Hronika
“NOVČANE MULE” van dometa policije

Sve više lica u BiH nalazi se u ulozi “novčanih mula”, a ti posrednici za prenos nezakonito stečenog novca već su pod lupom domaćih bezbjednosnih i pravosudnih institucija.
U ulozi “novčanih mula” mogu se naći fizička lica koja nisu svjesna da čine krivično djelo ili, pak, oni koji su zaista skloni tim radnjama. Takođe, u istoj ulozi mogu biti i socijalno ugrožena lica i oni koji za obećanu proviziju podižu novac i predaju ga organizatoru prevara.
U izvještaju o radu finansijsko-obavještajnog odjeljenja Agencije za istragu i zaštitu (SIPA) navedeno je da je nastavljen trend korištenja lica iz BiH u ulozi “novčanih mula” za prilive novca na njihove račune u BiH iz počinjenih prevara u inostranstvu.
– Zastupljene su i pojave koje indirektno ukazuju na razne vrste prevara, od krađe identiteta, falsifikovanja dokumenata, do zloupotrebe ovlaštenja, prevara u privredi, nedozvoljenoj trgovini, uključujući i računarske prevare na štetu pravnih lica iz BiH. Sve te prevare za posljedicu imaju vršenje transakcija u korist računa otvorenih u inostranstvu za kupovinu robe koja nikada ne bude isporučena, a prodavac iz inostranstva ne primi uplaćeni novac već on bude doznačen na ino-račun koji pripada “novčanim mulama” – navedeno je u istom izvještaju.
Na pitanja “Glasa Srpske” koje smo proslijedili na adresu SIPA koliko je takvih slučajeva zabilježeno u 2021. i ovoj godini u BiH nismo dobili odgovor. Takođe nisu odgovorili ni na pitanja iz kojih sve zemalja je prebacivan novac na račune lica u BiH i koji je najveći iznos prebačenog novca na račune “novčanih mula”.
Sa druge strane, poručili su da su u prethodnom periodu postupili po nekoliko zahtjeva Tužilaštva BiH zbog lica u BiH koja su se našla u ulozi “novčanih mula”.
– O izvršenim provjerama sačinili smo izvještaj koji je dostavljen Tužilaštvu – naveli su u SIPA.
Stručnjaci pojašnjavaju da je na pojavu sve više “novčanih mula” uticalo negativno okruženje.
– Dobar dio ljudi u tom socijalnom okruženju nastoji da bez mnogo posla dođe do novca. Svemu tome je doprinijela naša prošlost, od nesrećnog rata te nepostojanja čvrste države i kontrolnih organa koji na vrijeme ne sprečavaju tu pojavu, a tu je i siromaštvo – navodi ekonomista Aleksandar Ljuboja.
U otkrivanju ovih krivičnih djela, finansijsko-obavještajno odjeljenje SIPA sarađuje s bankama, odnosno Udruženjem banaka BiH, te sa Federalnom upravom policije i Ministarstvom unutrašnjih poslova RS. To odjeljenje sarađuje i sa stranim finansijsko-obavještajnim jedinicama i tijelima za sprovođenje zakona. U slučaju da fizička i pravna lica smatraju da su postala žrtva prevare, potrebno je da bez odlaganja obavijeste finansijsku instituciju preko koje su obavili transfer novca, kao i najbližu policijsku upravu.
Evropol
Evropol je prošle godine od septembra do kraja novembra proveo internacionalnu operaciju čiji je cilj bio sprečavanje novčanih transakcija u kojima se koriste “novčane mule”, a služe za pranje novca kroz razne projekte. U toj internacionalnoj operaciji koja je sprovedena u 27 zemalja identifikovano je 18.000 “novčanih mula” te uhapšeno 1.803 osobe koje se sumnjiče za razne vrste internet prevara i pranje novca.
Glas Srpske
Hronika
MISTERIJA NESTANKA MLADIĆA IZ BiH! Pojavile se tvrdnje da je u Brazilu

Porodica i prijatelji Admira Bajramovića (28) iz mjesta Suha kod Živinica već mjesecima žive u neizvjesnosti jer ne znaju gdje se Admir nalazi.
Kako je objavljeno, Bajramović je nestao krajem 2024. godine, a od tada mu se gubi svaki trag.
Posljednji kontakt s porodicom imao je krajem decembra, nakon čega je njegov mobilni telefon isključen, a svi pokušaji da se s njim uspostavi veza su – bezuspješni.
Apel za pomoć objavljen je i na portalu GPMaljevac (na istom linku možete vidjeti i snimak koji je navodno poslao iz Brazila, op.pr.).
Nekoliko dana nakon objave apela, pojavile su se prve konkretne informacije. Prema riječima njegovog bivšeg poslodavca Petra, Admir se posljednji put javio 14. novembra 2024. godine, rekavši porukom da se nalazi u Brazilu sa prijateljem.
“Kod mene je radio na farmi goveda. Nije bio stalni radnik, više su mu drugi pomagali. Ostali smo u kontaktu, ali odjednom je nestao, telefon mu je isključen. Rekao je da je u Brazilu, ali kako je tamo otišao – ne znam. Nije imao ni za cigarete”, kazao je Petar.
Postavlja se pitanje kako je mladić bez sredstava uspio otputovati u Brazil i da li se tamo nalazi u problemima. Bivši poslodavac izražava sumnju da je možda završio u pritvoru, što bi mogao biti razlog zbog kojeg se više ne javlja.
Očekuje se da se porodica obrati Ministarstvu inostranih poslova Bosne i Hercegovine, koje može stupiti u kontakt s vlastima Brazila i provjeriti da li je Admir u ovoj zemlji.
Do tada, porodica moli sve koji imaju bilo kakvu informaciju da se jave najbližoj policijskoj stanici ili direktno njima.
“Ne tražimo ništa, samo da znamo da je živ”, poručuju u suzama.
Hronika
TUGA DRUŠTVA U KOJEM ŽIVIMO! U Srbiji od 2011. ubijeno više od 430 žena

U Srbiji je od 2011. godine do danas ubijeno više od 430 žena, a tek tri odsto među njima prethodno je prijavilo nasilje, saopštila je resorni ministar Tatjana Macura povodom Nacionalnog dana sjećanja na žene žrtve nasilja.
Macura je istakla da je nasilje nad ženama problem koji mora da podigne na noge čitavo društvo i nešto o čemu se ne smije ćutati.
– Ne smemo da ćutimo! Da ne okrećemo glavu je u najboljem interesu žrtve. Nasilje se mora prijaviti – za žrtvu, za njenu decu, za celo društvo. Prijavom nasilja spašavamo živote. Nijedna žena ne sme biti prepuštena sama sebi. Ne zaboravljamo nijednu i ne odustajemo ni od jedne – poručila je Macura.
Ona je naglasila da država ima dobar sistem zaštite žrtva od nasilja, ali da bi mogao da reaguje, nasilje mora biti prijavljeno.
– O njemu se mora govoriti hrabro i jasno svaki dan, a ne samo onda kada se globalno ili nacionalno bavimo temom nasilja – naglasila je Macura.
Nacionalni Dan sjećanja na žene žrtve nasilja ustanovljen je u znak sjećanja na 18. maj 2015. godine kada je u porodičnom nasilju u Srbiji za tri dana ubijeno sedam žena.
Hronika
JOŠ JEDAN U NIZU! Načelnik opštine u BiH izazvao saobraćajku pa pokušao pobjeći? (VIDEO)

Načelnik Banovića Mehmed Hasanović juče je učestvovao u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila na putu između Banovića i Lukavca.
Hasanović je prouzrokovao saobraćajnu nezgodu, te se navodno pokušao i udaljiti sa lica mjesta. U tome su ga spriječili oštećeni iz automobila u koje je udarilo vozilo načelnika Banovića te su ga zadržali do dolaska pripadnika policije.
Linker
Izvor koji je dao informacije portalu Vijesti.ba tvrdi da policija nije uradila alkotest Hasanovića, ali i da nije napravljena službena zabilješka, već da se insistiralo da se napravi tzv. evropski izvještaj kao i da se “strane dogovore”. Iz dostupnog dokumenta vidi se da je Hasanović prihvatio odgovornost za prouzrokovanje saobraćajne nezgode.
Načelnik Banovića Mehmed Hasanović, prema saznanjima https://t.co/I4u4MdpYZZ, danas je prouzrokovao saobraćajnu nesreću. Nezvanično, policija nije uradila alkotest Hasanovića, niti je napravljena službena zabilješka? pic.twitter.com/Iev5GCzznn
— Vijesti.ba (@Vijesti_ba) May 17, 2025
-
Svijet2 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo18 sati ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika2 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region3 dana ago
SPORNIH 7 MINUTA U SLUČAJU NESTANKA DANKE ILIĆ: Novo saslušanje majke danas
-
Region2 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika3 dana ago
SNSD I UJEDINJENA SRPSKA PRIZNALI ŠMITA: Vlada Srpske provela odluku OHR-a
-
Svijet3 dana ago
POČELI PREGOVORI UKRAJINE I RUSIJE U ISTAMBULU: Sjeli za sto poslije tri godine
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ PORUČILA PREMIJERU: Godine u limuzinama ubile su osjećaj za narod