Connect with us

Društvo

Novinari i aktivisti najavili proteste

Kolegijum Narodne skupštine RS odlučio je juče većinom glasova da se na narednoj sjednici u utorak, 18. jula, na dnevni red stavi zakon po kojem će kriminalizacija klevete biti vraćena u Krivični zakonik RS.

Kao što je ranije već objavljeno, predviđeno je značajno smanjenje novčanih kazni, ali se vladajuća većina odlučila da ne izbaci kriminalizaciju klevete, kako su to tražila medijska udruženja, nevladini aktivisti i predstavnici međunarodne zajednice.

Nenad Stevandić, predsjednik NS RS, rekao je da će ova tačka biti razmatrana na samom početku sjednice, odmah nakon poslaničkih pitanja. Prema njegovom mišljenju, ovo je bolji tekst u odnosu na nacrt.

“Lično znam da je uvažena većina primjedbi o visini kazni koje su sada u nivou da se može reći da nema kriminalizacije klevete. Kriminalizacija je vezana za to da se ne može platiti kazna i da se samim tim ne ide u zatvor. Ovdje su kazne prilično minorne”, rekao je Stevandić.

Prema njegovom mišljenju, suština je da se kazne plaćaju novčano, a da se u zatvor ide samo ako se ne može platiti kazna, te da, ako je kazna smanjena sa 120.000 maraka na pet ili šest hiljada, to je, kako ističe, ogromna razlika i time je značajno unaprijeđen prijedlog zakona.

“Ali da sad ja ne trčim unaprijed, kada dobijem analizu koju će uraditi pravni tim, izjasniću se o tome”, kazao je Stevandić.

Odmah nakon objavljivanja da će ovaj zakon ipak ići na dnevni red, održan je sastanak medijskih udruženja i aktivista.

Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka, rekao je da je zaključeno da nije uvažen osnovni zahtjev.

“Na sastanku smo bili jedinstveni da je neprihvatljivo nastojanje Vlade da kleveta bude krivično djelo, a da su promjene u odnosu na nacrt značajne, ali potpuno nedovoljne jer nije izbačena kriminalizacija klevete. Ovo znači da ova vlast očigledno želi svoje građane da vidi iza rešetaka i dok se deklarativno izjašnjavaju da brane te iste građane od spoljnih napada, istovremeno okreću oštricu protiv njih”, kazao je on.

Naglasio je da je dogovoreno da će biti organizovana protestna okupljanja kako bi se poslanicima poručilo da ne glasaju za ovakav zakon.

Komentarišući izjavu Stevandića da smanjivanje kazni znači da u praksi neće biti kriminalizacije, Vukelić je rekao da Stevandić očigledno ne poznaje ovaj zakon.

“Po ovom zakonu krivični postupak se vodi protiv građanina bez obzira na visinu kazne. Po ovom zakonu država može više godina sprovoditi postupak i tako progoniti vlastite građane”, kazao je on.

Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red, rekao je da je glasao protiv da se ovaj zakon uvrsti u dnevni red jer ga smatra opasnim, s obzirom na to da je pravosuđe, kako je ustvrdio, u rukama mafije.

Prema njegovom mišljenju, opasnost zakona je u tome što će tužilac imati moć da podigne optužnice za klevetu i da tokom trajanja postupka može primjenjivati i donositi mjere koje se mogu odraziti na rad novinara i drugih građana.

“Oni ovo klizenje u totalitarizam pokušavaju da prikriju nekim smanjenjem novčanih kazni i to je pokušaj da se od drveta sakrije šuma. Njihova namjera je jasna, ovo je i dalje jako opasan zakon”, rekao je on i dodao da postoji otpor u javnosti, ali da ih to neće spriječiti da ga usvoje.

Vukota Govedarica, šef Kluba SDS-a, juče nije prisustvovao Kolegijumu, kao ni niko od njegovih kolega iz kluba, a za “Nezavisne novine” je rekao da će se njegova stranka izjasniti o zakonu kad on bude među skupštinskim materijalima i kada ga budu vidjeli.

Igor Crnadak, koji je prisustvovao Kolegijumu, nije izašao na pres-konferenciju jer je ranije morao napustiti sastanak, pa nismo uspjeli da saznamo njegovo objašnjenje. PDP je takođe glasao protiv stavljanja na dnevni red ove tačke.

Srđan Todorović, predsjednik Kluba SP-a, kazao je da je njegov klub glasao da se ovaj zakon stavi na dnevni red, a da će se rasprava održati na sjednici.

“U svakom slučaju, oni koji govore istinu neće imati razlog da se zbog bila čega brinu”, rekao je Todorović.

Igor Žunić, predsjednik Kluba SNSD-a, kazao je da je na putu i da će nam se javiti, ali to nije uradio.

Inače, osim kriminalizacije klevete, na dnevnom redu je trebalo da se nađe rezolucija o osudi genocida u Srebrenici koju su predložili poslanici Pokreta za državu, ali su poslanici vladajuće većine u RS glasali protiv, pa ovo nije uvršteno u dnevni red.

Vukanović: Na Kolegijumu su se posvađali vladajući

Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red, rekao je da je na Kolegijumu došlo do svađe na ivici sukoba između Nenada Stevandića, predsjednika NS RS i njegov potpredsjednika Petka Rankića.

“Bilo je toliko burno da je Rankić napustio sjednicu ljutito i burno i rekao svom šefu kluba da će se vjerovatno vratiti među poslanike. Očigledno ne cvjetaju ruže unutar vladajuće koalicije”, rekao je Vukanović.

Srđan Todorović, šef Kluba SP-a, kazao je da se radilo o tehničkim stvarima i da je Vukanović prenaduvao ono što se desilo na Kolegijumu.

“To rade oni koji nemaju nikakvu politiku iza sebe i pokušavaju napraviti priču”, rekao je Todorović.

NEZAVISNE

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz povremenu kišu

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom ili lokalnim pljuskom, te temperaturom vazduha do 17 Celzijusovih stepeni.

Ujutro će biti oblačno uz povremenu kišu. Zatim slijedi djelimično razvedravanje uz sunčane periode u većini predjela, osim na istoku gdje ostaje oblačno i hladnije sa slabom kišom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Prije podne biće promjenljivo vrijeme uz prolaznu kišu koja će se premještati od istoka ka ostalim predjelima.
Duvaće slab vjetar sjevernih smjerova, a u Hercegovini umjerena bura.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od četiri do 10, u višim predjelima od jedan, a dnevna od 10 na istoku do 17 na sjeverozapadu i jugu, u višim predjelima od šest Celzijusovih stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

NOVI PROBLEMI ZA BiH! Zatvara se naš vazdušni prostor?

Vazdušni prostor iznad Bosne i Hercegovine suočen je s potencijalnim zatvaranjem ili ponovnim preuzimanjem od strane Hrvatske i Srbije.

Ova mogućnost pojavila se nakon što je Evropska organizacija za bezbjednost vazdušne plovidbe (EUROCONTROL) zamrznula sva plaćanja prema Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA), potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Sve se dešava nakon sudskog zahtjeva slovenačke kompanije Viaduct koja je pokrenula arbitražni postupak protiv BiH zbog duga.

– Kao rezultat naloga za zapljenu od strane treće strane koji je izdao belgijski sud za provođenje arbitražne odluke protiv države BiH, EUROCONTROL je trenutno dužan zamrznuti rutne naknade koje naplaćuje u ime BiH – kazali su iz EUROCONTROL-a za RSE.

BHANSA je preuzela kontrolu nad nebom iznad BiH u decembru 2019. godine nakon sertifikovanja kadra i nabavke radarskih i komunikacijskih sistema.

Do tad su nebo kontrolisale Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo i Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije, zavisno o dijlu teritorija i visini leta.

– BHANSA je dobila na koncesiju nebo iznad BiH. Avioni plaćaju EUROCONTROL-u u Briselu prelet preko BiH, BHANSA dobija pare direktno od EUROCONTROL-a, polaže račune EUROCONTROL-u i nema nikakve finansijske veze sa BiH – kazao je za Radio Slobodna Evropa Omer Kulić, bivši predsjednik Savjeta BHANSA-e.

Kulić kaže da bi zamrzavanje sredstava koje EUROCONTROL uplaćuje BHANSA značilo zatvaranje ove agencije i da tad postoje samo dvije mogućnosti.

– Prva je da avioni više ne bi letjeli iznad BiH, što aviokompanijama ne bi odgovaralo, jer bi onda letjeli dužim rutama. Druga je da bismo se vratili na prethodno stanje da Srbija i Hrvatska kontrolišu nebo iznad BiH i da oni to naplaćuju – pojasnio je Kulić.

Iz BHANSA nisu odgovorili na upit o zamrzavanju sredstava i mogućim rješenjima. Ranije su iz ove agencije saopštili da su o svom problemu upoznali institucije BiH, Evropsku komisiju i zemlje članice EUROCONTROL-a.

Upozorili su da je ova agencija, kao i sve druge takve agencije u Evropi, neprofitna organizacija i da se prikupljeni prihodi koriste isključivo za pokrivanje troškova.

– Sigurno i neprekidno odvijanje vazdušnog saobraćaja u BiH je pod neposrednom prijetnjom. Postoji mogućnost potpunog zatvaranja vazdušnog prostora BiH, što bi izazvalo domino efekt na regionalni vazušni promet i rad aerodroma – naveli su iz BHANSA.

RSE

Nastavi čitati

Društvo

ZNATE LI TAJNI KAFANSKI JEZIK? Kako konobari prenose poruke o gostima

U mnogim restoranima zaposleni komuniciraju pomoću tajnih znakova i kodova.

Na taj način mogu nenametljivo razgovarati o gostima. Evo na šta bi kao gost trebalo da obratite pažnju.

Tajni pogledi, klimanje glavom ili brzo mahanje rukom – kad je restoran pun, zaposleni obično nemaju drugog izbora nego da međusobno komuniciraju neverbalno. To je takođe veoma važno kako bi posao tekao glatko.

Ako dobro obratite pažnju na znakove rukom ili mig, možete razumjeti tajni jezik konobara – i prepoznati da li govore o vama.
Konobarica podiže ruku i pravi znak “V”? To znači da je gost “Vrlo važna osoba” (VIP). U malo drugačijoj varijanti, pobednički znak u kombinaciji s ispruženim palcem i mahanjem prema kuhinji takođe može označavati VIP gosta, prenosi Fenix magazin.

Slavite rođendan? Cijeli servisni tim u dobrim restoranima će u trenutku znati šta se dešava. Kako konobar to pokazuje kolegama? Pokazuje na svoj pupak – i osoblje odmah zna da je za vašim stolom rođendanska proslava.

Slično je i s vjenčanjima ili godišnjicama. Pogled na domali prst konobara signal je ostatku tima da se radi o nekoj romantičnoj prilici.

Ako je u restoranu gužva, ponekad možete vidjeti konobara kako stavlja ruku na rever. To znači da mu je potrebna pomoć ili da stvari postaju naporne, piše internet magazin wmn.

Posebno zanimljivo: Ako čujete osoblje kako pominje “sto 17”, to znači da neko od konobara hitno mora do toaleta.

Konobari širom svijeta koriste skrivene gestove i kodove za komunikaciju s gostima.

U Velikoj Britaniji, ako ste bili posebno ljubazni pri telefonskoj rezervaciji, pored vašeg imena može biti napisana oznaka “VNP” – što znači “Vrlo fina osoba” i predstavlja kompliment osoblja.

Ipak, u britanskim restoranima treba obratiti pažnju na šifru “Change the Tetley’s” – to ne znači da se mijenja burence piva, već da je osoblje pozvalo policiju.

U američkim restoranima, konobari koriste poseban izraz za goste koji dugo sjede za stolom – nazivaju ih “kamperima” i tada ih kolege podstiču da krenu kući, jer su već predugo zauzeli mjesto, prenosi Krstarica.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Aktuelno