Connect with us

Društvo

Novinari STRAHUJU da će zakon o medijima dodatno OTEŽATI NJIHOV RAD

Na informaciju iz Vlade Republike Srpske da je formirana Radna grupa za donošenje zakona o medijima, koja će se sastati ponovo u utorak, 10. oktobra, novinari tvrde da će i on – poput kriminalizacije klevete i usvojenog Nacrta zakona o nevladinim organizacijama – objektivnim i nezavisnim medijima otežati rad, budući da neki od najčitanijih i kritičkih medija iz ovog entiteta nisu pozvani na učešće.

Nakon što je u Republici Srpskoj izmijenjen Krivični zakonik kojim je kleveta ponovo kriminalizovana i nakon što je u formi nacrta usvojen zakon o nevladinim organizacijama, vlast u ovom entitetu priprema usvajanje zakona o medijima.

Kako je potvrđeno za Detektor u Vladi, oformljena je Radna grupa koja bi trebala učestvovati u donošenju zakona, a čine je profesori s Pravnog i Fakulteta političkih nauka, glavni i odgovorni urednici u medijima, novinari, pravnici, predstavnici Udruženja novinara Republike Srpske i predstavnici Vlade.

Grupa je, kako navode u Vladi, održala prvu sjednicu na kojoj je dogovorena dinamika rada, aktivnosti na pripremi radnog materijala za izradu zakona, ali jedan od članova, Dragan Jerinić, suvlasnik jednog banjalučkog portala, za sada ne može iznijeti više detalja jer ih, kako kaže, nema.

Okupljanje novinara ispred Narodne skupštine RS
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Predložili su me, ali nema ni materijala još. Dao sam svoje mišljenje. Možda za 20-ak dana će se više znati, pa ću vam onda dati izjavu -rekao je Jerinić.

Sandra Gojković Arbutina, urednica u Nezavisnim novinama i članica Radne grupe, podsjeća da novinarska zajednica u Republici Srpskoj duže od deset godina traži zakon o medijima, ali do sada nije bilo interesa da se na tome radi. Navodi i da je i zbog toga opravdan strah medijske zajednice jer se na zakonu o medijima radi “sada – odmah nakon kriminalizacije klevete i usvajanja Nacrta o NVO“.

– Kao da je to dio jednog paketa zakona, pogotovo jer ni danas se ne zna ko je pisao izmjene Krivičnog zakonika, sve je bilo potpuno netransparentno, s teškim posljedicama po medijske slobode. Radna grupa nije imenovana odlukom Vlade, bar mi odluku nismo vidjeli, tako da bih rekla da smo neko savjetodavno tijelo jer tu nema ni nadležnog ministarstva – pojašnjava ona.

Predlagač bi trebao biti Sekretarijat Vlade, a kako kaže Gojković Arbutina, plan je da članovi prouče zakone u regionu, pa da se počne s izradom prijedloga.

– Na prvom sastanku moj stav je bio da grupa mora da radi apsolutno transparentno i bude potpuno otvorena, upravo zbog iskustva s izmjenama Krivičnog zakonika gdje smo dovedeni pred svršen čin jer je sve rađeno u tajnosti – kaže Gojković Arbutina za Detektor, dodajući da je za sada dio Radne grupe jer je zainteresovana profesionalno za zakon koji se tiče nje i kolega.

Na upit zašto u Radnoj grupi nisu predstavnici nekih od istraživačkih portala, odnosno najčitanijih i najuticajnijih medija u Republici Srpskoj, iz Vlade kažu su “kriterijumi po kojima su pozivani članovi u Radnu grupu višedecenijski rad i iskustvo na odgovornim pozicijama glavnog i odgovornog urednika u medijma“.

Aleksandar Trifunović, glavni i odgovorni urednik portala Buka, kaže da se pozivanjem nekih a nepozivanjem drugih u Radnu grupu šalje jasna poruka, i sumnja da mediji mogu očekivati bilo šta dobro od novog zakona.

– Ne ulazim u razloge nepozivanja, nećemo se sami pozivati, ali šta očekivati od takvog zakona ako neki od najrelevantnijih medija nisu pozvani? To znači da će medijima, vjerovatno, tim zakonom biti otežan rad. Buka je, na primjer, jedan od najčitanijih medija u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, i ako to nije relevantno da mi kažemo svoje mišljenje, ne znam šta je onda relevantno – govori Trifunović.

Banjalučki advokat Aleksandar Jokić napominje da Radna grupa nije oformljena, već je riječ o “grupi ljudi koji su sazvani bez zvanične odluke i rješenja, bez jasnog kriterija odabira učesnika i organizacija koje predstavljaju”.

