Connect with us

Društvo

Vlada proglasila vanredno stanje u Semberiji

Vlada Republike Srpske, na telefonskoj sjednici zbog svinjske kuge, proglasila je vanrednu situaciju na području Semberije.

Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, potvrdio je za “Nezavisne” da je ta odluka donesena, a osim Bijeljine, odnosi se i na opštine Lopare i Ugljevik.

Prije nego što je Vlada Republike Srpske donijela odluku, farmeri u Republici Srpskoj istakli su da se svinjska kuga nezaustavljivo širi i da su satjerani u ćošak, a jedini izlaz vidjeli su upravo u proglašenju vanrednog stanja kako ne bi došlo do širenja zaraze.

Osim Vlade Republike Srpske, odluku o proglašenju vanredne situacije trebalo je da donese i Bijeljina, a to je najavio Ljubiša Petrović, gradonačelnik.

I na farmu Save Bakajlića, predsjednika Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice, stigao je dopis da mora uništiti dio stočnog fonda.

“Dobio sam nalaz da je afrička svinjska kuga prisutna i na mojoj farmi. Oko stotinu komada će biti eutanazirano”, priča Bakajlić, koji dalje navodi da su poljoprivredni proizvođači iz Semberije uputili zvaničan dopis Vladi RS i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u kome traže proglašenje vanrednog stanja. Bakajlić je ljut i na nadležne u Semberiji, prije svih na Krizni štab i gradonačelnika Bijeljine Ljubišu Petrovića, jer nisu reagovali da se problem riješi.

“Gotovo cijela Semberija je pogođena. Mi kao ljudi želimo da zaštitimo jedan mali dio koji još nije pogođen. Tražili smo da predsjednik Vlade proglasi vanredno stanje, ako im je uopšte to u interesu. Ako je politika i hoće da nas pobiju, neka pobiju i nas i stoku”, poručuje Bakajlić, dodajući:

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja svinjara RS, tvrdi da virus ekonomski potpuno uništava uzgajivače.

“Bolest je toliko opasna i nemilosrdna. Potrebne su velike i precizne mjere, a jedna od njih je potpuna izolacija, što manje kretanje, što manji transport svinja, pratiti situaciju od početka inkubacije. Tamo je na terenu pet inspektora, to je malo”, ističe Maljčić.

Prije nego što je na telefonskoj sjednici donesena odluka o proglašenju vanrednog stanja, Minić je za Nezavisne rekao da se o tome razgovaralo i ranije.

“Dobio sam zahtjeve poljoprivrednika. Ja sam na vezi 24 sata sa predstavnicima Civilne zaštite koji već dva dana čekaju u Bijeljini da gradonačelnik Petrović izda akt gdje će se postaviti punktovi, za životinjska groblja i sve ostalo”, kaže Minić.

Prema njegovim riječima, najveći problem u Bijeljini je to što gradonačelnik Ljubiša Petrović ne pristaje da se problem zajednički riješi, već slučaj politizuje.

“Ministarstvo razmišlja o proglašenju vanrednog stanja, ali to je odluka koju donosi Vlada na osnovu utvrđenih okolnosti. Ne kažem sada da će to biti danas ili sutra, i da li za cijelu Srpsku ili samo pogođeni dio, ali svakako ćemo se oglasiti o tome”, rekao je Minić, koji dodaje da se sva materijalna i tehnička sredstva moraju staviti na raspolaganje kako bi se zaustavilo širenje afričke kuge.

“Iz Gradske uprave Bijeljina nam je tek rano u ponedjeljak stigao dopis u kome priznaju da nisu u mogućnosti da sa svojim resursima izvrše sve ono što bi trebalo. To je jedan ogroman propust, ne želimo da politizujemo, već da sa lokalnom zajednicom imamo partnera kako bismo iskoordinisali sve biosigurnosne mjere koje treba da budu preduzete”, pojasnio je Minić.

A iz Bijeljine je ubrzo stigao odgovor. U ovom gradu u utorak će biti proglašena vanredna situacija, poručio je gradonačelnik Ljubiša Petrović.

“Na području grada Bijeljina će biti proglašena vanredna situacija zbog pojave afričke kuge svinja. Zaključno sa nedjeljom, u Bijeljini je eutanazirano 2.400 svinja, a danas se u Srednjem Magnojeviću sprovodi eutanazija na farmi sa više od 800 svinja”, rekao je Petrović, te dodao da se u ovom slučaju radi o milionskoj šteti.

“Zahtjevi za nadoknadu štete od danas (ponedjeljak) predaju se u gradskom Odjeljenju za poljoprivredu”, kazao je Petrović.

Na ovo resorni ministar Minić odgovara:

“Nije njegova obaveza ni pravo da poziva građane da počnu podnositi zahtjeve za naknadu štete njemu. To je klasična politizacija. Ima odluka Vlade iz 2019. godine da teret troškova uginuća životinja i eutanaziju od afričke kuge snosi Vlada iz Fonda solidarnosti. Mi ćemo to rješavati”, naglasio je Minić.

Podsjetimo, afrička kuga svinja potvrđena je na 64 imanja u Srpskoj. Na području Brčko distrikta registrovano je 19 imanja na kojima je otkrivena afrička kuga svinja, a eutanazirano je 355 zaraženih životinja.

Istovremeno, Kina je zabranila uvoz domaćih i divljih svinja direktno ili indirektno iz BiH i Hrvatske, a u dva saopštenja koja je objavila kineska Uprava carina se navodi da će sve domaće i divlje svinje koje uđu u Kinu biti vraćene ili uništene.

NEZAVISNE

Društvo

RAZMIŠLJATE O UNOSNOM BIZNISU? Hektar ove biljke donosi i više od 25.000 KM

Prinos sa jednog hektara lavande može da donese zaradu veću od 13.000 evra (više od 25.000 KM).

Iako zvuči primamljivo, stručnjaci upozoravaju da je od samog zasada do njegovih finansijskih benefita put veoma dug.
Životni vijek lavande je 30 godina, a najčešće se gaji zbog njene ljekovitosti. Svježi ili osušeni listovi i cvjetovi koriste se kao aromatičan začin i kao “sredstvo“ protiv moljaca, dok se sušeni cvijet koristi kao čaj u svrhe poremećaja raspoloženja, nesanice, grčeva ili lošeg varenja, a nadaleko je poznata i po etarskim uljima.
Kada se govori o prinosima, svaki žbun u prosjeku daje oko 1,5 kilograma svježe biljke za preradu, dok prinos etarskog ulja može da bude i 150 litara po hektaru.

Puna isplativost postiže se nakon tri godine formiranja zasada, kada počinje da se vraća uloženo. Inače, da bi se dobio litar etarskog ulja potrebno je oko 65 kilograma svježe lavande, a od jednog kilograma svježe biljke dobija se oko 160 grama suvog cvijeta, prenosi “Mondo“.

Cijena lavande, kao i sama tražnja za njom u svijetu sve više raste, što dodatno privlači privrednike da se upuste u uzgoj ove biljke. Kilogram suvog cvijeta ima cijenu od šest do sedam evra, a litar eteričnog ulja može da se proda od 70 do 90 evra, dok boca od 200 mililitara košta minimum 200 dinara.

Nastavi čitati

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE “Gospod je sišao u ad da razbije okove smrti”

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije rekao je da se vjeruje u Boga koji je vaskrsao iz mrtvih, ne u Boga uopšteno jer nije dovoljno vjerovati samo u njegovu, kako mnogi kažu, nauku, etiku, moral.

“Verujemo u Boga koji je vaskrsao iz mrtvih, ne u Boga uopšteno, jer ima mnogo onih koji veruju u Boga i u Isusa Hrista, ali veruju u njegovu, kako kažu, nauku, etiku i moral. To je sve u redu, ali nije dovoljno. I ako je samo to onda je pogrešno”, objasnio je patrijarh Porfirije.

Srpski patrijarh je istakao da se vaskrsli Hristos javio onima koji su u njega vjerovali, dok je onima koji nisu imali vjere iako se javljao ostao stranac, a oni prazni.

“To da je on vaskrsao nije posledica i rezultat našeg domišljanja, nego uvek i isključivo posledica vere”, rekao je patrijarh Porfirije nakon što je služio u Sabornoj crkvi u Beogradu.

Njegova svetost je ukazao na to da se vjeruje u Isusa Hrista, Sina Božjeg, koji je vaskrsao iz mrtvih, naglasivši da čovjek ima potrebu za životom jer je to prirodno.

Prema njegovim riječima, strah od potpune i apsolutne samoće i mraka, iščeznuća, strah od smrti jeste ono na šta anđeo poziva mironosice žene, apostole i ostale da ostave sve po strani jer je ustao Gospod.

Njegova svetost je naveo da Hristov silazak u ad Crkva naziva prvim vaskrsenjem, jer tamo gdje je Gospod tamo nema smrti, tamo je život.

“Gospod je sišao u ad da razbije okove smrti, da najavi i da nagovesti potpuno i apsolutno večno vaskrsenje svakog od nas”, rekao je patrijarh Porfirije.

Nastavi čitati

Društvo

HUMANI SUGRAĐANI ZA liječenje samohrane majke sakupili 25 000 KM!

Za liječenje samohrane majke Ane Gloginje iz Drvara u Turskoj za jedan dan je na dva humanitarna događaja prikupljeno oko 25.000 KM.

Gloginja je izrazila veliku zahvalnost organizatorima i istakla da su njen grad i sugrađani još jednom pokazali jedinstvo.
“Bez riječi sam. Moj grad i sugrađani su pokazali da su uvijek tu jedni za druge. Još malo pa sam skupila za novac za operaciju. Poslije je potrebno skupiti novac za putne troškove, boravak i rehabilitaciju u Turskoj”, rekla je Gloginja Srni.
Ona je objasnila da je u toku jednog dana organizovan humanitarni koncert Amaterskog kulturno-umjetničkog društva /AKUD/ “Mira Lukač” u Radničkom domu i muzičkih izvođača porijeklom iz Drvara u hotelu “Drvar”.

Crveni krst opštine Drvar pokrenuo je i humanitarnu akciju “Svi za Anu” u okviru koje se do 31. maja pozivom na “M:telov” broj telefona 1432 može darovati jedna KM za njeno liječenje.

Pomoć se može uplatiti i na žiro račun Ane Gloginje otvoren kod Inteza Sanpaolo banke 1544119994900135.
Dvadesetdevetogodišnja Ana Gloginja ranjena je 2019. godine kada je na radnom mjestu u ugostiteljskom objektu iz službenog pištolja ranio u kičmu policijski službenik.

LJekari su joj jedva spasili život, a ona je od tada nepokretna. Sada nastoji da prikupi novac za operaciju u Turskoj za šta joj je potrebno 26.000 evra.

Nastavi čitati

Aktuelno