Connect with us

Svijet

Okeani sve topliji, POSLJEDICE OGROMNE

U 2022. godini Svjetski okean je bio najtopliji u istoriji mjerenja, navodi se u najnovijoj studiji Nacionalne administracije za okeane i atmosferu SAD i dodaje da to pokazuje ogroman uticaj emisija štetnih gasova koje proizvodi ljudska aktivnost na klimu, piše “Guardian”.

Navodi se da se više od 90 odsto svih štetnih emisija gasova koji uzrokuju efekat staklene bašte apsorbuje u okeanima.

U studiji se navodi da su okeani apsorbovali oko 10 zetadžula više toplote 2022. nego 2021. godine, što je ekvivalentno da svaka osoba na Zemlji koristi 40 fenova za kosu svakodnevno.

Istraživanje je obuhvatilo i mjerenje saliniteta, koji zajedno sa temperaturom određuje gustinu vode i vitalni je pokretač cirkulacije okeana. Pokazalo se da je indeks varijabilnosti saliniteta dostigao rekordno visok nivo 2022. godine i pokazao kontinuirano pojačavanje globalnog hidrološkog ciklusa.

“Zbog zagrijavanja okeana i vremenske prilike postaju ekstremnije, a to ima ogromne posljedice na cijeli svijet”, izjavio je jedan od članova istraživačkog tima profesor Džon Abrams.

Drugi član istraživačkog tima, profesor Majkl Man dodao je da topliji okeani povećavaju vjerovatnoću “ekstremnih vremenskih prilika” i intenzivnijih uragana.

“Prošle godine smo mogli da vidimo posljedice ovog zagrijavanja u Evropi, Australiji, a sada ih vidimo na zapadnoj obali SAD”, zaključio je Man.

Pouzdana mjerenja temperature okeana su započela 1940. godine, ali vjerovatno je da su okeani sada najtopliji u posljednjih 1.000 godina, a tempo rasta temperature okeana je brži neko ikad u posljednje 2.000 godine.

Temperature površine mora imaju veliki uticaj na vremenske prilike u svijetu – topliji okeani pomažu u poboljšanju ekstremnog vremena, što dovodi do intenzivnijih uragana i tajfuna i više vlage u vazduhu, a što utiče na intenzivnije kiše i poplave.

Svjetski okean, svjetsko more ili globalni okean međusobno je povezani sistem okeanskih voda Zemlje koji sačinjava pet okeana: Pacifik, Atlantik, Indijski okean, Sjeverni ledeni okean i Južni okean, prenosi “RTV”.

Svijet

ODBACILI TU MOGUĆNOST! Italija neće da šalje vojnike u Ukrajinu

Italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto odbacio je mogućnost slanja trupa u Ukrajinu nakon što je francuski predsjednik Emanuel Makron ove sedmice tvrdio da su mnoge zemlje EU pristale na taj plan.

-Naš stav se nije promijenio: uvijek smo govorili da je Ukrajini potrebna svaka vrsta pomoći i mi je pružamo, ali smo, takođe, uvijek isključivali direktnu vojnu intervenciju u sukobu – rekao je Krozeto dnevnom listu “Korijere dela sera”.

Krozeto je rekao da italijanski zakoni izričito zabranjuju direktne vojne intervencije osim pod mandatom UN.

Intervencija u Ukrajini dovela bi do šireg sukoba, izjavio je italijanski ministar odbrane i dodao da to ne bi koristilo prije svega Ukrajincima.

-Ukratko, nema uslova za naše direktno angažovanje – zaključio je Krozeto.

Makron je rekao magazinu “Ekonomist” da će pitanje slanja trupa zapadnih zemalja u Ukrajinu biti vraćeno na sto ako ruske snage probiju liniju fronta i Kijev postavi takav zahtjev.

On je tvrdio da su mnoge zemlje EU pristale na ovaj scenario uprkos činjenici da su evropski lideri odlučno odbili tu ideju u februaru.

Nastavi čitati

Svijet

BLAGODATNI OGANJ sišao u Hram Vaskrsenja Hristovog u Jerusalimu (VIDEO)

Blagodatni oganj sišao je u Hram Vaskrsenja Hristovog u Jerusalimu, prenose “RIA Novosti”.

Patrijarh jerusalimski Teofil Treći je izašao iz Edikule u kojoj se molio za silazak Blagodatnog ognja i počeo da ga dijeli sa narodom okupljenim u hramu.

Čudo silaska Blagodatnog ognja dešava se uoči praznika Vaskrsenja Hristovog po julijanskom kalendaru i to u pomenutoj crkvi, koja je podignuta nad prostorom gdje je Isus Hristos razapet, sahranjen i vaskrsao.

Blagodatni oganj simbolizuje nerukotvorenu svjetlost Vaskrsenja Hristova, o kojoj je govorio još apostol Petar, i smatra se svetinjom. Pojava Blagodatnog ognja uoči pravoslavnog praznika Vaskrs, koju prate molitve pravoslavnog patrijarha, sveštenstva i hiljada vjernika, smatra se „čudom silaska Blagodatnog ognja“.

Blagodatni oganj se „priziva“ nakon što se prethodno provjeri da u hramu ne postoje bilo kakva zapaljiva sredstva. Nakon toga, slijedi priziv Duha Svetoga i jerusalimski patrijarh prvi prima oganj na svoju svijeću i predaje ga ostalima. Oganj pri dodiru ne stvara opekotine, niti osjećaj toplote.

Nastavi čitati

Svijet

POJAČANE MJERE BEZBJEDNOSTI U MALMEU! Pripreme za Evroviziju u toku

U švedskom gradu Malmeu policija je povećala nivo bezbjednosti i pooštrila bezbjednosne mjere tokom Evrovizije.

Očekuje se da će oko 100.000 ljudi prisustvovati muzičkom takmičenju na jugozapadu Švedske koje počinje sljedeće nedjelje.

Nekoliko velikih demonstracija, uključujući proteste protiv rata u Gazi i učešću Izraela u pjevačkom nadmetanju, poklopiće se sa ovim događajem, prenosi Bi-Bi-Si .

Krajem aprila švedski javni servis SVT objavio je izvještaj o prijetnjama povezanim sa održavanjem takmičenja Evrosong, u kojem su kao stvarni rizici navedeni sajber napadi i građanska neposlušnost.

Pored toga, u izvještaju su kao prijetnja označene moguće aktivnosti islamističkih terorističkih organizacija.

Bezbjednosna policija Sapo je ranije navela da je Švedska primarna meta nasilnih terorističkih organizacija.

Prošle godine, Švedska je podigla procjenu terorističke pretnje za cijelu zemlju sa nivoa 4 na peti, najviši nivo.

Veliko finale Pjesme Evrovizije 2024. održaće se u Malme areni u subotu 11. maja, a polufinalne večeri u utorak 7. maja i u četvrtak 9. maja.

Nastavi čitati

Aktuelno