Connect with us

Politika

Od najavljenog preporoda DO NESTANKA U BANJALUCI

Najveća opoziciona stranka i nekada najjača partija u Srpskoj – SDS juče je zvanično ostala bez odbornika u najvećem gradu Republike Srpske.

Jedini odbornik iz SDS, Aleksandar Petković je na jučerašnjoj sjednici Skupštine grada Banjaluka postao nezavisni odbornik, čime je nekada najjača partija u Srpskoj izbrisana iz političkog života ovog grada.

Time su „pala u vodu“ obećanja nekadašnjeg predsjednika SDS Mirka Šarovića o preporodu te stranke u Banjaluci postavljanjem Milana Radovića na čelo gradske organizacije SDS, što je izazvalo gnjev i napuštanje partije od strane pojedinih „starih“ članova.

Radović je na čelo Gradskog odbora SDS Banjaluka došao u februaru prošle godine, a na izbornoj skupštini izabrano je i 100 članova tog odbora.

“Novo vrijeme za SDS”
Šarović je tada poručio da s Radovićem počinje novo vrijeme za SDS Banjaluka.

– Smatram da ćemo SDS u Banjaluci vratiti na mjesto koje joj pripada. Smatram da će SDS u Banjaluci biti jedan od ključnih subjekata, koji će doprinijeti pobjedi SDS i njenih partnera na predstojećim opštim izborima – rekao je tada Šarović.

Optimistične poruke slao je i sam Radović, koji je obećao preporod Gradskog odbora Banjaluka.

– SDS u Banjaluci će svoju snagu pokazati na izborima, nakon čega više neće biti govora o bilo kakvom “sunovratu”. Snagu pokazujemo svakodnevnim radom i komunikacijom s građanima. Prošlo je vrijeme kozmetičkih promjena i velikih riječi. Sada moramo ozbiljno da radimo, a takav rad će biti najveći pokazatelj naše pozicije u Banjaluci – obećao je svojevremeno Radović.

Obećanja su jedno, a praksa je pokazala nešto sasvim drugo.

“Gubitničko rukovodstvo”
Ubrzo nakon dolaska Radovića na čelo banjalučkog SDS počelo je dodatno osipanje te stranke upravo u ovom gradskom odboru.

Među onima koji su napustili stranku bio je i tadašnji poslanik u parlamentu Srpske Davor Šešić, koji nije krio da mu ne odgovara dolazak Radovića na mjesto prvog čovjeka SDS u Banjaluci.

Šešić je javno govorio da je stranka u krizi, da je u Banjaluci i Krajini uništena i da se sve to krije zbog raspodjele moći i fotelja.

– Potvrđuje se, takođe, da je ovo rukovodstvo SDS gubitničko i kao takvo najveća prepreka promjenama. Gubitničko je po više osnova. Stranka ne postoji, a priča o novom SDS u Banjaluci je farsa – izjavio je Šešić ubrzo nakon imenovanja Radovića na čelo SDS.

Nedugo potom je napustio stranku.

Šešić juče nije želio da daje izjave, a za iste nisu bili raspoloženi ni još neki dojučerašnji članovi koji su napustili banjalučki SDS.

“Crni dani za SDS tek dolaze”
Politički analitičar Nebojša Tojagić ističe da SDS nastavlja da ide silaznom putanjom u Banjaluci i da je pitanje da li će na sljedećim izborima uspjeti da se izbore i za to jedno odborničko mjesto.

Dodaje da je jačanje PDP u Banjaluci uticalo na daljnje slabljenje SDS, koja na terenu, po mjesnim odborima, gotovo da ne postoji.

Tojagić kaže za Srpskainfo da je ideja rukovodstva SDS bila da dolaskom Radovića stvari budu promijenjene u Banjaluci, ali da se to nije dogodilo.

– Izborni rezultati pokazuju da se stranka nalazi u daljnjem padu i članstva i povjerenja građana. Odlazak i ovog jednog odbornika, a s druge strane i sve glasnija priča o nekom novom političkom angažmanu Radovića ukazuju na to da će SDS i u narednom periodu nastaviti svoj trend propadanja na području Banjaluke – smatra Tojagić.

Procjenjuje da crni dani za SDS po svemu sudeći tek dolaze u Banjaluci.

Politika

PUT DO NOVOG USTAVA SRPSKE: Referendum ili tajno glasanje

Nakon što je završena javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske, počeo je da teče rok od pet mjeseci tokom kojeg će se iskristalisati kakav će biti konačan tekst prijedloga novog najvažnijeg pravnog i političkog akta Srpske.

Kako se otvoreno govori, a o čemu se moglo čuti i tokom završne javne rasprave, najrealnije je da o donošenju novog ustava Republike Srpske odlučuje građanski referendum.

Međutim, spekuliše se da je u igri još jedna opcija, a to je da ustav bude donesen u Narodnoj skupštini RS glasovima narodnih poslanika.

Ukoliko se nadležni opredijele za opciju glasanja u parlamentu Srpske, novi ustav biće donesen ukoliko za njega bude glasalo dvije trećine narodnih poslanika, a to je 55 od 81.

No, vladajuća koalicija na nivou Republike Srpske u ovom trenutku nema potrebnih 55 poslanika, već 53, pa su im izvjesno potrebni i glasovi opozicije.

Ali, ako je vjerovati trenutnim stavovima opozicionara, niko od njih neće podržati novi ustav ukoliko se o njemu bude glasalo u Narodnoj skupštini RS.

Vodeći ljudi u opoziciji uvjeravaju da su jedinstveni i da neće podržati novi ustav, za koji kažu da jeste potreban, ali ne ovako prebrzo, pogotovo jer se o njemu priča u jednom od najturbulentnijih trenutaka u BiH od Dejtona do danas.

Zbog situacije u kojoj vlast nema njihovu podršku u ovoj priči, iz opozicije tvrde da bi se u Narodnoj skupštini mogla donijeti odluka da se o novom ustavu odlučuje tajnim glasanjem, kako bi se od javnosti zaštitili oni koji bi iz opozicije možda i podržali novi ustav.

“Ako vlast hoće tajno glasanje, opozicija neće biti u sali”, poručio je nedavno Igor Crnadak, šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Srpske.

S ovim je saglasna i Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.

“Iz vlasti smo čuli najave da će se odlučivanje o prijedlogu novog ustava obaviti tajnim glasanjem kako bi se, po njihovim riječima, umanjila nelagodnost onima koji bi ovo podržali, a ne smiju zbog javnosti. Drugim riječima, tajnim glasanjem koje se priprema sakrila bi se eventualna politička korupcija. Najbolje bi bilo da poslanici opozicije koji nisu za to da se prati avanturizam vlasti i dodatno produbljuje politička kriza, napuste salu Narodne skupštine. Ukoliko glasanje bude tajno, na ovaj način otkloniće se svaka dilema ko je glasao za donošenje novog ustava, a ko nije želio da prati avanturističke i hazarderske politike ove vlasti i koga vlast nije, a koga eventualno jeste kupila”, navela je Trivićeva.

Na ovakve poruke Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS, reaguje riječima da opozicija ovo pitanje uglavnom koristi u svrhu targetiranja vlasti, a nikako u svrhu donošenja novog ustava.

Na pitanje da li je za donošenje novog ustava vredniji ustavni referendum ili glasanje u Narodnoj skupštini, Stevandić bez dileme odgovara:

“Po meni je referendum uvijek najvredniji jer onda opozicija ne bi mogla reći ‘politička korupcija’, ‘tajno glasanje’ i šta sve bi im još moglo pasti na pamet da bi obesmislili taj naš napor i podilazili onima koji Republiku Srpsku targetiraju, bilo da su stranci ili federalno Sarajevo”.

Prvi čovjek parlamenta Srpske dodaje za “Nezavisne novine” da će Narodna skupština RS biti ta koja će na kraju odlučiti kakva će biti procedura za donošenje novog ustava.

“Sada je važno da se svi rezultati javnih rasprava, sve primjedbe, iznesu u pisanom obliku u Radnoj grupi, pa da ona to iznese Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine RS i da se onda usaglasi konačni tekst koji će se predložiti bilo u prijedlogu ili referendumu i tako dalje. Prvo da završimo stručne stvari oko merituma, pa ćemo onda donositi političku odluku. Imamo pet mjeseci, to je dovoljno vrijeme”, rekao je Stevandić.

Referendum o novom ustavu najbolja je ideja i za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. On je tokom završne javne rasprave poručio da je bilo mnogo zahtjeva da novi ustav bude narodni dokument, zbog čega su spremni da podrže ideju da se održi referendum.

“Spremni smo da podržimo ideju da se održi referendum, ali bi morao da bude obavezujući. To nije samo igra koja bi trebalo da pokaže generalno opredjeljenje, već da to bude narodna odluka koju će potvrditi Narodna skupština. Moja ideja je bila da taj referendum bude 9. januara i da na taj način etablira taj datum”, poručio je tom prilikom Dodik.

Analizirajući kompletnu situaciju, komunikolog Mladen Bubonjić ocjenjuje da proces usvajanja novog ustava Republike Srpske predstavlja svojevrsni politički performans koji ima više funkciju pritiska i testiranja političke lojalnosti nego stvarnu ambiciju da se u dogledno vrijeme sprovede ustavna reforma.

“Takođe, može se posmatrati i kao oblik političke mobilizacije, kako baze, tako i institucija. Završetak javne rasprave samo je jedna faza u širem narativu o redefinisanju političkog identiteta Republike Srpske, koji Milorad Dodik koristi kao polugu za jačanje svoje pozicije, i unutar Srpske, i u širem regionalnom i međunarodnom kontekstu. Dodik koristi Ustav kao alat za zadržavanje pažnje javnosti, disciplinovanje koalicije i demonstraciju političke snage, znajući dobro da stvarni institucionalni kapacitet za promjenu Ustava trenutno ne postoji”, rekao je Bubonjić.

Nastavi čitati

Politika

POJAČANJE MJERE BEZBJEDNOSTI U Istočnom Sarajevu policija na svakom koraku kod zgrade Vlade RS, niko ne može prići objektu

Nakon sinoćnje drame kada su pripadnici MUP Republike Srpske spriječili da tri inspektora SIPA uruče nalog za privođenje predsjedniku RS Miloradu Dodiku, jutros je ispred Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu mirnija situacija, ali i dalje je prisutan veliki broj policijskih službenika.
Fotoreporter portala Klix.ba javlja da je oko sjedišta Vlade RS u Istočnom Sarajevu i dalje prisutan veći broj pripadnika MUP RS koji blokiraju bočne ulice objekta i ne dozvoljavaju medijskim ekipama da priđu ogradi objekta.

Zbog ovakvog obezbjeđenja pretpostavlja se da je Dodik sa saradnicima prenoćio u ovoj zgradi i da će danas nastaviti svoje aktivnosti na teritoriji Republike Srpske.

Podsjetimo, po saznanju da se u Administrativnom centru Vlade RS u Istočnom Sarajevu održava sastanak kojem prisustvuje i Dodik, tri inspektora SIPA su stigla pred kapiju ovog objekta. Ovo je prvi “pokušaj” da se Dodik privede na saslušanje od kako je raspisana potjernica.

I sam Dodik je prokomentarisao ovu situaciju na pres konferenciji koja je održana sinoć.
– Zar stvarno neko razmišlja da policija koja je zadužena da štiti institucije poklekne pred okupacionom silom koja se zove SIPA, Sud, Tužilaštvo i Šmit. Taj je budala – rekao je Dodik. On je dodao kako se osjeća sigurno i da “neće pod pritiskom napustiti objekat”.
U Dodikovoj zaštiti sinoć su bili pripadnici Policijske uprave Istočno Sarajevo, pripadnici Žandarmerije MUP RS i Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ).

Podsjećamo, Sud BiH ranije je raspisao centralnu potjernicu za Miloradom Dodikom, kao i za premijerom Republike Srpske Radovanom Viškovićem i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

INSPEKTORI SE POVUKLI! SIPA odustala od privođenja Dodika

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) odustali su večeras od privođenja Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske.

Takve namjere pripadnici SIPA su, podsjetimo, večeras imali, ali ih su ih tome spriječili pripadnici MUP-a Srpske.

“Nakon toga, SIPA je odustala od privođenja”, rekao je izvor “Nezavisnih novina“.

Podsjetimo, iz SIPA su ranije potvrdili da su postupali po sudskoj naredbi.

“Pripadnici SIPA bili su u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, a u vezi sa postupanjem po naredbi Suda BiH, u vezi sa krivičnim djelom neizvršavanje odluke Ustavnog suda”, rekla je Jelena Miovčić, portparol SIPA.

Kako je dodala, pokušali su realizovati naredbu, ali su pripadnici SIPA spriječeni od strane MUP-a Republike Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno