Connect with us

Region

Novoj predsjednici Slovenije bitniji Balkan nego Njemačka

Nova predsjednica Slovenije Nataša Pirc Musar izjavila je danas da će za svoje prvo putovanje u inostranstvo izabrati zemlje Zapadnog Balkana, navodeći da je posebno brinu odnosi Beograda i Prištine.

Pirc Musar je za Radio Sloveniju rekla da bi njen prvi izbor bila posjeta Njemačkoj, glavnom trgovinskom partneru Slovenije, ali da su je nedavni događaji na Zapadnom Balkanu naveli da se predomisli.

U prvom velikom intervjuu poslije izbora, rekla je da Slovenija predstavlja “prozor i vrata u EU za region Zapadnog Balkana”, objavila je STA.

Pirc Musar je istakla da će se kao predsjednica oglasiti kad god procijeni da je potrebno, ali da se neće stalno miješati u dnevnu politiku.

Nova slovenačka predsjednica je rekla da će imati savjetnika za klimatske promjene, uglavnom zato što su to pitanje pokrenuli mladi ljudi tokom njene predizborne kampanje.

Istakla je da prije inauguracije namjerava da se povuče sa mjesta direktora svoje advokatske kancelarije.

Ona će sutra održati prvi neformalni sastanak sa odlazećim predsjednikom Borutom Pahorom, a zvanični rezultati izbora biće proglašeni za desetak dana.

Pirc Musar je prva žena koja će obavljati predsjedničku funkciju u Sloveniji.

Region

“SPREMITE PITANJA!” Vučić najavio lajv na TikTok-u

Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić oglasio se danas na TikToku, gdje je najavio lajv uključenje za petak, 30. januar u 18 časova.

-Spremite pitanja- rekao je tom prilikom i dodao:

-Dragi narode, u petak u 18 časova, 30. januara prvi put uživo sa vama na TikToku. Komentarisaćemo razna čuda, evo ja sebe snimam, pa zato mi sve izmakne, nije ni važno. Tako to izgleda kad se bavim stvarima koje baš ne umem, ali hoću da razgovaram sa vama i hoću da komentarišem stvari koje su viralne. I onda ne znam šta još da kažem. Vidimo se u petak u 18 časova, 30 januara TikTok- zaključio je Vučić, prenosi Telegraf.rs.

Nastavi čitati

Region

DUGO JE I TRAJALA! Pokvarila se albanska virtuelna ministarka

Albanske pravosudne institucije pokrenule su istragu protiv zvaničnika kompanije koja je razvila Diellu, prvu vještačku inteligenciju imenovanu na ministarsku funkciju u jednoj vladi, zbog sumnje na prevaru i namještanje javnih tendera, objavili su svjetski mediji.

Finansijske malverzacije

Međutim, cijelu inicijativu zasjenile su informacije da su dva visoka zvaničnika albanske kompanije koja je učestvovala u razvoju sistema Diella pod istragom zbog sumnje na finansijske malverzacije i namještanje ugovora. Detalji istrage zasad nisu u potpunosti objavljeni, a albanski premijer poručio je da treba „sačekati i vidjeti kako će se postupak završiti“.

Ministarka se “pokvarila”

U albanskim medijima prethodno pojavila se informacija da se virtuelna ministarka pokvarila te da posljednjih dana ne može da razgovara sa građanima, prima zahtjeve, a korisnici ne mogu da dobiju elektronske fakture.

Diella je bila zamišljena kao “ministarka” koja upravlja digitalnom platformom “e-Albania”, putem koje su dostupne gotovo sve državne usluge u elektronskom formatu.

Nestanak struje

Do pada sistema, tačnije “pada” ministarke, navodno je došlo zbog nestanka struje, što je dovelo do prekida usluga i automatizovanih procesa.

Popravka ministarke je u toku, neke funkcije su, kako su naveli mediji, vraćene, a očekuje se i potpuni “povratak u život” Dielle u narednim danima.

Za sada nije poznato da li ovaj prekid u radu AI ministarke ima veze sa optužbama za korupciju protiv njenih tvoraca.

Borba protiv korupcije

Diella je prvobitno razvijena kao digitalni asistent na državnoj platformi e-Albania, putem koje građani ostvaruju pristup administrativnim uslugama, a kasnije joj je dodijeljena i simbolična ministarska uloga u oblasti borbe protiv korupcije i nadzora javnih nabavki.

Iako je projekat naišao na pažnju međunarodne javnosti kao presedan u korišćenju vještačke inteligencije u državnoj upravi, kritičari upozoravaju da tehnologija sama po sebi ne može riješiti problem duboko ukorijenjene korupcije. Evropska unija u svojim izvještajima i dalje navodi da korupcija ostaje jedan od ključnih izazova za Albaniju na njenom evropskom putu.

Simbolički značaj

Stručnjaci ističu da će ishod istrage protiv kreatora Dielle imati snažan simbolički značaj, jer bi mogao dodatno dovesti u pitanje kredibilitet projekta koji je zamišljen kao alat u borbi protiv upravo onih pojava zbog kojih se sada vodi istraga.

Nastavi čitati

Region

PLENKOVIĆ ODBIO TRAMPA! “Stav Vlade da ne pristupimo Odboru za mir”

Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je danas da je stav Vlade da Hrvatska u ovom trenutku ne pristupi Odboru za mir, koji je formiran na inicijativu američkog predsjednika Donalda Trampa.

“Stav Vlade je da Hrvatska ne bi u ovom trenutku pristupala Odboru za mir iz niza razloga. Saopštili smo to /predsjedniku Hrvatske Zoranu/ Milanoviću. On je rekao da je on stav danas komunicirao javno i nemam tu što dodati”, istakao je Plenković.

Plenković je naveo da je razgovor sa Milanovićem bio kratak i da je protekao u sjajnoj atmosferi, prenose hrvatski mediji.

Milanović je ranije danas rekao novinarima da ga je Plenković pokušao dobiti na telefon nakon godinu dana i da sumnja da želi da kaže “ne” Odboru za mir.

Za to mu je, kaže Milanović, sada potrebna njegova podrška jer ne zna šta da radi sa tim “vrućim, gnjecavim krompirom”.

Nastavi čitati

Aktuelno