Connect with us

Banjaluka

„OD BANJALUKE S LJUBAVLJU“: Pozovite 1414 i donirajte 1KM za izgradnju kuće za privremeno i dugoročno ZBRINJAVANJE OSOBA sa smetnjama u razvoju

Na incijativu gradonačelnika Draška Stanivukovića pokrenuta je humanitarna akcija „Od Banje Luke s ljubavlju“, u okviru koje je od prošle sedmice u funkciji humanitarni broj 1414.

Kako je poručio gradonačelnik, pozivom na ovaj broj donirate 1 KM za izgradnju kuće za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju, jer kako dodatno naglašava- Banja Luka postavlja nove granice i trendove.

-Ovo je jedna lijepa, značajna i veoma važna tema. Meni je ideja za izgradnju ove kuće došla jer sam bio inspirisan akcijom Vlade Republike Srpske „Sa ljubavlju hrabrim srcima“, koja svake godine iznjedri nešto dobro. Moram da kažem da Grad Banja Luka učestvuje u svakoj akciji „Sa ljubavlju hrabrim srcima“ i smatram da imamo kapacitet da iznesemo jednu takvu akciju. Ideja je potekla od moje svakodnevne komunikacije sa roditeljima koji imaju djecu sa pošteškoćama u razvoju. Slušajući njihove priče možemo dijelom da rzumijemo potrebe roditelja. Kada roditelj treba da bude odsutan, najveći strah jeste gdje ostviti svoje dijete i pitanje koje sebi često postavljaju jeste – šta poslije mene. Zbog toga, naš dugoročni cilj jeste da i njihova želja bude ostvarena, a to je da to dijete bude poslije njih sigurno kroz ovaj projekat – kazao je gradonalelnik.

Naglasio je kako profesionalne ustanove i institucije to mogu da garantuju.

-Mi idemo sa izgradnjom kućom koja će za početak imati uslugu „Predah“, ali želimo da, ukoliko bude dobra podrška od svih institucija, što svakako i očekujemo, te od svih nas, možemo sve to da završimo ove godine i da ne čekamo dugo. Želimo da izgradimo objekat, za šta smo obezbijedili sredstva, parcelu i želim da sve pozovem da se kao društvo uključimo.Određene društveno-odgovorne kompanije se već pridružuju ovoj akciji. Broj koji treba da pozovete je 1414, te vas pozivam da budete dio ove akcije – kazao je gradonačelnik, koji je naglaso kako akcija traje do kraja aprila, nakon čega će biti upriličen i koncert povodom ove akcije.

Savjetnica gradonačelnika, Milada Šukalo istakla je kako prije svega nekoliko mjeseci gradonačelnik razgovarao sa saradnicima o tome šta mnogiroditelji koji imaju djecu sa poteškoćama žele i koji su njihovi strahovi, te i to šta će biti sa njihovom djecom kada budu stariji.

-To je tema koja je za sve roditelje najstršnija. Upravo zbog toga, gradonačelnik je inicirao da zajedno radimo na tome i osnujemo jednu ustanovu koja bi omogućila trajnu brigu u ovakvim slučajevima. Imali smo veliki broj sastanaka sa institucijama i spoznali smo da se radi o kompleksnoj temi koja ima širok spektar problema. Govorimo o dnevnom zbrinjavanju, pa se otvorilo pitanje „Dnevnog centra“ koji bi omogućio brigu o djeci starijoj od 18 godina. Otvorilo se i pitanje uvođenju usluge „Predah“ kao privi korak ka izgradnji ove institucije – da roditelji u toku godine izvjesni vremenski period mogu da ostave svoje dijete na 24 časa na brigu, kada treba da putuju, idu na liječenje i slično – istakla je ona.

Poručila je kako je gradska administracija pronašla adekvatnu lokaciju na kojoj će praviti ovu kuću.

-Našli smo parcelu u centru grada, a naš tim je bio na terenu i utvrido da je riječ o dobroj lokaciji. Ona se nalazi u Ulici „Ivana Gorana Kovačića“ i trenutno radimo idejno rješenje kompleksa koji bi u prvu ruku omogućio uslugu „Predah“, zatim dnevno zbrinjavanje a i onda ustanovu. Ovo je tema koja je aktuelna i neophodna, a zahvalni smo svima a najviše gradonačelniku koji je prepoznao značaj, jer ovo je nešto za čim roditelji vape vipše od 10 godina i oni su bili inicijatori da se nešto ovako pokrene. Treba da riješimo ovaj istinski problem – kazala je Šukalo.

Majka osobe sa poteškoćama u razvoju, Danijela Višnjić zahvalila je gradonačelniku na ovoj inicijativi koja će roditeljima mnogo da znači.

-Moj si ima 17 godina i ova usluga je nešto što če biti od velikog značaja svima nama, jer će nam omogućiti da pružimo više našoj djeci, a da se mi kao roditelji posvetimo osbavezama koje imamo. Zahvalni smo Gradu i gradonačelniku što su pokrenuli ovu incijativu koja je perva u regionu kada je riječ o ovome – istakla je ona.

Podsjećamo, na incijativu gradonačelnika Draška Stanivukovića, pokrenuta je humanitarna akcija „Od Banje Luke s ljubavlju“, u okviru koje je od danas u funkciji humanitarni broj 1414. Pozivom na ovaj broj donirate 1 KM za izgradnju kuće za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju.

Banjaluka

MILADA ŠUKALO “Banjaluka i ove godine sprema NAJTOPLIJU ZIMSKU PRIČU”

Banjaluka i ove godine sprema najtopliju zimsku priču. Banjaluka će zasijati u svom punom prazničnom sjaju, a magija „Banjalučke zime“ ponovo će objediniti porodice, prijatelje i posjetioce iz svih krajeva zemlje i regiona.

Poručila je ovo projekt menadžer Grada Milada Šukalo, istakavši da u duhu sjajnih turističkih rezultata, gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Stanivukovićem nastavlja da radi na tome da do kraja godine Banjaluka obori i nove rekorde posjećenosti.

-Ponosni smo na rezultate koje Banjaluka ostvaruje. Iz godine u godinu obaramo nove rekorde -za devet mjeseci ove godine naš grad posjetilo je gotovo 100.000 turista, što je za devet odsto više turista u odnosu na isti period prošle godine. Uz to zabilježeno je i 148.000 noćenja, a ove brojke su i najbolja potvrda da Banjaluka postaje poželjna turistička destinacija tokom cijele godine – istakla je Šukalo.

Dodala je da će „Banjalučka zima“ biti kruna jedne uspješne godine za banjalučki turizam.

-Uveliko se pripremamo za još jednu sjajnu „Banjalučku zimu“, a već 30. novembra u predivnom ambijentu Parka „Petar Kočić“ „Zimzobal“ će otvoriti svoja vrata za sve naše sugrađane i posjetioce. Te večeri grad će zasijati, upalićemo prazničnu rasvjetu, pustiti više od hiljadu lampiona i na jedan neuobičajen način tradicionalno dočekati Djeda Mraza – rekla je projekt menadžer Grada, dodavši da će Banjaluka izgledati kao prava zimska bajka.

Kako je pojasnila, u čarima „Banjalučke zime“ posjetioci će moći uživati tokom cijelog decembra, ali i dijela januara naredne godine.

-Bogata gastronomska ponuda u prazničnom ambijentu, klizalište i luna park na Trgu Krajine, koncerti i nastupi domaćih umjetnika na „Zimzobalu“, praznične vožnje kočijama sa Djedom Mrazom u Parku Mladen Stojanović samo su dio onog što vas očekuje u okviru „Banjalučke zime“ – rekla je Šukalo.

Podsjetivši da gradska administracija već nekoliko godina sistematski radi na tome da obogati turističku ponudu i stvori nove sadržaje koji privlače posjetioce iz regiona i šire, ona je naglasila da će Grad nastaviti da svake godine postavlja nove standarde u turizmu i kulturi.

Nastavi čitati

Banjaluka

PODRŠKA MLADIMA: Banjaluka izdvaja 1,8 miliona KM, otvoren konkurs za STUDENTSKE STIPENDIJE

Konkurs za dodjelu stipendija studentima prvog ciklusa na visokoškolskim ustanovama, za akademsku 2025/2026. godinu je u toku i studenti prijave mogu dostaviti do 3. decembra.

Poručila je ovo ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za društvene djelatnosti Danijela Kajkut, podsjetivši da studenti mogu da konkurišu za jednu od tri vrste stipendija, i to: stipendije za uspjeh u školi odnosno na studiju, stipendije prema socijalnom statusu i stipendije za deficitarna zanimanja.

– Dodjelom stipendija Grad pokazuje da prepoznaje trud, rad i ambiciju mladih ljudi. Naš cilj je da studentima obezbijedimo podršku kako bi mogli nesmetano da se posvete studijama i ostvare svoj puni potencijal – poručila je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za društvene djelatnosti Danijela Kajkut.

Ona je dodala da je ovo ujedno i način da se podstakne školovanje za struke koje su deficitarne na tržištu rada, jer upravo te oblasti predstavljaju značajan potencijal za dalji razvoj zajednice.

-Kada je riječ o deficitarnim zanimanja za akademsku 2025/2026. godinu, to su: Matematika i informatika, nastavni smjer – Diplomirani profesor matematike i informatike – 240 ECTS, Fizika, nastavni smjer – Diplomirani profesor fizike – 240 ECTS i Biologija, nastavni smjer – Diplomirani profesor biologije – 240 ECTS – rekla je Kajkut.

Takođe je napomenula da su programom stipendija obuhvaćeni i studenti čije su porodice slabijeg materijalnog stanja upravo s ciljem da kroz ovaj vid podrške svi mladi dobiju jednake šanse za obrazovanje.

Inače, prijave na konkurs, sa potrebnom dokumentacijom, potrebno je dostaviti do 3. decembra 2025. godine putem Prijemne kancelarije Gradske uprave (kancelarija 16).

Obrasci za podnošenje zahtjeva za stipendiju, zainteresovani mogu preuzeti ispred prijemne kancelarije u Gradskoj upravi (pretinac broj 64), a nalaze se i na ovoj internet stranici.

Sve informacije o javnom konkursu zainteresovani mogu dobiti putem zvanične internet stranice Grada Banja Luka, www.banjaluka.rs.ba, a za dodatna pojašnjenja i na telefon Gradske uprave, broj: 051/244-496.

Visina stipendija za studente prema socijalnom statusu i stipendije za uspjeh na studiju iznosi 150 KM, a za deficitarna zanimanja 400 KM.

Inače, za stipendije iz budžeta Grada ukupno za učenike i studente biće izdvojeno 1,8 miliona KM.

Kompletan konkurs pogledajte OVDJE. 

Nastavi čitati

Banjaluka

U novom gradskom parku u Banjaluci u toku SADNJA VIŠE OD 150 SADNICA

U novom gradskom parku u Banjaluci u toku je sadnja više od 150 sadnica, čime počinjemo uređenje prostora koji će u narednim godinama dobiti potpuno novi izgled, navela je na društvenim mrežama gradski menadžer Mirna Savić Banjac.

Ona je dodala da je njihov cilj čuvati i stvarati nove zelene površine, ali i čuvati javni prostor.

“Ovaj park je samo jedan od primjera kako oplemeniti i sačuvati naš grad i ostaviti zdravo naslijeđe budućim generacijama. Banjaluka dobija novo lice, zelenije, sadržajnije i okrenuto ljudima”, istakla je Savić Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno