Društvo
Od sutra ZABRANJENO PUŠENJE u svim zatvorenim objektima u FBiH

U petak, 13. decembra, počinje primjena Pravilnika o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima u FBiH.
Pravilnik je na snagu stupio 13. juna 2024. godine, ali je ostavljen prostor za prilagođen ugostiteljskim objektima u trajanju od pola godine, s obzirom da je najviše rasprava bilo o tome kako će se zabrani pušenja prilagoditi ugostiteljski objekti.
Pravilnik o zabrani pušenja detaljno propisuje uslove za posebne prostore i prostorije za pušenje, definirajući izuzetke od opće zabrane pušenja u FBiH.
Ono što je važno naglasiti jeste da je zakon i pravilnik definisao precizne odredbe šta sve spada pod duvanski proizvod pa je tako jasno razdvojeno da se pod pojmom pušenja cigareta ne podrazumijeva konzumiranje bezdimnih duvanskih proizvoda, odnosno proizvoda čija upotreba ne uključuje proces izgaranja.
To znači da će se u zatvorenim prostorijama moći koristiti proizvodi koji naprimjer zagrijavaju duvan. Ministarstvo zdravstva je ranije dalo striktan odgovor na pitanje: Da li je dozvoljena uporaba bezdimnih duvanskih proizvoda u zatvorenim prostorima?
„Član 2. zakona sadrži detaljne definicije duvana, duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, kao i definiciju same radnje pušenja kojom je isto definirano kao radnja koja dovodi do sagorijevanja duvanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje, a kojom se stvara dim koji se oslobađa izravno u zrak i udiše ga osoba koja izvršava ove radnje. duvanski proizvodi za pušenje su svi duvanski proizvodi, osim bezdimnih duvanskih proizvoda čija uporaba u skladu sa zakonom ne uključuje postupak izgaranja. U iste spada i duvan za žvakanje, šmrkanje i duvan za oralnu uporabu. U bezdimne duvanske proizvode, zakon ubraja i nesagorijevajući duvan koji se upotrebljava putem udisanja aerosola od zagrijanog duvana, ali bez sagorijevanja. Naprijed navedeno znači da se upotreba svih onih proizvoda, koji prema karakteristikama iz zakona spadaju u bezdimne duvanske proizvode, te nesagorijevajući duvan, ne može nazvati radnjom pušenja, pa se samim tim zabrana na iste ne može ni odnositi.
Dakle, upotreba bezdimnih duvanskih proizvoda jeste dozvoljena u zatvorenim prostorima“, navedeno je u objašnjenju Ministarstva zdravstva FBiH, prenosi Kliks.
Članom 10. navedenog Pravilnika propisani su uslovi koje moraju ispunjavati ugostiteljski objekti koji će imati prostor za pušenje.
Navedeno je da prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok vazduva zagađenog duvanskim dimom u drugi prostor te površina ne smije biti manja od 10 metara kvadratnih.
Osim toga, prostor u kojem je dozvoljena upotreba cigareta ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora.
Ugostitelji su takođe bili dužni obezbijediti da taj prostor ne bude namijenjen prelazu u druge prostore, a prostor ne smije obuhvatati šank, niti se u njemu smije konzumirati hrana.
Prostor za pušenje mora biti zatvorena prostorija s cijelom površinom svih pripadajućih zidova i plafona, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena. Zatvoreni prozori i vrata smatraju se dijelom zida.
Iznad ili uz vrata prostora za pušenje mora se nalaziti oznaka: „Prostor za pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje“, kao i oznaka zabrane ulaska maloljetnim licima u prostor za pušenje.
Ispred ulaza u prostor za pušenje mora se osigurati da se u slučaju kvara ventilacijskog sistema automatski pojavi oznaka: „Zabranjeno pušenje zbog kvara na ventilacijskom sistemu“.
Prostor za pušenje mora biti opremljen ventilacijskim sistemom i sistemom za filtriranje koji je sastavni dio prostora za pušenje i koji je fizički odvojen od drugog ventilacijskog sistema zatvorenog javnog prostora u kojem je prostor za pušenje.
duvanskim dimom zagađen vazduv iz prostorije za pušenje ne smije prelaziti u druge zatvorene prostorije zatvorenoga javnog prostora.
Ventilacijski sistem prostora za pušenje mora raditi automatski i osiguravati da nema istjecanja dima u druge zatvorene prostorije zatvorenog javnog prostora.
Ventilacijskim sistemom prostora za pušenje mora se, u odnosu na zatvoren prostor iz kojeg se ulazi u prostor za pušenje, u samom prostoru za pušenje osigurati podpritisak od najmanje pet Pa (paskal) uz zatvorena vrata prostora za pušenje.
Prostor za pušenje mora biti opremljen uređajem za mjerenje i prikazivanje podataka o podpritisku.
Ventilacijskim sistemom u prostoru za pušenje mora biti osiguran dovod vazduva iz otvorenog prostora ili iz zatvorenog prostora u kojem je pušenje zabranjeno.
Sistem izmjene vazduva mora se pročišćavati tako da je najmanja osigurana količina dodatnog vazduva 30 litara u sekundi po licu na osnovu indeksa popunjenosti prostora od 0,7 lice/m².
Sistem za filtriranje mora biti ugrađen i na dovod vazduva u prostor za pušenje i na odvod vazduva iz prostora za pušenje. Filtracija dovodnog vazduva mora biti minimalno s filterom klase F8 (odnosno da odgovara standardu BAS EN ISO 16890-1:2018), to jest ePM1 75 posto. Filtracija odvodnog vazduva mora biti minimalno s kombinovanim filterom koji se sastoji od filtera klase F9 (odnosno da odgovara standardu BAS EN ISO 16890-1:2018), to jest ePM1 90 posto, i aktivnog ugljena.
Za one koji prekrše zakon predviđene su kazne koje se kreću od 2.000 KM do 5.000 KM za pravna lica, od 300 KM do 1.000 KM za odgovorna lica te od 500 KM do 1.500 KM za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno. Kazna za fizička lica je 100 KM.
Društvo
POČETAK KRAJA ŠENGENA Sve više zemalja EU zatvara granice i uvodi kontrole kretanja

Šengenski sporazum je jedan od stubova evropske politike i omogućava slobodu kretanja ljudi i robe u Evropi. Potpisali su ga prije 40 godina Njemačka, Francuska, Belgija, Luksemburg i Holandija, a u međuvremenu je čak 27 zemalja postalo deo Šengenskog prostora. Primjena Šengenskog sporazuma, koji omogućava slobodno kretanje unutar Evrope, sve više gubi na funkcionalnosti zbog sve češćih kontrola na granicama. Odluka Poljske da uvede granične provjere pokrenula je pitanje da li se sistem raspada?
Sporazum o slobodnom kretanju unutar Evropske unije (EU), poznat i kao Šengen, trenutno je ozbiljno doveden u pitanje jer mnoge evropske zemlje ponovo uvode privremene kontrole na unutrašnjim granicama.
Najnoviji primjer je Poljska, koja je najavila da će ponovo uvesti granične provjere na granici sa Njemačkom i Litvanijom. Ovom odlukom, broj zemalja u Šengenskoj zoni koje primenjuju privremene kontrole porašće na 12.
Premijer Poljske Donald Tusk saopštio je da će od 7. jula biti uvedene provjere na kopnenim granicama sa Njemačkom i Litvanijom. – Cilj je da se kontroliše i svede na minimum priliv iregularnih migranata – izjavio je Tusk. On je dodao da je ovaj korak postao neizbježan nakon što je Njemačka odlučila da pooštri kontrole na svojim granicama.
– Njemačka odbija ulazak migranata, što stvara napetosti – istakao je poljski premijer.
Šengenski sistem pod pritiskom Prema pravilima Evropske komisije (EK), kontrole na unutrašnjim granicama unutar Šengenske zone dozvoljene su samo pod određenim uslovima i na ograničen vremenski period.
Portparol EK Markus Lamer izjavio je da Poljska još nije zvanično obavijestila Komisiju o svojoj odluci, ali da su u kontaktu s vlastima u Varšavi, piše Dojče vele.
– U bliskom smo kontaktu sa državama članicama. Ove kontrole su moguće samo privremeno i pod određenim uslovima – rekao je on. Neki poslanici Evropskog parlamenta smatraju da bi trenutna dešavanja mogla predstavljati početak kraja Šengenskog sistema.
– Svaka kontrola koju Njemačka uvede, zbog svog centralnog položaja u Evropi, izaziva lančanu reakciju – rekla je poslanica iz redova Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD), Birgit Zipel.
Ona je dodala da se Šengen polako raspada iznutra, što, kako kaže, ne ugrožava samo privredu, već i povjerenje građana Evrope u samu Evropsku uniju.
Privremene unutrašnje granične kontrole
Trenutno 11 od 29 zemalja u Šengenu primjenjuje privremene unutrašnje granične kontrole:
Njemačka – kontrole na svim kopnenim granicama, uključujući granice sa Poljskom, Austrijom, Francuskom i Češkom
Francuska – provjere na granicama sa Belgijom, Njemačkom, Španijom i Italijom
Austrija – kontrole na granicama sa Slovenijom, Mađarskom, Slovačkom i Češkom
Holandija – kontrole na kopnenim, vazdušnim i pomorskim granicama sa Belgijom i Nemačkom
Danska – kontrole na kopnenoj granici sa Nemačkom i u trajektnim lukama
Švedska – provjere u važnim lukama i prelazima ka Norveškoj i Danskoj
Norveška – kontrole na trajektnim pristaništima i kopnenim prelazima
Italija – kontrole na granicama sa Slovenijom i delovima granice sa Austrijom i Francuskom
Bugarska – selektivne unutrašnje kontrole, posebno duž granice sa Rumunijom
Slovenija – kontrole na granicama sa Hrvatskom i Mađarskom
Slovačka – kontrole na granicama sa Mađarskom i Austrijom
Sa potezom Poljske, broj zemalja koje primenjuju kontrole porašće na 12. Takođe, Belgija je najavila da će uvesti granične provjere kasnije ovog ljeta. Kritičari tvrde da povećana ograničenja ukazuju na šire povlačenje iz principa otvorenosti i jedinstva koje Šengen predstavlja. Osim toga, kontrole ne samo da ometaju svakodnevni život zajednica koje žive uz granice i narušavaju unutrašnje tržište, već šalju i zabrinjavajuću političku poruku: da se Evropa zatvara u samu sebe.
Iako Evropska komisija nema ovlašćenja da blokira ove nacionalne mjere, može da izdaje neobavezujuća mišljenja o njihovoj neophodnosti i proporcionalnosti. Ostaje da se vidi da li će to biti dovoljno da se zaustavi postepeno, ali stalno narušavanje šengenskog modela.
Za sada je jedno jasno: putovanje bez granica unutar Evrope više se ne može uzimati zdravo za gotovo. Svi turisti koji budu išli kopnenim putem u zemlje EU ovo ljeto, spremite se za granične kontrole, prenosi Blic.
Srpskainfo
Društvo
ZDRAVSTVO U BiH DOBIJA MILIONE! Pogledajte KAKO ĆE BITI PODIJELJEN NOVAC!

Svjetska banka odobrila je 71 milion evra za unapređenje zdravstvene zaštite u BiH, od čega 28,4 miliona evra za Republiku Srpsku, a 42,6 miliona evra za Federaciju BiH /FBiH/, izjavio je Srni šef Kancelarije Svetske banke za BiH i Crnu Goru Kristofer Šeldon.
Šeldon je pojasnio da je riječ o drugom programskom zajamu za razvojnu politiku zdravstvenih sektora koji je Odbor izvršnih direktora Svjetske banke odobrio u januaru, te dodao da se to nadovezuje na tekući projekat unapređenja zdravstvenih sistema koji finansira ova banka.
“Ovo je druga od dvije operacije osmišljene kao podrška naporima u BiH da ojača finansijsku održivost sistema zdravstvene zaštite, uz unapređenje okvira za upravljanje životnom sredinom u Republici Srpskoj i FBiH”, istakao je Šeldon.
Prema njegovim riječima, isplata sredstava svakom entitetu vrši se nakon uspješne primjene dogovorenih reformskih mjera.
Podrška u tri reformske oblasti
Šeldon je ukazao da ovaj program pruža podršku za donošenje politika u tri ključne reformske oblasti.
On je naveo da prvi prvac reformi ima za cilj jačanje finansijske održivosti i upravljanja sanacijom neizmirenih obaveza u zdravstvenom sektoru, uvođenje mehanizama odgovornosti da bi se spriječilo stvaranje novih neizmirenih obaveza i jačanje finansijskog upravljanja u javnim zdravstvenim ustanovama.
“Druga oblast se odnosi na unapređenje pružanja zdravstvenih usluga i prevencije bolesti kroz poboljšanje pristupa primarnoj zdravstvenoj zaštiti, promociju preventivnih mjera kao što su HPV vakcinacija i ograničenje upotrebe duvanskih proizvoda, te unapređenje digitalne infrastrukture u zdravstvu, kroz inicijative kao što su e-recepti i integrisani zdravstveni informacioni sistem”, pojasnio je Šeldon.
On je napomenuo da u trećoj oblasti program pruža podršku za reforme na planu zaštite životne sredine i javnog zdravlja, uključujući bolje upravljanje uticajima životne sredine na zdravlje, veće oporezivanje duvanskih proizvoda i politike za ograničenje njihove upotrebe, te usklađivanje sa širim ciljevima javnog zdravlja i održivog razvoja.
KVALITET I PRISTUP ZDRAVSTVENIM USLUGAMA NEUJEDNAČENI
“BiH se i dalje suočava sa nezaraznim bolestima u vezi sa stilom života i faktorimma rizika iz životnu sredinu, kao što su rasprostranjena upotreba duvanskih proizvoda, nepravilna ishrana i nedovoljna prevencija”, istakao je Šeldon.
On je rekao da povećanje zdravstvenih rizika uzrokovanih klimatskim faktorima, kao što su sve učestaliji toplotni talasi, dodatno ugrožava osjetljive grupe stanovništva, naročito hronične bolesnike.
Osim toga, kaže Šeldon, kvalitet i pristup zdravstvenim uslugama su i dalje neujednačeni, naročito u ruralnim i zanemarenim područjima.
Prema njegovim riječima, infrastruktura za primarnu zdravstvenu zaštitu često je zastarjela, a korištenje digitalnih alata u zdravstvu je nedovoljno, što umanjuje sposobnost sistema za pružanje efikasne i moderne zdravstvene zaštite.
Šef Kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru rekao je da se reformski program koji trenutno podržava ova banka direktno bavi ovim pitanjima kroz prilagođen, partnerski pristup koji uvažava specifične potrebe Republike Srpske i FBiH.
“Ulaganjem u fiskalnu održivost, digitalno zdravstvo i prevenciju, uz istovremeno usklađivanje s ciljevima javnog zdravlja i prilagođavanja na klimatske promjene, ovaj program ima za cilj uspostavljanje otpornijeg, inkluzivnijeg i efikasnijih sistema zdravstvene zaštite”, poručio je Šeldon.
Društvo
NEŠIĆ POTVRDIO! “MUP Srpske uputio helikopter za GAŠENJE POŽARA KOD TREBINJA”

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske uputilo je jedan helikopter i pilote Uprave za vazduhoplovstvo kako bi pomogli u gašenju požara koji je izbio nadomak Trebinja.
Helikopter će se na terenu zadržati dok se vatrena stihija, koja se trenutno širi u dva pravca, ne stavi pod kontrolu, a po potrebi biće angažovan i još jedan helikopter.
– Helikopter Uprave za vazduhoplovstvo Republike Srpske trebalo bi da u toku večeri bude angažovan na gašenju požara u selu Trebijovi kod Trebinja. Požar na području Trebinja odbijen je od kuća i stanovništvo nije ugroženo, ali je aktivan na nepristupačnom terenu, zbog čega je razgovarao sa direktorom Uprave za vazduhoplovstvo Bobanom Kusturićem i dogovoreno je angažovanje helikoptera. Vatrogasci su na terenu, gori nisko rastinje i trava – izjavio je zamjenik direktora Republičke uprave civilne zaštite Nenad Nešić.
Ministarstvo i Uprava za vazduhoplovstvo aktivno sarađuju sa Gradom Trebinjem, Republičkom upravom civilne zaštite i ostalim nadležnim službama kako bi požar bio lokalizovan bez posljedica po ljude i materijalna dobra.
Podsjećamo, u posljepodnevnim časovima izbio je požar u mjestu Trebinjska brda.
Za sada požar ne prijeti kućama. Gašenje otežavaju jak vjetar, koji širi vatru, i nepristupačan teren. Požarna linija duga je oko kilometar i po i širi se u dva pravca, više prema planini Leotar.
-
Svijet3 dana ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Društvo3 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica
-
Politika2 dana ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Politika1 dan ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Društvo2 dana ago
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina
-
Politika2 dana ago
SVE JE POGAZIO: Stanivuković najavio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog “KAPITULACIJE” pred Tužilaštvom BiH!
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“
-
Region1 dan ago
PJEVAO PJESMU O KLANJU SRBA, policija nije reagovala