

Kako navode, svjesni su da ovo zatvaranje pogađa sve njihove korisnike – rekreativce, sportske klubove, djecu koja uče plivati i profesionalne sportiste.

-Svi oni ostaju uskraćeni za neophodne uslove za trening i rekreaciju. Nastavljamo da ulažemo maksimalne napore kako bismo pronašli rješenja i obezbijedili uslove za ponovno otvaranje bazena. Vaše razumijevanje i strpljenje u ovim teškim trenucima su nam od neprocjenjive važnosti – zaključeno je u saopštenju.

Nastavi čitati

Aktuelno