Connect with us

Društvo

Novi portal SLOBODNO.org: Borba za kritičko novinarstvo i slobodu govora

Novi portal Slobodno.org pokrenut je kako bi novinari i građanski aktivisti mogli informisati javnost o borbi za istinu, kritičko novinarstvo, slobodu govora i mišljenja, kao i poštovanje Ustavom zagarantovanih prava, a koja su nedvosmisleno ugroženo izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS koje podrazumijevaju da kleveta i uvreda ubuduće budu krivična djela.

“Pozivamo kolege iz medija, aktiviste i sve građane da posjete portal i zaprate na društvenim mrežama, te da doprinesu u kreiranju njegovog sadržaja”, poručili su iz ovog medija, uz naglasak da će se Slobodno.org svakodnevno obogaćivati novim sadržajima, prenošenjem tema i priloga iz domaćih i inostranih medija (uz linkovanje i potpisivanje kolega autora), ali i kreiranjem vlastitog sadržaja koji će biti svima dostupan za prenošenje.

“Pozivamo vas da se pridružite našoj borbi za slobodno novinarstvo i da na svojim portalima, televizijama i u novinama postavite banere i emitujete video klipove koje smo pripremili. Zapratite nas na društvenim mrežama Facebook na stranici Slobodno.org, na Instagramu na profilu @govori.slobodno, a možete nam pisati na slobodno.org@gmail.com”, navode iz Slobodno.org.

Na novom portalu naći će se i svi tekstovi o kriminalizaciji klevete i uvrede koji su u proteklih šest mjeseci pisale i pišu “Nezavisne novine”.

Još jednom napominjeno da je uvođenje klevete i uvrede kao krivičnih djela put bez povratka, i da se na taj način guši istina i slobodna riječ, koja se ne tiče samo novinara, već svih građana.

Nezavisne

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Tmurno, ponegdje slaba kiša i snijeg

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se nastavlja tmurno, ponegdje i maglovito vrijeme, sa kišom na istoku i sjeveroistoku, a na planinama na istoku sa slabim snijegom.

Na jugu je ujutro moguća slaba kiša, a tokom dana biće suvo uz sunčane periode i toplije, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab vjetar sjevernih smjerova ili promjenljiv, u Hercegovini slaba do umjerena bura. Јutarnja temperatura vazduha od tri do šest, na jugu oko devet, u višim predjelima od nule, a najviša dnevna od pet do devet, na jugu do 15, u višim predjelima od dva stepena Celzijusova.

Nastavi čitati

Društvo

U BiH zatvorena prva pumpa zbog AMERIČKIH SANKCIJA NIS-U

Američke sankcije ruskim naftnim kompanijama koje posluju u Srbiji i BiH dovele su do zatvaranja Gazpromove benzinske pumpe u Veljacima, na području Ljubuškog.

Ova pumpa, smještena svega dva kilometra od granice sa Hrvatskom i graničnog prelaza Orah-Orahovlje, proteklih godina bila je omiljeno mjesto za točenje goriva mnogih Vrgorčana, jer je bilo jeftinije, kao i stranih turista na putu ka Međugorju i hercegovačkim oazama Kravici i Koćušim prenosi Slobodna Dalmacija.

Pumpa je neko vrijeme bila u privatnom vlasništvu, ali nakon snažnog ulaska ruskog-srpskog kapitala u BiH završila je u portfelju Gazproma.

Proteklih sedmica, kako navodi splitski portal, sve je ukazivalo na to da će zatvoriti svoja vrata. Naime, kupci koji su dolazili da natoče gorivo u svoje automobile mogli su plaćati isključivo gotovinom, a police sa slatkišima i pićima svakim danom bile su sve praznije.

U Bosni i Hercegovini Naftna industrija Srbije (NIS) posluje preko svojih sestrinskih kompanija NIS Petrol Banjaluka i G-Petrol Sarajevo, sa 42 benzinske pumpe i oko 500 radnika.

Vlasnik NIS-a od 2008. godine je ruski energetski gigant Gazprom Neft, koji drži 56,15% akcija, dok ostatak pripada Republici Srbiji i manjim akcionarima.

Nastavi čitati

Društvo

LIDL ZAVRŠIO MEGACENTAR U BIH: Počinje odbrojavanje do otvaranja prodavnica (VIDEO)

Izgradnja distributivnog centra njemačke kompanije Lidl u Bosni I Hercegovini privedena je samom kraju.

Radi se o objektu u Lepenici kod Sarajeva privedena je samom kraju, koji predstavlja ključnu tačku Lidlovog ulaska na tržište BiH i najvažniji korak ka otvaranju prvih prodavnica, izvještava BiznisInfo.ba.

Građevinski radovi su praktično završeni – objekat je dobio svoj finalni izgled, a uređen je i kompletan parking prostor. Trenutno se izvode završni radovi u unutrašnjosti. Radi se o investiciji vrijednoj 100 miliona evra.

Uporedo sa završetkom logističkog centra, njemački trgovački lanac ubrzava sve aktivnosti vezane za ulazak na tržište. Lidl intenzivno gradi, kupuje zemljište, otkupljuje stare objekte i regrutuje kadrove u desetinama lokalnih zajednica.

Lista gradova u kojima Lidl već gradi, priprema gradnju ili zapošljava radnike stalno se širi. Prema raspoloživim podacima, Lidl je prisutan u sljedećim gradovima:

Kakanj, Zvornik, Gradiška, Bihać, Livno, Istočno Sarajevo, Banjaluka, Gračanica, Mostar, Trebinje, Bijeljina, Doboj, Zenica, Brčko, Modriča, Laktaši, Travnik, Sarajevo, Čapljina, Tešanj, Kiseljak, Čitluk, Živinice, Prnjavor…

Prema trenutnim procjenama, prve Lidlove prodavnice u BiH mogle bi biti otvorene krajem 2026. ili početkom 2027. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno