Connect with us

Svijet

NOVI UDAR NA BOING! Kompanija nakon novog INCIDENTA na staklenim nogama

Prije tačno godinu dana isporučen je posljednji Boing 747, i na taj način prvi džambo-džet otišao je u istoriju nakon pet decenija “paradiranja” nebom.

Godinu dana kasnije, njegov “mlađi kolega” Boing 737 Maks 9 mogao bi da ode u privremenu penziju nakon što je američka aviokompanija ”Junajted erlajns” saopštila je da su pronađeni labavi zavrtnji na nekoliko letjelica, što nastavlja seriju primjedbi koje dolaze sa raznih strana na račun ovog putničkog aviona.

“Čuo se zaista glasan prasak u lijevom zadnjem dijelu aviona i buka. Sve vazdušne maske su pale”, rekao je Evan Smit, jedan od 171 putnika u avionu Boing 737-9 Maks kompanije ”Alaska erlajns” na letu 1282 iz Oregona za Kaliforniju koji je u petak morao prinudno da sleti zbog otkidanja kabinskog dijela trupa aviona.

Mediji su prenijeli da se mladiću koji je sjedio u blizini pogođenog područja pocijepala košulja usljed dekompresije, a iz američkog nacionalnog Odbora za bezbjednost saobraćaja su saopštili da nijedan putnik nije sjedio do prozora aviona u trenutku kada je otpao dio kabine.

Nedugo zatim Američka federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) naložila je privremeno prizemljenje nekih aviona Boing 737 Maks 9, ali i da je potrebno pregledati 171 avion ove kompanije.

Trenutno svjetski prevoznici koriste oko 215 Boingovih letjelica tipa 737 Maks 9, pokazuju podaci analitičke firme za vazduhoplovstvo Cirium, a oko 170 njih ima vrata koja su u petak otpala usred leta “Alaska erlajns”, prenosi Euronews.rs.

Odluka američkog regulatora alarmirala je mnoge aviokompanije, ali i regulatore da provjere da li je sve u redu sa Boing avionima u njihovim flotama.

Pa je tako Evropska agencija za bezbjednost vazdušnog saobraćaja (EASA) prihvatila odluku o prizemljivanju, naglasivši ujedno da ih prevoznici iz članica u EU ne koriste, prenio je Rojters.

Iako nijedna od indijskih aviokompanija nema u svojoj floti letjelice tipa Boing 737-9 Maks, nadležni su izdali naredbu da se izvrši vanredna inspekcija svih aviona tipa Boing 737-8 Maks u vlasništvu indijskih avio kompanija.

Kineski regulator je zatražio pojedinosti o ovom incidentu, a brojne kompanije širom svijeta izvijestile su da će poštovati zahtev američkog regulatora, zbog čega su otkazane stotine letova.

U međuvremenu, američka aviokompanija ”Junajted erlajns” saopštila je da su pronađeni labavi zavrtnji na nekoliko letjelica Boing 737 Maks 9, istom modelu aviona koji je koristila ”Alaska erlajns”, navodi Euronews.rs.

“Pošto smo u subotu počeli preliminarne inspekcije, pronašli smo slučajeve za koje se čini da se odnose na probleme sa instalacijama i držačem za vrata, na primjer, zavrtnje kojima je bilo potrebno dodatno zatezanje. Ove nalaze će ispraviti naš tehnički tim kako bi se avion bezbjedno vratio u službu”, saopštio je Junajted.

Iako Federalna uprava za avijaciju i Boing nisu komentarisali navode ‘Junajted erlajnsa”, da “ponovo” nešto nije u redu sa Boingom, upozorila je neimenovana avio-kompanija prije dvije nedjelje otkrila na dvije ovakve letjelice šrafove bez matica ili sa labavo zategnutim maticama na veoma važnim uređajima, koji služe za stabilizaciju i kontrolu aviona za vrijeme leta.

Tim povodom, predstavnici Boinga saopštili su da su obavljene popravke na oba aviona, te pozvali zahtjev svim svjetskim avio-kompanijama da na modelu 737 Max provjere upravljački mehanizam, kao i šrafove i matice u tim uređajima, prenio je CNN.

Niz bezbjednosnih problema koje su zabilježeni prethodnih godina, dodijelio je Boingu 737 Maks opis “najčešće provjeravan transportni avion u istoriji”.