– Zato je sastav dominantno – uz par izuzetaka – prorežimski, i ne predstavlja ni trećinu novinara i medija u Republici Srpskoj. To je prvi, početni problem u procesu. Drugi je što nemamo ministarstvo koje stoji iza ovoga, jer nekako ispada da nije u nadležnosti nijednog ministarstva. Ako nije, onda je nejasno kako i zašto se donosi zakon – pojašnjava Jokić.

Ljiljana Smiljanić iz banjalučkog Kluba novinara, čiji predstavnici također nisu pozvani da budu dio Vladine Radne grupe, kaže da je zakon o medijima u Republici Srpskoj svakako neophodan, kako bi bila obezbijeđena transparentnost vlasništva nad medijima. Navodi, međutim, da se medijska scena ne može urediti samo jednim zakonom i da sumnja u dobre namjere zakonodavac, s obzirom na ranije usvajanje klevete kao krivičnog djela ili Nacrta zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.

– Za kriminalizaciju klevete čuli smo da je namjera da se smanji širenje govora mržnje i lažnih vijesti, mada anonimni portali i dalje šire lažne vijesti i govor mržnje. Svaki profesionalan novinar je svjestan toga da radi odgovoran posao i iza svog teksta ili priloga stoji imenom i prezimenom. Takvi će da budu na udaru, a anonimni će i dalje da “udaraju” gdje stignu, bez ikakve odgovornost – kaže za Detektor Smiljanić, dodajući da upravo političari finansiraju te anonimne portale za blaćenje protivnika.

Ipak, ne može više reći jer nema nikakvih objašnjenja niti materijala. Trifunović dodaje da su se već pojavile informacije da je jedan od ciljeva novog zakona o medijima onemogućavanje vlasništva nad medijima nevladinim organizacijama, što će svakako otežati ili onemogućiti rad “malim“ medijima u Republici Srpskoj.

Jokić također podsjeća i da niko još zvanično i javno nije objasnio šta su ciljevi donošenja zakona o medijima.

– Jedino što je jasno je da je cilj isključiti NVO sektor iz medija i na taj način ga učiniti ranjivijim na odredbe Krivičnog zakonika o kriminalizaciji klevete i povećati autocenzuru u izbornoj godini – smatra ovaj banjalučki advokat.

Drugi sastanak Vladine Radne grupe, koja će se sastajati dva puta mjesečno, zakazan je za 10. oktobar.

Društvo

EVROPSKA UNIJA ISTRAŽUJE gradnju vjetroparka u BiH od 200 MILIONA EVRA

Elektroprivreda HZHB planira izgraditi vjetropark na rubu zaštićenog Nacionalnog parka prirode Blidinje u zapadnoj Hercegovini, bez studije uticaja na životnu sredinu i na zemlji za koju mještani kažu da su im lokalne vlasti oduzele bez ikakve naknade.

Piše ovo Radio Slobodna Evropa.

Projekat Poklečani, vrijedan gotovo 200 miliona evra, finansirao bi se iz kredita Evropske investicijske banke (EIB) i bespovratnih sredstava iz fondova Evropske komisije.

Zbog toga je zanimanje pokazao i Pravobranilac Evropske unije koji je zatražio odgovore od Evropske komisije.

Vjetropark je od početka izazvao protivljenje ekoloških grupa, budući da su vlasti, koristeći dekret koji je vlada sama donijela, odobrile gradnju bez prethodne studije uticaja na okolinu.

Podnosioci tužbe pred Ombudsmanom EU tvrde da Vjetropark Poklečani, čiji je nosilac projekta javna Elektroprivreda HZHB iz Mostara, ugrožava okolinu.

Smatraju da su prekršeni domaći i evropski zakoni, te njihovo osnovno ljudsko pravo na neotuđivost privatnog vlasništva.

“Banka (EIB) već više od godinu zna za neke sporne stvari što su se radile u tom projektu”, kazala je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Iva Miličević, stanovnica sela Poklečani, koja se obraćala EIB-u.

Njoj je odlukom vlasti u opštini Posušje oduzet dio imanja ograđen suvozidom koji je izgradio njen pradjed prije više od 100 godina koji bi trebao biti srušen kako bi se na dijelu zemljišta podigla vjetrenjača.

S porodicom i mještanima se obratila i Evropskoj komisiji, ali se suočila sa ćutanjem iz Brisela. Zbog toga se obratila EU pravobraniocu.

Honor Mahony, portparol EU ombudsmana kazala je za Radio Slobodna Evropa da su pokrenuli žalbu 14. februara zbog toga što Evropska komisija nije ni odgovorila na dopis u vezi s vjetroelektranom Poklečani.

Pravobranilac je, kaže, “zamolio Komisiju da podnositelju pritužbe odgovori do 10. marta”.

Mahony je pojasnila da, “ako podnosilac pritužbe ne bude zadovoljan odgovorom Evropske komisije, može se ponovo obratiti EU Ombudsmanu sa sadržajem odgovora”. Ombudsman bi tada razmotrio pokretanje nove istrage.

Iz Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), zajedničke inicijative Evropske komisije i šest finansijskih institucija među kojima je i EIB, Miličević su odgovorili da ova banka koja je osigurala novac za vjetropark “trenutno sprovodi postupak provjere usklađenosti koja će potvrditi da su okolinski i socijalni standardi u potpunosti ispoštovani”.

Nezadovoljna odgovorom, u kojem se WBIF pozvao na procjene i garancije koje je dala Elektroprivreda HZHB, Miličević je s grupom mještana uputila novu žalbu EU Ombudsmanu i WBIF-u i zatražila novu istragu.

“Na kojoj pravnoj osnovi se privatna zemljišta ekspropriraju? Kako opravdavate krčenje 375.000 kvadratnih metara šumske površine”, naveli su u žalbi čiji prevod je Miličević ustupila za RSE.

Najavila je i da će se mještani obratiti Evropskoj kancelariji za borbu protiv prevara (OLAF) i drugim institucijama “radi istrage brojnih pravnih nepravilnosti povezanih s ovim projektom”.

Kako je mještanima oduzeta zemlja?
Odlukom Opštinskog vijeća Posušje od 27. jula 2023. godine, utvrđeno je da je “od javnog interesa izgradnja VE Poklečani”, te kako se “može pristupiti potpunom i nepotpunom izvlaštenju nekretnina”.

Odluka o oduzimanju privatnog i državnog zemljišta donesena je, kako se navodi, u skladu s entitetskim Zakonom o izvlaštenju u Federaciji BiH, a na osnovu zahtjeva Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosna (EPHZHB).

Više od 60 pašnjaka, oranica i šumskog zemljišta u državnom i privatnom vlasništvu, ukupne površine veće od 350.000 kvadratnih metara, dato je nakon izuzimanja na korištenje tom javnom poduzeću u vlasništvu entitetske vlade.

Zakonska obveza EP HZHB je da vlasnike pozovu prije izuzimanja zemljišta “radi pokušaja sporazumnoga rješavanja imovinsko-pravnih odnosa”.

Mještani, od kojih mnogi žive i rade u inostranstvu, morali su se javiti na poziv EPHZHB, objavljen na internetskoj stranici kompanije, u roku od 15 dana. Ostavljena im je i mogućnost tužbe pred, u ovom slučaju, Kantonalnim sudom u Širokom Brijegu.

Iva Miličević je s članovima porodice i susjedima podnijela tužbu pred tim sudom, a sudski proces je “u toku” i ne zna se kad bi se mogao okončati.

U tužbi pred evropskim pravobraniocem i pred domaćim sudom ona i grupa mještana traže da se zaustavi oduzimanje privatnog zemljišta i da se poštuju zakoni i propisi u tom projektu.

“Nama stavljaju turbinu 270 metara od kuće, oko 200 metara od groblja. Što će biti ako se ona sruši ili zapali? Hoće li meni led s turbina zimi padati na glavu? Oni bi turbine pravili kao da tu niko ne živi”, kazala je Miličević za RSE.

U Bosni i Hercegovini je na snazi zabrana raspolaganja državnom imovinom, koja uključuje poljoprivredno i šumsko zemljište.

Država BiH i Federacija BiH nemaju zakon o šumama, dok je Ustavni sud BiH poništio zakon o šumama koji je pokušala donijeti Republika Srpska (RS).

Ustavni sud BiH je u više odluka naveo da šume i poljoprivredno zemljište ostaju državna imovina i pod zakonskom su zabranom raspolaganja, sve dok se ne donese državni zakon koji bi regulirao to pitanje.

Zakona nema više od tri decenije nakon proglašenja samostalnosti, a protive mu se politički predstavnici RS koji smatraju da ne postoji državna imovina i da je sve vlasništvo entiteta.

Ministarstvo privrede Zapadnohercegovačkog kantona je na osnovu kantonalnog Zakona o šumama, odobrilo krčenje i prenamjenu oko 353.000 kvadratnih metara državnih šuma i poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, za izgradnju vjetroparka.

Kantonalni zakon nije osporavan pred Ustavnim sudom BiH.

EP HZHB je kao naknadu za krčenje državne šume za izgradnju Vjetroparka Poklečani uplatilo u kantonalni budžet oko 68.000 evra, a ova elektroprivreda dužna je na drugoj lokaciji posaditi šumu na istoj kvadraturi.

Za oko 2.000 kvadratnih metara privatne šume, kantonalni Zakon o šumama ne predviđa plaćanje naknade i EP HZHB vlasnicima ne duguje ništa.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i još toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i toplije vrijeme uz malu oblačnost i maksimalnu temperaturu od 12 do 18 stepeni Celzijusovih.

Ujutro će biti hladno sa slabim mrazom, a oko rijeka i po kotlinama moguća je prolazna magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Minimalna temperatura vazduha biće od minus četiri do nula stepeni Celzijusovih.
Tokom dana preovladavaće pretežno sunčano i toplije vrijeme.

Duvaće slab do umjeren uglavnom južni vjetar, na sjeveru u drugom dijelu dana sjeveroistočni.

Nastavi čitati

Društvo

OTKLANJANJE NEPRAVILNOSTI! Inspektorat Srpske najavio šta će kontrolisati U NOĆNIM KLUBOVIMA!

U cilju što efikasnijeg rada, a kako bi poslovni subjekti blagovremeno pripremili svu potrebnu dokumentaciju koja će se tražiti na uvid u najavljenim kontrolama ugostiteljskih objekata noćnih klubova, iz Inspektorata Srpske objašnjavaju što će kontrolisati.

“Često se dokumentacija potrebna za inspekcijski nadzor ne nalazi u samom objektu, zbog čega cijeli postupak traje duže, a opredjeljenje ovog organa je da u najmanjoj mogućoj mjeri remeti redovan rad ugostiteljskih objekata. Zbog toga, pozivamo poslovne subjekte da pripreme dokumentaciju kako bi ista bila dostupna inspektorima na uvid u trenutku vršenja kontrole”, kazali su iz Inspektorata Srpske.

Dodaju da je cilj kontrola prioritetno prevencija i blagovremeno otklanjanje eventualnih nepravilnosti koje bi za posljedicu mogle imati neželjene događaje, što je vjerujemo i u interesu poslovnih subjekata.

“Planirano je da kontrolama bude obuhvaćeno nekoliko različitih oblasti, kao što su zaštita na radu, zaštita od požara, te upotreba samog objekta u smislu posjedovanja tehničke dokumentacije za isti”, dodaju iz Inspektorata.

Kako su rekli, svaki poslovni subjekat kao poslodavac u smislu provođenja mjera zaštite na radu, obavezan je da izvrši ispitivanje  sredstava rada i uslova radne sredine, da obezbijedi dovoljan broj ormarića prve pomoći sa pripadajućim sanitetskim materijalom, da osposobi dovoljan broj radnika za pružanje prve pomoći, spasavanje i evakuaciju u slučaju opasnosti, kao i da osposobi radnike za zadrav i bezbjedan rad.

“U smislu provođenja mjera zaštite od požara objekti moraju imati dovoljan broj vatrogasnih aparata koji trebaju biti redovno kontrolisani. U zavisnosti od veličine i kapaciteta trebaju imati određeni broj izlaza, panik rasvjeta mora biti u funkcionalnom stanju”, kazali su iz Inspektorata.

Dodaju da radnici moraju pohađati obuku iz oblasti zaštite od požara kako bi u slučaju incidenta znali pravilno postupati u smislu bezbjedne evakuacije i preduzimanja drugih mjera u cilju suzbijanja širenja požara.

“Različite instalacije u objektu trebaju periodično biti ispitane od strane licencirane kuće i u funkcionalnom stanju, što je posebno važno kada je riječ o ventilacionim sistemima. U skladu sa potrebama u kontrole će se uključiti i inspektori jedinica lokalne samouprave, a u koordinaciji sa republičkim inspektorima”, pojasnili su iz ove ustanove.

Kako navode u inspekcijske kontrole će se u skladu sa zakonskim ovlaštenjima priključiti i inspektori za eksplozivne materije i poslove zaštite od požara Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, koji će tom prilikom djelovati preventivno prema pravnim subjektima i sugerisati način upotrebe pirotehničkih sredstava u zatvorenom prostoru, kome se trebaju obratiti za dozvolu, te koga mogu angažovati za upotrebu pirotehnike.

Podsjećamo, Inspektorat Republike Srpske će u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske u narednom periodu vršiti ciljane kontrole provođenja mjera zaštite od požara i upotrebe pirotehnike u ugostiteljskim objektima u Republici Srpskoj, sa akcentom na noćne klubove i diskoteke.

Nastavi čitati

Aktuelno