Connect with us

Društvo

NOVO POSLJUPLJENJE GORIVA! Svi ćute i plaćaju pet do osam feninga više

Cijene goriva na benzinskim pumpama u Republici Srpskoj od početka jula ove godine porasle su za gotovo 15 odsto, sa 2,46 maraka, na 2,80 za jedan litar. Kako se radi o skoku od 34 feninga, vozači, vlasnici automobila sada moraju za jedan rezervoar goriva izdvojiti od 15 do 20 maraka više nego prije dva mjeseca.
Predsjednik Grupacije za promet nafte i naftnih derivata pri Privrednoj komori Republike Srpske Đorđe Savić navodi kako su domaći distributeri jednostavno bili prinuđeni da prate negativne globalne naftne trendove i usklađuju sa svojim cijenama, ugrađujući svoje marže, koja ne prelaze 25 feninga po jednom litru.

Kako je istakao, s obzirom na to da su trenutne rafinerijske, odnosno nabavne cijene benzina 95 oko 2,16, a dizela 2,18 maraka, u narednih nekoliko dana sigurno treba očekivati novi rast cijena goriva na domaćim pumpama. Kako je pojasnio, kada domaći distributeri na ove nove rafinerijske cijene dodaju troškove transporta i PDV-a, te svoju maržu, prostom matematikom dolazi se do toga da bi gorivo kod nas trebalo da ponovo poskupi za pet do osam feninga, odnosno da bi cijena mogla ići na 2,85 maraka po jednom litru pa možda i na 2,88.

– Do ovog poskupljenja će gotovo sigurno doći, jer domaći distributeri ne mogu ugroziti svoje poslovanje – kaže Savić navodeći da trenutne maloprodajne cijene kod nas u Srpskoj kaskaju za 10, do 15 feninga za berzanskim kotacijama, prenosi Glas Srpske.

Ukazuje i na to da je, kada su u pitanju neke dugoročnije prognoze, vrlo teško praviti bilo kakve procjene, jer, pokazalo se, kako je istakao, da globalno tržište energenata u posljednje vrijeme reaguje bukvalno na sve.

– Posljednjih nekoliko sedmica, pa i mjeseci, primjetan je manjak benzina i dizela na tržištu, do kojeg je došlo zbog deficita na Mediteranu i sezonskog efekta. Šta će biti u oktobru ili novembru, teško je reći i predvidjeti – poručio je on.

Cijene naftnih destilata na globalnom tržištu i dalje rastu i visoke su u odnosu na sirovu naftu od koje se oni prave, što ukazuje, kako ističu analitičari, na oskudicu – koja bi svuda trebalo da alarmira vlade koje pokušavaju da se izbore sa inflacijom.

Prema riječima Savića, prema posljednjim analizama koje su rađene prije desetak dana, berzanske kotacije evrodizela su od prvog juna skočile za čak 35 odsto, dok je u isto vrijeme sirova nafta poskupjela, uslovno rečeno, za samo 18 odsto.

Rast cijena naftnih destilata i fjučersa na benzin i dizel rezultat su raznih strahova. Špekulanti se sve više klade na više cijene dizela zbog sezonski niskih zaliha u SAD i Evropi, u vrijeme kada se one obično povećavaju uoči sezone grijanja.

Iako zalihe dizela nisu tako male kao što su bile u ovo doba prošle godine, one su i dalje, kako je navedeno u pojedinim analizama, znatno ispod istorijskih prosjeka, što, kako se ističe, sugeriše da bi smanjena ponuda zbog zastoja u pojedinim rafinerijama, potražnje veće od očekivane ili hladnije zime mogla dodatno da preokrene tržište naftnih destilata u deficit, podižući cijene ponovo, a što bi se onda lančano odrazilo i na kretanje robe i inflaciju.

Kineski efekat
Do rasta cijena naftnih destilata došlo je iako su cijene sirove nafte na svjetskom tržištu u blagom padu, pošto investitori i dalje obraćaju pažnju na ekonomske probleme Kine, što utiče na potražnju za ovim energentom. Budući da je kineska privreda druga po jačini na svijetu, njena slabija ekonomska aktivnost drži cijene sirove nafte u kakvoj-takvoj normali.

