Connect with us

Hronika

OBUSTAVLJENA ISTRAGA U AFERI “KISEONIK”: Čađo nastavio DOBIJATI TENDERE, a građani ostali uskraćeni za brojne odgovore

Za pravosuđe Republike Srpske životi i zdravlje pacijenata Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) RS tokom pandemije nisu bili ugroženi, iako su umjesto medicinskog primali tehnički kiseonik.

akav zaključak proizilazi iz činjenice da je Okružno javno tužilaštvo Banjaluka u junu ove godine, tiho i gotovo u potaji, obustavilo istragu protiv direktora UKC RS Vlade Đajića, ministra zdravlja i socijalne zaštite RS Alena Šeranića i direktora TGT-Tehnogas a.d. Laktaši i bivšeg ministra unutrašnjih poslova RS Stanislava Čađe, piše Valter portal.

Jedna od tri najveće afere u pandemiji

Đajić, Šeranić i Čađo bili su osumnjičeni, između ostalog, za krivično djelo „proizvodnja i stavljanje u promet proizvoda štetnih za liječenje“, ali je Okružno javno tužilaštvo utvrdilo da se u njihovim radnjama „ne stiču obilježja pomenutog krivičnog djela, niti nekog drugog krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“.

Vlado Đajić
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković podnio je krivične prijave protiv Čađe, Šeranića, Đajića i premijera RS Radovana Viškovića „zbog falsifikovanja isprava i ugrožavanja zdravlja stanovništva“ u septembru 2021. Nekoliko dana prije podnošenja prijave, Stanivuković je alarmirao javnost informacijom da je UKC RS isplatio 1,3 miliona KM firmi TGT Tehnogas d.d. iz Laktaša za isporuku nemedicinskog, tehničkog kisika.

draško stanivuković gradonačelnik bl
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Neposredno nakon toga, tadašnji direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak izjavio je da TGT Tehnogas nije registrovan kao veletrgovac za prodaju lijekova.

– TGT je evidentno uvozio kisik i na granici je morao carinicima dati dokumentaciju. Ako je uvozio tehnički gas, sve je jasno. A ako je kojim slučajem uvozio medicinski odnekud, onda je carina prekršila zakon jer se dozvola za uvoz lijeka može dati samo registrovanim veletrgovcima lijekova, a TGT to nije – rekao je tada Zolak za BIRN.

Afera kiseonik, koja je stavila znak pitanja na zdravlje i živote pacijenata UKC RS, i to ne samo u vrijeme pandemije, tresla je mjesecima cijelu BiH. U aprilu 2022. oglasilo se Republičko javno tužilaštvo RS koje je ustanovilo da ne postoje dokazi da su Šeranić, Đajić i Čađo djelovali kao grupa ili organizovana kriminalna grupa, kao ni dokazi da je pribavljena imovinska korist, drugom nanesena šteta ili teža povreda prava drugog.

Iz Republičkog javnog tužilaštva saopšteno je takođe da je za drugi dio krivične prijave, koji se odnosi na krivična djela protiv zdravlja ljudi, protiv pravnog saobraćaja i protiv privrede i platnog prometa, odnosno upotrebe tehničkog kiseonika radi liječenja pacijenata te njegovog uticaja na zdravlje pacijenata, nadležno Okružno javno tužilaštvo Banjaluka , kojem je cjelokupan spis dostavljen na dalje postupanje.

Tužilaštvo: Nema kriminala u aferi “kiseonik”

– Iz dokumentacije pribavljene od Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH utvrđeno je da je TGT a.d. Laktaši tokom 2020. i 2021., Univerzitetskom kliničkom centru RS isporučio određene količine medicinskog kiseonika, a da za to nije imao dozvolu agencije za promet lijekovima – medicinskim kiseonikom na veliko, da se bavio i jednim dijelom proizvodnog procesa gasa – kiseonika, iako takođe nije imao dozvolu za proizvodnju lijekova izdatu od nadležne Agencije. Utvrđeno je i da je veća količina tehničkog kiseonika upotrijebljena za liječenje pacijenata – navodi se u saopštenju ove institucije iz aprila 2022.

Građani su na kraju ostali uskraćeni za brojne odgovore, uz ostale i ono ključno: Da li je kiseonik u UKC bio tehnički i – ukoliko nije – kako je medicinski kiseonik mogla uvoziti firma koja nije bila registrovana kao veletrgovac?!

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Tako je afera kiseonik pravosudno „obrisana“ a njeni akteri nastavili su borbu na političkom polju, koje se za njih pokazalo jedino bitnim.

Iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka saopšteno je takođe da „na donesenu tužilačku odluku podnosilac prijave (Stanivuković) „nije uložio žalbu.“

Gradonačelnik Banjaluke više se nije nudio da ga uhapse, kako je ranije obećao, iako su dva tužilaštva obustavila istrage o aferi kiseonik, ali je zato u međuvremenu postao blizak Miloradu Dodiku i određenim strukturama SNSD.

Direktor UKC RS Vlado Đajić otvorio je novi front političke borbe protiv gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića inicijativom za njegovom smjenom, piše Faktor.

A TGT Tehnogas, na čelu sa bivšim ministrom policije Stanislavom Čađom, nastavio je u miru dobijati tendere od UKC kojim rukovodi Đajić.

Ugovor u vrijednosti većoj od 100.000 KM s firmom TGT Tehnogas sklopljen je krajem septembra, pri čemu je TGT Tehnogas bio jedini ponuđač.

Srpskainfo

Hronika

ŠOK U ŠKOLI U BANJALUCI! Uzeo nastavnikovu sliku pa napravio lažni profil

U jednoj banjalučkoj osnovnoj školi učenik iz viših razreda napravio je lažni Instagram profil jednog od nastavnika ove škole.

Kako nam je potvrđeno, učenik je “skinuo sliku” nastavnika sa zvanične stranice škole, a ovim činom neprijatno su iznenađeni i uprava škole, ali i sami roditelji ostalih đaka.

Direktor škole, čije je ime poznato redakciji “Nezavisnih novina”, pojasnio je da je sam nastavnik čiji je profil napravljen prepoznao da se radi o lažnom profilu, te to prijavio upravi škole.

“Mi smo obavijestili i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, pronađen je đak koji je to uradio, te je roditelj pozvan na razgovor, a iz MUP-a su javili da nema nikakvog prekršaja jer sa samog profila ništa nije objavljeno”, ističe direktor ove škole.

Kako je rekao, sreća pa su otkrili na vrijeme da se radi o lažnom profilu njihovog radnika.

“Ne smijem ni da pomislim šta bi se desilo da su poslate neke eksplicitne poruke, ne pere te više ni Vrbas”, kaže direktor ove škole.

Kako je rekao, u posljednje vrijeme među osnovcima su zavladali su razni TikTok izazovi, pa su telefoni u školama zabranjeni i na roditeljima je velika obaveza da prate šta je to što djeca gledaju i prate na društvenim mrežama.

Jedan od roditelja čije dijete ide u ovu školu kazao je da su juče imali roditeljski sastanak, gdje su im skrenuli pažnju na stvari koje se dešavaju.

“Rečeno nam da se povede računa koliko djeca borave na internetu, da im se ograniči sadržaj, jer pored ovog slučaja gdje su đaci u stanju da prave lažne profile nastavnika, postavlja se pitanje šta je to što učenici mogu sve da urade”, kazao je ovaj zabrinuti roditelj.

Kako je rekao, među osnovcima kruže razni TikTok izazovi, koji su opasni i gdje se djeca mogu povrijediti.

“Među učenicima vladaju razni izazovi, a posljednji od njih je da se takmiče ko će duže držati petardu u ustima, ušima, rukama”, kazao je ovaj roditelj.

Nakon ovakvih i sličnih događaja postavlja se pitanje gdje je granica, ako znamo da je nedavno nekoliko đaka na području Banjaluke i Laktaša povrijeđeno u izvođenju “Supermen izazova” na TikToku.

Vladimir Vasić, sociolog, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da ovakve stvari možemo očekivati da će nam se dešavati sve dok se ne počnemo baviti djecom na pravi način.

“Mi imamo osjećaj da se previše bavimo nekim lekcijama iz nekih predmeta, a ne bavimo se vaspitanjem djece u digitalnom vaspitanju, šta je dozvoljeno, šta nije, mislim da je to posljedica jedne pandemijske pošasti koja nas je zadesila, a to je kriza autoriteta u savremenom društvu”, kazao je Vasić.

Kako je rekao, svako hoće da zloupotrebljava slobodu.

“Mislim da danas djeci nedostaje odgovornosti i obaveza, te na takav način pokušavaju da ismijavaju nastavnike ili profesore. A posebno ako uzmemo činjenicu da su nastavnici i profesori ranije bila zanimanja koja su imala visoko poštovanje, a sada ovo što imamo, izrugavanje i ismijavanje prema njima, samo je prikazivanje sistema vrijednosti u kojem sada živimo”, ističe Vasić.

Kako je pojasnio, u slučaju da se desilo da je sa tog profila poslata bilo kakva poruka neprimjerenog sadržaja prema učenicima ove škole, taj profesor, nastavnik, našao bi se na stubu srama.
Nezavisne

Nastavi čitati

Hronika

NASTAVLJENA “PORODIČNA TRADICIJA”! Sin Zdravka Mamića odlazi iza rešetaka

Proteklog vikenda Dinamo je objavio da je s Marijem Mamićem i Sandrom Stipančićem postignut dogovor, a već u ponedjeljak objavljena je i presuda.

Naime, nakon što su Mario Mamić i Sandro Stipančić u ponedjeljak priznali krivicu za izvlačenje novca iz Dinama preko ofšor firmi, za danas u 9 sati bilo je zakazano ročište na kojem im je izrečena kazna. Davor Mitrović, portparol Županijskog suda u Osijeku, objavio je presudu kojom je Mamić osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i četiri meseca, u koju mu je uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru.

Što se tiče Stipančića, izrečena mu je kazna od 11 mjeseci koja će biti zamijenjena radom za opšte dobro na način da se jedan dan zatvora zamijeni za dva sata rada.
Presudu prenosimo u celosti.

“Dana 19. decembra 2024. Županijski sud u Osijeku donio je presudu na osnovu sporazuma stranaka u krivičnom predmetu protiv opt. M.M. zbog krivičnih djela protiv privrede – pomaganje u zloupotrebi povjerenja u privrednom poslovanju počinjenom u okviru zločinačkog udruženja – opisano u čl. 246. st. 1. i 2. KZ/11 u vezi čl. 38. KZ/11 u vezi čl. 329. st. 1. tač. 4. i st. 2. KZ/11, a kažnjivo po čl. 329. st. 1. tač. 4. KZ/11 te je navedeni optuženi osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine i 4 (četiri) mjeseca u koju kaznu mu je uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru u vremenu od 18. novembra 2015. do 17. decembra 2015. Istom optuženom je zbog navedenih krivičnih djela izrečena sporedna novčana kazna u iznosu od 750.000,00 evra. Optuženi je obavezan na plaćanje imovinskopravnog zahtjeva GNK Dinamo u iznosu od 2.088.367,45 evra kao i plaćanje troškova krivičnog postupka u iznosu od 70.000,00 evra”, stoji u presudi.

Istog dana, Županijski sud u Osijeku donio je presudu na osnovu sporazuma stranaka u krivičnom predmetu protiv S.S. zbog krivičnih dela protiv privrede – pomaganje u zloupotrebi povjerenja u privrednom poslovanju počinjenom u okviru zločinačkog udruženja – opisano u čl. 246. st. 1. i 2. KZ/11 u vezi čl. 38. KZ/11 u vezi čl. 329. st. 1. tač. 4. i st. 2. KZ/11, a kažnjivo po čl. 329. st. 1. tač. 4. i st. 2. KZ/11 u vezi čl. 52. KZ/11. Optuženom je izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 11 (jedanaest) meseci koja će biti zamenjena radom za opšte dobro na način da se 1 (jedan) dan zatvora zameni za 2 (dva) sata rada. Osim toga, optuženom S.S. izrečena je sporedna novčana kazna u iznosu od 50.000,00 evra.
Svi uključeni u ovaj slučaj, od odbrane okrivljenih preko USKOK-a do Županijskog suda u Osijeku, učinili su sve da onemoguće prisustvo novinara na današnjem ročištu. Podsjećamo, proteklog vikenda Dinamo je objavio da je s Marijem Mamićem i Sandrom Stipančićem postignut dogovor o namirenju štete prema kojem su njih dvojica dužni isplatiti dva miliona evra u roku od dva i po meseca – stoji u presudi, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Hronika

STRAVIČAN SUDAR KOD DOBOJA! Obustavljen saobraćaj, Hitna pomoć i policija na terenu

Na magistralnom putu Doboj – Gračanica došlo je do teške saobraćajne nesreće u kojoj, prema nezvaničnim informacijama, ima i povrijeđenih.

Nesreća se dogodila oko 10 časova u mjestu Gavrići kada je došlo do sudara kamiona i automobila.

Na licu mjesta nalazi se ekipa Hitne pomoć, kao i policija.
Zbog sudara na ovoj dionici puta je obustavljen saobraćaj.

Nastavi čitati

Aktuelno