Letelica je negativan publicitet najprije zaradila 2018. godine kada se putnički avion srušio u u more, ubrzo nakon polijetanja iz indonežanske Džakarte. Tom prilikom u putničkom avionu je bilo 188 ljudi.

Pet mjeseci kasnije, samo šest minuta nakon što je poleteo iz Adis Abebe, američki Boing 737 srušio se na 60 kilometara od glavnog grada Etiopije, prilikom čega je poginulo svih 157 putnika.

Nakon dva fatalna pada letjelica nakon čega je poginulo 346 ljudi, i milionskih gubitaka, u januaru 2020. kompanija Boing saopštila je da će suspendovati proizvodnju svog tada “najbolje prodavanog aviona 737 Maks”.

Te nesreće, otkazane narudžbine, zabrana prodaje i traganje za tehničkim nedostatcima koštale su Boing čak 20 milijardi dolara.

Ipak, letjelica je ponovo puštena u saobraćaj u decembru 2020. godine, ali su u aprilu ove godine otkriveni novi problemi, jer su instalacije nekih uređaja u zadnjem dijelu pilotske kabine urađeni na nepropisan način, navodi se u informaciji, uz naznaku da, kako tvrdi Boing, to nije predstavljalo opasnost po bezbjednost putnika.

Svijet

ČVRST STAV RUSIJE! Lavrov otkrio šta je Putin potvrdio Trampu tokom razgovora

Predsjednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu posvećenost Moskve postizanju pravednog rješenja sukoba u Ukrajini, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Lavrov je podsjetio na čvrst stav Rusije o “pravednom rješavanju ukrajinske krize koju je stvorio Zapad”, naglašavajući da je taj stav juče još jednom jasno potvrdio Putina nakon telefonskog razgovora sa Trampom, prenio je TASS.

Putin je ranije novinarima rekao da je razgovor sa Trampom trajao više od dva sata i da je bio “sadržajan i iskren”.
To je bio treći telefonski razgovor lidera Rusije i SAD od početka godine.

Putin je dodao da je Tramp u razgovoru istakao da Rusija teži mirnom rješenju u Ukrajini, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

TENZIJE SE MOGU REZATI NOŽEM! Koja zemlja ima najjaču vojnu silu u Evropi?

Evropske države, predvođene Njemačkom, najavljuju značajno povećanje ulaganja u odbranu – čak do pet odsto BDP-a.

Ovaj zaokret dolazi kao odgovor na rastuće bezbjednosne prijetnje u svijetu, ali i kao rezultat ambicija da se vojna moć na kontinentu ojača i modernizuje.

Njemačka planira istorijski zaokret u svojoj vojnoj politici, najavljujući povećanje izdvajanja za odbranu na čak pet procenata BDP-a.
Njemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful najavio je ovu odluku na sastanku NATO-a u Antaliji, naglašavajući da je cilj stvoriti “konvencionalno najjaču vojsku u Evropi”.

Bundesver trenutno ima oko 182.000 vojnika, sa planom da se taj broj poveća na 240.000 do 2031. godine.

Vlada je već izdvojila poseban fond od 100 milijardi evra za modernizaciju opreme, zamjenu starih tenkova, aviona i ratnih brodova, te unapređenje digitalizacije i komandnih sistema.
Linker
Ipak, stručnjaci upozoravaju da će dvostruko veći izdaci značajno opteretiti njemački budžet, prenosi Deutsche Welle.

Poljska: Bedem istočne Evrope

Poljska je u posljednjih nekoliko godina uložila ogromna sredstva u modernizaciju svoje vojske, sa ciljem da postane najjača kopnena sila na kontinentu. Prošle godine, čak 4,12% BDP-a izdvojeno je za odbranu, što je jedan od najvećih procenata u Evropi.

Poljska vojska trenutno broji oko 150.000 vojnika, ali je plan da se do 2035. taj broj poveća na 300.000.
Varšava je takođe naručila više od 600 tenkova iz Južne Koreje i SAD, kao i savremene raketne sisteme HIMARS, dronove i borbene avione F-35. Dok je kopnena vojska među najjačima, poljska mornarica ostaje najslabija karika.