Društvo

MAJČINSKA KARTA ZA RANIJU PENZIJU: Koliko žena u Srpskoj je to iskoristilo

Više od 500 majki iz Republike Srpske iskoristilo je priliku da se u toku ove godine penzionišu ranije, odnosno da odu u penziju za godinu ranije po svakom rođenom djetetu.

Naime, ova mogućnost, koja je uvedena kao dio napora da se podrže porodice i poboljša kvalitet života majki, a omogućava ženama da se povuku iz radnog procesa i uživaju u penzionerskim danima.

Prema podacima Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, u toku 2024. godine pravo na penziju primjenom instituta žena-majka ostvarilo je 549 osiguranika, odnosno žena-majki.

Takođe, prema njihovim podacima, prošle godine je raniju penziju po osnovu djece ostvarilo čak 930 osiguranika, odnosno žena-majki.

“Tu povlasticu ženama je donio novi Zakon o radu koji je usvojen još 2016. godine, a kojim je propisano da žena stiče pravo na penziju za jednu godinu manje staža za svako rođeno dijete u odnosu na uslove za sticanje penzije propisane Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, navode iz Fonda, dodajući da postoji nekoliko uslova za ostvarivanje ovog prava.

“Uslove za ostvarenje tog prava predočavamo u nastavku važećim Zakonom o radu u članu 107. t. 4. propisano je da žena-majka stiče pravo na penziju za jednu godinu manje staža osiguranja za svako rođeno dijete u odnosu na uslove za sticanje prava na penziju propisane Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, navode iz Fonda za “Nezavisne novine”.

Kako dodaju, navedenom zakonskom odredbom snižava se granica u pogledu godina ukupnog penzijskog staža kao uslova za ostvarivanje prava na penziju za ženu-majku.

“Ako je uslov za ostvarivanje prava za ženu navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja onda žena-majka sa dvoje rođene djece može ostvariti pravo sa 13 godina staža osiguranja, umjesto 15, koliko je propisano Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, kazali su iz Fonda.

Kako dodaju, prema drugom uslovu za ostvarivanje prava, koji važi i za muškarca i za ženu, a predstavlja navršenih 60 godina života i 40 godina penzijskog staža, onda se za ženu osiguranika, na primjer sa troje djece, granica sa navršenih 40 godina penzijskog staža snižava na 37 godina penzijskog staža.

“Prema trećem uslovu, za ostvarivanje prava na penziju za ženu sa navršenih 58 godina života i 35 godina staža osiguranja sa, na primjer, troje rođene djece, pravo na penziju u pogledu navršenih godina staža osiguranja može se ostvariti sa 32 godine staža osiguranja, umjesto 35 godina staža osiguranja, koliko je propisano Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, navode iz Fonda.

Kako ističu, proizlazi da se od Zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju propisanih godina staža osiguranja ili penzijskog staža granica penzijskog staža primjenom odredaba člana 107. Zakona o radu snižava za onoliko godina koliko žena podnosilac zahtjeva ima rođene djece.

Nastavi čitati

Društvo

PRIRODNE NAUKE NA IZDISAJU: Mladi ne upisuju fiziku i biologiju

Na fakultetima u Srpskoj trenutno je veoma slaba zainteresovanost za upis na studije fizike i biologije, s tim da, ako se u trećem roku ne upiše dovoljno studenata, u Zvorniku čak razmišljaju da više ne idu sa studijskim programom biologija.

Do sada su se na smjer biologija na Tehnološkom fakultetu u Zvorniku upisala svega dva studenta. S druge strane, na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci je ostalo 15 mjesta na budžetu na studijskom programu fizika.

Radoslav Dekić, dekan PMF-a Banjaluka, za “Nezavisne novine” potvrđuje da je najmanje upisanih na studijskim programima fizika i tehničko vaspitanje i informatika.

“Treći rok će biti već od 16. do 18. septembra, kada je predaja dokumenata, odnosno prijemni ispit, pa ćemo vidjeti kakva će biti zainteresovanost. Planirali smo da bude i četvrti upisni rok prije početka nastave. Inače, na hemiji ima upisanih studenata, a očekujemo da će i u trećem roku biti zainteresovanih. Na studijskom programu informatika, matematika, biologija, geografija, te prostorno planiranje ima mjesta, ali ima i upisanih studenata”, kazao je Dekić.

Navodi da je oko 80 studenata upisano na PMF u prethodna dva roka.

“Na nekim smjerovima smo konstantno imali manju zainteresovanost, nije baš bilo slučajeva da nemamo upisanih, pa se nadam da će tako biti i ove godine. Ipak, radi se o prirodnim naukama, koje treba da volite, odnosno da vam budu zanimljive da biste ih studirali”, dodaje on.

I Milenko Smiljanić, prodekan za nastavu na Tehnološkom fakultetu u Zvorniku, kaže da se nadaju da će se popraviti stanje u trećem upisnom roku, kada je u pitanju broj kandidata na smjer biologija.

“Na hemijskom inženjerstvu i tehnologiji je solidan odziv te imamo još desetak mjesta. Što se tiče biologije tu je slabiji odziv, ali sad ide treći upisni rok pa ćemo vidjeti da li će se nešto popraviti. Imamo kvotu od 15 na budžetu, pet samofinansiranje i dva stranca, ali mislim da je samo dvoje upisalo. Ovo je baš mali odziv, a prošle godine je takođe bilo dvoje, ali smo ipak organizovali nastavu. No, ove godine je isti slučaj, tako da čak razmišljamo da više ne idemo sa tim studijskim programom. Vidjećemo kakvo će biti stanje na trećem upisnom roku, možda se nešto promijeni”, rekao je Smiljanić.

Prema riječima Vladana Bartule, dekana Filozofskog fakulteta u Palama, kod njih je trenutno nešto manje upisanih na smjeru geografija, dok su na ostalim programima takoreći iste brojke kao i ranijih godina.

“Otprilike su brojke kao i prošle godine, a tradicionalno, najveće interesovanje vlada za psihologiju, kineski jezik i politikologiju, te ostale grupe. Uglavnom, ostalo je još mjesta na filološkim grupama te na nekim društvenim. No, nisu to još konačne brojke jer imamo treći upisni rok, tako da ćemo u oktobru jasnije znati kakva je ove godine situacija s upisom”, rekao je Bartula.

Što se tiče istorije i arheologije, kako kaže, tu je solidno jer dvadesetak studenata i upisuje, tako da će vjerovatno i ove godine biti isto.

“Na geografiji je nešto manje upisanih, oni su ostali na tri studenta, ali, kažem, biće još jedan upisni rok”, ističe Bartula.

Nastavi čitati

Društvo

BUJICE I PROBLEMI SA OBORINSKIM VODAMA: Upozorenje iz RHMZ RS zbog padavina

U Hercegovini i na sjeverozapadu Republike Srpske moguć je porast bujičnih vodotokova zbog obilnih padavina, kao i problemi sa oborinskim vodama i oticanjem vode u urbanim zonama.

Na ovom području će pasti od 40 do 80 litara kiše po metru kvadratnom, a lokalno je moguće i više od 100 litara, upozoravaju iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Nagla promjena vremena i zahlađenje, kao i jača kiša, danas su zahvatili većinu predjela, osim krajnjeg sjeveroistoka (Semberija), a nove jače padavine očekuju se u subotu veče i u nedjelju.

Danas će duvati povremeno jak vjetar čiji će udari biti od 30 do 50 kilometara na čas, a na jugu do olujni vjetar ponegdje do 70 kilometara na čas.

Maksimalna temperatura vazduha iznosiće od 12 stepeni na zapadu do 20 stepeni na jugu Hercegovine, a do večeri će doći do značajnijeg zahlađenja kada će biti samo od šest do deset stepeni, na jugu do 14, a u višim predelima od tri stepena Celzijusova.

Hladnije vrijeme za ovo doba godine biće i tokom vikenda.

Nastavi čitati

Aktuelno