Connect with us

Banjaluka

OMLADINSKA RAZMJENA U BANJALUCI POD NAZIVOM „Uključivanje mladih kroz umjetničko izražavanje“

Počela je međunarodna Erasmus+ razmjena mladih „Uključivanje mladih kroz umjetničko izražavanje“, koju organizuje italijanska nevladina organizacija ARCI Chieti u saradnji sa Udruženjem „Zdravo da Ste“ Banja Luka.

U projektu učestvuje 37 mladih i omladinskih lidera iz Italije, Francuske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Portugala i Njemačke.

Saopšteno je ovo iz Udruženja „Zdravo da Ste“ Banja Luka.

Tanja Boromisa, izvršna direktorica udruženja „Zdravo da Ste“, kazala je da je glavni cilj projekta direktno uključivanje mladih ljudi u kulturni i društveni život u Banjoj Luci, kako bi se podstaklo, osnažilo i unaprijedilo njihovo aktivno građanstvo i društveni angažman na evropskom nivou.

Giorgio Micoli, lider grupe ARCI Chieti i koordinator projekta, kazao je da će učesnici imati priliku da izraze i podijele svoja mišljenja i kreativnost, stičući nove vještine i metodologije kroz edukativni put koji se sastoji od tri praktične radionice: Murali/Grafiti, Grafičko novinarstvo i Medija tim.

-Na kraju, učesnici će predstaviti rezultate razmjene mladih lokalnoj zajednici u Banjoj Luci, podržavajući lični angažman i podstičući uključenost mladih u razvoj zajednice. Pored toga, specifične radne sesije će detaljnije istražiti kako primijeniti stečeno znanje u lokalnim i međunarodnim kontekstima, uz pregled predstojećih aktivnosti u Italiji – naveo je on.

Mario Serrao, predsjednik ARCI Chieti, zaključio je da su umjetnički procesi jedan od najefikasnijih načina za mlade da izraze svoje želje i ideje.

-Oni služe kao alati za interakciju sa društvom, lokalnim kontekstima i vršnjacima. Ključno je inicirati i konsolidovati puteve inkluzije i refleksije o njihovoj društvenoj ulozi kroz umjetnost i kulturu, omogućavajući ovim mladim ljudima da slobodno izraze svoje aspiracije, zamisle buduće perspektive i promovišu bolje stilove života – poručio je Serrao.

Omladinska razmjena „Uključivanje mladih kroz umjetničko izražavanje“, održava se u Banjoj Luci do 20. juna. Projekat je podržan od strane Erasmus+ programa i Italijanske agencije za mlade.

Banjaluka

STIŽE NAM “BANJALUČKO PROLJEĆE”! Mnoštvo sadržaja za sve generacije

U toku su pripreme za još jedno „Banjalučko proljeće“, koje i ove godine donosi mnoštvo zanimljivih dešavanja za sve generacije.

Festival cvijeća, koji će biti održan 11. aprila u Parku knjige sa početkom u 11.00 časova donijeće pravu cvjetnu bajku u naš grad i ujedno biti i uvertira velikom otvaranju ovogodišnjeg „Banjalučkog proljeća“, koje je zakazano za subotu, 12. april.

Naime, u subotu 12. aprila od 11.00 časova očekuje vas sjajna zabava u srcu našeg grada uz muziku, ples i i već tradicionalni proljećni defile koji će se kretati od Gradske uprave prema Parku knjige.
Nakon velikog otvaranja priređenog u čast proljeća naše sugrađane i sve posjetioce očekuje prava proljećna bajka uz bogat program, koji će trajati sve do polovine juna.

Između ostalog, sugrađane i sve posjetioce tokom „Banjalučkog proljeća“ očekuju zanimljive aktivnosti povodom najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, obilježavanje Dana grada, koncertne aktivnosti, ali i dobro poznati festivali poput Festivala uličnih zabavljača „TrotoArt“ i mnogi drugi.

Ovo su samo neki od događaja, koji će, i ovog proljeća, zasigurno donijeti fenomenalnu atmosferu u grad na Vrbasu, a o svim detaljima sugrađani će biti blagovremeno obaviještni.

Nastavi čitati

Banjaluka

POJAČANE AKTIVNOSTI NA REDOVNOJ HIGIJENI: Nastavljeno pranje ulica, pogledajte raspored

U okviru aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, nastavljeno je pranje javnih površina na području grada.

Naime, sa povoljnijim vremenskim prilikama pojačane su aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, u okviru kojih se peru ulice prema planiranom programu.

U nastavku pogledajte plan pranja ULICA i DJEČIJIH IGRALIŠTA.

Nastavi čitati

Banjaluka

MILADA ŠUKALO: Elementarne nepogode nisu lokalni, već državni problem

Poplave, požari, klizišta – to nisu izazovi koji pogađaju samo jednu opštinu ili grad, već krize koje zahtijevaju koordinisano djelovanje svih nivoa vlasti, poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika Banjaluke.

„Lokalne zajednice ne mogu same da nose teret prirodnih katastrofa. Potrebna je ozbiljna, sistemska reakcija svih institucija, jer elementarne nepogode ne poznaju administrativne granice“, istakla je Šukalo.

Prema njenim riječima, od poplava 2014. godine pa sve do danas, nedostaje kontinuitet u mjerama zaštite i prevencije.

„Imamo situaciju da se institucije reaguju tek kad se problem već pojavi – tada se obuju bijele ili crne čizme, fotografišu se sa narodom i to je to. S druge strane, lokalne zajednice rade koliko mogu: pravimo planove, programe i pokušavamo da uvedemo sistem zaštite. Ali to nije dovoljno ako izostane podrška viših nivoa vlasti“, naglasila je Šukalo.

Dodaje da je krajnje vrijeme da se prekine praksa prebacivanja odgovornosti.

„Ovo nisu pitanja prestiža ili nadležnosti – ovo je pitanje sigurnosti i opstanka naših zajednica. Vrijeme je za sistemsko i zajedničko djelovanje“, zaključila je.

Nastavi čitati

Aktuelno