Francuska: Nuklearna sila sa globalnim ambicijama

Francuska je jedina nuklearna sila unutar Evropske unije, sa jasnim ciljem da očuva globalno vojno prisustvo i stratešku nezavisnost.

U njenoj vojsci služi oko 203.000 vojnika, uz dodatnih 175.000 pripadnika žandarmerije i 26.000 rezervista.

Francuska mornarica ponosi se nuklearnim nosačem aviona “Šarl de Gol”, strateškim podmornicama i borbenim avionima rafal, koji su sposobni da nose nuklearno oružje.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je od 2017. značajno povećao vojni budžet, naglašavajući opasnost od “ruske prijetnje”. Zahvaljujući snažnoj domaćoj industriji i državnom podsticanju, Francuska je izgradila vojsku koja je visoko efikasna i borbeno spremna, prenosi Nova.

Velika Britanija: Dobro naoružana, ali ranjiva

Velika Britanija ulaže 2,4% BDP-a u vojsku, sa fokusom na visokotehnološku opremu poput dronova, vještačke inteligencije i laserskih sistema.

Kraljevska mornarica raspolaže sa dva nosača aviona, iako je samo jedan trenutno operativan.

Britanske vazduhoplovne snage su među najmodernijima u Evropi, predvođene američkim avionima F-35B, kojih London planira da nabavi ukupno 138.

Ipak, sa oko 140.000 vojnika, britanske oružane snage ostaju relativno male, a njihova zavisnost od američke tehnologije, naročito u nuklearnom naoružanju, predstavlja ranjivost.

Italija: Vazdušna i pomorska sila, slaba na kopnu

Italija trenutno ulaže 1,49% BDP-a u odbranu, ali premijerka Đorđa Meloni planira da taj procenat značajno poveća. Italija raspolaže sa 165.000 vojnika, dva nosača aviona i modernom vazduhoplovnom flotom.

Međutim, kopnene snage se smatraju zastarjelim i zahtijevaju ozbiljnu modernizaciju. Italija je već naručila više od 1.000 novih borbenih tenkova od njemačkog “Rajnmetala”, s ciljem da ojača svoje pozicije na evropskoj vojnoj sceni. Fokus Italije ostaje na bezbjednosti Mediterana i očuvanju trgovinskih ruta.

Nastavi čitati

Svijet

LEONID SLUCKI “Zelenski ne želi mir jer zna da su za njega razgovori KARTA U JEDNOM SMJERU”

Vladimir Zelenski ne želi mir sa Rusijom jer je svjestan da bi razgovori za njega mogli da znače ili presudu ili kartu u jednom smjeru, izjavio je predsjedavajući Odboru za međunarodna pitanja u ruskoj Državnoj dumi Leonid Slucki.

On je za televiziju “Rusija-24” rekao da je Zelenski žrtvovao Ukrajinu i Ukrajince zarad interesa kolektivnog Zapada koji je ranije predvodio bivši predsjednik SAD DŽozef Bajden, te da odatle potiče njegova opsesivna želja da ostane na vlasti, prenosi Srna.

“Jasno je da bi razgovori za njega mogli značiti kartu u jednom smjeru ili presudu i zato Zelenski ne želi mir, kao ni evropski huškači.

Rat do posljednjeg Ukrajinca je gruba fraza, ali odslikava trenutni pristup Zelenskog”, istakao je Slucki, koji je i lider Liberalne demokratske stranke Rusije.

Prema njegovim riječima, Zelenski je, zapravo, bio potresen kada je shvatio da je predsjednik SAD Donald Tramp izgradio konstruktivan odnos sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i da američki lider poziva na mir i naredni krug pregovora u Istanbulu, prenio je TASS.

Slucki je izrazio uvjerenje da je Zelenski svjestan da ga Tramp neće beskonačno ubjeđivati.

“Štaviše, SAD bi mogle da pokušaju da prebace teret vojne podrške kijevskom režimu na Evropu, koja može samo da priča o velikim stvarima.

Evropske zemlje, gdje zamah uzima desničarsko osjećanje, teško da mogu da nose taj teret i smanjenje američke podrške moglo bi da definitivno znači predaju za Zelenskog, bez mogućnosti vraćanja pregovorima koje danas nudimo”, zaključio je Slucki.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno