Svijet
ON NE ODUSTAJE! Tramp želi da kupi Grenland, EVO KOLIKO KOŠTA!

Interes novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa za preuzimanje Grenlanda, autonomne teritorije Danske, pokrenuo je pitanje vrijednosti ostrva.
Prema Dejvidu Barkeru, investitoru za nekretnine i bivšem ekonomisti u Federalnim rezervama Njujorka, potencijalna cijena Grenlanda mogla bi da se kreće od 12,5 milijardi dolara do čak 77 milijardi dolara.
Ova procjena, koju je objavio The New York Times, zasnovana je na troškovima povezanim sa Američkim Djevičanskim Ostrvima i Aljaskom, prilagođenim za inflaciju i ekonomski rast. Barker, koji ima iskustvo u procjenjivanju velikih transakcija nekretninama, koristio je ove teritorije kao reper da bi došao do ove procjene.
Strateška i ekonomska privlačnost
Grenland, koji posjeduje ogromna prirodna bogatstva i zauzima strateški važnu poziciju u sjevernom Atlantiku, dugo je bio predmet interesovanja SAD. Sa lokacijom od vitalnog značaja za odbrambenu infrastrukturu SAD i bogatstvom neiskorišćenih resursa, uključujući minerale i fosilna goriva, Grenland je važna prednost u globalnom geopolitičkom pejzažu.
Grenland se može pohvaliti rezervama minerala, nafte i prirodnog gasa, iako su ti resursi i dalje nedovoljno razvijeni zbog sporog napretka u razvoju infrastrukture. Ekonomija ostrva trenutno zavisi od ribarstva, koje čini preko 95 odsto njegovog izvoza, i godišnjih subvencija iz Danske koje pokrivaju polovinu javnog budžeta Grenlanda. Danska troši skoro milijardu dolara godišnje na Grenland, ili otprilike 17.500 dolara po stanovniku.
Nedavno istraživanje je otkrilo da se 25 od 34 minerala koje je Evropska komisija identifikovala kao “kritične sirovine” nalaze na Grenlandu, uključujući elemente retkih zemalja neophodnih za električna vozila i vetroturbine, kao i materijale poput grafita i litijuma koji se koriste u baterijama, piše Live mint.
Trenutno prisustvo SAD na Grenlandu
SAD održavaju stalno vojno prisustvo na Grenlandu preko vazdušne baze Pitufik, koja se nalazi na sjeverozapadu. Ovaj aranžman proizilazi iz sporazuma između SAD i Danske iz 1951. godine, koji daje SAD pravo da se slobodno kreću i uspostavljaju vojne baze na Grenlandu sve dok Danska i Grenland budu obaviješteni.
Status Grenlanda i želja za autonomijom
Grenland, bivša danska kolonija, postao je formalna teritorija Danske 1953. i podleže danskom ustavu. Međutim, ostrvo je dobilo značajnu autonomiju 2009. godine, sa pravom da proglasi nezavisnost putem referenduma.
U prošlosti, SAD su pokušale da kupe Grenland tokom Hladnog rata, nudeći 100 miliona dolara u zlatu 1946. godine, ali je Danska odbila ponudu. Trampov prijedlog za kupovinu ostrva iz 2019. takođe su odbili i Grenland i Danska.
Premijer Grenlanda Mute Egede, koji se zalagao za nezavisnost, naglasio je da Grenland nije na prodaju i da o njegovoj budućnosti treba da odlučuje narod.
Šta ako Grenland postane nezavisan?
Ukoliko Grenland izabere nezavisnost, mogao bi da uđe u “slobodnu asocijaciju” sa Sjedinjenim Državama, slično aranžmanima sa Maršalovim Ostrvima, Mikronezijom i Palauom. Ovo bi zamijenilo danske subvencije uz podršku i zaštitu SAD u zamjenu za vojna prava.
Međutim, Grenlanđani nisu zainteresovani da budu pod kontrolom nove strane sile i vjerovatno bi dali prioritet obezbjeđivanju svog blagostanja prije nego što teže nezavisnosti, navodi se u izvještajima.
Danska je odlučno odbila Trampovu ponudu za kupovinu Grenlanda iz 2019, a premijerka Mete Frederiksen nazvala je “apsurdnom”. Što se tiče Trampovog obnovljenog interesovanja, Frederiksen je ponovio da će Danska nastaviti blisku saradnju sa SAD, ali je naglasio da Grenland treba da ima posljednju riječ u određivanju njene budućnosti, prenosi Telegraf.
Svijet
PLANIRALA DA UBIJE PREMIJERA IZRAELA! Starica uhapšena zbog sumnje na terorizam!

Jedna starija žena iz centralnog Izraela uhapšena je zbog sumnje da je planirala da ubije premijera Izraela Benjamina Netanjahua, izvjestio je u srijedu izraelski javni servis KAN.
Žena je osumnjičena da je planirala napad na premijera pomoću improvizovane eksplozivne naprave.
Kako se navodi, ona je uhapšena prije dvije nedjelje, ali je puštena uz uslov da joj bude zabranjen pristup svim državnim institucijama i približavanje premijeru.
Kako navodi KAN, protiv nje će u četvrtak biti podignuta optužnica za zavjeru u cilju izvršenja krivičnog djela i zavjeru za izvođenje terorističkog akta, prenosi Telegraf.
Svijet
NOVOOTKRIVENE FOTOGRAFIJE I VIDEO SNIMCI otkrivaju veze Trampa i Epstina

CNN je u utorak otkrio novootkrivene arhivirane video snimke i fotografije koje prikazuju vezu američkog predsjednika Donalda Trampa s osramoćenim finansijerom i seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom.
U ekskluzivnom izvještaju objavili su fotografije Epstina na Trampovom vjenčanju s Marlom Maples 1993. u hotelu “Plaza” u Njujorku.
Snimak s modnog događaja Victoria’s Secreta u Njujorku 1999. prikazuje Trampa i Epstina kako se smiju i razgovaraju prije događaja na modnoj pisti, prema izvještaju.
Izvještaj je stigao u trenutku kada se pojačava istraga o Trampovim prošlim vezama s Epstinom. Nedavna odluka Ministarstva pravosuđa da zadrži dugo obećane dokumente vezane uz istragu o Epstinu izazvala je negativnu reakciju među nekima u Trampovom pokretu Make America Great Again (MAGA), gdje su se očekivala otkrića o navodnim Epstinovim saučesnicima.
Tramp je, kada ga je CNN pitao o fotografijama s vjenčanja, rekao: “Mora da se šalite”, prije nego što je više puta medij nazvao “lažnim vijestima” i spustio slušalicu.
Prema izvještaju, direktor komunikacija Bijele kuće Stivn Čung rekao je: “Ovo nisu ništa više od kontekstnih snimki bezopasnih videozapisa i slika široko posjećenih događaja kako bi se odvratno insinuiralo nešto zlokobno.”
“Činjenica je da ga je predsjednik izbacio iz svog kluba jer je bio čudak. Ovo nije ništa više od nastavka lažnih vijesti koje su izmislile demokrate i liberalni mediji”, rekao je Čung za CNN.
Epstin se ubio u svojoj zatvorskoj ćeliji u Njujorku u avgustu 2019. dok je čekao suđenje za optužbe za trgovinu ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja. Iako je njegova smrt proglašena samoubistvom, pojavio se val teorija zavjere zbog njegovih dobro dokumentovanih veza s poznatim i moćnim javnim osobama.
Savezni sudija u utorak je zvaničnicima Ministarstva pravosuđa dao sedam dana da dostave više informacija o tome zašto bi svjedočenje velike porote u slučaju Epstina trebalo biti otkriveno.
Odvojeno, predsjednik Zastupničkog doma Majk Džonson u utorak je najavio da će prevremeno zatvoriti dvoranu za avgustovsku pauzu, blokirajući demokratske napore da prisile na glasanje o objavljivanju istražnih dosjea o Epstinu, prenosi “Anadolija”.
Svijet
UBRZAVA SE ROTACIJA ZEMLJE: Dani u julu i avgustu biće kraći

Rotacija Zemlje se ubrzava, zbog čega će neki dani u julu i avgustu biti kraći, objavili su naučnici i dodali da se radi o neprimjetnom dijelu vremena od 1,3 do 1,6 milisekundi.
Naučnici navode da će se 5. avgusta, kao što je to danas, Zemlja okretati malo brže, zbog čega će ti dani biti kraći za oko 1,3 do 1,6 milisekundi.
Istraživači Međunarodne službe za rotaciju Zemlje i referentne sisteme (IERS), uz podršku institucija poput Skripsovog instituta za okeanografiju, identifikovali su položaj Mjeseca kao ključni pokretač ove privremene promjene.
Kako su naveli, 10. jul je bio najkraći dan u godini do sada, trajao je 1,36 milisekundi manje od 24 sata.
Dužina dana je, navodi se, vrijeme potrebno planeti da se okrene oko svoje ose – u prosjeku 24 sata ili 86.400 sekundi, ali u stvarnosti, svaka rotacija je pomalo nepravilna zbog različitih faktora, kao što su gravitaciona sila Mjeseca, sezonske promjene u atmosferi i uticaj Zemljinog jezgra.
Kao rezultat toga, puna rotacija obično traje nešto manje ili nešto više od 86.400 sekundi – razlika od samo nekoliko milisekundi koja nema nikakav očigledan uticaj na svakodnevni život.
Ipak, ova odstupanja mogu, dugoročno gledano, da utiču na računare, satelite i telekomunikacije, zbog čega se od 1955. prate najpreciznijim atomskim satovima.
Oni broje oscilacije atoma koji se nalaze u vakuumskoj komori unutar samog sata kako bi izračunali trajanje dana sa najvećim stepenom preciznosti, a dobijeno vrijeme se naziva UTC ili koordinirano univerzalno vrijeme, koje se zasniva na oko 450 atomskih satova i predstavlja globalni standard za mjerenje vremena, kao i vrijeme na koje su podešeni svi naši telefoni i računari.
Astronomi takođe prate Zemljinu rotaciju – koristeći satelite koji provjeravaju položaj planete u odnosu na fiksne zvijezde, mogu da otkriju male razlike između vremena atomskih satova i vremena koje je Zemlji zapravo potrebno da završi punu rotaciju.
Prošle godine, 5. jula, Zemlja je imala najkraći dan ikada zabilježen od pojave atomskog sata prije 65 godina, sa 1,66 milisekundi manje od 24 sata.
“Od 1972. imamo trend nešto bržih dana. Ali, postoje fluktuacije. To je zapravo kao da pratite berzu. Postoje dugoročni trendovi, a zatim postoje vrhunci i padovi”, izjavio je Dankan Egnju sa Skripsovog instituta za okeanografiju i istraživač geofizičar na Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu.
Nakon decenija relativno spore rotacije, 1972. godine je Zemljina rotacija akumulirala takvo kašnjenje u odnosu na atomsko vrijeme da je Međunarodna služba za Zemljinu rotaciju i referentne sisteme (IRS) naložila dodavanje “prestupne sekunde” UTC-u, što je slično prestupnoj godini, koja dodaje dodatni dan februaru svake četiri godine kako bi se objasnila razlika između gregorijanskog kalendara i vremena potrebnog Zemlji da završi jednu orbitu oko Sunca.
Od te godine ukupno 27 prestupnih sekundi je dodato UTC-u, ali se stopa dodavanja sve više usporavala zbog ubrzanja Zemlje – devet prestupnih sekundi je dodato tokom 1970-ih, dok nijedna nova prestupna sekunda nije dodata od 2016. godine.
Prema riječima Egnjua najkraće promjene u Zemljinoj rotaciji dolaze od Mjeseca i plime i oseke, koji uzrokuju da se ona uspori kada je satelit iznad ekvatora, a brže kada je na većim ili nižim visinama.
“Ovaj efekat se pojačava činjenicom da se Zemlja tokom ljeta prirodno brže okreće – rezultat usporavanja same atmosfere zbog sezonskih promjena. Zakoni fizike nalažu da ukupni ugaoni moment Zemlje i njene atmosfere mora da ostane konstantan, tako da brzinu rotacije koju gubi atmosfera preuzima sama planeta. Slično tome, u posljednjih 50 godina Zemljino jezgro se takođe usporava, dok se čvrsti sloj oko njega ubrzava”, rekao je on.
Fizičar i saradnik Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju u oblasti vremenske i frekvencijske podjele Džuda Levin rekao je da te fluktuacije imaju kratkoperiodične korelacije, što znači da ako Zemlja ubrzava jednog dana, ima tendenciju ubrzavanja i sljedećeg dana.
“Ali ta korelacija nestaje kako se ide na sve duže i duže intervale. A kada dođete do godine dana, predviđanje postaje prilično neizvjesno. U stvari, Međunarodna služba za rotaciju Zemlje i referentne sisteme ne predviđa dalje od godinu dana unaprijed”, rekao je on.
Budući da se mnogi fundamentalni tehnološki sistemi oslanjaju na satove i vrijeme da bi funkcionisali, poput telekomunikacija, finansijskih transakcija, električnih mreža i GPS satelita, pojava negativne prestupne sekunde je, prema Levinu, donekle slična problemu Y2K – trenutku na prelazu u novi milenijum, kada su mnogi mislili da računari neće moći da se prebace na novi format datuma – sa ’99’ na ’00’.
Klimatske promjene takođe doprinose problemu prestupne sekunde, ali na iznenađujući način jer služi kao suprotstavljanje silama koje ubrzavaju Zemljinu rotaciju, prenosi Euronews.
Egnju je u studiji objavljenoj prošle godine u časopisu “Nature” detaljno opisao kako se topljenje leda na Antarktiku i Grenlandu širi preko okeana, usporavajući Zemljinu rotaciju.
“Da se taj led nije otopio, da nije bilo globalnog zagrijavanja, već bismo imali skok negativnu skokovnu sekundu ili bismo bili vrlo blizu tome”, rekao je Egnju.
-
Zdravlje2 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika2 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo3 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika2 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Banjaluka3 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo2 dana ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Društvo3 dana ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!
-
Politika3 dana ago
Borenović: Dodik zaćutao o pljački u aferi “Viadukt”, svi tragovi vode ka režimu SNSD-a!