Connect with us

Društvo

NOVA PRAVILA ZA MINIMALAC! Radno mjesto važnije od stručne spreme!

Zadnju riječ o predloženoj minimalnoj plati za radnike u Republici Srpskoj daće sistematizacija plata u firmama koja je propisana Zakonom o radu RS.

Barem tako djeluje iz izjava predstavnika poslodavaca i sindikata koji su prisustvovali sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske, održanoj u subotu.

Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, rekao je za “Nezavisne novine” da svaka firma koja ima više od 15 zaposlenih mora  imati sistematizaciju radnih mjesta, što je zakonska obaveza.

“U tom pravilniku se radi i opis radnog mjesta, odnosno šta treba da se radi i na osnovu tog opisa propisuje se potrebna škola za tu stručnu spremu i to radno mjesto. Mora se dobro razlikovati stručna sprema i školska sprema. To su dvije različite stvari. Ako je sistematizacijom propisano da je za to i to radno mjesto potrebna, na primjer, trogodišnja škola, bez obzira na to što taj radnik ima fakultetsku diplomu, vi radite posao kvalifikovanog radnika i imate platu kvalifikovanog radnika i u svakoj firmi je tako. To je uređeno dosta ranije, ali se do sada nije pričalo o tome. Kada se radnik prijavljuje u Poresku upravu Republike Srpske, vi pišete šta radnik ima od diploma, ali isto tako prijavljujete koja je stručna sprema propisana za to radno mjesto. Znači, na primjer, ako je radnik visokoobrazovan, ali je za radno mjesto na kojem radi potrebna srednja stručna sprema, onda će taj radnik imati minimalnu platu od 1.000 KM, a ne 1.300 KM. Tako zakon kaže”, objašnjava Škrebić.

Slično kaže i Željko Tepavčević, predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske, koji ističe da je firma koja ima više od 15 zaposlenih obavezna da donese pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta.

“Jedna od kategorija, pored opisa poslova na tom radnom mjestu, jeste i stepen stručne spreme. Tu kontrolu sistematizacije vrši Ministarstvo rada, a u sprovođenju pravilnika da li je neko sa VSS ili srednjom stručnom spremom kontrolu vrši Poreska uprava RS. Svi ti podaci su objedinjeni u Poreskoj upravi i na taj način se vrši kontrola da li je neki privrednik zloupotrijebio ovakvu diferenciranu najnižu platu.

Ne možete vi neko radno mjesto gdje je VSS u pravilniku staviti da je to srednja stručna sprema. Ovo je oblast koja do sada zbog najnižih plata nije bila pominjana. Prevashodno će se raditi analiza primjene pravilnika svih poslodavaca koji imaju više od 15 zaposlenih. Dok je bila jedna jedinstvena najniža plata, nije se obraćalo puno pažnje na ovo pitanje. Ovo je možda i suštinsko pitanje, jer kako je neko mogao sa minimalcem držati nekoga sa visokom stručnom spremom”, istakao je Tepavčević i dodao da bi Vlada RS trebalo da usvoji ove prijedloge do kraja januara.

Naime, kako piše u Zakonu o radu Republike Srpske, poslodavac koji ima u radnom odnosu više od 15 radnika zaposlenih na neodređeno vrijeme dužan je da donese i na odgovarajući način objavi pravilnik kojim se bliže uređuje unutrašnja organizacija i sistematizacija poslova i radnih zadataka.

Ovo praktično znači da će se plata isplaćivati od opisa posla zaposlenog, a ne od stručne spreme radnika.

Prema ovom zakonu, neko ko je visokoobrazovan, ukoliko radi na, na primjer, poslu cijepanja drva u firmi, on će primati platu koja je predviđena za to radno mjesto, odnosno 900 KM.

Podsjećamo, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, izjavio je nakon sastanka Ekonomskog-socijalnog savjeta u subotu da se mora održati socijalni dijalog i da je jedina dilema sastanka bila u diferencijaciji, odnosno šta znači srednje obrazovanje.

“Ostao je prijedlog da Vlada Srpske usaglasi da sa tri godine obrazovanja plata iznosi 950 KM, a sa četiri da to bude 1.000 KM. To jedino nismo mogli dogovoriti, ali ostajemo pri tome da se povećava minimalac.  Predstavnici sindikata su zahtijevali da to bude mnogo veće, ali su pristali na naš prijedlog. Dakle, 1.000 KM je za srednju školu, a 1.300 je za visoko obrazovanje i to je zagarantovana plata, na tu platu idu topli obrok i putni troškovi”, istakao je Dodik.

Najnižu platu od 900 KM bi ove godine, ukoliko Vlada RS usvoji ove prijedloge, trebalo da dobijaju nekvalifikovani radnici.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 29 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje vrlo toplo, vjetrovito i uglavnom sunčano, uz promjenljivu oblačnost, sa najvišom dnevnom temperaturom do 29 stepeni Celzijusovih.

Poslije popodne porast oblačnosti širiće se od juga ka svim krajevima, a ponegdje u Hercegovini je moguća prolazna kiša ili pljusak.

Uveče i u narednoj noći ponegdje u Krajini može pasti malo kiše, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha biće od 10 do 16, a maksimalna od 22 do 29 stepeni Celzijusovih.

Duvaće vjetar umjeren do jak, južnih smjerova, na jugu i jugozapadu ponegdje uz olujne udare.

Nastavi čitati

Društvo

RADNICI “ARCELORMITTAL” PRIJEDOR I DALJE U ŠTRAJKU: Neće se vratiti na posao dok se ne ispune zahtjevi

Predstavnici Sindikalnih organizacija “ArcelorMittal” Prijedor i “ArcelorMittal” Zenica na jučerašnjem sastanku donijeli su zaključak da se uputi dopis višim instancama u kompaniji kako bi se što prije postigao dogovor oko povećanja plata radnicima zaposlenim u ovom preduzeće.

Podsjetimo, u petak su radnici zaposleni u “ArcelorMittal” Prijedor obustavili rad, traže povećanje plata i neće se vrati na posao dok se ne ispoštuju njihovi zahtjevi.

“Tema sastanka dva sindikata je bila razmjena informacija u vezi trenutnih pregovora sa poslodavcem, koje vode ova dva sindikata oko povećanja plata radnika za 2025. godinu. Na sastanku je konstatovano da u ovom trenutku plate radnika u oba preduzeća nisu na nivou koji može da garantuje sigurnu egzistenciju radnika i njihovih porodica, plate su ispod prosjeka i veliki broj radnika blizu je zakonski minimalne plate”, kazali su iz Štrajkačkog odbora sindikata “ArcelorMittal” Prijedor.

Dodaju da je potvrđeno da do ovog trenutka još uvijek nisu dobili adekvatnu ponudu povećanja plata od kompanije koja bi bila prihvatljiva za radnike.

“Usaglašen je zaključak da se uputi zajednički dopis višim instancama u kompaniji kako bi se što prije postigao dogovor”, dodaju iz saopštenja i ističu da je Sindikati spremni da razgovaraju na bazi realnih i stvarnih potreba radnika, u ciju sigurne i dugoročne egzistenciju za radnike i njihove porodica.

Dodaju da će se nastaviti sa obustavom rada sve do postizanja prihvatljvog dogovora,a Sindikalana organizacija “ArcelorMittal” Zenica će svoje odluke usklađivati sa dinamikom pregovora i ponudom poslodavca.

Nastavi čitati

Društvo

MUKE MJEŠTANA: Medvjed kod Bugojna rastrgao kravu

U selu Rovna, nadomak Bugojna, medvjed je u petak usmrtio jednu kravu vlasnika Kemala Muslimovića.

Goveda su, kako je ispričao za “Agroklub”, bila na ispaši, na oko kilometar i po od naselja.

“U sred dana se to desilo, ja sam došao oko 15 sati da ih tražim, a čule su i komšije kada se tamo to dešavalo”, kaže Muslimović.

Goveda koja su uspjela pobjeći od medvjeda su, sudeći prema opisima Muslimovića, doživjela veliki stres. Sinoć su, priča, došle do napadnute krave, te su ih jedva uspjeli otjerati.

“Tuguju za njom, ne možete vjerovati. To ne bi čovjek ovako oko nje”, kaže Kemal, dodajući da su na istom mjestu, prije nekoliko godina, ubijene tri-četiri krave.

Par dana ranije medvjed je viđen u obližnjem Kopčiću:

Inače, nakon što je vijest da je medvjed ubio kravu na Fejsbuku objavio lokalni portal Bugojno Danas, reagovali su brojni korisnici ove društvene mreže, navodeći kako država treba nadoknaditi štetu, kao i da su “medvjedi više zaštićeni nego ljudi”. Drugi ‘pak kažu kako se “nema kome žaliti”.

Pored ostalog, pozvali su i da se organizuje prikupljanje pomoći za ovog domaćina kako bi kupio novu kravu.

“Ja ne tražim ništa ni od koga. Meni je šteta velika. Pitaju me ‘koliko ona vrijedi’, pa ne vrijedi ništa sad, nje nema”, poručuje Muslimović.

Nastavi čitati

Aktuelno