Connect with us

Zdravlje

OD IZUZETNOG ZNAČAJA “Srpska i Srbija uspostavljaju REGISTAR DONORA matičnih ćelija”

Transplatacija matičnih ćelija nekada je jedini način da se oboljelima od rijetkih bolesti spasi život.

Korak prije transplatacije je pronalazak odgovarajućeg donora. Srbija i Hrvatska imaju registre donora, a nedavno je resorno ministartsvo Republike Srpske pokrenulo postupak kako bi potpisali sporazum sa Srbijom i time uspostavili naš registar donora.

Inicijativu je podržao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je rekao da se sistemski rješava svako pitanje važno za kvalitetniji život i zdravlje građana.

Tri godine borbe sa leukemijom, jedna transplatacija, hemoterapije, za Katarinu Trivić nisu bili razlog za odustajanje od puta ka izliječenju.

Sa vjerom i nadom u novog donora za drugu transplataciju matičnih ćelija čeka u bolnici u Sloveniji, jer prva sa srodnim donorom nije bila uspješna.

– Prije tri mjeseca tražili su mi donora ali niko nije bio podudaran pa sam ja pokrenula “peticiju” za donora. Јer su meni rekli da donor može biti neko ko je sa naših krajeva, slične genetike, života načina ishrane – rekla je Trivićeva, prenosi RTRS.

Katarinina “peticija” na neki način bila je dodatni motiv za resorno ministarstvo da krene u proceduru pokretanja registra donora u Republici Srpskoj.

Dio opreme nabavili su prije dvije godine, a sada je plan da se potpiše sporazum sa Srbijom kako bi se mogli priključiti njihovom registru.

– To bi značilo da bi se uzorci za ispitivanje uzimali u Banjaluci, transportovali u Beograd gdje bi se radila nedostajuća analiza a onda bi se ti podaci unosili u regostar – rekao je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

Koliko je važno imati bazu podataka donora govori priča Danijele Majstorović iz Banjaluke koja se sa opakom bolešću susrela prije godinu dana.

Uz trud i borbu ljekara iz Srbije brzo dobija donora i krajem oktobra u Univerzitetskom-kliničkom centaru u Beogradu uspješno je izvršena transplatacija matičnih ćelija.

– Unazad tri dana moje ćelije su počele rasti. Doktori kažu da sam školiski primjer oporavka. Јako je teško. Morate biti fokusirani na to što radite. Porodicu nisam vidjela od 13-og septembra ali su mi ove ćelije krenule praviti moje trombocite – navela je Danijela Majstorović.

Donor može biti zdrava osoba od 18 do 40 godina života. Onog momenta kada se upišete na listu svjetskih donora, imate obaveze koje morate ispoštovati.

– Ako se priključite svjetskom registru donora, ako se utvrdi odgovarajuća koštana srž,vaša obaveza je da to morate dati bilo kome – rekao je Šeranić.

Sa donorstvom se spasavaju mnogi ljudski životi, jer matične ćelije zdravog davaoca naseljavaju oboljelu koštanu srž i time počinju da proizvode zdrave, nove ćelije krvi. Dok se kod nas ne uspostavi registar donora,osoba koja ispunjava uslove, krv može donirati u Srbiji uz uslov da ima državljanstvo te zemlje. Јedna kapljica vaše krvi, oboljeloj osobi može spasiti život.

RTRS

Zdravlje

HOLANDSKI LJEKARI TVRDE! Vrijeme provedeno pred ekranom LOŠE UTIČE NA SAN DJECE

Dječji ljekari u Holandiji ukazuju na sve češći problem nedovoljnog sna kod djece školskog uzrasta navodeći da je razlog koji značajno doprinosi tome to što djeca previše vremena provode pred ekranom kompjutera ili televizora prije odlaska na spavanje.

Naučno udruženje pedijatara Holandije skrenulo je pažnju na taj problem a zvaničnica udruženja Margret Harskamp rekla je da gledanje u ekran kompjutera televizora mobilnog telefona ili tableta otežava djeci da zaspu prenio je list “NL Tajms”.

Nedovoljno sna kod djece može da smanji sposobnost koncentracije i adekvatnog ponašanja u školi ili da dovede do hiperaktivnosti i naglih promjena raspoloženja ukazali su ljekari.

Harskamp je navela da ako se kod djece poboljša spavanje njihovi problemi sa koncentracijom i ponašanjem često se sami riješe ali je napomenula da roditelji ponekad ne shvataju da nedostatak sna može biti glavni uzrok takvih problema.

Tako je istraživanje holandskog medija RTL Nieuvs pokazalo da samo 12 odsto roditelja misli da im djeca loše spavaju zbog toga što provode vrijeme pred ekranom prije odlaska u krevet dok 59 procenata misli da to ne utiče na san njihove djece a 12 posto vjeruje da im to pomaže da utanu u san.

Harskamp je ukazala da djeci koja teško zaspu ili su pretjerano umorna tokom dana mogu pomoći boravak i igra na otvorenom.

“Dva sata igre na otvorenom je veoma blagotvorno. Vlada i škole treba da obezbijede da djeca imaju pristup velikom broju bezbjednih igrališta” poručila je ona.

Nastavi čitati

Zdravlje

DRAMATIČNO U NJEMAČKOJ! Zbog majmunskih boginja zatvorena škola

Škola u blizini Kelna, u zapadnoj Njemačkoj, zatvorena je iz predostrožnosti nakon što je nova varijanta mpoks virusa otkrivena kod dvoje đaka.

Učenici škole za djecu sa posebnim potrebama u Rosrathu prelaze na onlajn nastavu do petka, saopštila je okružna administracija Rajniš-Bergiš distrikta, prenijela je agencija “DPA”.

Četiri člana jedne porodice koja živi u distriktu, uključujući dvoje djece, zaraženi su takozvanom “kladom 1b virusa majmunskih boginja”. Prema informacijama iz distrikta, porodica se nalazi u karantinu, a simptomi su za sada blagi.

Zdravstveni odsjek i školska uprava donijeli su ovu preventivnu mjeru nakon intenzivnih konsultacija sa njemačkim institutom za kontrolu bolesti, Robert Koh, i drugim specijalizovanim institucijama, zbog djece kojoj je potrebna posebna zaštita.

Školske prostorije ostaće zatvorene kako bi se sprečio blizak kontakt među učenicima i time dalja moguća transmisija mpoks virusa. Petak je posljednji nastavni dan prije božićnih praznika. Pretpostavlja se da je zaraza potekla od putovanja člana porodice u Afriku.

Za sada nisu otkrivene dodatne infekcije, izjavila je portparolka distrikta. Simptomi mpox virusa uključuju karakteristični osip na koži, a često su prisutni i opšti simptomi bolesti poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima. Smrtni ishodi su rijetki.

Virus, ranije poznat kao majmunske boginje, nije mnogo zarazan.

“Za prenos mpoks virusa neophodan je blizak fizički kontakt”, navodi institut Robert Koh.

Virus se uglavnom prenosi kontaktom kože na kožu, poput seksualnog odnosa, zagrljaja, masaže ili ljubljenja. U avgustu, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je “vanrednu situaciju od međunarodnog značaja” zbog nove varijante virusa i povećanja broja slučajeva mpoksa u Africi.

Prirodni domaćini mpoks virusa su glodari iz Zapadne i Centralne Afrike. Patogeni su manje prilagođeni majmunima i ljudima.

Od ljeta 2023. godine, broj slučajeva se prijavljuje kontinuirano, ali na niskom nivou u jednocifrenim ili niskim dvocifrenim brojevima na mjesečnom nivou. Do sada u Njemačkoj nisu zabilježeni smrtni slučajevi, prenosi “Telegraf”.

Nastavi čitati

Zdravlje

Zašto je čokoladno mlijeko dobro za djecu? VJEROVALI ILI NE DIŽE IMUNITET

Čokoladno mlijeko je poslastica koju djeca obožavaju.

Ono nadopunjuje nutritivne nedostatke s kojima se mnogi suočavaju, pružajući odličnu opciju za izbirljive mališane ili one koji ne vole okus običnog mlijeka.

Ali, mnogi roditelji su zabrinuti; smiju li djeca piti čokoladno mlijeko zbog dodanog šećera koji sadrži?

Nutritivna vrijednost čokoladnog mlijeka
Malo čokoladno mlijeko od 0.2 litre, odnosno jedna porcija čokoladnog mlijeka, ima 150 kalorija, 8 grama proteina, 24 grama ugljikohidrata (10 grama dodanog šećera), kalcij, vitamin D i druge ključne nutrijente. Za usporedbu, obično mlijeko ima 105 kalorija i 12 grama ugljikohidrata bez dodanog šećera.

Čokoladno mlijeko obezbjeđuje niz važnih nutrijenata, a istraživanja pokazuju da je korisno za zdravlje. Studija iz 2021. godine, objavljena u časopisu Nutrition and Metabolism, pokazala je da dnevna konzumacija šalice mlijeka može smanjiti rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, pretilosti, dijabetesa tipa 2 i osteoporoze, piše Parents, prenosi Index.

Mliječni proizvodi sadrže 18 od 22 esencijalna nutrijenta, uključujući kalcij, fosfor, magnezij i vitamin D, koji su ključni za zdravlje i metabolizam. Prehrambene smjernice ističu da mlijeko pomaže u nadoknadi nutrijenata poput kalcija, kalija i vitamina D, što čokoladno mlijeko čini zdravim izborom.

Glavni nutrijenti u čokoladnom mlijeku
Kalcij: Ključan za rast i čvrstoću kostiju, posebno tokom djetinjstva i adolescencije. Mliječni proizvodi sprečavaju bolesti kostiju i podržavaju mineralizaciju.

Vitamin D: Pomaže kalciju u jačanju kostiju. Mlijeko je jedan od rijetkih izvora vitamina D.

Proteini: Potiču rast i oporavak mišića, posebno kod aktivne djece.

Fosfor: Važan za čvrste kosti, zube i obnavljanje tkiva.

Kalij: Podržava rast, rad mišića i srčani ritam. Jedna šalica mlijeka ima oko 360 mg kalija.

Vitamin A: Pomaže rastu, razvoju i jačanju imunološkog sistema.

Smiju li mala djeca piti čokoladno mlijeko?
Da, mala djeca smiju piti čokoladno mlijeko. Mliječni proizvodi su glavni izvor tri od četiri ključna nutrijenta za zdravlje kod djece od dvije do 18 godina: kalcij, kalij i vitamin D.

Prema Američkoj akademiji za pedijatriju, djeca mlađa od dvije godine ne bi trebala piti čokoladno mlijeko jer mlijeko s okusom sadrži više šećera nego što se preporučuje za tu dob. Stručnjaci preporučuju obično mlijeko koje je bogato nutrijentima i ključnim vitaminima za razvoj djeteta.

Nastavi čitati

Aktuelno